про залишення позовної заяви без руху
21 квітня 2026 рокусправа № 380/7242/26
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Костецький Н.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського , міжрегіонального управління Міністерства юстиції України О. Тарабан від 24.09.2025 про закінчення виконавчого провадження ВП № 63196063;
- зобов'язати відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України поновити виконавче провадження та вчинити дії, спрямовані на фактичне виконання рішення суду по справі №380/1953/20;
- зобов'язати державного виконавця вилучити з АСВП (Автоматизованої системи виконавчого провадження) відомості про виконання рішення суду боржником (Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області), оскільки фактичного перерахування заборгованості в сумі 67095 грн. на мій рахунок як стягувану це відбулося.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суд встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161, 287 КАС України, з огляду на таке.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
У позові позивач визначив відповідачем Львівське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України, а в позовних вимогах зобов'язального характеру вказав, зокрема, відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.
Проте, відповідно до ч. 3 ст. 287 КАС України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Отже, позивачу слід привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. ст. 160, 287 КАС України, зазначивши належного відповідача.
Крім цього, згідно ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця встановлено статтею 287 КАС України.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 287 КАС України визначено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Позивач оскаржує постанову державного виконавця від 24.09.2025 про закінчення виконавчого провадження, проте, із даним позовом звернувся 15.04.2026, тобто поза межами 10-денного строку, встановленого п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України.
Частиною 6 ст. 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
У позові позивач просить поновити строк на оскарження рішень, дій або бездіяльності виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби (або вважати строк таким, що не пропущений).
Суд встановив, що позивачем не долучено до позову заяви про поновлення строку звернення до суду. Крім цього, у позовній заяві позивач не наводить поважних причин пропуску строку звернення до суду та не надає доказів щодо фактів і обставин, які об'єктивно перешкодили йому своєчасно звернутися до суду із позовом.
Таким чином, позивачу необхідно подати до суду обґрунтовану заяву щодо поновлення пропущеного строку на звернення до суду з наведенням поважних причин його пропуску та надання доказів щодо фактів і обставин, які об'єктивно перешкодили позивачу своєчасно звернутися до суду із позовом.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Підпунктом 1 пункту 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України» на 2026 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2026 року становить 3328 грн.
Частиною третьою ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір»).
Позивачем заявлено три вимоги немайнового характеру, дві з яких є похідними.
Таким чином, судовий збір за подання даного позову до суду становить 1064,96 грн. (3321,20 х 0,8).
Проте, позивачем не долучено до позовної заяви документу про сплату судового збору.
У позові позивач вказує, що згідно з усталеною правовою позицією судовий збір за подання скарги (позовної заяви в порядку ст. 287 КАСУ) на рішення чи дії виконавця не справляється.
Суд відхиляє вказані доводи позивача як безпідставні, оскільки на відміну від цивільного та господарського судочинств, в яких передбачено інститут розгляду судами скарг на рішення дії або бездіяльність органу державної виконавчої служби, адміністративне судочинство, відповідно до статті 12 КАС України, здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Така форма є єдиною.
Частиною першою статті 287 КАС України передбачено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця. Зокрема, визначено право та порядок звернення до суду з позовною заявою, строки відкриття провадження у такій справі, порядок її розгляду.
Таким чином, оскарження постанови державного виконавця здійснюється шляхом подання до адміністративного суду саме позовної заяви, а не скарги.
Частиною 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» передбачено вичерпний перелік заяв, позовних заяв, апеляційних, касаційних скарг, за подання яких судовий збір не справляється. У зазначеному переліку відсутня позовна заява щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця.
Згідно ч. 8 ст. 160 КАС України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Отже, позивачу за подання даного позову до суду належить сплатити судовий збір у розмірі 1064,96 грн. за платіжними реквізитами вказаними на офіційному сайті Львівського окружного адміністративного суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі «Судовий збір» або подати до суду документи, які підтверджують підстави його звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Зазначені недоліки не є надміру формальними, оскільки їх виправлення в майбутньому може вплинути на ефективність виконання рішення, а також на своєчасність повідомлення сторін про рух справи.
Наведене вище свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим ст. ст. ст. 160, 161, 287 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення недоліків останньої, у відповідності до ч. 1 ст. 169 КАС України.
Керуючись ст. ст. 122, 123, 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позовну заяву ОСОБА_1 до Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без руху.
Встановити позивачу строк, протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання до суду:
- позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог ст. ст. 160, 287 КАС України, із зазначенням належного відповідача;
- обґрунтованої заяви щодо поновлення пропущеного строку на звернення до суду з наведенням поважних причин його пропуску та надання доказів щодо фактів і обставин, які об'єктивно перешкодили позивачу своєчасно звернутися до суду із позовом;
- платіжного документу про доплату судового збору у розмірі 1064,96 грн. або документів, які підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону.
Роз'яснити, що у випадку не усунення у встановлений строк недоліків, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 21.04.2026 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович