Рішення від 14.04.2026 по справі 911/3653/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" квітня 2026 р. м. Київ Справа № 911/3653/25

Господарський суд Київської області у складі судді Д.Г.Зайця, за участю секретаря судового засідання Ю.В.Капустіна, розглянувши матеріали справи

за позовом Заступника керівника Обухівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації, м. Київ

до Приватного підприємства «Уманьрембуд 2», м. Умань, Черкаська область

про визнання недійсними пунктів договорів будівельного підряду та стягнення безпідставно отриманих коштів

представники:

від позивача - Кріль В.О.

від відповідача - не з'явився

від прокуратури - Постемський А.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Заступника керівника Обухівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації б/н від 02.12.2025 (вх. №8145 від 03.12.2025) (далі - позивач) до Приватного підприємства «Уманьрембуд 2» (далі - відповідач) про визнання недійсним пункту 3.1 Договору будівельного підряду №167-23 від 25.09.2023 на виконання робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок військової агресії Російської Федерації за адресою: вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області», що укладений між Департаментом регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації та Приватним підприємством «Уманьрембуд 2», в частині включення до ціни договору суми податку на додану вартість у розмірі 1147526,58 грн.; визнання недійсним пункту 3.1 Договору будівельного підряду №167-23/24 від 02.12.2024 на виконання додаткових робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок військової агресії Російської Федерації вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області», що укладений між Департаментом регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації та Приватним підприємством «Уманьрембуд 2», в частині включення до ціни договору суми податку на додану вартість у розмірі 341990,28 грн.; стягнення з Приватного підприємства «Уманьрембуд 2» на користь Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації безпідставно збережених коштів ПДВ у розмірі 1489516,86 грн.

Ухвалою суду від 16.12.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №911/3653/25; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 10.02.2026 року.

Позивач та відповідач, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, у судове засідання 10.02.2026 не з'явились, про причини неявки суду не повідомили.

Ухвалою суду від 10.02.2026 відкладено підготовче засідання на 17.03.2026, повторно зобов'язано відповідача надати відзив на позовну заяву, зобов'язано прокурора надати відповідь на відзив.

Відповідач, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, у судове засідання 17.03.2026 не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.

Ухвалою суду від 17.03.2026 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 14.04.2026 року.

Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд даної справи через систему «Електронний суд» у судове засідання 14.04.2026 не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не подав

Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України "Про доступ до судових рішень", судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст.3 Закону України "Про доступ до судових рішень", для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач мав доступ до судових рішень та мав можливість ознайомитись з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Згідно ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні 14.04.2026 року позовні вимоги підтримали та просили суд позов задовольнити в повному обсязі.

Оскільки, ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України за наявними в ній матеріалами.

Враховуючи достатність в матеріалах справи доказів для повного, всебічного та об'єктивного розгляду спору по суті у судовому засіданні 14.04.2026 року, відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши у судовому засіданні пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Як зазначено в позові, Обухівською окружною прокуратурою під час виконання повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», встановлено наявність підстав для представництва інтересів держави щодо визнання недійсними окремих пунктів договорів будівельного підряду на виконання робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок надзвичайної ситуації військового характеру, спричинені збройною агресією Російської Федерації за адресою: вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області», укладених між Департаментом регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації (далі - ДРР Київської ОДА, Замовник) та Приватним підприємством «Уманьрембуд 2» (далі - ПП «Уманьрембуд 2», Підрядник) як таких, що суперечать ст. ст. 203, 215, 217 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) у зв'язку з невідповідністю договорів в частині вимог п. 197.15 ст. 197 Податкового кодексу України (далі - ПК України) через безпідставне включення до складу ціни договору суми податку на додану вартість (далі - ПДВ) з постачання (проведення) будівельно-монтажних робіт з будівництва (реконструкції, капітального ремонту) житла за державні кошти та застосування наслідків такої недійсності.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» у складі спеціального фонду Державного бюджету України з метою ліквідації наслідків (у тому числі гуманітарних, соціальних, економічних), спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, передбачено бюджетну програму «Фонд ліквідації наслідків збройної агресії».

Відповідно до п. 5 Порядку використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.02.2023 №118, звернення про виділення коштів фонду подаються, у тому числі обласними, Київською міською держадміністраціями (обласними військово-цивільними, військовими, Київською міською військовими адміністраціями).

Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.06.2023 №534-р «Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії», з фонду ліквідації наслідків збройної агресії обласному бюджету Київської області у 2023 році були виділені кошти у вигляді субвенції у розмірі 22000 тис. грн., зокрема, на здійснення капітального ремонту пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок надзвичайних ситуацій військового характеру, спричинені збройною агресією Російської Федерації, за адресою: вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області. Строк реалізації заходу - 2023-2024 роки.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2024 №247 «Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії», вказаний об'єкт включено до Переліку проектів (об'єктів, заходів), фінансування яких здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів (об'єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії, та обласному бюджету Київської області у 2024 році виділено кошти з фонду ліквідації наслідків збройної агресії в розмірі 22012,436 тис. грн (строк реалізації заходу 2023-2025 роки).

В подальшому, Київською обласною державною адміністрацією, шляхом внесення відповідних змін до обласного бюджету на 2023 рік та 2024 рік, головним розпорядником бюджетних коштів за кодом Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету (КПКВК) 1517383 «Реалізація проектів (об'єктів, заходів) за рахунок коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії» визначено Департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації.

За результатом проведеної процедури закупівлі UA-2023-09-01-010141-a між Департаментом регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації (за договором - замовник) та ПП «Уманьрембуд 2» (за договором - підрядник) 25.09.2023 укладено Договір будівельного підряду №167-23 по об'єкту «Капітальний ремонт пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок надзвичайних ситуацій військового характеру, спричинені збройною агресією Російської Федерації, за адресою: вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області» (далі - Договір №167-23), згідно умов п. 1.1. якого, Підрядник зобов'язується своїми силами і засобами та на свій ризик, в межах Договірної ціни, що наведена в розділі ІІІ Договору, виконати роботи з капітального ремонту пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок надзвичайних ситуацій військового характеру, спричинені збройною агресією російської федерації, за адресою: вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області (надалі - Об'єкт) за завданням Замовника та у встановлений строк здати виконання робіт Замовнику, а Замовник зобов'язується надати Підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати дозвільну документацію, прийняти від Підрядника закінчені роботи (об'єкт будівництва) та оплатити їх.

Згідно п. 3.1 Договору №167-23, ціна цього Договору становить 22613981,30 грн. у тому числі ПДВ 3768996,88 грн. (Додаток № 1 до цього Договору).

Вартість будівництва визначається з урахуванням Кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України №281 від 01.11.2021 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», проектно-кошторисної документації, тендерної документації, тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та вимог чинного законодавства (п. 3.6. Договору №167-23).

Згідно п. 2.1. Договору №167-23, строки виконання робіт до 31.12.2024, якщо інше не встановлено Календарним графіком виконання робіт (додаток №2, який є невід'ємною частиною цього Договору), в якому зазначаються дати початку та закінчення всіх основних видів робіт та Об'єкта будівництва в цілому, передбачених даним Договором. Календарний графік виконання робіт складає Підрядник та передає його Замовнику для узгодження під час підписання Договору.

Відповідно до п. 19.1. Договору №167-23, цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2024 або до передачі об'єкта будівництва Замовнику, а у випадку невиконання Сторонами зобов'язань, передбачених Договором - діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань.

Додатковою угодою №1 від 26.09.2023 сторонами внесено зміни до розділу ХХII «Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін» Договору та реквізити у Додатку №3 - «Протокол погодження договірної ціни на весь період будівництва», викладено їх у новій редакції, що додається.

