17 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/25028/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 січня 2026 р. (суддя Маковська О.В.) в адміністративній справі №160/25028/25 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив суд визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради щодо відмови йому у встановленні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради встановити такий статус та видати відповідне посвідчення.
В обґрунтування позовних вимог вказувалось на те, що позивач є особою з інвалідністю II групи, яка настала внаслідок поранень, отриманих під час безпосередньої участі у бойових діях. На його звернення до відповідача про встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення, відповідач надав відмову, яку позивач вважає протиправною.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 січня 2026 р., ухваленим за результатом розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, у задоволенні позову відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції у відмовленій частині скасувати та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено про те, що суд першої інстанції відмовився допитувати свідків та враховувати докази, які підтверджують, що поранення, травми та хвороби, які стали причиною інвалідності позивача, є наслідком участі в бойових діях. Скаржник/позивач також вважає, що суд першої інстанції був зобов'язаний розглядати справу в порядку загального позовного провадження.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити оскаржене рішення суду без змін, вказуючи на те, що статус «Особа з інвалідністю внаслідок війни» надається на підставі витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Причина інвалідності повинна відповідати вимогам, пункту 1 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в одному з формулювань, визначених у пункті 23 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338, «поранення, контузії, каліцтво, захворювання або інші ушкодження здоров'я, одержане під час захисту Батьківщини». У Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, виданого на ім'я позивача, КП «Криворізька міська лікарня № 2» (№ 233/25/1113/В від 11.07.2025) в графі 17.1.10. «причина інвалідності» вказано «Поранення (контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби». Управління не може самостійно змінювати формулювання рішення експертної команди.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження наявними у справі матеріалами у відповідності до статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України. Обґрунтування обраного апеляційним судом виду провадження наведено в ухвалі суду від 20 березня 2026 р.
Судом першої інстанції встановлено такі обставини у справі.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням від 03.07.2025 серія НОМЕР_1 . Відповідно до пункту 16 Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 11.07.2025 №233/25/1113/В позивачу встановлена ІІ група інвалідності «Травма, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби». В пункті 17.1.10 Витягу вказано, що наявний висновок ВЛК, або ЛЕК, або МВЛК, Збройні Сили України: Поранення (контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.
Позивач звернувся до відповідача із зверненням щодо встановлення статусу «Особа з інвалідністю внаслідок війни» та видачі відповідного посвідчення.
Відповідач листом від 29.08.2025 №6/15-45 повідомив позивача, що причина інвалідності повинна відповідати вимогам, пункту 1 частини 2 статті 7 Закону в одному з формулювань, визначених у пункті 23 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338, «поранення, контузії, каліцтво, захворювання або інші ушкодження здоров'я, одержане під час захисту Батьківщини». У Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, який виданий КП «Криворізька міська лікарня № 2» (№ 233/25/1113/В від 11.07.2025) в графі 17.1.10. «причина інвалідності» вказано «Поранення (контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби». У разі надання відповідного витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи з висновком «поранення, контузії, каліцтво, захворювання або інші ушкодження здоров'я, одержане під час захисту Батьківщини» та документів, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок виготовлення та видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів» від 12.05.1994 № 302, буде встановлено статус «Особа з інвалідністю внаслідок війни». На теперішній час, підстав видачі посвідчення «Особа з інвалідністю внаслідок війни» немає.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Постановляючи оскаржене рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що відмова відповідача у встановленні позивачу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та у видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ґрунтується на вимогах Закону, підстави для визнання оскаржуваних дій відповідача протиправними відсутні, а отже, позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 цього ж Кодексу.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Закон №3551-XІІ) до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з інвалідністю з числа: військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.
Порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 685 від 08.09.2015 (Порядок № 685).
Підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку визначено, що підставою для надання заявникам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є: для заявників з числа осіб, зазначених у пункті 11 частини другої статті 7 Закону (крім осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, та працівників підприємств, установ, організацій) та пункті 12 частини другої статті 7 Закону: витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності чи виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією, у якій міститься інформація про групу та причину інвалідності, за формою, затвердженою МОЗ.
Наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Положення №402).
Пунктом 21 цього Положення (в редакції станом на 11.07.2025 - дату проведення оцінювання повсякденного функціонування позивача (п. 14 Витягу) врегульовано Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, які призвані на збори, та осіб, звільнених з військової служби, зі службою у Збройних Силах України.
У підпункті 21.5 пункту 21 Положення наведений перелік формулювань, які зазначаються у постановах ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, саме:
а) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України»;
б) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини в період громадянської та Другої світової воєн» ;
в) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане, у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби, крім поранень (контузій, травм, каліцтв), одержаних за обставин фактичного виконання службових обов'язків, передбачених у підпункті «а» цього пункту;
г) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку (вказується вид події, що призвела до нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби»;
ґ) "Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії";
д) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби»;
е) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини в період громадянської та Другої світової воєн»;
є) "Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, крім захворювань (поранень, контузій, каліцтв, травм), які виникли (одержані) в періоди служби, передбачені підпунктами «а», «ґ» цього пункту, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності;
ж) «Захворювання (поранення, травма, контузія, каліцтво), НІ, не пов'язане з проходженням військової служби».
Підпункти "з" - "й" стосуються участі у складі Миротворчих Сил ООН" та національного персоналу.
Таким чином, наведений перелік формулювань визначає такі види причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв: 1) пов'язаного із захистом Батьківщини; 2) пов'язаного з проходженням військової служби; 3) пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби.
Крім того, згідно пункту 23 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1338 від 15.11.2024, причина інвалідності травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, яка фіксується експертною командою, також визначається як одержані під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язані з перебуванням на фронті, та окремо - як пов'язані з проходженням військової служби.
Статус позивача як учасника бойових дій відповідачем у цій справі не оспорюється. Позивач також є інвалідом другої (ІІ) групи з 07.05.2025 (а.с.35). Причина інвалідності - "Поранення (контузії, травми, каліцтва), захворювання або інші ушкодження здоров'я, одержані під час проходження військової служби". За висновком ВЛК, або ЛЕК, або МВЛК. Збройні Сили України: "Поранення (контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби (п.п.17.1.10 п. 17.1 розд. 17 Витягу номер 233/25/1113/В від 11.07.2025 (а.с.34,35).
Таке формулювання підтверджує причинний зв'язок із проходженням військової служби, але не засвідчує, що інвалідність настала внаслідок виконання бойових завдань чи безпосередньої участі у захисті Батьківщини. Визнання позивача особою з інвалідністю не є безумовною підставою для надання йому статусу інваліда війни.
Крім того, за змістом пунктів 11 та 12 частини 2 статті 7 Закону №3551-XІІ для такого статусу інвалідність мала настати внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України,
Наданою позивачем довідкою №2865 від 17.11.2023, виданою Військовою частиною НОМЕР_2 , підтверджується обставина його участі в період з 18 по 30 листопада 2022 р. у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (а.с.8). Однак пов'язаність поранення (контузії, травми, каліцтва), захворювання позивача із його участю в цей період у зазначених заходах, документально не підтверджена.
Правильність формулювання причини інвалідності позивача та зміст висновків ВЛК і експертної комісії знаходяться поза межами предмету спору у цій справі. Колегія суддів також погоджується із доводами відповідача про те, що він не має повноважень трактувати та власний розсуд чи змінювати висновок ВЛК та/чи експертної команди. Відтак, підстави для висновку про протиправну відмову у наданні позивачу статусу інваліда війни - відсутні.
Щодо доводів скаржника/позивача про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, яке полягає у розгляді справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Статтею 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. У частині 4 цієї статті наведений перелік справ у спорах, розгляд яких здійснюється виключно за правилами загального позовного провадження. Заявлений позивачем спір до такої категорії не належить, тому суд, віднісши її до категорії незначних у процесуальному значенні, порушень не допустив.
Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 січня 2026 р. в адміністративній справі №160/25028/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 17 квітня 2026 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Н.І. Малиш