Рішення від 17.04.2026 по справі 200/4930/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 року Справа№200/4930/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Єрьоміну Вікторію Анатоліївну, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 1 лютого 2023 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області № 1785 від 11 березня 2025 року, виданої станом на 1 січня 2023 рік, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплачувати пенсію позивачу з 1 лютого 2023 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області № 1785 від 11 березня 2025 року, виданої станом на 1 січня 2023 рік у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 1 лютого 2023 року по день проведення перерахунку.

Ухвалою суду від 9 липня 2025 року визначено, що позивачем не пропущений строк звернення до суду із даним позовом; відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому порядку; запропоновано відповідачу надати суду відзив на позов та зобов'язано надати додаткові докази по справі.

21 липня 2025 року судом отримано від відповідача відзив на позов та додаткові докази по справі.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - ГУ ПФУ в Донецькій області) і отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 10 вересня 2019 року.

У зв'язку із набранням 29 січня 2020 року законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, у позивача є право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (надалі - ГУ ДСНС у Донецькій області) було надіслано ГУ ПФУ в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням оновленого розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.

З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки, але відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку.

Позивач вважає дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії за зазначеною довідкою такими, що порушують його право на належний соціальний захист та просить суд позов задовольнити.

Також у позові зазначено, що Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII, відповідно до якої максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Зважаючи на викладене, застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 - отже, пенсія має виплачуватись позивачу без обмеження граничним розміром, а саме: десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше (а.с. 1-6).

У відзиві на позов відповідач зазначає про відсутність підстав для задоволення позовної заяви позивача, обґрунтовуючи це наступним.

Згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії проводиться у разі, якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, або у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Інших умова щодо проведення перерахунку законодавством не передбачено.

Частинами 2 та 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі - Порядок № 45) передбачено, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року [...], з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704.

Згідно з п.п. 1, 2 Порядку № 45 (у редакції постанови № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 704 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року на підставі довідки.

Пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до п. 5 Порядку № 45, додатка 2 до Порядку № 45 визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 5 березня 2019 року.

Після визнання протиправним та скасування зазначеним судовим рішенням пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося; повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно постанов Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України не надходило; асигнування з Державного бюджету України не збільшувались, тому пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили рішенням суду, з урахуванням відповідних бюджетних асигнувань.

Також у відзиві зазначено, що розділом ІІ постанови Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 2 березня 2023 року № 10-1) надано вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатись органами ПФУ та визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником до органу, що призначає пенсію, і даний перелік не містить заяви пенсіонера про перерахунок у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.

Таким чином, питання проведення перерахунку пенсії у зв'язку із скасуванням пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 законодавчо не врегульовано.

Також відповідач вказав, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що спірний перерахунок пенсії не було здійснено раніше за дату видачі довідки з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають такі довідки. У зв'язку із чим необхідно застосовувати норми ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких перерахунок пенсій, призначених […] особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії; якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Посилається на висновки, викладені у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року у справі № 580/5095/23.

Щодо виплати пенсії без обмеження максимального розміру, відповідач зазначив, що розмір пенсі із урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, […], індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, вказана правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду в постанові від 3 липня 2018 року по справі № 554/8998/16-а та в постанові Верховного Суду від 28 березня 2019 року по справі № 553/3616/16-а.

Зауважено, що резолютивна частина рішення суду не містить зобов'язання Головного управління під час розрахунку пенсійних виплат встановлення виплати пенсії без обмеження максимальним розміром.

Просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог в повному обсязі (а.с. 25-28).

Згідно із ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ), є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 від 20 листопада 1998 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є учасником бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 24 грудня 2015 року (а.с. 8-9, 16).

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - ГУ ПФУ в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 31).

Згідно із матеріалами справи позивач перебуває на обліку у відповідача та є одержувачем пенсії по інвалідності, призначену йому з 10 вересня 2019 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 9 квітня 1992 року; пенсія призначена у розмірі 40% грошового забезпечення, пенсійна справа 0504019248 (МНС) (а.с. 40-50).

Відповідно до протоколу від 4 грудня 2020 року основний розмір пенсії позивачу розраховувався виходячи з наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 2910,00 грн; оклад за військове звання - 950,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (35%) 1351,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби та премія - 2468,37 грн; всього - 7679,37 грн. Загальний розмір пенсії склав 3502,75 грн (а.с. 50).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року у справі № 200/8209/24, яке набрало законної сили 4 березня 2025 року, зобов'язано ГУ ДСНС у Донецькій області підготувати та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2023 року на виконання рішення суду у справі № 200/1555/24, в якій, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 704 і Порядку № 45 вказати розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою водія-рятувальника 30 ДПРЧ 12 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області, з урахуванням висновків суду по цій справі (а.с. 49, https://reyestr.court.gov.ua/Review/124840640).

11 березня 2025 року ГУ ДСНС у Донецькій області було виготовлено довідку № 1785 про розмір грошового забезпечення за посадою водій-рятувальник 30 ДПРЧ 12 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області станом на 1 січня 2023 року для перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в якій зазначено, що розмір грошового забезпечення за вказаною посадою за нормами, чинними на 1 січня 2023 року, становить: посадовий оклад 4 430,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням (прапорщик) - 1450,00 грн, надбавка за вислугу років 35% - 2058,00 грн; надбавка за особливості проходження служби 50% - 3969,00 грн; премія (190%) посадового окладу - 8417,00 грн; всього - 20 324,00 грн. У примітці довідки вказано, що у довідку оформлено на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року у справі № 200/8209/24 (а.с. 13, 48).

Листом від 11 березня 2025 року (вих. № 50 01-2063/50 14) ГУ ДСНС у Донецькій області направило на адресу ГУ ПФУ в Донецькій області довідку від 11 березня 2025 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії (а.с. 47).

Вказана довідка отримана відповідачем 14 березня 2025 року (вх. № 1067/5) (а.с. 47).

Як вбачається зі службової записки начальника управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Донецькій області О.Овчиннікової від 7 квітня 2025 року, адресованої заступнику начальника Головного управління - начальнику управління обслуговування громадян ПФУ в Донецькій області О.Кириєнко, начальнику відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян В.Кривенку, у зв'язку із відсутністю в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року у справі № 200/8209/24 зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області щодо перерахунку громадянину ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, вказаного в довідці про розмір грошового забезпечення, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні; довідку ГЗ № 1785 залишено без розгляду (а.с. 49).

22 квітня 2025 року адвокат Єрьоміна В.А., діючи в інтересах позивача, звернулась до відповідача із заявою про визнання права, у якій просила перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 1 лютого 2023 року на підставі довідки ГУ ДСНС у Донецькій області № 1785 від 11 березня 2025 року, виданої станом на 1 січня 2023 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з основним розміром пенсії на момент первинного призначення, з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 1 лютого 2023 року та з 1 березня 2023 року по день проведення перерахунку (а.с. 10).

Листом від 30 квітня 2025 року (вих. 10316-10634/Ш-02/8-0500/25) ГУ ПФУ в Донецькій області у відповідь на зазначене звернення повідомило адвокатові наступне.

14 березня 2025 року Головним управлінням отримано довідку про розмір грошового забезпечення від 11 березня 2025 року № 1785 станом на 1 січня 2023 року, надану ГУ ДСНС у Донецькій області. Перерахунок раніше призначених пенсій передбачений ст. 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до ч. 4 ст. 63 якого перерахунку підлягають пенсії, які призначені за цим Законом, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Згідно із п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до зазначеного Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На теперішній час постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій означених категорій не приймалось. Інших умов щодо проведення перерахунку законодавством не передбачено.

Також в листі вказано, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року у справі № 200/8209/24, яке набрало законної сили 4 березня 2025 року, зобов'язано ГУ ДСНС у Донецькій області підготувати та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2023 року на виконання рішення суду у справі № 200/1555/24, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і Порядку № 45 вказати розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у відсотках в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою водія-рятувальника 30 ДПРЧ 12 ДПРЗ ГУ ДПС України у Донецькій області, з у рахуванням висновків суду по цій справі. Зобов'язання щодо перерахунку Головним управління пенсії позивачу з урахуванням грошового забезпечення, вказаного в довідці про розмір грошового забезпечення, у рішенні суду відсутні. Враховуючи, що підстави для проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії відсутні, довідку про розмір грошового забезпечення від 11 березня 2025 року № 1785 залишено без розгляду (а.с. 11-12).

