Справа № 489/2801/26
Провадження № 3/489/751/26
Інгульський районний суд міста Миколаєва
Постанова
іменем України
21 квітня 2026 року місто Миколаїв
Суддя Інгульського районного суду міста Миколаєва Гриненко Михайло Вікторович, за участю прокурора Ярош Н.С., розглянувши матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , безробітної, на вчинення правопорушень перебуваючої на посаді головного спеціаліста відділу дозвільних процедур управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради, зареєстрованої та проживаючої по АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
Згідно з протоколами про адміністративне правопорушення №176 від 20.03.2026 та №177 від 20.03.2026, відповідно до наказу управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради №10к від 07.03.2024 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу дозвільних процедур управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради, у зв'язку з чим згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 належала до суб'єктів декларування.
Присягу посадової особи місцевого самоврядування ОСОБА_1 прийняла 08.03.2024. Розпорядженням миколаївського міського голови №55рк від 08.03.2024 ОСОБА_1 присвоєний 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування, віднесений до шостої категорії посад.
Наказом управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради №11к від 19.03.2024 ОСОБА_1 звільнена з вищевказаної посади, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП України.
За результатами огляду Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 , всупереч положенням ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік, а саме: «щорічну» за 2023 рік подала 06.10.2025, при строку її подання до 31.03.2024 включно, а також всупереч положенням абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», припиняючи діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: при звільненні 19.03.2024 з посади головного спеціаліста відділу дозвільних процедур управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради подала декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, 06.10.2025, при строку її подання до 18.04.2024 включно.
ОСОБА_1 при розгляді справ в суді підтвердила, що дійсно, будучи суб'єктом правопорушення, пов'язаного з корупцією, подала щорічну декларацію за 2023, а також декларацію при звільненні 06.10.2025.
При розгляді справи в суді прокурор зробив висновок про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки остання несвоєчасно подала щорічну декларацію за 2023 рік, а також декларацію при звільненні без поважних причин. У зв'язку з цим, з врахуванням визнання вини та розкаяння порушниці, вважав доцільним призначити штраф в мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи (рапорти; скриншоти відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій щодо подачі декларацій на ім'я ОСОБА_1 ; повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації № 293/22.01-15 від 22.04.2024; копію наказу управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради №11к від 19.03.2024 про звільнення ОСОБА_1 ; повідомлення управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради про встановлення факту неподання щорічної декларації за 2023 р ОСОБА_1 №4615/22.01-15/22/01/24 від 22.04.2024; послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 за період 01.01.2024-07.10.2025; копію наказу управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради №10к від 07.03.2024 про призначення ОСОБА_1 ; копію посадової інструкції головного спеціаліста відділу дозвільних процедур управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради від 03.02.2024; копію присяги посадової особи місцевого самоврядування ОСОБА_1 від 08.03.2024; копію розпорядження Миколаївського міського голови №55рк від 08.03.2024 про присвоєння 13 рангу ОСОБА_1 з 08.03.2024; копії особових карток ОСОБА_1 ; копію повідомлення ОСОБА_1 про працюючих у Миколаївській міській раді близьких осіб від 08.03.2024; копію попередження про обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції» від 08.03.2024; копію розписки ОСОБА_1 від 19.03.2024 про зобов'язання виконання вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (подання декларації при звільненні, декларації після звільнення); письмові пояснення ОСОБА_1 від 12.03.2026; копію листа Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації НАЗК №70-09/27860-24 від 22.04.2024 щодо роботи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» у період з 01.01.2024 по 01.04.2024), суддя дійшов таких висновків.
Згідно з ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» (в редакції Закону №3384-ІХ від 20.09.2023), особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» (в редакції Закону №3384-ІХ від 20.09.2023), особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: посадові особи місцевого самоврядування.
На підставі вказаних нормативних актів ОСОБА_1 була зобов'язана подати декларацію "Щорічна" за 2023 рік до 01.04.2024, а також припиняючи 19.03.2024 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, була зобов'язана подати декларацію суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, до 18.04.2024 включно.
Натомість із скриншоту результатів пошуку документів на веб-сайті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вбачається, що ОСОБА_1 подала вказані декларації 06.10.2025.
При цьому в судовому засіданні не встановлено наявності поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацій за 2023 рік («Щорічна») та при звільненні у визначений законом строк.
Таким чином, встановлені суддею обставини вказують на наявність вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні інкримінованих їй правопорушень та своїми діями вона вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у зв'язку з чим підлягає адміністративній відповідальності за вчинене діяння.
При цьому вчинені правопорушення є триваючими та були закінчені 06.10.2025 в день подання особою декларацій і виявлені 20.03.2026, а відповідно до вимог ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення, що вказує на те, що з дня вчинення та виявлення інкримінованих особі правопорушень не спливли строки накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Відповідно до положень ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки особа притягається до адміністративної відповідальності за кілька адміністративних правопорушень, справи про які перебувають на розгляді одного судді, тому з метою своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин правопорушень є доцільним провести одночасний розгляд вказаних справ, об'єднавши їх в одне провадження.
Враховуючи особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (вперше притягується), обставини вчинення правопорушень, визнання нею своєї вини та розкаяння у вчиненому, а також враховуючи позицію прокурора щодо можливості призначення адміністративного стягнення в мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті, вважаю за доцільне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті, що передбачає відповідальність за дане порушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з особи, на яку накладено стягнення, підлягає стягненню судовий збір в дохід держави.
Керуючись статтями 36,252,266,280,283,284,285 КУпАП, суддя
постановив:
Справи про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП згідно з протоколами про адміністративне правопорушення № 176 від 20.03.2026 (справа №489/2801/26, провадження №3/489/751/26) та № 177 від 20.03.2026 (справа №489/2802/26, провадження №3/489/752/26) - об'єднати в одне провадження, присвоївши єдиний номер 489/2801/26 (провадження №3/489/751/26).
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач коштів: УК у м. Миколаїв /Інгульський р-н/ 21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, рахунок отримувача: UА448999980313070106000014482).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач: ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Інгульський районний суд міста Миколаєва.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя М.В. Гриненко