про повернення заяви про забезпечення позову без розгляду
20 квітня 2026 року м. Київ 320/12073/26
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі його структурного підрозділу - ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка полягає у нездійсненні заходів щодо приведення відомостей про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_2 ) у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ІКС «Оберіг») у відповідність до дійсного правового статусу особи, а саме - невнесення відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, на підставі пункту 4 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції, що діяла на 17.10.2013 р.), у зв'язку з досягненням граничного віку перебування в запасі;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 у особі його структурного підрозділу - ІНФОРМАЦІЯ_5 , щодо зазначення у «Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» інформації про перебування на військовому обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_2 );
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 в особі його структурного підрозділу - ІНФОРМАЦІЯ_3 скоригувати відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_2 ), шляхом внесення запису про виключення його з військового обліку на підставі пункту 4 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції, що діяла на 17.10.2013 р.), у зв'язку з досягненням граничного віку перебування в запасі;
- керуючись ст. 382 КАС України, в межах судового контролю, зобов'язати Відповідача проінформувати суд про виконання судового рішення, а також проінформувати Позивача, шляхом надання йому, у паперовому вигляді, розширеного витягу з «Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», в якому, в тому числі, має бути зазначено інформацію про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_2 ) з військового обліку на підставі п.п. 4 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», у зв'язку з досягненням граничного віку перебування в запасі.
Після подачі позову позивачем подано до суду заяву про забезпечення позову, в якій останній просить суд:
- заборонити територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), а також іншим уповноваженим на це органам влади та їх представникам, вчиняти будь-які мобілізаційні заходи, стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) до набрання законної сили судовим рішенням по цій справі.
Розглянувши заяву про забезпечення позову, суд зазначає наступне.
У заяві про забезпечення позову заявник зазначає, що заяви про забезпечення позову не оподатковуються судовим збором відповідно до пп. 3 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», що сприймається судом критично з огляду на наступне.
Відповідно до статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Згідно з частиною першою статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити:
1) найменування суду;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності; або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти;
3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову;
4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності;
5) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Згідно з частиною четвертою статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Частиною 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Розміри ставок судового збору визначені статтею 4 Закону України «Про судовий збір».
Так, згідно з приписами частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову ставка судового збору становить 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями статті 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2026 рік» установлено у 2026 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2026 року 3328 гривень.
Таким чином, необхідно зазначити, що при зверненні до суду із заявою про забезпечення позову позивачу треба було сплатити судовий збір у розмірі 998,40 грн.
Всупереч зазначеним вимогам судовий збір не сплачений у визначеному розмірі.
Отже, на час звернення до суду з заявою про забезпечення позову матеріали справи не містять доказів оплати судового збору у належному розмірі.
Відсутність доказів сплати судового збору за подання до суду відповідної заяви про забезпечення позову суперечить приписам Кодексу адміністративного судочинства України. Таким чином, подана заява не відповідає вимогам статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 7 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
Враховуючи викладені обставини, зокрема те, що заявником не було дотримано вимог статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне повернути заяву про забезпечення позову заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 150, 151, 152, 154, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії повернути без розгляду.
Копію ухвали разом з заявою про забезпечення позову надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Панченко Н.Д.