Рішення від 07.04.2026 по справі 200/9134/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2026 року Справа№200/9134/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Галатіної О.О.,

секретаря судового засідання Коломієць К.С.

за участю:

представника позивача за первісним позовом - відповідача (за зустрічним позовом) Сахарова В.В.

представника відповідача (за первісним позовом) - позивача (за зустрічним позовом) Дементьєвої Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, та за зустрічним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень -

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС в Донецькій області мотивовані тим, що за Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у розмірі 370 600,00 гривень та який виник з причини несплати узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а саме податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, на підставі податкових повідомлень-рішень №0679949-2414-0522-UA14120230000038918 від 02.09.2024 на суму 177 888,00 грн. за 2021 рік та №0706990-2414-0522-UA14120230000038918 від 29.06.2024 на суму 192 712,00 грн. за 2022 рік про визначення податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки, сплаченого фiзичними особами, якi є власниками об'єктiв нежитлової нерухомості, код платежу 18010300.

Враховуючи те, що зазначена сума заборгованості перед бюджетом самостійно відповідачем не сплачена, просив суд у судовому порядку стягнути наведену суму податкового боргу.

Ухвалою суду від 28 листопада 2025 року відкрито провадження у справі за позовом Головного управління ДПС в Донецькій області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу за правилами загального позовного провадження. Призначено адміністративну справу до підготовчого судового засідання на 23 грудня 2025 року о 10 год. 30 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1.

Ухвалою суду від 12 грудня 2025 року заяву представника Відповідача - Деменьєвої Л.В. про участь у судовому засіданні в режимі відео конференції - задоволено. Допущено участь представника Відповідача - Деменьєвої Л.В. в судовому засіданні, призначеному на 23 грудня 2025 року о 10 год. 30 хв. в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 17 грудня 2025 року клопотання представника Головного управління ДПС в Донецькій області про участь у судовому засіданні в режимі відео конференції - задоволено. Допущено участь представника Головного управління ДПС в Донецькій області в судовому засіданні, призначеному на 23 грудня 2025 року о 10 год. 30 хв. в режимі відеоконференції.

19 грудня 2025 року фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 надано зустрічний адміністративний позов в обґрунтування якого зазначено, що йому належить нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 2964,80 кв.м.

Підставою надання зустрічного адміністративного позову стало прийняття відповідачем податкових повідомлень-рішень №0679949-2414-0522-UA14120230000038918 від 02.09.2024 на суму 177 888,00 грн. за 2021 рік та №0706990-2414-0522-UA14120230000038918 від 29.06.2024 на суму 192 712,00 грн. за 2022 рік, які на думку позивача є протиправними.

А саме, обґрунтовуючи вимоги зустрічного позову в частині ППР №0679949-2414-0522-UA14120230000038918 від 02.09.2024 позивач звертає увагу на пп. 266.7.2. п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України та наголошує, що податкові повідомлення-рішення надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

У відповідності до п. 266.10.3. ст. 266 Податкового кодексу України податкове зобов'язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.

На підставі п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня…, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, …, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Згідно з п. 266.10.1. ст. 266 Податкового кодексу України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення- рішення.

Тобто податок має бути сплачений по 30 серпня наступного року.

Зважаючи на наведене, представник позивача наголошує, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2021 рік мав бути визначений і направлений платнику по 30.08.2024.

В матеріалах справи містяться докази про направлення податкових повідомлень-рішень 08.11.2024.

Зважаючи на пропуск ГУ ДПС у Донецькій області строків визначення податкового зобов'язання із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 рік, та пропуск строків їх надсилання, представник вважає, що на підставі п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України ОСОБА_1 вважається вільним від такого грошового зобов'язання.

Також представник позивача звертає увагу і на спеціальні положення законодавства, а саме на п. 69.22 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України в редакції Закону №3050-IX від 11.04.2023 (чинний на час виписування та відправлення податкових повідомлень-рішень), згідно з яким тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:

для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання та надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення за податкові (звітні) періоди 2021 та 2022 роки у строк до 31 грудня 2023 року, за винятком податкових зобов'язань за об'єкти нежитлової нерухомості, розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, по яких контролюючий орган обчислює податкове зобов'язання та надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення за податкові (звітні) періоди 2021 рік та січень - лютий 2022 року, не пізніше першого числа місяця, що настає через шість місяців після дати завершення активних бойових дій або тимчасової окупації.

