Рішення від 21.04.2026 по справі 200/1429/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2026 року Справа№200/1429/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2026 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - УПФ), в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо незарахування певних періодів до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 при розгляді заяви про призначенні пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком від 05.02.2026 року;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком від 05.02.2026 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії, зарахувавши з дати призначення пенсії, тобто з 03.02.2026 року, до страхового стажу періоди з 01.09.2004 року по 30.04.2007 року, з 02.05.2007 по 16.01.2008, з 22.04.2008 року по 01.07.2008 року, з 24.05.2020 по 31.05.2020 р, з 20.07.2020 по 31.07.2020, з 29.12.2024 по 31.12.2024; до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1, Постановою КМУ №202 від 31.03.1994 року та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» період з 01.09.2004 по 01.07.2008 року; до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою КМУ №202 від 31.03.1994 року та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періоди: з 21.07.2008 по 05.02.2019 року, з 01.04.2019 по 31.12.2019, з 02.01.2020 по 25.01.2021 року, з 26.01.2021 по 08.11.2021 року, з 10.11.2021 року по 04.02.2025 року; до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 періоди з 21.07.2008 по 05.02.2019 року, з 24.05.2020 по 30.06.2020, з 20.07.2020 по 31.07.2020, 30.11.2021, з 29.12.2024 по 31.12.2024, з 21.01.2025 по 04.02.2025 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 05 лютого 2026 року він звернувся до УПФ із заявою про призначення пенсії. Відповідач призначив пенсію по інвалідності, однак відповідачем не зараховано до страхового стажу періоди з 01.09.2004 року до 30.04.2007 року, з 02.05.2007 року до 16.01.2008 року, з 22.04.2008 року до 01.07.2008 року, з 24.05.2020 року до 31.05.2020 року, з 20.07.2020 по 31.07.2020, з 29.12.2024 по 31.12.2024, до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1, Постановою КМУ №202 та Законом № 345 період з 01.09.2004 року до 01.07.2008 року, до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою КМУ №202 та Законом № 345 періоди: з 21.07.2008 року до 05.02.2019 року, з 01.04.2019 року до 31.12.2019 року, з 02.01.2020 року до 25.01.2021 року, з 26.01.2021 року до 08.11.2021 року, з 10.11.2021 року до 04.02.2025 року, до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 періоди з 21.07.2008 року до 05.02.2019 року, з 24.05.2020 року до 30.06.2020 року, з 20.07.2020 року до 31.07.2020 року, 30.11.2021 року, з 29.12.2024 року до 31.12.2024 року, з 21.01.2025 року до 04.02.2025 року.

У зв'язку з чим позивач звернувся до суду із цим позовом.

09 березня 2026 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи, про що постановлена відповідна ухвала. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не скористалось правом на подання відзиву на позовну заяву.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить копія паспорту громадянина України.

05 лютого 2026 року позивач звернувся до Пенсійного фонду України про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За результатами розгляду вказаної заяви позивачу призначено пенсію по інвалідності згідно Закону № 1058-ІV з 03.02.2026 року.

Згідно розрахунку стажу позивача до пільгового стажу зараховано: з 01.04.2019 року до 31.12.2019 року, з 02.01.2020 року до 23.05.2020 року, з 01.07.2020 року до 19.07.2020 року, з 01.08.2020 року до 25.01.2021 року, з 26.01.2021 року до 21.11.2021 року, з 22.11.2021 року до 29.11.2021 року, з 01.12.2021 року до 28.12.2024 року, з 01.01.2025 року до 20.01.2025 року (Список №1).

У розрахунку відсутнє зарахування до страхового стажу періоду навчання з 01.09.2004 року до 01.07.2008 року.

У розрахунку відсутнє зарахування до пільгового стажу періодів роботи: з 21.07.2008 року до 05.02.2019 року, з 24.05.2020 року до 30.06.2020 року, з 20.07.2020 року до 31.07.2020 року, 30.11.2021 року, з 29.12.2024 року до 31.12.2024 року, з 21.01.2025 року до 04.02.2025 року.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-IV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

У відповідності до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV (в редакції чинній на момент прийняття Закону) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року (далі - Закон № 1788-XII) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Також Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Статтею 62 Закону України Про пенсійне забезпечення встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.