Додатковою угодою № 2 від 03.10.2023 до Договору внесено зміни до Додатку №3 Договору - «Протокол погодження договірної ціни на 2023 рік», викладено їх у новій редакції, що додається (субвенція з державного бюджету 28330,8900 тис. грн., договірна ціна на 2023 рік - 22613,9813 тис. грн.).

Додатковою угодою №3 від 26.12.2023 викладено в новій редакції пункт 4.2 Договору щодо порядку використання авансу.

Додатковою угодою №4 від 27.12.2023 викладено в новій редакції абзац 1 пункту 2.1 Договору - строки виконання робіт до 31.12.2024. Також внесено зміни до пункту 19.1 Договору та викладено в такій редакції: « 19.1 Цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2024 або до передачі будівництва Замовнику, а у випадку невиконання Сторонами зобов'язань, передбачених Договором - діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань». Крім того, внесено зміни до Додатку №1 Договору - «Договірна ціна», Додатку №2 Договору - «Календарний графік виконання робіт», викладено їх у нових редакціях, що додаються, назви Додатку №3 - «Протокол погодження договірної ціни на 2023 рік», змінивши назву на «Протокол погодження договірної ціни на весь період будівництва», що додається, доповнено Договір Додатком №3-23 - «Протокол погодження договірної ціни на 2023 рік», викладено у новій редакції, що додається.

Додатковою угодою №5 від 29.12.2023 до Договору внесено зміни до Додатку №3-23 - «Протокол погодження договірної ціни на 2023 рік», викладено його у новій редакції, що додається (субвенція з державного бюджету 22000,0000 тис. грн., договірна ціна на 2023 рік - 10466,74611 тис. грн.).

Додатковою угодою №6 від 29.03.2024 до Договору внесено зміни до Додатку №1 Договору - «Договірна ціна», викладено його у новій редакції, що додається.

Додатковою угодою №7 від 11.04.2024 до Договору внесено зміни до Додатку №2 Договору - «Календарний графік виконання робіт», Додатку №3 - «Протокол погодження договірної ціни на весь період будівництва», викладено їх у нових редакціях, що додаються, доповнено Договір Додатком №3-24 - «Протокол погодження договірної ціни на 2024 рік», що додається (договірна ціна на 2024 рік - 12147,23519 тис. грн.).

Додатковою угодою №8 від 02.12.2024 до Договору пункт 3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна цього Договору становить 22232798,12 грн, у тому числі ПДВ 3705466,35 грн (Додаток №1 до Договору). Також внесено зміни до Додатку № 1 Договору - «Договірна ціна», Додатку №2 - «Календарний графік виконання робіт», Додатку №3 - «Протокол погодження договірної ціни на весь період будівництва», Додатку №3-24 - «Протокол погодження договірної ціни на 2024 рік», викладено їх у нових редакціях, що додаються, та викладено розділ XXII «Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін» Договору у новій редакції.

Додатковою угодою №9 від 31.12.2024 до Договору змінено абзац 1 пункту 2.1 Договору - строки виконання робіт - до 31.12.2025, якщо інше не встановлено Календарним графіком виконання робіт (додаток №2, який є невід'ємною частиною цього Договору), Додаток №2 - «Календарний графік виконання робіт» викладено у новій редакції, що додається.

Додатковою угодою №11 від 12.09.2025 до Договору, внесено зміни до Додатку №2 - «Календарний графік виконання робіт» з викладенням його у новій редакції.

На виконання умов Договору №167-23, позивачем на підставі актів виконаних робіт №1 від 24.10.2023 за жовтень 2023 року; №2 від 19.12.2023 за грудень 2023 року, №3 від 22.12.2023 за грудень 2023 року, №4 від 29.03.2024 за березень 2024 року, №5 від 17.04.2024 за квітень 2024 року, №6 від 02.05.2024 за травень 2024 року, №7 від 22.05.2024 за травень 2024 року, №8 від 08.07.2024 за липень 2024 року, №9 від 23.07.2024 за липень 2024 року на рахунок ПП «Уманьрембуд 2» перераховано кошти на підставі платіжних інструкцій №303 від 04.10.2023 на суму 6784000,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 1130666,67 грн); №338 від 26.10.2023 на суму 1823790,22 грн. (у т.ч. ПДВ - 303965,04 грн); №418 від 25.12.2023 на суму 1858955,89 грн (у т.ч. ПДВ - 309825,98 грн); №38 від 15.04.2024 на суму 2,66 грн. (у т.ч. ПДВ - 0,44 грн); №69 від 19.04.2024 на суму 5457681,25 грн. (у т.ч. ПДВ - 909613,54 грн); №113 від 06.05.2024 на суму 1206591,36 грн (у т.ч. ПДВ - 201098,56 грн); №148 від 27.05.2024 на суму 1413767,57 грн (у т.ч. ПДВ - 235627,93 грн); №214 від 10.07.2024 на суму 1599 547,58 грн ( у т.ч. ПДВ - 266591,26 грн); №289 від 26.07.2024 на суму 1652404,58 грн (у т.ч. ПДВ - 275400,76 грн).

Крім того, 02.12.2024 між Департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації (за договором - замовник) та ПП «Уманьрембуд 2» (за договором - підрядник) укладено Договір будівельного підряду №167-23/24 на додаткові роботи по об'єкту Капітальний ремонт пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок надзвичайної ситуації військового характеру, спричинені збройною агресією Російської Федерації за адресою: вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області» (далі - Договір №167-23/24), згідно умов п. 1.1. якого, Підрядник зобов'язується своїми силами і засобами та на свій ризик, в межах Договірної ціни, що наведена в розділі III Договору, виконати додаткові будівельні роботи з «Капітальний ремонт пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок надзвичайної ситуації військового характеру, спричинені збройною агресією Російської Федерації за адресою: вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області) (надалі - Об'єкт) за завданням Замовника та у встановлений строк здати виконання робіт Замовнику, а Замовник зобов'язується надати Підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати дозвільну документацію, прийняти від Підрядника закінчені роботи (об'єкт будівництва) та оплатити їх.

Згідно п. 3.1 Договору №167-23/24, ціна цього Договору становить 8811880,73 грн. (у тому числі ПДВ 1468646,79 грн. (Додаток №1 до цього Договору №167-23/24).

Вартість будівництва визначається з урахуванням Кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України №281 від 01.11.2021 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», проектно-кошторисної документації, та вимог чинного законодавства (п. 3.6. Договору №167-23/24).

Згідно п. 2.1. Договору №167-23/24, строки виконання робіт до 31.12.2024, якщо інше не встановлено Календарним графіком виконання робіт (додаток № 2, який є невід'ємною частиною цього Договору), в якому зазначаються дати початку та закінчення всіх основних видів робіт та Об'єкта будівництва в цілому, передбачених даним Договором. Календарний графік виконання робіт складає Підрядник та передає його Замовнику для узгодження під час підписання Договору.

Відповідно до п. 19.1. Договору №167-23/24, цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2024 або до передачі об'єкта будівництва Замовнику, а у випадку невиконання Сторонами зобов'язань, передбачених Договором - діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань.

Додатковою угодою №1 від 31.12.2024 до Договору, серед іншого, абзац 1 пункту 2.1 Договору викладено у наступній редакції: «Строки виконання робіт - до 31.12.2025, якщо інше не встановлено Календарним графіком виконання робіт (додаток № 2, який є невід'ємною частиною цього Договору), в якому зазначаються дати початку та закінчення всіх основних видів робіт та Об'єкта будівництва в цілому, передбачених даним Договором. Календарний графік виконання робіт складає Підрядник та передає його Замовнику для узгодження під час підписання Договору». Також, викладено у новій редакції п. 19.1 Договору: «Цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2025 або до передачі об'єкта будівництва Замовнику, а у випадку невиконання Сторонами зобов'язань, передбачених Договором - діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань». Крім цього, внесено зміни до Додатку №2 Договору - «Календарний графік виконання робіт», викладено його у новій редакції, що додається.

Додатковою угодою №2 від 10.02.2025 внесено зміни до Додатку № 2 Договору - «Календарний графік виконання робіт», викладено його у новій редакції, що додається.

Додатковою угодою №3 від 05.09.2025 внесено зміни до Додатків № №1, 2, 3, 3-25 Договору.

На виконання умов Договору позивачем на підставі актів виконаних робіт №1 від 05.12.2024 за грудень 2024 року, №2 від 25.12.2024 за грудень 2024 року, №3 від 25.12.2024 за грудень 2024 року та акту №4 від 11.09.2025 за вересень 2025 року на рахунок ПП «Уманьрембуд 2» перераховано грошові кошти згідно з платіжними інструкціями №677 від 09.12.2024 на суму 2424315,22 грн (у т.ч. ПДВ - 404052,54 грн), №910 від 27.12.2024 на суму 2326978,20 грн (у т.ч. ПДВ - 387829,70 грн) та №580 від 16.09.2025 на суму 427168, 27 грн (у т.ч. ПДВ - 71194,71 грн).

В обґрунтування заявлених позовних вимог, прокурор зазначає, що між Департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації (за договором - замовник) та ПП «Уманьрембуд 2» (за договором - підрядник) виникли договірні правовідносини, з Договорів підряду №167-23, №167-23/24, зміст пунктів 3.1 яких передбачає включення ПДВ до ціни робіт, а тому, на думку прокурора, зазначені пункти договорів не відповідають п. 197.15 ст. 197 Податкового кодексу України, а тому, підлягають визнанню недійсними в силу приписів ст. 215 ЦК України, а сума ПДВ підлягає стягненню з відповідача згідно з ст.1212 ЦК України, як безпідставно сплачені кошти.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають, зокрема, з договору.

Згідно ст. 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України).

Судом встановлено, що між Департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації (за договором - замовник) та ПП «Уманьрембуд 2» (за договором - підрядник) укладено Договори будівельного підряду №167-23 від 25.09.2023, №167-23/24 від 02.12.2024 по об'єкту «Капітальний ремонт пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок надзвичайних ситуацій військового характеру, спричинені збройною агресією російської федерації, за адресою: вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області» (далі - Договір №167-23), згідно умов п. 1.1. якого, Підрядник зобов'язується своїми силами і засобами та на свій ризик, в межах Договірної ціни, що наведена в розділі ІІІ Договору, виконати роботи з капітального ремонту пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок надзвичайних ситуацій військового характеру, спричинені збройною агресією російської федерації, за адресою: вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області (надалі - Об'єкт) за завданням Замовника та у встановлений строк здати виконання робіт Замовнику, а Замовник зобов'язується надати Підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати дозвільну документацію, прийняти від Підрядника закінчені роботи (об'єкт будівництва) та оплатити їх.

В подальшому, між сторонами укладено додаткові угоди до Договору будівельного підряду №167-23 від 25.09.2023, зокрема, Додатковою угодою №1 від 26.09.2023 сторонами внесено зміни до розділу ХХII «Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін» Договору та реквізити у Додатку №3 - «Протокол погодження договірної ціни на весь період будівництва», викладено їх у новій редакції, що додається.

Додатковою угодою № 2 від 03.10.2023 до Договору внесено зміни до Додатку №3 Договору - «Протокол погодження договірної ціни на 2023 рік», викладено їх у новій редакції, що додається (субвенція з державного бюджету 28330,8900 тис. грн., договірна ціна на 2023 рік - 22613,9813 тис. грн.).

Додатковою угодою №3 від 26.12.2023 викладено в новій редакції пункт 4.2 Договору щодо порядку використання авансу.

Додатковою угодою №4 від 27.12.2023 викладено в новій редакції абзац 1 пункту 2.1 Договору - строки виконання робіт до 31.12.2024. Також внесено зміни до пункту 19.1 Договору та викладено в такій редакції: « 19.1 Цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2024 або до передачі будівництва Замовнику, а у випадку невиконання Сторонами зобов'язань, передбачених Договором - діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань». Крім того, внесено зміни до Додатку №1 Договору - «Договірна ціна», Додатку №2 Договору - «Календарний графік виконання робіт», викладено їх у нових редакціях, що додаються, назви Додатку №3 - «Протокол погодження договірної ціни на 2023 рік», змінивши назву на «Протокол погодження договірної ціни на весь період будівництва», що додається, доповнено Договір Додатком №3-23 - «Протокол погодження договірної ціни на 2023 рік», викладено у новій редакції, що додається.

Додатковою угодою №5 від 29.12.2023 до Договору внесено зміни до Додатку №3-23 - «Протокол погодження договірної ціни на 2023 рік», викладено його у новій редакції, що додається (субвенція з державного бюджету 22000,0000 тис. грн., договірна ціна на 2023 рік - 10466,74611 тис. грн.).

Додатковою угодою №6 від 29.03.2024 до Договору внесено зміни до Додатку №1 Договору - «Договірна ціна», викладено його у новій редакції, що додається.

Додатковою угодою №7 від 11.04.2024 до Договору внесено зміни до Додатку №2 Договору - «Календарний графік виконання робіт», Додатку № 3 - «Протокол погодження договірної ціни на весь період будівництва», викладено їх у нових редакціях, що додаються, доповнено Договір Додатком № 3-24 - «Протокол погодження договірної ціни на 2024 рік», що додається (договірна ціна на 2024 рік - 12147,23519 тис. грн.).

Додатковою угодою №8 від 02.12.2024 до Договору пункт 3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна цього Договору становить 22232798,12 грн, у тому числі ПДВ 3705466,35 грн (Додаток №1 до Договору). Також внесено зміни до Додатку № 1 Договору - «Договірна ціна», Додатку №2 - «Календарний графік виконання робіт», Додатку №3 - «Протокол погодження договірної ціни на весь період будівництва», Додатку №3-24 - «Протокол погодження договірної ціни на 2024 рік», викладено їх у нових редакціях, що додаються, та викладено розділ XXII «Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін» Договору у новій редакції.

Додатковою угодою №9 від 31.12.2024 до Договору змінено абзац 1 пункту 2.1 Договору - строки виконання робіт - до 31.12.2025, якщо інше не встановлено Календарним графіком виконання робіт (додаток №2, який є невід'ємною частиною цього Договору), Додаток №2 - «Календарний графік виконання робіт» викладено у новій редакції, що додається.

Додатковою угодою №11 від 12.09.2025 до Договору, внесено зміни до Додатку №2 - «Календарний графік виконання робіт» з викладенням його у новій редакції.

Також, між сторонами укладено додаткові угоди до Договору будівельного підряду №167-23/24 від 02.12.2024, зокрема, Додатковою угодою №1 від 31.12.2024 до Договору, серед іншого, абзац 1 пункту 2.1 Договору викладено у наступній редакції: «Строки виконання робіт - до 31.12.2025, якщо інше не встановлено Календарним графіком виконання робіт (додаток № 2, який є невід'ємною частиною цього Договору), в якому зазначаються дати початку та закінчення всіх основних видів робіт та Об'єкта будівництва в цілому, передбачених даним Договором. Календарний графік виконання робіт складає Підрядник та передає його Замовнику для узгодження під час підписання Договору». Також, викладено у новій редакції п. 19.1 Договору: «Цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2025 або до передачі об'єкта будівництва Замовнику, а у випадку невиконання Сторонами зобов'язань, передбачених Договором - діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань». Крім цього, внесено зміни до Додатку №2 Договору - «Календарний графік виконання робіт», викладено його у новій редакції, що додається.

