Рішення від 20.04.2026 по справі 380/583/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2026 рокусправа № 380/583/26

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (місцезнаходження: 36000, м. Полтава, узвіз Воскресенський, 7, код ЄДРПОУ 40358617) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» (місцезнаходження: 79054, м. Львів, вул. І. Виговського, 3/41,42, код ЄДРПОУ 41977542), в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» до державного бюджету штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку із виявленням ознак порушення відповідачем законодавства, а саме створено перешкоди для виконання покладених на позивача функцій, шляхом ненадання документів для проведення державного нагляду (контролю), посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій відносно відповідача на загальну суму штрафних санкцій 34000,00 грн, які підлягають стягненню на підставі рішення суду.

Ухвалою від 19.01.2026 суддя залишив позовну заяву без руху.

Ухвалою судді від 02.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому суд враховує, що згідно з ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідач станом на дату розгляду справи відзиву на позовну заяву не подав.

Частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» зареєстроване за адресою: 79054, Львівська область, м. Львів, вул. Виговського І., буд. 3, прим. 41,42; дата про державну реєстрацію 02.03.2018, номер запису: 14151020000043848; інформація щодо здійснення зв'язку: телефон НОМЕР_1 . Місце провадження господарської діяльності: 39701, Полтавська область, м. Полтава, вул. Соборності, буд. 66.

Відповідач здійснює наступні види діяльності: 47.73 Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах (основний); 46.46 Оптова торгівля фармацевтичними товарами; 86.90 Інша діяльність у сфері охорони здоров'я; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 70.21 Діяльність у сфері зв'язків із громадськістю; 73.12 Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації; 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах; 47.29 Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах; 47.74 Роздрібна торгівля медичними й ортопедичними товарами в спеціалізованих магазинах; 47.75 Роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах; 47.78 Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах; 82.30 Організування конгресів і торговельних виставок; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.

До Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшла скарга ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 , щодо перевірки дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на лікарські засоби, які реалізуються в аптеці Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА», що знаходиться за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Соборності, буд. 66.

Листом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 25.03.2025 №15.2.1-3/7421 повідомлено про погодження проведення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» (місце провадження господарської діяльності: Полтавська область, м. Полтава, вул. Соборності, буд. 66) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на лікарські засоби за зверненням громадянина ОСОБА_2 від 11.03.2025 про можливі порушення його прав, законних інтересів.

На підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 10.04.2025 №517-ОД, направлення від 10.04.2025 №247 посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області з 14.04.2025 по 18.04.2025, з 21.04.2025 по 25.04.2025 проведений позаплановий захід державного контролю щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на лікарські засоби у формі позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» за адресою: 36014, Полтавська область, м. Полтава, вул. Соборності, буд. 66.

Посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області з метою розпочати позаплановий захід (перевірку) 14.04.2025 здійснено вихід за місцем провадження господарської діяльності аптеки за адресою: 36014, Полтавська область, м. Полтава, вул. Соборності, буд. 66. Уповноважена особа ТОВ «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» Микуленко В.С. ознайомлена з направленням, погодженням на проведення перевірки, зверненням фізичної особи.

Уповноваженій особі ТОВ «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» вручено Вимогу №1 про надання документів та інформації, у якій визначено термін надання копій запитуваних документів до 11:00 год. 17.04.2025.

На виконання Вимоги №1 ТОВ «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» надано відповідь від 15.04.2025 та копії таких документів: копії чеків для службового користування в кількості 109 од. Оборотно-сальдові відомості по рахунках: 631 (Розрахунки з вітчизняними постачальниками), 281 (Товари на складі), 282 (Товари в торгівлі), 285 (Торгова націнка), за період, що зазначений у вимозі.

Як зазначає позивач, станом на 10:00 год 25.04.2025 Відповідачем не надано в повному обсязі запитувану інформацію, що необхідна для проведення перевірки з питання дотримання вимог порядку формування, встановлення та застування державних регульованих цін на лікарські засоби, а саме: фіскальні чеки з реалізації лікарських засобів, оборотно-сальдові відомості по рахунках: 631 (Розрахунки з вітчизняними постачальниками), 282 (Товари в торгівлі), 285 (Торгова націнка), 281 (Товари на складі), які запитувались вимогою №1 від 14.04.2025 по лікарським засобам безпосередньо по аптеці Відповідача за адресою: 36014, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Соборності, 66 В, прибуткові накладні

За результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області складено Акт від 25.04.2025 № 041, примірник якого отримано представником ТОВ «Подорожник Полтава» за довіреністю 25.04.202, про що свідчить її підпис.

Позивач вказує, що під час здійснення позапланового заходу, відповідачем створено перешкоди, а саме невиконання законних вимог посадових осіб позивача у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на лікарські засоби та медичні вироби.

У зв'язку з цим 30.04.2025 начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області винесено рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №022, яким, керуючись пунктом 4 частини першої та частиною другою статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» застосовано до ТОВ «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн, який протягом 15 календарних днів з дня отримання рішення підлягає перерахуванню в дохід державного бюджету.

Позивач разом з супровідним листом від 30.04.2025 № Вих-01 27/07.3/2192 направив рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення № 022 від 30.04.2025 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу зареєстрованого місцезнаходження відповідача, що підтверджується копією чеку поштового відправлення №0601141481030 (вручено 09.05.2025).

Несплата штрафу відповідачем у добровільному порядку зумовила звернення до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про ціни і ціноутворення» 21 червня 2012 року №5007-VI визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Частиною 1 статті 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» 21 червня 2012 року №5007-VI (надалі-Закон №5007-VI) встановлено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Згідно з частиною 2 статті 16 Закону №5007-VI повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Статтею 1 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина 1 статті 4 Закону №877-V).

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667 (надалі - Положення), Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Пунктом 7 цього Положення передбачено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Права уповноважених органів встановлені статтею 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", відповідно до якої уповноважені органи мають право:

1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу;

4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;

5) вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 2 статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» передбачено, що суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, за результатами розгляду результатів позапланової перевірки (акт від 25.04.2025 №041) ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 30.04.2025 №022, яким застосовано до ТОВ «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 грн. на підставі пункту 4 частини першої статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення».

Суд також зазначає, що відповідно до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення штрафу, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення штрафу у судовому порядку, встановлення факту його сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Питання правомірності застосування адміністративно-господарських санкцій не може бути предметом доказування, оскільки рішення суб'єкта владних повноважень, яким такі санкції застосовані, не є предметом спору у даній справі.

ТОВ «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» не сплачено штраф в сумі 34000 грн, накладений на нього рішенням від 30.04.2025 №022 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення.

Доказів сплати відповідачем штрафу в сумі 34000 грн. до Державного бюджету України до суду не надано.

Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з ТОВ «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» до Державного бюджету України штрафу у розмірі 34000 грн.

Отже, адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Крім цього судом встановлено, що ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 у справі 440/14923/25 позовну заяву ТОВ «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування адміністративно господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №022 від 30.04.2025, повернуто позивачеві.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 205, 241-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОДОРОЖНИК ПОЛТАВА» (місцезнаходження: 79054, м. Львів, вул. І. Виговського, 3/41,42, код ЄДРПОУ 41977542) до державного бюджету штраф у розмірі 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кузан Р.І.