Беручи до уваги викладене вище, керуючись п. 102.1 ст. 102, п. 69.22 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, ОСОБА_1 є вільним від грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно за 2021 рік.

Щодо податкового повідомлення-рішення №0706990-2414-0522-UA14120230000038918 від 29.06.2024 представник позивача наголошує, що так як нежитлова нерухомість розміщена у Черкаській селищній територіальній громаді (тобто на території можливих бойових дій), в силу положень підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України позивач звільнений від сплати податку на нежитлове нерухоме майно за 2022 податковий (звітний) рік.

Також 19 грудня 2025 року представником відповідача за первинним позовом надано відзив по справі, в обґрунтування якого зазначені обставини, аналогічні визначеним в зустрічному позові.

Ухвалою суду від 22 грудня 2025 року зустрічну позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень - залишено без руху.

23 грудня 2025 року судове засідання відкладено у зв'язку з клопотанням представника відповідача.

Ухвалою суду від 26 грудня 2025 року прийнято до розгляду зустрічний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень. Об'єднано зустрічний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень в одне провадження з первісним позовом Головного управління ДПС в Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу. Призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 09 січня 2026 року клопотання представника Головного управління ДПС в Донецькій області про участь у судовому засіданні в режимі відео конференції - задоволено. Допущено участь представника Головного управління ДПС в Донецькій області в судовому засіданні, призначеному на 13 січня 2026 року о 10 год. 00 хв. в режимі відеоконференції.

13 січня 2026 року Головним управлінням ДПС в Донецькій області надано відзив на зустрічний позов, згідно змісту якого наголошено на тому, що відповідно до наказу № 309 (зі змінами), а також чинного наразі наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», територію Черкаської селищної територіальної громади (код за КОАТУУ UA14120230000038918) з 24.02.2022 віднесено до території можливих бойових дій, а тому зобов'язання за період 2021, 2022 рр. підлягають сплаті ОСОБА_1 , відповідно до положень податкового законодавства, в які внесено зміни Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно».

13 січня 2026 року судове засідання відкладено на 03 лютого 2026 о 10 год 30 хв.

14 січня 2026 року представником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 було надано відповідь на відзив на зустрічний позов, згідно змісту якого представник вважає, що позиція Головного управління ДПС в Донецькій області з приводу складання та надсилання ППР щодо заборгованості зі сплату податку за 2021 рік не спростовують позицію, визначену в зустрічному позові із зазначеного питання.

З приводу посилання Головного управління ДПС в Донецькій області на Закон України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ, представник наголошує, що підпункт 69.22. підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11.04.2023 №3050-ІХ (набрав чинності 06.05.2023) не можуть застосовуватись до подій (правовідносин), що виникли до набрання ними чинності (березень 2022 р. - квітень 2023 р.), адже закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі відповідно положень ст. 58 Конституції України.

20 січня 2026 року Головним управлінням ДПС в Донецькій області надано заперечення на відповідь на відзив на зустрічний позов, згідно місту яких наголошено на безпідставності позицій представника фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 .

22 січня представником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 надані пояснення в підтримання своєї позиції по суті спірних правовідносин.

03 лютого 2026 року судове засідання відкладено на 17 лютого 2026 о 11 год 00 хв.

Ухвалою суду від 16 лютого 2026 року клопотання представника Макарова Юрія Юрійовича про розгляд в режимі відеоконференції адміністративної справи №200/9134/25 - задоволено частково. Допущено участь представника Макарова Юрія Юрійовича в судовому засіданні, призначеному на 17 лютого 2026 року о 11 год. 00 хв. в режимі відеоконференції.

Також ухвалою суду від 16 лютого 2026 року клопотання представника Головного управління ДПС в Донецькій області про розгляд в режимі відеоконференції адміністративної справи №200/9134/25 - задоволено. Допущено участь Головного управління ДПС в Донецькій області про розгляд в режимі відеоконференції адміністративної справи №200/9134/25 в судовому засіданні, призначеному на 17 лютого 2026 року о 11 год. 00 хв. в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 17 лютого 2026 року продовжено строк розгляду підготовчого провадження по справі №200/9134/25. Відкладено розгляд підготовчого судового засідання по справі до 10 год 00 хв. 17 березня 2026 року в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1.