Згідно розділу І Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. № 202 передбачено: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Судом встановлено, що згідно записів в трудовій книжці позивача ОСОБА_1 (в частині спірних періодів) з 21.07.2008 року до 05.02.2019 року працював на посадах гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті, заступника механіка дільниці підземним з повним робочим днем в шахті, механіком дільниці підземним з повним робочим днем в шахті Красноармійська Західна №1 ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське», з 01.04.2019 року до 31.12.2019 року працював на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті ВСП «ШУ «Білозерське» ТОВ ДТЕК «Добропіллявугілля», з 02.01.2020 року до 25.01.2021 року майстром гірничим підземної дільниці з повним робочим днем в шахті ВСП «ШУ «Добропільське» ТОВ ДТЕК «Добропіллявугілля», з 26.01.2021 року до 08.11.2021 року майстром гірничим підземної дільниці з повним робочим днем в шахті ВП «Шахтоуправління «Добропільське» Державного підприємства «Добропіллявугіллявидобуток», з 10.11.2021 року до 04.02.2025 року на посадах заступника механіка дільниці, механіком дільниці підземним з повним робочим днем в шахті ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське».

Таким чином, періоди роботи позивача з 21.07.2008 року до 05.02.2019 року, з 01.04.2019 року до 31.12.2019 року, з 02.01.2020 року до 08.11.2021 року, з 10.11.2021 року до 20.01.2025 року підлягають зарахуванню до пільгового стажу саме відповідно до постанови КМУ №202 від 31.03.1994 року.

Щодо зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 21.01.2025 по 04.02.2025 року, суд зазначає наступне.

За приписами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб. Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - це орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Статтею 16 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", визначено, що державний реєстр створюється для забезпечення в тому числі ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації.

За приписами статті 20 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", передбачено, які відомості містить реєстр застрахованих осіб. Зі змісту даної статті вбачається, що вказаний реєстр містить відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості, в тому числі і відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування, відомості про облік стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.

Відповідно до постанов правління Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) № 7-6 від 10.06.2004 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», № 26-1 від 05.11.2009 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», № 22-2 від 08.10.2010 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та № 25-2 від 03.12.2013 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства».

З індивідуальних відомостей про застраховану особу за формою ОК-5 вбачається, що в період з 21.01.2025 по 04.02.2025 року відсутня інформація по спеціальному стажу позивача в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зарахування вказаного періоду до пільгового стажу, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу за формою ОК-5 відсутня інформація по спеціальному стажу позивача за цей період.

Стосовно зарахування навчання за фахом з 01.09.2004 року до 01.07.2008 року до стажу роботи згідно розділу І "Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт" Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня, відповідно до Постанови КМУ від 31.03.1994 р. № 202, суд зазначає наступне.

Пунктом д частини 3 статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Законом України "Про професійну (професійно-технічну) освіту" № 103/98-ВР від 10 лютого 1998 року (що діяв на момент набуття освіти та спірного стажу), а саме ч. 1 ст. 38 "Гарантії соціального захисту здобувача освіти та випускника закладу професійної (професійно-технічної) освіти", обумовлено: час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

За положенням ст.3 Закону, професійна (професійно-технічна) освіта є складовою системи освіти України. Професійна (професійно-технічна) освіта є комплексом педагогічних та організаційно-управлінських заходів, спрямованих на забезпечення оволодіння громадянами знаннями, уміннями і навичками в обраній ними галузі професійної діяльності, розвиток компетентності та професіоналізму, виховання загальної і професійної культури. Професійна (професійно-технічна) освіта здобувається у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.

Професійне (професійно-технічне) навчання - складова професійної (професійно-технічної) освіти. Професійне (професійно-технічне) навчання передбачає формування і розвиток професійних компетентностей особи, необхідних для професійної діяльності за певною професією у відповідній галузі, забезпечення її конкурентоздатності на ринку праці та мобільності, перспектив її кар'єрного зростання впродовж життя.

Відповідно до ст. 5 Закону, професійна (професійно-технічна) освіта здобувається громадянами України в державних і комунальних закладах професійної (професійно-технічної) освіти безоплатно, за рахунок держави, а у державних та комунальних акредитованих вищих професійно-технічних навчальних училищах та центрах професійної освіти - у межах державного та/або регіонального замовлення безоплатно, на конкурсній основі.

За змістом статті 17 Закону України «Про професійно-технічну освіту», професійно-технічний навчальний заклад - це заклад освіти, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійно-технічній освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров'я.

Статтею 18 вказаного Закону визначено, що до професійно-технічних навчальних закладів належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод; центр професійно-технічної освіти; центр професійної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.

Згідно з частиною 4 статті 19 вказаного Закону, професійно-технічні навчальні заклади незалежно від форм власності та підпорядкування розпочинають діяльність, пов'язану з підготовкою кваліфікованих робітників та наданням інших освітніх послуг, після отримання ліцензії. Ліцензія видається у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, вказаною нормою передбачено, що до професійно-технічних навчальних закладів належать інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.

