Рішення від 20.04.2026 по справі 380/20947/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2026 рокусправа № 380/20947/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо відмови ОСОБА_1 здійснити зарахування (врахування) заробітної плати для обчислення (перерахунку) пенсії за період роботи з 01.04.2021 по 30.04.2023 на відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 зарахування (врахування) заробітної плати для обчислення (перерахунку) пенсії за період роботи з 01.04.2021 по 30.04.2023 на відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля».

Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі №380/13437/23 відповідачем зараховано період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.01.2021 по 18.05.2023. Однак при такому зарахуванні відповідачем протиправно не враховано заробітну плату. Проте позивач зазначає, що працівник не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а тому наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового та пільгового стажу періодів його роботи. Вважає такі дії відповідача незаконними та протиправними, що зумовило його звернення до суду з вказаним позовом. Просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді від 27.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 06.11.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що на виконання рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішенням від 06.02.2024 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком Список №1 з 18.05.2023. Заробітну плату за період з 01.04.2021 по 30.04.2023 не враховано до розрахунку заробітної плати, оскільки за вказаний період роботи позивача на ВП “Шахта “Великомостівська» ДП “Львіввугілля» не сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язань щодо врахування заробітної плати для обчислення пенсії за період з 01.04.2021 по 30.04.2023 рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі № 380/13437/23 не покладено. Тому просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі №380/13437/23 позов ОСОБА_1 задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області «Про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» № 133950009511 від 26.05.2023 ОСОБА_1 з 18.05.2023 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про заміну рішення про відмову від 26.05.2023 - від 19.06.2023 №133950009511.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи у відкритому акціонерному товаристві Червоноградське АТП - 14664 з 14.04.1988 по 02.12.1988 на посаді учня слюсаря по ремонту автомобілів та до страхового стажу та пільгового страхового стажу за Списком №1 періоду роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.01.2021 по 18.05.2023.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити пільгову пенсію за віком ОСОБА_1 згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вказаного періоду страхового стажу та пільгового страхового стажу за списком № 1 з 18.05.2023.

На виконання рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, рішенням від 06.02.2024 ОСОБА_1 призначено пенсії за віком Список №1 з 18.05.2023.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 18.08.2025 щодо врахування заробітної плати при призначенні пенсії за період з 01.04.2021 по 30.04.2023.

Листом від 01.09.2025 Головне управління ПФУ у Львівській області повідомило позивача про те, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі 380/13437/23 йому з 18.05.2023 призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 зарахувавши до страхового стажу період роботи у відкритому акціонерному товаристві Червоноградське АТП-14664 з 14.04.1988 по 02.12.1988 на посаді учня слюсаря по ремонту автомобілів, а також період роботи з 01.01.2021 по 18.05.2023 у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» до страхового стажу та пільгового стажу роботи за Списком №1.

Оскільки при призначенні пенсії підприємством не було сплачені страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування за період з 01.04.2021 по 30.04.2023, тому заробітну плату для обчислення пенсії за даний період враховано нульовим розрахунком. Зобов?язань щодо врахування заробітної плати для обчислення пенсії за період з 01.04.2021 по 30.04.2023 рішенням суду від 29.12.2023 у справі №380/13437/23 не покладено. На даний час ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування сплачено виключно по 31.03.2021. Право на перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за період з 01.04.2021 по 30.04.2023 позивач набуде після надходження даних про сплачені підприємством страхові внески за даний період.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно не враховано отриманий ним середній заробіток за період з 01.04.2021 по 30.04.2023, а саме за час його роботи у шкідливих умовах на відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з тих підстав, що ЄСВ не був облікований, у зв'язку з чим звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV)

За приписами статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Такі ж самі умови для виплати у зазначеному розмірі пенсії працівникам, зайнятим повний робочий день під землею, встановлені абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV.

Як уже було зазначено вище, позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання відповідно до Закону №1058-IV.

