Рішення від 17.04.2026 по справі 200/10420/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 року Справа№200/10420/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:

визнати протиправними дії щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2023 на підставі оновленої довідки № 15/301 від 03.11.2025 про грошове забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою станом на 01.01.2023;

зобов'язати перерахувати та виплачувати пенсію на підставі оновленої довідки № 15/301 від 03.11.2025 про грошове забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою станом на 01.01.2023 Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка була видана Головним управлінням Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях для проведення перерахунку основного розміру пенсії, в зв'язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою від 05 січня 2026 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Відповідно до наведених норм, враховуючи здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.

Відповідач надав відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що скасування пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» не є підставою для перерахунку пенсії в розумінні статті 63 Закону України № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії. Відповідач зазначає, що оскільки перелік умов для перерахунку пенсії військовослужбовцям є вичерпний, то у Головного управління не має законодавчих підстав для перерахунку пенсії, який також не міг бути здійснений раніше ніж звернення позивача із заявою про проведення перерахунку.

Крім того, відповідач звернув увагу, що п.3, п.4 Розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій) відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1), передбачено, що заява встановленого зразка (Додаток 1 до Постанови №3-1), може подаватись заявником до органу, що призначає пенсію або разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436

Позивач надав відповідь на відзив, в якому підтримав доводи позовної заяви та просив їх задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), перебуваючи на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Головним управлінням Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.10.2025 у справі № 200/5638/25 складено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача № 15/301 від 03.11.2025, виданої станом на 01.01.2023, з урахуванням оновленого розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.

Зазначена довідка Головним управлінням Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях направлена на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_2, засобами електронної пошти в сканованому вигляді в папці «main.zip», в зв'язку з відсутністю можливості поштового відправлення.

З доданого до позову зображення листування електронною поштою випливає, що 5 листопада (рік не відображений) позивач отримав електронного листа від ГУ СБУ України у Донецькій та Луганській областях, де повідомлено, що підготовлено відповідь на звернення (яке продубльовано зазначеною електронною адресою). Проте, поштове відправлення, в якому міститься паперова версія відповіді на заяву співробітниками УКРПОШТИ (відділення №49094) відмовлено у відправленні зазначеного листа, з поясненнями, що доставка пошти у с. Озерне Донецької області тимчасово призупинено.

25.11.2025 з електронної адреси: ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслано на офіційну адресу електронної пошти Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області: gu@dn.pfu.gov.ua, документи із назвою: «скан заяви про перерахунок» та папку «main(7).zip».

Відправлення не містить засвідчення кваліфікованим електронним цифровим підписом надісланих документів.

Матеріали справи містять також електронне відправлення від 12.12.2025 від адресата «ОСОБА_2, адреса: ІНФОРМАЦІЯ_3» на адреси: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2.

Лист має таке повідомлення: «Спрямовую на Вашу адресу адвокатське звернення з ЄЦП підписом від 12.12.2025 з питання перерахунку пенсії гр-ну ОСОБА_1 ». Додано документ «адв.звернення до ПФУ» формату pdf, розмір 4.94 МБ. Зміст поданого звернення розпізнати неможливо.

Відповідач листом від 18.12.2025 повідомив адвоката Вячеслава Дейниченка, що звернення від 12.12.2025 відповідно до Закону України «Про звернення громадян», зареєстровано 15.12.2025 за № 16721/8. Повідомлено про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 .

Додатково повідомлено, що на дату надання відповіді до Головного управління оновлена довідка про розмір грошового забезпечення від 03.11.2025 за №15/301 від ГУ УСБУ в Донецькій та Луганській областях станом на 01.01.2023 не надходила.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі- Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи наведені норми, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах міститься у постанові Верховного Суду від 27.02.2023 у справі № 640/11131/21.

Таким чином, судом визначений обов'язок головних управлінь Пенсійного фонду здійснювати перерахунок пенсії після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Проте, вирішуючи цю справу з урахуванням встановлених фактичних обставин, суд зауважує, що обов'язковою умовою виникнення обов'язку перерахунку пенсії є фактичне отримання органом Пенсійного фонду відповідної довідки.

Подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постанова правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1, далі Порядок № 3-1).

Пунктом 2 Розділу І Порядку № 3-1 встановлено, що заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Уповноваженим органом (структурним підрозділом) заява про призначення пенсії з необхідними документами до органу, що призначає пенсію, може надсилатись поштою.

За приписами пункту 4 Розділу І Порядку № 3-1 заява, зокрема, про перерахунок пенсії, може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених у додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади.

Пунктом 1 Розділу IV Порядку № 3-1 встановлено, що заяви, які подаються відповідно до цього Порядку, реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсій згідно із Законом органу, що призначає пенсію.

Заяви (крім заяви про призначення пенсії) приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається органом, що призначає пенсію за місцем фактичного проживання особи, не пізніше 10 днів з дня надходження заяви.

Судом встановлено і не заперечується сторонами, що позивач не отримав оригінал оновленої довідки № 15/301 від 03.11.2025, підготовленої Головним управлінням Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 01.01.2023, через зупинення поштового зв'язку.

Позивач отримав електронною поштою лише незасвідчену кваліфікованим електронним підписом фотокопію такої довідки, яку в свою чергу переслав електронною поштою до відповідача.

Суд зазначає, що за відсутності оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення, її графічне зображення, надіслане не через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія) та за відсутності кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, у органу Пенсійного фонду відсутній обов'язок здійснювати перерахунок призначеної пенсії через відсутність належного документу на підтвердження підстав для такого перерахунку.

Позивачем не спростовані обставини, викладені відповідачем у листі від 18.12.2025 на адвокатське звернення, що оновлена довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 від 03.11.2025 за №15/301 від ГУ УСБУ в Донецькій та Луганській областях до ГУ ПФУ не надходила.

За таких обставин довільне електронне листування позивача з пересиланням не засвідчених зображень електронних листів, не є підставою для перерахунку пенсії, що обумовлює відмову у задоволенні позовних вимог.

При цьому суд зауважує, що позивач не позбавлений можливості спрямувати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку № 15/301 від 03.11.2025, отриману особисто в паперовому оригіналі, або в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Відповідно до статті 139 КАС України через відмову у задоволенні позову суд не здійснює розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Г.А. Чекменьов