Аналогічний висновок щодо зарахування періоду навчання позивача в технікумі до пільгового стажу міститься в постанові Верховного Суду від 04 березня 2020 року у справі №367/945/17, ухвалі від 07 лютого 2024 року справа №280/3343/23.

Згідно диплому НОМЕР_1 від 01.07.2008, ОСОБА_1 навчався з 01.09.2004 року до 01.07.2008 року за спеціальністю «експлуатація і ремонт гірничого елетромеханічного обладнання та автоматичних пристроїв».

У відповідності до записів у трудовій книжці, позивача 21.07.2008 року прийнято на роботу гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті.

Враховуючи, що перерва між днем закінчення позивачем навчання і днем працевлаштування за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників не перевищує трьох місяців, період навчання позивача з 01.09.2004 року до 01.07.2008 року підлягає зарахуванню до страхового стажу (за виключенням зарахованих відповідачем періодів) та до стажу роботи згідно Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня, відповідно до Постанови КМУ від 31.03.1994 р. № 202.

Позовні вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати періоди роботи з 01.09.2004 року до 01.07.2008 року, з 21.07.2008 року до 05.02.2019 року, з 24.05.2020 року до 30.06.2020 року, з 20.07.2020 року до 31.07.2020 року, 30.11.2021 року, з 29.12.2024 року до 31.12.2024 року до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 задоволенню не підлягають, оскільки вказані періоди підлягають зарахуванню саме до стажу роботи відповідно до Постанови КМУ від 31.03.1994 р. № 202. Суд завертає увагу, що чинним законодавством не перебачено подвійного зарахування періодів до пільгового стажу роботи за списком №1 та до стажу роботи відповідно до Постанови КМУ від 31.03.1994 р. № 202.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу періодів роботи з 24.05.2020 року до 31.05.2020 року, з 20.07.2020 року до 31.07.2020 року, з 29.12.2024 року до 31.12.2024 року, суд зазначає наступне.

З індивідуальних відомостей про застраховану особу за формою ОК-5 вбачається, що в періоди з 24.05.2020 року до 31.05.2020 року, з 20.07.2020 року до 31.07.2020 року, з 29.12.2024 року до 31.12.2024 року наявна інформація по страховому стажу позивача в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для зарахування вказаних періодів до страхового стажу, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу за формою ОК-5 наявна інформація по страховому стажу позивача за вказані періоди.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача зарахувати спірні періоди до стажу роботи відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає наступне.

Суд звертає увагу, що статтею 8 Закону України «Про підвищення шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

Таким чином, окремого виду спеціального стажу роботи відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» чинним законодавством не передбачено.

Водночас, вимога позивача про зобов'язання виплатити пенсію після перерахунку не підлягає задоволенню як така, що є передчасною.

Цей висновок ґрунтується на тому, що на час розгляду справи Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ще не здійснювало позивачу перерахунок пенсії з урахуванням спірних періодів та, як наслідок, не визначав конкретної суми заборгованості після такого перерахунку. При цьому, перерахунок пенсії належить до повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області за принципом екстериторіальності, а фактичну виплату має здійснювати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Позовні вимоги про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком від 05.02.2026 року задоволенню не підлягають, оскільки належним та повним способом захисту порушеного права позивача є саме перерахунок пенсії із зарахуванням спірних періодів роботи до страхового та пільгового стажу.

З огляду на встановлені судом обставини, оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 вказаної статті).

На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (місцезнаходження: вул. Борисенка Олександра, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періодів з 01.09.2004 року до 30.04.2007 року, з 02.05.2007 року до 16.01.2008 року, з 22.04.2008 року до 01.07.2008 року, з 24.05.2020 року до 31.05.2020 року, з 20.07.2020 року до 31.07.2020 року, з 29.12.2024 року до 31.12.2024 року, до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 періодів з 01.09.2004 року до 01.07.2008 року, з 21.07.2008 року до 05.02.2019 року, з 01.04.2019 року до 31.12.2019 року, з 02.01.2020 року до 08.11.2021 року, з 10.11.2021 року до 20.01.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 03 лютого 2026 року із зарахуванням до страхового стажу періодів з 01.09.2004 року до 30.04.2007 року, з 02.05.2007 року до 16.01.2008 року, з 22.04.2008 року до 01.07.2008 року, з 24.05.2020 року до 31.05.2020 року, з 20.07.2020 року до 31.07.2020 року, з 29.12.2024 року до 31.12.2024 року, до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 періодів з 01.09.2004 року до 01.07.2008 року, з 21.07.2008 року до 05.02.2019 року, з 01.04.2019 року до 31.12.2019 року, з 02.01.2020 року до 08.11.2021 року, з 10.11.2021 року до 20.01.2025 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового у розмірі 800 (вісімсот) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Лазарєв