При цьому спір у цій справі стосується неврахування під час призначенні пенсії з доходу, отриманого позивачем за період роботи з 01.04.2021 по 30.04.2023 (за цей період зарахувати пільговий стаж ГУ ПФУ у Львівській області було зобов'язано рішенням суду у справі №380/13437/23).

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії установлений у статті 40 Закону №1058-IV.

За загальним правилом, установленим у частині першій вказаної статті, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020 -2022 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

З наведених норм слідує, що від розміру отриманого доходу застрахованої особи залежить розмір пенсії. При цьому врахуванню підлягає заробітна плата (дохід), з якої сплачено страхові внески.

Згідно з інформацією трудової книжки, копія якої долучена до позовної заяви, у період з 01.04.2021 по 30.04.2023 позивач працював гірником підземним розряду з повним робочим днем в шахті.

Листом від 01.09.2025 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення суду позивачу призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 зарахувавши до страхового стажу період роботи у відкритому акціонерному товаристві Червоноградське АТП-14664 з 14.04.1988 по 02.12.1988 на посаді учня слюсаря по ремонту автомобілів, а також період роботи з 01.01.2021 по 18.05.2023 у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» до страхового стажу та пільгового стажу роботи за Списком №1. Оскільки, при призначенні пенсії підприємством не було сплачені страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування за період з 01.04.2021 по 30.04.2023, тому заробітну плату для обчислення пенсії за даний період враховано нульовим розрахунком.

При вирішенні спору судом враховані приписи частини четвертої статті 78 КАС України, відповідно до яких обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі №380/13437/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.01.2021 по 18.05.2023.

Вказані обставини також підтверджено листом ВП Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» від 13.10.2025, згідно з якою позивачу у період з 01.04.2021 по листопад 2023 року виплачена заробітна плата, з якої нараховано єдиний соціальний внесок (сплачений у повному обсязі, заборгованості по заробітній платі, нарахуванню та сплати ЄСВ немає).

Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Зміст наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення). Проте відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за певний період не може мати негативних наслідків для застрахованої особи, якій нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, що не може бути підставою для неврахування страхового стажу та заробітної плати (доходу) для обчислення розміру пенсії застрахованої особи. В іншому випадку особа фактично позбавлятиметься права власності на пенсію в належному розмірі, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Таким чином, невнесення відповідачем інформації про сплачений ЄСВ із заробітної плати нарахованої та виплаченої позивачу, до даних персоніфікованого обліку через те, що у підприємства є заборгованість по такій сплаті, не може бути підставою для неврахування нарахованого та виплаченого заробітку застрахованої особи, оскільки наслідком такого є позбавлення права власності позивача на належну йому пенсію.

Враховуючи викладене та оскільки обов'язок щодо нарахування та сплати страхових внесків покладено саме на підприємство (роботодавця), суд доходить висновку, що відповідачем було протиправно не враховано при обчисленні розміру пенсії заробітну плату, яка нараховувалася позивачу за період роботи з 01.04.2021 по 30.04.2023.

Як установлено частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

З огляду на встановлені у справі обставини, на підставі положень чинного законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, враховуючи межі позовних вимог, суд дійшов висновку про задоволення взаємопов'язаних позовних вимог у спосіб визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії позивачу отриманого доходу (заробітної плати) за період з 01.04.2021 по 30.04.2023 та зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 01.04.2021 по 30.04.2023 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням отриманого доходу (заробітної плати) за вказаний період відповідно до статті 8 Закону №345-VI та з урахуванням виплачених сум пенсії.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідачів за рахунок бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо відмови ОСОБА_1 здійснити зарахування (врахування) заробітної плати для обчислення (перерахунку) пенсії за період роботи з 01.04.2021 по 30.04.2023 на відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея,10) здійснити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) зарахування (врахування) заробітної плати для обчислення (перерахунку) пенсії за період роботи з 01.04.2021 по 30.04.2023 на відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля».

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1211 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан