Постанова від 21.04.2026 по справі 420/38520/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/38520/25

Перша інстанція: суддя Тарасишина О.М.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 березня 2026 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

17 листопада 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просила:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 13.08.2025 року №155250036182, яким відмолено в призначенні пенсії за віком;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити призначення та виплату пенсії з 23.08.2025 року з урахуванням до страхового стажу періодів роботи з 18.08.1987 по 01.10.1989 роки та з 03.05.1996 по 30.08.1999 роки згідно з записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відмовляючи у призначені пенсі відповідач вказав на недоліки в оформлені трудової книжки, які є підставою для неврахування періодів трудового стажу. На переконання позивача, виявлені недоліки є формальним та не можуть слугувати підставою для відмови у призначені пенсії.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому вказано, що до страхового стажу не зараховано період роботи згідно з трудовою книжкою з 18.08.1987 ро 01.10.1989 роки, оскільки не зазначена дата наказу про звільнення; з 03.05.1996 по 30.08.1999 роки, оскільки дата наказу про звільнення (31.08.1998) не відповідає даті звільнення з роботи (30.08.1999). За таких обставин підтверджений трудовий стаж позивача є недостатнім для призначення пенсії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13 березня 2026 року частково задоволено позов ОСОБА_1 .

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 13.08.2025 року №155250036182, яким відмолено в призначенні пенсії за віком.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву про призначення та виплату пенсії з 23.08.2025 року з урахуванням до страхового стажу періодів роботи з 18.08.1987 по 01.10.1989 роки та з 03.05.1996 по 30.08.1999 роки згідно з записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволені позовних вимог. Зокрема, апелянт наголосив на відсутності у позивача права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку з огляду на відсутність необхідної кількості пільгового стажу.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлені та з матеріалів справи вбачаються наступні обставини.

06.08.2025 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком.

За принципом екстериторіальності заяву передано на розгляду Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 13.08.2025 року №155250036182 відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку відсутністю необхідного трудового стажу. Відповідачем не зараховано періоди трудової діяльності згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 :

з 18.08.1987 року по 01.10.1989 роки, оскільки не зазначена дата наказу про звільнення;

з 03.05.1996 року по 30.08.1999 року, оскільки дата наказу про звільнення (31.08.1998) не відповідає даті звільнення з роботи (30.08.1999).

Вважаючи протиправним незарахування стажу та відмову у призначені пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, виходив з того що, трудова книжка позивача містить записи щодо роботи позивача у спірні періоди. Досліджені судом записи у трудовій книжці оформлені відповідно до вимог законодавства, тому протиправно не зараховані до загального трудового стажу.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;

персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Як визначено статтею 62 Закону №1788-XII, частиною першою статті 48 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 №637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок №637).

Згідно з пунктами 1, 3 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до наявної у матеріалах справи копії трудової книжки НОМЕР_1 , позивач працювала, з 18.08.1987 року вихователем групи подовженого дня в Березанській середній школі, з 20.12.21988 року переведена на посаду організатора позашкільної та позакласної роботи цієї ж школи. 01.10.1989 року звільнена з посади організатора позашкільної та позакласної роботи Березенської середньої школи.

Відповідачем не зараховано вказаний стаж, оскільки не зазначена дата наказу про звільнення.

Також не зараховано період роботи у фірмі побутового обслуговування «Диана» на посаді секретаря-машиністки з 03.05.1996 року по 30.08.1999 року, оскільки дата наказу про звільнення (31.08.1998) не відповідає даті звільнення з роботи (30.08.1999).

Колегія суддів не може погодитись з висновком відповідача, оскільки наявні записи у трудовій книжці позивача дозволяють визначити період її роботи, внесені записи завірені підписами відповідальних осіб та відтиском печатки підприємства-роботодавця, не містять суперечностей та здійснені у хронологічному порядку.

Таким чином, пенсійний орган не мав підстав для відмови у зарахування до страхового стажу позивача періоди роботи, які відображені у трудовій книжці НОМЕР_1 , тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо скасування оскаржуваного рішення та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення та виплату пенсії з 23.08.2025 року з урахуванням до страхового стажу періодів роботи з 18.08.1987 року по 01.10.1989 роки та з 03.05.1996 року по 30.08.1999 роки згідно з записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В той же час, наведені апелянтом доводи відповідні висновки не спростовують, тому оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 20 листопада 2025 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 березня 2026 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко