Справа № 640/10045/22 Суддя (судді) першої інстанції: Дудін С.О.
20 квітня 2026 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача - Єгорової Н.М.,
суддів - Сорочка Є.О., Чаку Є.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
У липні 2022 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яким просив перерахувати надбавку до пенсії, як ветерану війни, нагородженому за бойові дії бойовим ордером, з 11 жовтня 2017 року (з дня набрання чинності наказу Міністерства соціальної політики №2054 - 27 грудня 2017 року) у розмірі 34% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою Окружного адміністративного суду від 08 вересня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Відповідно до Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-IX та Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року №399, справу №640/10045/22 передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08 травня 2024 року адміністративну справу №640/10045/22 прийнято до провадження, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 34% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01 вересня 2021 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 34% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01 вересня 2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- в іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, неповно встановлено обставини, що мають значення для справи.
Апелянт зазначив про те, що позивачу призначено пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 30% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, водночас якщо внаслідок прийняття нової Схеми надбавка в залежності від заслуг перед Україною зменшується, надбавка виплачується в раніше встановленому розмірі.
У межах встановленого судом строку відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, повно та всебічно дослідивши обставини справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до витягу з протоколу №20 засідання комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Київській міській державній адміністрації від 24 вересня 2004 року позивачу встановлено пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 21% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Підстава - орден "Червона зірка".
Відповідно до витягу з протоколу №23 засідання комісії по розгляду питань встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Київській міській державній адміністрації від 30 грудня 2008 року позивачу перераховано розмір встановленої надбавки за особливі заслуги перед Україною відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", встановивши її у розмірі 30% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з протоколом про перерахунок пенсії від 21 січня 2009 року, позивачу з 01 лютого 2009 року перерахована пенсія зі встановленням надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 30% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 22 жовтня 2021 року №27960-28008/У-02/8-2600/21 на звернення позивача від 14 вересня 2021 року повідомлено про те, що йому призначено пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 30% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, для перегляду пенсії за особливі заслуги перед Україною необхідно звернутись до Відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій із заявою про перерахунок пенсії за особливі заслуги перед Україною та надати завірені належним чином або оригінали документів, на підставі яких може бути переглянуто розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Також на звернення позивача від 15 листопада 2021 року та 30 травня 2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 23 червня 2022 року №2600-0203-8/70910, повторно зазначило про те, що для перегляду пенсії за особливі заслуги перед Україною необхідно звернутись до Відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій із заявою про перерахунок пенсії за особливі заслуги перед Україною та надати завірені належним чином або оригінали документів, на підставі яких може бути переглянуто розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 34% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01 вересня 2021 року, позивач звернувся до суду з позовом.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність відмови ГУ ПФУ в м. Києві у здійсненні перерахунку пенсії позивача, враховуючи наявність в останнього всіх необхідних документів для визначення розміру надбавки за особливі заслуги перед Україною, право на яку має позивач після прийняття Міністерством соціальної політики України наказу від 27 грудня 2017 року №2054.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, що передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною, є Закон України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" від 01 червня 2000 року №1767-ІІІ.
Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України: ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю "За відвагу" або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження.
Згідно з ст. 4 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним у статті 1 цього Закону, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років відповідно до закону.
Статтею 5 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" визначено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність:
від 35 до 40 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 1 і 8 статті 1 цього Закону;
від 25 до 35 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 2-5 статті 1 цього Закону;
від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6 і 7 статті 1 цього Закону.
Розмір надбавки визначається згідно із схемою визначення розмірів надбавок залежно від заслуг перед Україною, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. У разі якщо особа одночасно має право на надбавку з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою у максимальному розмірі.
Пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.
У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 27 грудня 2017 року №2054 затверджено Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (далі по тексту - Схема, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до Схеми особи, зазначені в пунктах 2-5 статті 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", зокрема, ветерани війни, нагороджені за бойові дії: одним орденом; двома медалями "За відвагу"; двома медалями Ушакова, мають право на розмір відповідної надбавки на рівні 34% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач був нагороджений орденом "Червона зірка" Указом Президента СРСР від 19 грудня 1991 року, на підставі чого 24 вересня 2004 року йому було встановлено пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 21% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, яку в подальшому перераховано зі встановленням розміру надбавки на рівні 30% відповідно до протоколу №23 засідання комісії по розгляду питань встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Київській міській державній адміністрації від 30 грудня 2008 року.
Зазначені обставини також підтверджуються Перерахунком пенсії по пенсійній справі №ФА118825 станом на 01 лютого 2009 року.
Разом з тим, як вірно зазначено судом першої інстанції після внесення до ст. 5 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII та прийняття Міністерством соціальної політики України наказу від 27 грудня 2017 року №2054 у позивача виникло право на здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру надбавки за особливі заслуги перед Україною з 30% до 34% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як встановлено судом першої інстанції, з заявою про здійснення перерахунку пенсії позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві 14 вересня 2021 року, що свідчить про обґрунтованість висновків суду першої інстанції про те, що пенсія позивача має бути перерахована з 01 вересня 2021 року.
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційних скаргах доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Суддя-доповідач Н.М. Єгорова
Судді Є.О. Сорочко
Є.В. Чаку