20 квітня 2026 року Справа № 160/23838/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відновлення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 . ІНФОРМАЦІЯ_3 ) на військовому обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ) з військового обліку;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення відомостей про непридатність ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 . ІНФОРМАЦІЯ_3 ) до військової служби з виключенням з військового обліку військовозобов'язаних за станом здоров'я до Єдиного державного реєстру призовників. військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести відомості, стосовно непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 . ІНФОРМАЦІЯ_3 ) до Єдиного державного ресстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Оберіг»), відповідно до інформації, яка вказана у військовому квитку виданому на ім'я ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 та щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг». електронного кабінету «Резерв+» відомостей про порушення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ) правил військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», електронного кабінету «Резерв+», відомості про порушення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем вчинено протиправну бездіяльність щодо не внесення відповідачем відомостей про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Зокрема, позивач зазначив, що раніше перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , де 10.12.2015 був знятий з військового обліку, як непридатний до військової служби за станом здоров'я. У Реєстрі Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з'явились відомості про те, що він є військовозобов'язаним. 17.07.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби, але відповідач відповідь не надав. На адвокатський запит захисника позивача від відповідач зазначив, що ним правомірно внесені дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки позивачем порушено правила військового обліку.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд ухвалою від 01.09.2025 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) учасників справи, встановив сторонам строки для надання заяв по суті справи.
Цією ж ухвалою суд витребував у відповідача засвідчені належним чином копії всіх матеріалів, що стали підставою для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ) правил військового обліку та для відновлення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 . ІНФОРМАЦІЯ_3 ) на військовому обліку.
Відповідач відзив на позов та витребувані судом докази не надав.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд ухвалою від 19.01.2026 витребував від ОСОБА_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 постанову Військово-лікарської комісії від 2015 року, якою ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військової служби за ст. 5А (гр.ІІ) Розкладу хвороб.
Позивач надав заяву, відповідно до якої, повідомляє, що ІНФОРМАЦІЯ_6 йому постанова ВЛК 2015 року на руки не видавалась, та зазначив, що саме відповідач зобов'язаний надати копію постанови ВЛК.
Протягом розгляду справи відповідач вимоги суду не виконав, витребувані судом документи не надав, про причини ненадання доказів суд не повідомив.
Відповідно до ч.9 ст. 80 КАС України, у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Також згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) з 15.05.2000.
Згідно військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 10.12.2015 знятий з військового обліку, у зв'язку з тим, що визнаний непридатним до військової служби на підставі гр. ІІ ст.5-А Положення про ВЛК №402 2008 року.
Відповідно до електронного військово-облікового документу сформованого 17.08.2025 в ОСОБА_2 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 , встановлена ознака: «розшукує ТЦК та СП: порушення військового обліку».
11.07.2025 адвокат позивач звернувся до відповідача із адвокатським запитом, в якому просив надати інформацію: чи перебуває ОСОБА_1 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 у статусі військовозобов'язаного. Якщо так, зазначити підстави постановки на облік ОСОБА_1 , якого було виключено з військового обліку у 2015 році ІНФОРМАЦІЯ_4 ; зазначити правові підстави внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», електронного кабінету «Резерв» відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, надати засвідченні копії постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 за 2015 рік та картку медичного огляду ОСОБА_1 за 2015 р. складені під час проходження ним ВЛК.
У відповіді на адвокатський запит, відповідач повідомив, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 у статусі солдат з 2009 року. Військово-лікарську комісію не проходив. 08.06.2025 року була створена та виписана повістка на 24.06.2025 № 3800505 за ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для уточнення облікових даних на адресу: АДРЕСА_1 . на громадянина ОСОБА_4 , який по повістці не з'явився. На даний час перебуває у розшуку. Для вирішення питання стосовно військового обліку, громадянину ОСОБА_5 потрібно особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_11 де будуть внесені оновлені дані в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
17.07.2025 позивач особисто звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виключити його з військового обліку; внести відомості, стосовно непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я ОСОБА_1 (РНОКПІ НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ) до Єдиного державного ресстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Оберіг»), відповідно до інформації, яка вказана у військовому квитку виданому на ім'я ОСОБА_1 ; виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», електронного кабінету «Резерв+», відомості про порушення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Відповідач відповіді на заяву позивача від 17.07.2025 не надав.
Невнесення відповідачем відомостей про виключення позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, стала підставою для звернення до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та спірним правовідносинам сторін, суд враховує таке.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі- Порядок №1487), визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Відповідно до п. 2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Так, частиною 1 ст. 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 9 Закону № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
На виконання частини 1 статті 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).
Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі Порядок № 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):
1) прізвище;
2) власне ім'я (усі власні імена);
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);
10) військово-облікова спеціальність;
11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);
13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
14) адреса місця проживання;
15) номери засобів зв'язку;
16) адреси електронної пошти (за наявності);
17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;
18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Згідно з абз. 5 п.7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 (далі Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Згідно з п. 2 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.
Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.
Пунктом 3 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки очолюють керівники, які організовують діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються оперативному командуванню, в зоні відповідальності якого вони перебувають згідно з військово-адміністративним поділом території України.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.
Безпосереднє керівництво територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки і контроль за їх діяльністю здійснюють відповідні оперативні командування, а загальне - ІНФОРМАЦІЯ_12 , яке узгоджує основні питання діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з відповідними структурними підрозділами Генерального штабу Збройних Сил та Міноборони.
Відповідно до п. 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Згідно з п. 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, з-поміж іншого, ведуть військовий облік […], військовозобов'язаних […]; оформлюють та видають військово-облікові документи […], військовозобов'язаним […].
Відповідно до п. 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Таким чином, суд зазначає, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.
Також, з аналізу положень вищенаведених норм законодавства вбачається, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.
Як зазначив відповідач у відповіді на адвокатський запит, підставою для внесення до Реєстру відомостей про порушення позивачем правил військового обліку було не з'явлення позивача за повісткою, яка направлена ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , для уточнення облікових. Позивач по повістці не з'явився.
Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) з 15.05.2000, згідно військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 10.12.2015 знятий з військового обліку, у зв'язку з тим, що визнаний непридатним до військової служби на підставі гр. ІІ ст.5-А Положення про ВЛК №402 2008 року.
На вимогу суду сторонами не надано довідку про проходження позивачем ВЛУ у 2015 році.
Проте, Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, що є додатком до до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (в редакції на час проставлення відмітки - 10.12.2015), зазначення у статті 5 «А» графі ІІ хвороби встановлювала непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку для таких осіб.
Також, на підтвердження наявності у позивача хвороби, що зазначена у статті 5 «А» Розкладу хвороб, позивачем до матеріалів справи надано виписку із медичної карту ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 3) ч. 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (у редакції станом на 10.12.2015 - дата відмітки у військовому квитку про зняття з військового обліку), виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які, зокрема, визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Станом на час розгляду справи, редакція пункту 3 ч. 6 ст. 37 вказаного закону дещо змінилась, та передбачає, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які, зокрема, 3) визнані непридатними до військової служби.
Поняття «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» було скасовано на підставі Наказу Мініоборони України від 14.10.2024 р. за № 686, однак непридатність до служби за станом здоров'я все одно призводить до виключення з військового обліку відповідно до норм п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону №2232, відтак, термін -"непридатний до військової служби" все одно, означає, що особа не підлягає мобілізації і звільняється від військового обов'язку шляхом виключення з військового обліку.
Проте, як вже зазначалось, у військовому квитку зазначено, що позивача знято з військового обліку. Суд зазначає, що зняття з військового обліку та виключення з військового обліку є різними заходами за своїми наслідками. Верховний Суд у постанові від 21.05.2025 у справі № 280/2880/24 зауважив: «з аналізу положень Закону 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.».
Враховуючи, що позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, його належить саме виключити з військового обліку, а ні зняти з військового обліку, як це вказано у військовому квитку.
Зазначене повністю узгоджується з нормами статті 37 Закону №2232 -XII.
Відповідач зобов'язаний був внести відомості про позивача про те, що він саме виключений з військового обліку у зв'язку з тим, що він визнаний непридатним до військової служби військово-лікарською комісією та знятий з військового обліку.
Обов'язок дотримання процедури виключення особи з військового обліку, як вже зазначалось вище, покладено на посадових осіб районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Відтак, недотримання відповідним ТЦК певних вимог щодо реалізації процедури виключення позивача з військового обліку, може створювати негативні наслідки для позивача у майбутньому.
Отже, відповідач в супереч приписам закону, своєю протиправною поведінкою порушив процедуру виключення позивача з військового обліку, а саме вніс відомості щодо зняття позивача з військового обліку, замість відомостей про виключення позивача з військового обліку, що не узгоджується і порушує вищенаведені норми законодавства.
Суд зауважує, що невнесення відомостей у Реєстр про виключення позивача з військового обліку через неналежне виконання посадовими особами відповідача певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності.
Так, оскільки в п. 3.1 Рішення Конституційного Суду України (справа №1-25/2010) від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями.
Себто, обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
Право позивача на виконання відносно нього встановлених законом гарантій, а саме не внесення відомостей до Реєстру про виключення позивача з військового обліку, тобто не належне (електронне, документальне) оформлення такого виключення не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за здійснення процедури виключення осіб з військового обліку.
Таким чином, суд критично відноситься до відмітки у військовому квитку позивача щодо зняття з військового обліку, оскільки це суперечить нормам статті 37 Закону №2232 -XII та суттєво впливає на права та свободи ОСОБА_1 .
З огляду на те, що позивач є непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, він втратив статус військовозобов'язаного.
Отже, відповідачем порушено процедуру виключення позивача з військового обліку, а тому відповідача слід зобов'язати виключити ОСОБА_1 з військового обліку, із внесенням до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
До того ж, суд вважає за необхідне зазначити, що Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою КМУ від 16.05.2024 №560, передбачено процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, зокрема, і шляхом направлення повісток військовозобов'язаним.
Враховуючи, що у зв'язку із виключенням з військового обліку позивач втратив статус військовозобов'язаного, відповідач безпідставно направив позивачу повістку з метою уточнення облікових даних, відповідно, у позивача не має і обов'язку з'являтись за повісткою.
Отже, суд вважає обставини порушення позивачем законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію не доведеними.
Таким чином, внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку є протиправним, а отже, відповідача слід зобов'язати виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
За таких обставин, з метою ефективного відновлення порушеного права позивача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом:
визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_9 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_13 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 правил військового обліку;
визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо відновлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 на військовому обліку;
зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_13 виключити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку, з внесенням до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку.
Отже, з урахуванням встановлених судом обставин, із наданням правової оцінки дослідженим у справі письмовим доказам, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 2, 5, 241-246, 255, 295, 297 КАС України суд, -
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_9 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_13 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 правил військового обліку.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо відновлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 на військовому обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_13 виключити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку, з внесенням до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку.
У задоволенні решти вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 20.04.2026 року.
Суддя Н.Є. Калугіна