Рішення від 15.04.2026 по справі 160/24434/25

Єдиний унікальний номер 160/24434/25

Номер провадження2-а/205/24/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2026 року Новокодацький районний суд міста Дніпра в складі:

головуючого судді - Терещенко Т.П.,

за участю секретаря судового засідання - Мадьонової Я.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпра адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету позову: Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області, про визнання протиправним та скасування індивідуального акту суб'єкта владних повноважень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 01 серпня 2025 року під час оновлення облікових даних через мобільний застосунок «Резерв+» він дізнався про його розшук ТЦК від 25 листопада 2024 року. Зазначає, що жодних постанов або протоколів про адміністративне правопорушення щодо нього не складалось. Посилається на те, що рішенням у справі № 205/2484/25 було скасовано постанову № 382/ВОБ від 26 листопада 2024 року у справі про адміністративне правопорушення щодо його притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Вказує, що відповідно до розширеного витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку в розділі правопорушення відомості про їх наявність відсутні. Однак відповідачем здійснено внесення запису до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо порушення ним правил військового обліку і направлено документи до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області з метою здійснення його доставки для складання адміністративного протоколу. З урахуванням вищевикладеного, просив суд визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до органів Національної поліції України щодо його доставлення, як такого, що вчинив адміністративне правопорушення для складання протокола про адміністративне правопорушення; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного його затримання і доставлення, як такого, що вчинив адміністративне правопорушення для складання протоколів про адміністративні правопорушення, відповідно до п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487.

Ухвалою судді Новокодацького районного суду міста Дніпра від 13 січня 2026 року було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі з призначенням справи до розгляду в порядку термінової адміністративної справи.

11 лютого 2026 року ухвалою Новокодацького районного суду міста Дніпра було задоволено клопотання представника позивача Землянської К.В. про витребування доказів у ІНФОРМАЦІЯ_1 і Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Позивач та його представник, будучи повідомленими належним чином, у судове засідання не з'явились, будь-яких заяв або клопотань не надали.

Представник відповідача Тарасенко О.О., будучи повідомленим належним чином у судове засідання не з'явився, лише сформував у системі «Електронний суд» заяву про закриття провадження у справі. В обґрунтування зазначив, що 25 листопада 2024 року відповідачем було направлено звернення №Е125972 до територіального органу поліції для адміністративного затримання і доставлення до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивача як особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210 КУпАП, але 06 грудня 2025 року вказане звернення було скасовано, у зв'язку з чим просив закрити провадження у справі на підставі ч. 8 ст. 238 КАС України.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про день, час та місце розгляду справи, відзиву не надав, будь-яких клопотань про відкладення чи розгляд справи без його участі не надав, лише надав відповідь на виконання вимог ухвали суду.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Вивчивши письмові матеріали справи, дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши надані докази, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що матеріали справи містять електронний військово-обліковий документ «Резерв+» ОСОБА_2 з відміткою про порушення ним правил військового обліку, при цьому у витязі з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме в розділі правопорушення будь-які відомості відсутні (а. с. 15-21).

Матеріалами справи підтверджено, що адвокатом Землянською К.В. було направлено адвокатський запит №09-08-25 від 09 серпня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою надання інформації і копій документів, що стали підставою для оголошення в розшук ОСОБА_1 (а. с. 22-23).

Також матеріали справи містять копію рішення Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 25 квітня 2025 року у справі №205/2484/25, що набрало законної сили 06 травня 2025 року, яким задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 і скасовано постанову № 382/ВОБ від 26 листопада 2024 року у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП, та закрито справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП (а. с. 13-14).