Вважаючи протиправною відмову відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 1785 від 11 березня 2025 року, виданої станом на 1 січня 2023 рік у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, […]. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова № 704), якою затверджено, в тому числі, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1), а також схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 14).

Згідно з п. 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 4 Постанови № 704 (в первинній редакції) розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, в яких наведений порядок арифметичних дій (множення), який застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням та правила заокруглення результату розрахунків, і відповідно до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам, яка набрала чинності 24 лютого 2018 року» (надалі - Постанова № 103), пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, в тому числі й до Постанови № 704, п. 4 якої викладено в такій редакції:

«Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

При цьому зміст приміток до додатків 1 та 14 Постанови № 704 не був приведений у відповідність з нормою п. 4 цієї ж постанови.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови № 103, яким були внесені зміни, зокрема, до п. 4 Постанови № 704.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Верховний Суд в постанові від 2 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 вказав наступне:

«[…] з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону № 1082-ІХ із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік)» (п. 49);

«[…] встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується, як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.» (п. 58)

Аналогічний висновок наведений Верховним Судом в постановах від 19 жовтня 2022 року у справі № 400/6214/21, від 22 березня 2023 року у справі № 340/10333/21, від 15 червня 2023 року у справі № 400/6214/21, від 15 листопада 2023 року у справі № 120/965/22-а.

Отже, зміни до п. 4 Постанови № 704, внесені п. 6 Постанови № 103, з 29 січня 2020 року не підлягали застосуванню - з цієї дати відновили свою дію приписи цього пункту, у редакції до внесення змін пунктом 6 Постанови № 103, згідно з якою розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

При цьому порядок проведення перерахунку пенсій у зв'язку із втратою чинності положеннями п. 6 Постанови № 103 та змін до п. 4 Постанови № 704 не змінився.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок № 45), який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальні органи Пенсійного фонду України та державні органи, з яких осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (п. 3 Порядку № 45).

Суд зазначає, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок № 3-1).

Згідно з п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовці та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:

(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений Порядком № 45;

(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Як встановлено судом, на виконання рішення суду у справі № 200/8209/24 ГУ ДСНС у Донецькій області відповідно до приписів Постанови № 704 підготувало та направило до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку № 1785 від 11 березня 2025 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 1 січня 2023 року; зазначена довідка складена з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти.

Враховуючи наведені вище нормативно-правові приписи та висновки Верховного Суду, суд висновує, що відповідач протиправно відмовив у перерахунку призначеної позивачу пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ГУ ДСНС у Донецькій області № 1785 від 11 березня 2025 року (залишив довідку без розгляду).

Вказаний висновок суду узгоджується із висновками Верховного Суду, наведеними у постановах від 2 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21, від 22 вересня 2022 року у справі № 500/2392/21, від 16 березня 2023 року у справі № 500/8486/21.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо строку, протягом якого мала бути перерахована призначена позивачу пенсія, суд зазначає, що згідно з ч.ч. 2 та 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, довідка ГУ ДСНС у Донецькій області № 1785 від 11 березня 2025 року про розмір грошового забезпечення є підставою для перерахунку з 1 лютого 2023 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) призначеної позивачу пенсії.

Як наслідок, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною відмови відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії на підставі довідки ГУ ДСНС у Донецькій області № 1785 від 11 березня 2025 року та в частині зобов'язання відповідача здійснити з 1 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії на підставі вказаної довідки - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ГУ ДСНС у Донецькій області № 1785 від 11 березня 2025 року - без застосування обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначає, що питання нарахування та виплати позивачу пенсії із обмеженням її максимального розміру не є спірним в межах даної справи (прохальна частина позову не містить вимог щодо визнання рішень/дій/бездіяльності відповідача щодо обмеження розміру призначеної позивачу пенсії максимальним розміром).

Як наслідок, позовні вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.

Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому в силу вимог ст. 139 КАС України питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 257-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в проведенні з 1 лютого 2023 року перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності із врахуванням довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області № 1785 від 11 березня 2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 1 лютого 2023 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності із врахуванням довідки від 11 березня 2025 року № 1785, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області станом на 1 січня 2023 рік відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» - з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна