Справа № 718/1113/26
Провадження 2-о/718/83/26
"21" квітня 2026 р. м.Кіцмань Чернівецька область
Кіцманський районний суд Чернівецької області у складі:
головуючого судді Мінів О.І.
секретаря судових засідань Анучкіної О.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кіцмань цивільну справу №718/1113/26 за заявою ОСОБА_1 , від імені якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересована особа: Кіцманський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті,-
Заявниця ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України в АДРЕСА_1 , посилаючись на те, що в 2025 році їй зателефонували сусіди її матері та повідомили, що мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та похована на території кладовища с.Новофедорівка Скадовського (раніше Голопристанського) району Херсонської області. На підтвердження зазначеної інформації сусіди померлої матері за допомогою електронних засобів зв'язку надіслали фотозображення надмогильного пам'ятника, на якому закріплено траурна пластина із зазначенням прізвища, імені по батькові, дати народження та смерті, а саме: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вказує, на те, що в грудні 2025 року звернулася до ВП №2 (м.Кіцмань) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області із заявою, про те, що їй стало відомо що 19.03.2025 року на окупованій російською федерацією території України, а саме в с.Новофедорівка Голопристанського району Херсонської області її мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла, а окупаційна влада довідки про смерть не видає. Досудове розслідування триває.
Зазначає, що також звернулася до Кіцманського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції, з метою зареєструвати смерть та отримати свідоцтво про смерть. Реєстрація факту смерті та отримання свідоцтва про смерть необхідне їй для реалізації спадкових прав, як спадкоємця першої черги.
У зв'язку із неможливістю провести державну реєстрацію смерті ОСОБА_3 , не можливо отримати допомогу на поховання в Управлінні Пенсійного Фонду України, а також вирішувати питання про спадкування майна померлої.
Зважаючи на викладене, просить суд встановити юридичний факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у с.Новофедорівка Скадовського (раніше Голопристанського) району Херсонської області.
16.04.2026 ухвалою Кіцманського районного суду Чернівецької області вказана заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами окремого провадження, в порядку ст.317 ЦПК України, призначивши судове засідання на 21.04.2026.
Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення процесуальних дій, в тому числі, забезпечення доказів, учасниками справи не заявлялися.
Позиція учасників провадження.
Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні надала пояснення про те, що являється ВПО та проживає в АДРЕСА_2 з 19.12.2022, після залишення тимчасово окупованої території в м.Херсон. Ії мати ОСОБА_3 залишилась проживати в АДРЕСА_3 . Під час окупації вказаних територій російською федерацією мати не змогла виїхати, залишилась сама. Вона періодично спілкувалась із матір'ю по відеозв'язку. В березні 2025 року сусіди зателефонували і повідомили, що мати померла, її похоронили в с.Новофедорівка. З цього приводу є переписка у вайбері, разом із фотознімками, які сусідка ОСОБА_4 скинула. Окупаційна влада в 2022 році провели обшук за місцем проживання матері, порвали мамин паспорт громадянина України і пенсійне посвідчення. Паспорт рф мати відмовилась виготовляти. А тому їй необхідно встановити факт смерті матері на тимчасово окупованій території, оскільки свідоцтво про смерть вона отримати не має змоги через окупацію, а після смерті матері залишилось спадкове майно на яке вона претендує.
Представник заявниці ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що на територіях, які знаходяться під окупацією російської федерації влада не видає свідоцтва про смерть тим, хто не виготовляв паспорт громадянина росії. Просить заяву задоволити.
Представник заінтересованої особи - Кіцманський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції, у судове засідання не з'явився.
Заслухавши пояснення учасників провадження, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що факт спорідненості заявниці з померлою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 18.02.2026., ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_5 , і її батьками зазначені « ОСОБА_6 » та « ОСОБА_3 ».(а.с.8)
Крім того, судом встановлено, що даний факт підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №0056861578 від 03.03.2026, витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00056592658 від 18.02.2026 року, з яких вбачається зміна прізвища заявниці спочатку з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », а в подальшому з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 ».(а.с.9-10)
16.12.2025 року до ЄРДР внесено відомості за ч.1ст.115 КК України за зверненням ОСОБА_1 щодо немождивості отримати довідку про смерть матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 на тимчасово окупованій території України в АДРЕСА_3 . (а.с.11)
На підтвердження факту смерті ОСОБА_3 суду надано фото світлини кладовища, могили та надмогильного хреста із траурною пластиною з написом : « ОСОБА_3 18.08.1941-19.03.2025».(а.с.12)
Заявниця ОСОБА_1 , яка є дочкою ОСОБА_3 , немає можливості отримати документ на підтвердження смерті матері встановленого законодавством України зразку, через знаходження установи, що мало б видати документ, на тимчасово окупованій території.
Згідно ст. 315 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бутиподана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» зазначено, що тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за №1668/39004 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» вся територія Скадовського району Херсонської області є окупованою російською федерацією з 24.02.2022 року.
У ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
При цьому, згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
У п. 1 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000 р., передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
У п. 1 Постанови Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Встановлення факту смерті ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території України породжує юридичні наслідки для заявниці ОСОБА_1 , проте остання не може отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, документи встановленої форми про смерть матері ОСОБА_3 та на їх підставі зареєструвати її смерть, оскільки такі документи в неї відсутні, при цьому, чинним законодавством України не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті особи та заявник не має іншої можливості одержати необхідні документи, а тому суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту смерті у судовому порядку, що є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2-4, 13, 17-18, 72-82, 89, 95, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 293-294, 315, 317, 319, 352, 354-355, 430 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка та жителька с.Новофедорівка, Голопристанського району Херсонської області, громадянка України, жіночої статі, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у с.Новофедорівка Скадовського району Херсонської області, Україна.
Допустити негайне виконання рішення суду. Оскарження рішенняне зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКП: НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Кіцманський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції, адреса розташування: м.Кіцмань вул.Незалежності,83.
Суддя О.І. Мінів