Згідно з наданих на виконання ухвали суду відповідей Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області станом на 16 лютого 2026 року та 05 березня 2026 року, судом встановлено, що за даними Інформаційного порталу Національної поліції зареєстровано звернення у вигляді набору даних (Е 125972 від 25 листопада 2024 року) ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, та 06 грудня 2025 року вказане звернення було знято з обліку на підставі «відсутність таких підстав, особа самостійно з'явилася». 11 лютого 2026 року зареєстровано звернення у вигляді набору даних Е 4673994 ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, яке на цей час є активним. Інформація відносно ОСОБА_1 надійшла в електронному вигляді шляхом електронної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС (а. с. 85-86, 90-92).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 55 Конституції України проголошено право кожного на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про Національну поліцію» Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Статтею 5 ЗУ «Про Національну поліцію» встановлено, що поліція у процесі своєї діяльності взаємодіє з органами правопорядку та іншими органами державної влади, а також органами місцевого самоврядування відповідно до закону та інших нормативно-правових актів.

Згідно із п. 9 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань: доставляє у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення.

Частиною 3 статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що Органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Положеннями ст. 259 КУпАП передбачено, що з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, порушника може бути доставлено в поліцію, в підрозділ Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до органу Державної прикордонної служби України, штабу громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону чи громадського пункту з охорони громадського порядку поліцейським, посадовою особою Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, військовослужбовцем чи працівником Державної прикордонної служби України або членом громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а при порушенні законодавства про державну таємницю або порушенні військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України, правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - до органів Служби безпеки України її співробітником.

Відповідно до абзацу 2 пункту 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, яке може надсилатися в електронному вигляді засобами інформаційної взаємодії, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до абзацу 16 пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку.

Системний аналіз вищезазначених положень ст. 259 КУпАП у сукупності із приписами Порядку № 1487 дозволяє стверджувати, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені відповідними повноваженнями звертатись до органів Національної поліції з приводу доставлення осіб, які порушують законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також встановлені правила військового обліку, з метою примусової їх доставки до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Отже, згідно з відомостями з електронного військово-облікового документа «Резерв+», який сформований 11 серпня 2025 року, ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також наявний запис «Порушення правил військового обліку», при цьому в розділі «Правопорушення» вказаного витягу азначено, що дані в цьому реєстрі відсутні.

Приписами статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

При цьому відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Ухвалою Новокодацького районного суду міста Дніпра від 11 лютого 2026 року було також витребувано у відповідача належним чином завірені копії документів, що стали підставою для оголошення в розшук ОСОБА_1 , однак витребувані судом документи надано не було.

Враховуючи вищезазначене, суду не було надано належних доказів про те, що ОСОБА_1 за його адресою направлялася повістка про явку до ІНФОРМАЦІЯ_1 , і він не з'явився по повістці, тобто, відсутні підстави для розшуку позивача та доставлення його органами поліції до відповідача, а отже відсутні підстави для внесення до Єдиного державного реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про порушення позивачем правил військового обліку.

На підставі вищевикладеного, суд зазначає, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до органів Національної поліції України щодо його доставлення, як такого, що вчинив адміністративне правопорушення для складання протокола про адміністративне правопорушення, є доведеними і підлягають в цій частині задоволенню.

Разом з тим, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 направити до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного його затримання і доставлення, як такого, що вчинив адміністративне правопорушення для складання протоколів про адміністративні правопорушення, відповідно до п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, оскільки станом на дату розгляду справи звернення, що слугувало підставою для подання позову позивачем до суду, вже було знято з обліку, тобто, вже не існує.

Враховуючи викладене, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню лише в частині визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до органів Національної поліції України щодо його доставлення, як такого, що вчинив адміністративне правопорушення для складання протокола про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_4 на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн., у зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 77, 139, 205, 211, 217, 241, 246, 250, 255, 286 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету позову: Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області, про визнання протиправним та скасування індивідуального акту суб'єкта владних повноважень - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до органів Національної поліції України щодо доставлення ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення для складання протокола про адміністративне правопорушення.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) понесені та документально підтверджені судові витрати у справі у вигляді судового збору в розмірі 605,60 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Сторони:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 04052092, місцезнаходження: 49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд. 20-А.

Суддя: Т.П. Терещенко