Ухвалою суду від 19 лютого 2026 року клопотання представника ОСОБА_1 про розгляд в режимі відеоконференції адміністративної справи №200/9134/25 - задоволено. Допущено участь представника ОСОБА_1 в судовому засіданні, призначеному на 17 березня 2026 року о 10 год. 00 хв. в режимі відеоконференції.

06 березня 2026 року представником ОСОБА_1 надані додаткові пояснення в підтримання позовних вимог.

12 березня 2026 року представником ОСОБА_1 надано клопотання про повернення судового збору.

17 березня 2026 року у судовому засіданні оголошено перерву до 31 березня 2026 року о 11 год 15 хв.

Ухвалою суду від 18 березня 2026 року клопотання представника ОСОБА_1 про розгляд в режимі відеоконференції адміністративної справи №200/9134/25 - задоволено. Допущено участь представника ОСОБА_1 в судовому засіданні, призначеному на 31 березня 2026 року о 11 год. 15 хв. в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 20 березня 2026 року клопотання представника Головного управління ДПС в Донецькій області про розгляд в режимі відеоконференції адміністративної справи №200/9134/25 - задоволено. Допущено участь представника Головного управління ДПС в Донецькій області в судовому засіданні, призначеному на 31 березня 2026 року о 11 год. 15 хв. в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 31 березня 2026 року закрито підготовче провадження у справі №200/9134/25. Призначено справу до судового розгляду по суті на 07.04.2026 року о 10 год. 30 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1.

Ухвалою суду від 02 квітня 2026 року клопотання представника Головного управління ДПС в Донецькій області про розгляд в режимі відеоконференції адміністративної справи №200/9134/25 - задоволено. Допущено участь представника Головного управління ДПС в Донецькій області в судовому засіданні, призначеному на 07 квітня 2026 року о 10 год. 30 хв. в режимі відеоконференції.

Також ухвалою суду від 02 квітня 2026 року клопотання представника ОСОБА_1 про розгляд в режимі відеоконференції адміністративної справи №200/9134/25 - задоволено. Допущено участь представника ОСОБА_1 в судовому засіданні, призначеному на 07 квітня 2026 року о 10 год. 30 хв. в режимі відеоконференції.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до даних ІКС ДПС, за фізичною особою ОСОБА_1 обліковується об'єкт нерухомого майна: нежитлова будівля, розташована за адреою: АДРЕСА_1 загальна площа 2964,8 кв. м.

Згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК України, платнику податку ОСОБА_1 02.09.2024 були сформовані в автоматичному режимі податкові повідомлення - рішення (далі - ППР) з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за кодом платежу 18010300 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості»:

за 2021 рік: № 0679949-2414- 0522-UA14120230000038918 на суму 177888, 00 грн.;

за 2022 рік: № 0706990-2414-0522-UA14120230000038918 на суму 192712, 00 грн; (сформовано 29.06.2024 року).

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до пункту 10.1 статті 10 Податкового кодексу України до місцевих податків належать податок на майно та єдиний податок.

Згідно зі статтею 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.

Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 261 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно з підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є житлова та нежитлова нерухомість, в тому числі її частка.

За приписами підпунктів 266.3.1, 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Підпунктом 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України встановлено пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до підпункту 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 даної статті цього ж Кодексу обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

На підставі підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

У порядку підпункту 266.9.1 пункту 266.9 статті 266 Податкового кодексу України податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Як слідує з положень підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 даного Кодексу податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується: фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

За підпунктом 14.1.175 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в порядку оскарження, але несплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У відповідності до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який продовжений відповідними Указами та діє по теперішній час.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-ІХ від 15 березня 2022 року доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.22, відповідно до якого тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:

за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;

за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юридичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;

тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.

Водночас, відповідно до підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (в редакції що діє з 06 травня 2023 року згідно Закону № 3050-IX) тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:

підставою для обчислення податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що були пошкоджені або знищені, є відомості, визначені статтею 266 цього Кодексу, дані Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - Реєстр майна), та дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:

1) за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України:

за 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб;

за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.

Починаючи з 1 січня 2023 року за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

Суд звертає увагу на те, що редакція підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла до 06 травня 2023 року) передбачала, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки не нараховується та не сплачується, у тому числі їх частки, за об'єкти, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії за період 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості та за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти нежитлової нерухомості. Тоді як редакція підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (в редакції чинній з 06 травня 2023 року) передбачає звільнення від нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій за цей же період. Наведене доводить різний правовий режим земельних ділянок в залежності від статусу територій та не ототожнює їх правового регулювання 2021 - 2023 років.

Cудом встановлено, що нерухоме майно фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 розміщене у Черкаській селищній територіальній громаді Краматорського району Донецької області.

Відповідно до пункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

У 2022 році існував Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 28 жовтня 2022 року, затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 №75. Відповідно до цього Наказу Черкаська селищна територіальна громада Краматорського району Донецької області була включена до цього Переліку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22 грудня 2022 року № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, в Розділі 1 «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» якого визначено, про те, що Черкаська селищна територіальна громада (код - UA14120230000038918) можлива територія бойових дій з 24 лютого 2022 року.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією Покровськ не відноситься до територій на яких ведуться активні бойові дії, відтак ключовим питанням, яке постає перед Судом у цій справі, це необхідність визначити чи підлягають звільненню від нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки фізичні особи у власності, яких знаходяться об'єкти нерухомості, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії з урахуванням положень підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (з урахуванням усіх редакції цього підпункту).

Суд акцентує увагу на тому, що після внесення змін до Податкового кодексу України в частині доповнення цього Кодексу підпунктом 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» відповідач звільнявся від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти нежитлової нерухомості, як особа у власності якої є нерухоме майно, що розташоване на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Проте внесення змін в підпункт 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» у квітні 2023 року зобов'язувало відповідача сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти нежитлової нерухомості, як особу у власності якої є нерухоме майно, що розташоване на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, тобто фактично відповідач був зобов'язаний сплатити податок від сплати якого раніше звільнявся.

Виходячи із положень загальноправового принципу дії норми права у часі, Суд зазначає, що Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11 квітня 2023 року №3050-ІХ, який набрав чинності 06 травня 2023 року, має застосовуватись до правовідносин, що виникли після 06 травня 2023 року.

Суд наголошує на тому, що досліджені у цій справі обидві редакції підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» не суперечать одна одній, а розповсюджують свою дію у часі на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яке знаходиться на територіях, визначених у вказаному пункті в залежності від дати отримання відповідно статусу - до 06 травня 2023 року - території, на яких ведуться (велися) бойові дії, після 06 травня 2023 року - території активних бойових дій. Ці території не обов'язквово співпадали (співпадають) за площею та місцем розташування об'єктів стосовно яких надається пільга.

Щодо податкового повідомлення-рішення за 2021 рік.

Податкове повідомлення-рішення з податку на нерухоме майно, відмінне від

земельної ділянки №0679949-2414-0522-UA14120230000038918 на суму 177 888,00 грн. за 2021 рік, датоване 02.09.2024.

В якості доказів надсилання ОСОБА_1 податкових повідомлень-рішень позивач надає копію конверта, фіскальний поштовий чек та повідомлення про відправлення від 08.11.2024.

На підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань..., якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до пп. 266.7.1. п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості…

На підставі пп. 266.7.2. п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України податкове/ податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, зокрема, але не виключно, інформацію про адресу місцезнаходження об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, його площу, ставки та надані фізичним особам пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

У відповідності до п. 266.10.3. ст. 266 Податкового кодексу України податкове зобов'язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.

На підставі п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня…, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, …, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом.. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Згідно з п. 266.10.1. ст. 266 Податкового кодексу України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Тобто податок має бути сплачений по 30 серпня наступного року.

Зважаючи на наведене, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2021 рік мав бути визначений і направлений платнику по 30.08.2024.

В матеріалах справи містяться докази про направлення податкових повідомлень-рішень 08.11.2024.

Зважаючи на пропуск ГУ ДПС у Донецькій області строків визначення податкового зобов'язання із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та пропуск строків їх надсилання, на підставі п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України ОСОБА_1 вважається вільним від такого грошового зобов'язання.

З урахуванням наведеного, суд дійшов до висновку про визнання протиправними та скасування ППР №0679949-2414-0522-UA14120230000038918 від 02.09.2024 на суму 177 888,00 грн. за 2021 рік та ППР №0706990-2414-0522-UA14120230000038918 від 29.06.2024 на суму 192 712,00 грн. за 2022 рік.

