465/1858/26
3/465/1483/26
іменем України
21.04.2026 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Коліщук З. М., з участю секретаря Беднара А.Б., прокурора Кошарка Ю.В. та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Жденієво, Воловецького району, Закарпатської області, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , проживаючої у АДРЕСА_2 , громадянки України, з вищою освітою,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи на посаді провідного інспектора Залізничного районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області, являючись суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин,а саме 28.06.2025 о 19.00 год. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування подала за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади провідного інспектора Залізничного районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області 8 березня 2024 року, являючись суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин,а саме 28.06.2025 о 19.04 год. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування подала за 2024 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади провідного інспектора Залізничного районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області 8 березня 2024 року, являючись суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин,а саме 01.04.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 визнала себе винуватою повністю, поважних причин невчасного подання декларацій не вказала, щро розкаялася у вчиненому, просить суворо не карати.
Крім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини, її винуватість у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, доведена протоколами про адміністративне правопорушення від 27 лютого 2026 року та іншими документами, які є у справі.
Зокрема, наказом Державної установи «Центр пробації» у Львівській області № 43-к від 31.05.2018 встановлено, що ОСОБА_1 прийнято на посаду провідного інспектора відділу з 1 червня 2018 року.
Згідно підпункту «и пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 цього Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з наказом Державної установи «Центр пробації» у Львівській області № 122/к від 22.04.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади провідного інспектора Залізничного районного відділу Державної установи «Центр пробації» у Львівській області з 8 березня 2024 року за угодою сторін.
Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»).
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та відповідно до вимог ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" була зобов'язана своєчасно подавати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 та 2024 роки, а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, після припинення повноважень (після звільнення).
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України «Про запобігання корупції» подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку.
Поважних причин несвоєчасного подання декларацій ОСОБА_1 не вказала.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержува-тися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже, оцінюючи докази в їх сукупності, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила декілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують відповідальність, а саме: визнання вини та щире каяття, відсутність обтяжуючих обставин, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 гривні.
Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП,
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП танакласти на неї адміністративне стягнення відповідно до ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок в дохід держави.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог ст.ст. 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Коліщук З. М.