про залишення позовної заяви без руху
21 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/15473/26
категорія 113080000
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Нагірняк М.Ф., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (сел. Лугини) в особі ТВО начальника майора ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 майора ОСОБА_3 щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік у сел. Лугини за відсутності законних підстав (місця реєстрації або фактичного проживання);
- визнати протиправними дії щодо внесення до реєстру «Оберіг» відомостей про порушення ОСОБА_1 правил обліку та перебування у розшуку.
- зобов'язати Відповідача видалити (анулювати) ці записи та привести дані у відповідність до фактичного місця обліку Позивача ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Перевіряючи матеріали позовної заяви на відповідність її вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам даної норми Кодексу з наступних підстав.
Так, відповідно до вимог частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві, окрім іншого, зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими Позивач обґрунтовує свої вимоги, а у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів Позивача.
Всупереч вказаним вимогам КАС України в позовній заяві відсутні обґрунтування щодо протиправності дій Відповідача про взяття Позивача на військовий облік та про внесення до реєстру «Оберіг» відомостей про порушення ОСОБА_1 правил обліку та перебування у розшуку. В позовній заяві не наведено перелік правових норм, з порушеннями яких, на думку Позивача, вчинені оскаржувані дії.
За приписами частини третьою статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Всупереч вказаним вимогам КАС України Позивачем (його представником) не надано суду документа про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Частиною другою статті 132 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI).
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI, розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" з 1 січня 2026 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3328,00 грн.
Таким чином, під час подання позову Позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 1331,20 грн.
Разом з тим, Позивач посилається на наявність у нього статусу учасника бойових дій як на підставу звільнення від сплати судового збору. Суд зазначає, що такі доводи є безпідставними, оскільки даний спір не пов'язаний із захистом прав Позивача як учасника бойових дій, а тому підстави для звільнення від сплати судового збору відсутні.
Крім того, як зазначено в позовній заяві, Позивачем учасниками справи окрім Відповідача зазначено Лугинську селищну раду та ІНФОРМАЦІЯ_4 як Треті особи.
Суд зазначає, що частиною другою статті 49 КАС України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Таким чином, передумовою залучення до участі у справі третіх осіб є встановлення факту, що рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Згідно з частиною четвертою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Відповідно до частини п'ятої статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Зміст вищезазначених норм свідчить, що саме суд, шляхом постановлення відповідної ухвали, уповноважений вирішувати питання про залучення до участі в справі третіх осіб. Треті особи можуть бути залучені до участі у справі з ініціативи суду, у випадку коли при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду буде встановлено, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, або ж за наслідками розгляду відповідного клопотання учасників справи.
Самостійне залучення позивачем до участі в справі третьої особи шляхом зазначення її в позовній заяві суперечить вимогам ст.ст. 49, 161 КАС України, оскільки вступ третіх осіб до участі у справі відбувається виключно на підставі ухвали суду.
Відтак, у випадку коли учасник справи вважає за необхідне залучити до участі в справі третю особу, він повинен подати до суду окреме клопотання, оформлене відповідно до вимог ст. 49, 166-167 КАС України, в якому зазначити на які права та інтереси вказаних осіб може вплинути судове рішення у справі.
Частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху та встановити йому строк для усунення недоліків шляхом подання до суду:
- уточненої позовної заяви, в якій, окрім іншого, навести обґрунтування щодо протиправності дій Відповідача про взяття Позивача на військовий облік та про внесення до реєстру «Оберіг» відомостей про порушення ОСОБА_1 правил обліку та перебування у розшуку;
- документа про сплату судового збору в сумі 1331,20 грн;
- окремого оформленого відповідно до вимог ст. 49, 166-167 КАС України клопотання про залучення Лугинської селищної ради та ІНФОРМАЦІЯ_5 участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, із обґрунтуванням в цьому клопотанні, яким чином рішення суду по даній справі може вплинути на їх права, інтереси чи обов'язки.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя М.Ф. Нагірняк