справа № 380/5431/26
про призначення судового засідання
21 квітня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради ( адреса: вул. Чупринки, 85,м. Львів,Львівська обл., Львівський р-н,79057) (далі - відповідач 1), Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (адреса: вул. Галицька, 21,м. Львів,Львівська обл., Львівський р-н,79057) (далі - відповідач 2), в якому просить :
- визнати протиправними дії Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, які полягають у ненаданні позивачу "Акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду";
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, які полягають у відсутності належного контролю за роботою Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, що сприяє невиконанню посадових обов'язків працівниками відділу, поширенню відписок, які становлять реальну загрозу життю соціально незахищеним особам з інвалідністю;
- зобов'язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надати позивачу, особі з інвалідністю 1 групи, який потребує постійного стороннього догляду " Акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду" за результати проведеного зазначеним підрозділом соціального захисту комісійного обстеження .
Ухвалою від 31.03.2026 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою від 09.04.2026 клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, надіслане на електронну пошту суду, повернуто без розгляду.
Ухвалою від 14.04.2026 відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про розгляд справи з у судовому засіданні з повідомленням сторін.
При цьому у вказаній ухвалі зазначено, що "...позивач обгрунтовує клопотання про розгляд справи із викликом сторін необхідністю допиту як свідків працівників підрозділу соціального захисту, які проводили обстеження його місця проживання. Разом із тим до подання відповідачем 1 відзиву відсутні підстави для допиту його працівників як свідків, оскільки відсутнє підтвердження обставин, викладених позивачем у позові, які відповідач визнає, або заперечує щодо них.
У разі виникнення потреби після отримання відзивів від відповідачів, суд за власною ініціативою має право перейти до розгляду справи з викликом сторін та вирішити питання про виклик і допит свідків...".
Суд зауважує, що позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою з інвалідністю 1 групи , який потребує постійного стороннього догляду, що підтверджено довідкою МСЕК. Зазначає, що за поданою Заявою у Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради ОСОБА_1 - інваліда 1 групи, який потребує постійного стороннього догляду , за місцем постійного проживання заявника , зазначеним підрозділом соціального захисту було проведено комісійне обстеження, яким підтверджено факт родинних зв'язків, здійснення постійного догляду за позивачем ОСОБА_2 через неможливість ОСОБА_1 самостійно реалізувати життєво необхідні потреби. Натомість, після вчинення відповідних процесуальних дій (комісійне обстеження, перевірка родинних стосунків, тощо) передбачений Законом документ зацікавленій особі - інваліду 1 групи умисно не надано .
Позивач дії уповноваженого підрозділу соціального захисту щодо ненадання Акту про встановлення факту здійснення постійного догляду за громадянином України, який потребує такого догляду, перебуває в небезпечному стані для життя , позбавлений можливості самостійно вжити заходи для самозбереження розцінюється Законом як доказ завідомого залишення особи без допомоги .
Відповідач 1 Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися із заявою від 12.02.2026, що зареєстрована в СЕД Львівської міської ради від 23.02.2026 за № 3 Г-11140-Л-260309 та від 25.02.2026 за № 3-Г-11775-260309-260309 щодо видачі Акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду до Франківського відділу соціального захисту. Листом Франківського відділу соціального захисту від 19.03.2026 № 260309 вих-37785 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надано відповідь на вищевказану заяву, та рекомендовано ОСОБА_2 звернутись із заявою та необхідним пакетом документів у Центр надання адміністративних послуг м. Львова або його територіальних підрозділів для видачі Акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду. Натомість, позивач звернувся з позовною заявою до Львівського окружного адміністративного суду. Судовому захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушене в майбутньому. Отже, враховуючи наведене вище, Франківський відділ соціального захисту як відповідач по справі діяв в межах повноважень, визначених Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 «Питання проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», Положенням про порядок складання та видачі Акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду на території Львівської міської територіальної громади затвердженого Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 16.07.2024 № 951 та Законом України «Про звернення громадян».
Тобто позивач зазначає, що посадовими особами відповідача було проведено комісійне обстеження, яким підтверджено факт родинних зв'язків, здійснення постійного догляду за позивачем ОСОБА_2 через неможливість ОСОБА_1 самостійно реалізувати життєво необхідні потреби, проте не видано Акт, визначеного зразка.
В той час, у відзиві на позовну заяву Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради зазначає, що було розглянуто лише заяву позивача та надано відповідь у порядку, передбаченому ЗУ "Про звернення громадян". Отже відповідач не підтверджує факту проведення комісійного обстеження, на яке посилається позивач у позовній заяві.
Суд, вивчивши наявні у справі матеріали, дійшов висновку про необхідність розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Положеннями ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).
Керуючись ст. 243, 248 КАС України,
Здійснювати подальший розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Призначити судове засідання на 04 травня 2026 року о 15:30 год.в в приміщенні Львівського окружного адміністративного суду за адресою: м. Львів, вул. Чоловського, 2.
Зобов'язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до 30.04.2026 надати суду інформацію та відповідні докази щодо оформлення Акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду щодо позивача раніше, до дати звернення 12.02.2026.
Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.
Ухвала окремо не оскаржується.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею
Суддя Морська Г.М.