З приводу позовних вимог Головного управління ДПС у Донецькій області про стягнення податкового боргу з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

На підставі п.п. 16.1.4. п.16.1. ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов'язком. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Підстави припинення податкового обов'язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 Податкового кодексу України.

Згідно пункту 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 38.2. статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

У відповідності до пункту 265.1 статті 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

На підставі підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

За підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 даного Кодексу об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

На підставі пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1).

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2).

Як вбачається із приписів підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 даного Кодексу, органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості інформацію щодо ставок та наданих пільг юридичним та/або фізичним особам зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

На підставі підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Відповідно до підпункту 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 даної статті цього ж Кодексу обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

На підставі підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

У порядку підпункту 266.9.1 пункту 266.9 статті 266 Податкового кодексу України податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Як слідує з положень підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 даного Кодексу податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується: фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

За підпунктом 14.1.175 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в порядку оскарження, але несплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У відповідності до пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Отже, факт узгодження податкового зобов'язання має наслідком обов'язок платника податку сплатити таке зобов'язання у встановлений законом строк. Невиконання обов'язку зі сплати узгодженого податкового зобов'язання призводить до набуття таким зобов'язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.

Судом встановлено, що за Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 рахувався податковий борг в сумі 370 600,00 грн, який виник з причини несплати узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, у т. ч.: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової та нежитлової нерухомості.

Дана заборгованість виникла на підставі винесених податкових повідомлень-рішень №0679949-2414-0522-UA14120230000038918 від 02.09.2024 на суму 177 888,00 грн. за 2021 рік та №0706990-2414-0522-UA14120230000038918 від 29.06.2024 на суму 192 712,00 грн. за 2022 рік.

Судом надано оцінку правомірності винесення податкових повідомлень-рішень у цій справі, згідно якої податкові повідомлення-рішення №0679949-2414-0522-UA14120230000038918 та №0706990-2414-0522-UA14120230000038918 є протиправними та підлягають скасуванню.

За таких обставин позовна заява Головного управління ДПС у Донецькій області про стягнення податкового боргу з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог за зустрічним позовом та відмову в задоволенні вимог за первинним позовом.

Відповідно до частин 1, 3, 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 сплачено судовий збір в розмірі 3 706,00 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

На підставі п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» у випадках, установлених п. 1 ч. 1 цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми.

Враховуючи, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 відповідно до квитанцій до платіжних інструкцій №2.453636879.1 від 18.12.2025 та №1.463737621.1 від 25.12.2025 був сплачений судовий збір у загальному розмірі 5 014,64 грн (п'ять тисяч чотирнадцять грн 64 коп.), а в подальшому позовні вимоги було зменшено, то зазначена сума підлягає поверненню.

Керуючись ст. 14, 22, 243, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог Головного управління ДПС в Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010300) у сумі 370 600,00 гривень - відмовити.

Зустрічний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0679949-2414-0522-UA14120230000038918 від 02.09.2024 про визначення податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки, сплаченого фiзичними особами, якi є власниками об'єктiв нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 177 888,00 грн. за 2021 рік за нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 2964,80 кв.м, розмір частки у праві спільної власності на об'єкт 2964,80 кв.м.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0706990-2414-0522-UA14120230000038918 від 29.06.2024 про визначення податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки, сплаченого фiзичними особами, якi є власниками об'єктiв нежитлової нерухомості, код платежу 18010300 на суму 192 712,00 грн. за 2022 рік за нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 2964,80 кв.м, розмір частки у праві спільної власності на об'єкт 2964,80 кв.м.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 3 706,00 грн. (три тисячі сімсот шість грн. 00 коп.).

Повернути ОСОБА_1 надмірно сплачений судовий збір у розмірі 5 014,64 грн (п'ять тисяч чотирнадцять грн 64 коп.) відповідно до платіжних інструкцій 2.453636879.1 від 18.12.2025 та 1.463737621.1 від 25.12.2025.

Вступну та резолютивну частини рішення виготовлено та проголошено зміст у судовому засіданні 07 квітня 2026 року.

Повний текст рішення складено та підписано 20 квітня 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення

Суддя О.О. Галатіна