Додатковою угодою №2 від 10.02.2025 внесено зміни до Додатку № 2 Договору - «Календарний графік виконання робіт», викладено його у новій редакції, що додається.

Додатковою угодою №3 від 05.09.2025 внесено зміни до Додатків № №1, 2, 3, 3-25 Договору.

Згідно ст. 837 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Відповідно до положень ст. 843 ЦК України, у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Якщо у договорі підряду не встановлено ціну роботи або способи її визначення, ціна встановлюється за рішенням суду на основі цін, що звичайно застосовуються за аналогічні роботи з урахуванням необхідних витрат, визначених сторонами. Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.

Згідно ст. 844 ЦК України, ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором. Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін. У разі перевищення твердого кошторису усі пов'язані з цим витрати несе підрядник, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 846 ЦК України, строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.

Статтею 875 ЦК України передбачено, що за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.

Підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт. Підрядник зобов'язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду (ст. 877 ЦК України).

Частиною 4 ст. 879 ЦК України передбачено, що оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.

Судом встановлено та відповідачем у справі не заперечується, що зобов'язання з оплати виконаних робіт за вказаними договорами виконані сторонами. Так, позивачем на підставі актів виконаних робіт здійснено оплату відповідачу за виконані роботи в повному обсязі, що підтверджується копіями платіжних доручень, доданими до матеріалів справи.

Згідно п. 14.1.129 пункту 14.1. ст. 14 розділу 1 ПК України, об'єкти житлової нерухомості - будівлі, зареєстровані згідно із законодавством як об'єкти житлової нерухомості, дачні та садові будинки.

Податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу (п. 14.1.178 пункту 14.1 ст. 14 розділу 1 ПК України).

Об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу (підпункт "а" пункту 185.1 ст. 185 ПК України).

Норми Податкового кодексу України не передбачають можливості для платників податку - постачальників здійснювати вибір щодо застосування чи незастосування звільнення від оподаткування ПДВ, оскільки застосування встановленої діючим законодавством ставки податку або звільнення від його застосування є обов'язком, а не правом платника податку.

За своєю правовою сутністю ПДВ є часткою новоствореної вартості та сплачується покупцем (замовником послуг).

Згідно п. 15 ст. 197 ПК України, звільняються від оподаткування операції з: постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» у складі спеціального фонду Державного бюджету України з метою ліквідації наслідків (у тому числі гуманітарних, соціальних, економічних), спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, передбачено бюджетну програму «Фонд ліквідації наслідків збройної агресії».

Відповідно до п. 5 Порядку використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 10.02.2023 №118, звернення про виділення коштів фонду подаються, у тому числі обласними, Київською міською держадміністраціями (обласними військово-цивільними, військовими, Київською міською військовими адміністраціями).

Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.06.2023 №534-р «Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії», з фонду ліквідації наслідків збройної агресії обласному бюджету Київської області у 2023 році були виділені кошти у вигляді субвенції у розмірі 22000 тис. грн., зокрема, на здійснення капітального ремонту пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок надзвичайних ситуацій військового характеру, спричинені збройною агресією Російської Федерації, за адресою: вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області. Строк реалізації заходу - 2023-2024 роки.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2024 №247 «Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії», вказаний об'єкт включено до Переліку проектів (об'єктів, заходів), фінансування яких здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів (об'єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії, та обласному бюджету Київської області у 2024 році виділено кошти з фонду ліквідації наслідків збройної агресії в розмірі 22012,436 тис. грн (строк реалізації заходу 2023-2025 роки).

В подальшому Київською обласною державною адміністрацією шляхом внесення відповідних змін до обласного бюджету на 2023 рік та 2024 рік головним розпорядником бюджетних коштів за кодом Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету (КПКВК) 1517383 «Реалізація проектів (об'єктів, заходів) за рахунок коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії» визначено Департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації.

За змістом ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать, зокрема, органи державної влади (орган законодавчої, органи виконавчої, судової влади), юридичні особи, які є установами, організаціями, які забезпечують потреби держави та є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів.

Поняття «будівництво житла за державні кошти», що містить у п. 197.15. ст. 197 Податкового кодексу України, слід розуміти як будівництво за грошові кошти, що належать державі.

Отже, приписи п. 15 ст. 197 ПК України поширюються на діяльність Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації, що виступає замовником будівництва житла за державні кошти.

З урахуванням узагальнюючої податкової консультації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 09.08.2024 №397, замовник будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти зобов'язаний компенсовувати генеральному підряднику витрати на сплату ПДВ по товарах (будівельні матеріали, обладнання)/послугах (що надані субпідрядними організаціями), які придбавалися з цим податком та призначені для використання або починають використовуватися в операціях, що підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, згідно з пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПК України, що включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти. У свою чергу генеральному підряднику (платнику податку на додану вартість) необхідно відкоригувати такі податкові зобов'язання з податку на додану вартість за правилами, встановленими статтею 192 розділу V ПКУ. Зокрема, генеральний підрядник (платник податку на додану вартість) зобов'язаний: повернути замовнику суму попередньо нарахованого податку на додану вартість; скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням податку на додану вартість, в якому вказати зі знаком "-" показники щодо поставлених будівельно-монтажних робіт з будівництва житла за рахунок державних коштів. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН замовником; скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва житла за рахунок державних коштів, яка підлягала звільненню від оподаткування податком на додану вартість згідно з пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ, без нарахування податку (з позначкою "Без ПДВ").

Згідно з Додатком № 6 до Акта Рахункової палати від 13.09.2024 №01-18-10/182 по договору №167-23 від 25.09.2023 сплачено ПДВ відповідно до актів виконаних робіт за період 2023-30.06.2024 у розмірі 3090617,71 грн. З них витрати, які звільняються від оподаткування ПДВ згідно з п. 197.15 ст. 197 розділу V ПК України, становлять 929140,65 грн.

Прокурором зазначено, що, оскільки, Рахунковою палатою аудит проводився за період 2023 - І півріччя 2024 року, в Акті та Звіті не враховано та не відображено суму ПДВ на вартість будівельно-монтажних робіт за актами приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в, № КБ-3, які підписувалися сторонами до договорів №167-23 від 25.09.2023, №167-23/24 від 02.12.2024 впродовж липня 2024 року та упродовж грудня 2024 - вересня 2025 року відповідно.

Згідно з інформацією та розрахунками, наданими Департаментом регіонального розвитку Київської ОДА листом №3597/34/34.02/2025 від 22.10.2025, розмір безпідставно включених сум ПДВ до вартості будівельно-монтажних робіт по Об'єкту (за договорами №167-23 від 25.09.2023 та №167-23/24 від 02.12.2024) становить 1489516,86 грн.

Зокрема, розмір безпідставно включених сум ПДВ до вартості будівельно-монтажних робіт згідно п. 197.15 ст. 197 розділу V Податкового кодексу України по вказаному об'єкту за договором від 25.09.2023 №167-23 становить 1147 526,58 грн., а саме: по акту виконаних робіт №1 від 24.10.2023 - 99004,38 грн; по акту виконаних робіт №2 від 19.12.2023 - 174596,60 грн; по акту виконаних робіт №3 від 22.12.2023 - 88363,05 грн; по акту виконаних робіт №4 від 29.03.2024 - 176848,06 грн; по акту виконаних робіт №5 від 17.04.2024 - 249123,33 грн; по акту виконаних робіт №6 від 02.05.2024 - 63408,11 грн.; по акту виконаних робіт №7 від 22.05.2024 - 77797,12 грн.; по акту виконаних робіт №8 від 08.07.2024 - 67082,96 грн.; по акту виконаних робіт №9 від 23.07.2024 - 151302,97 грн.

Розмір безпідставно включених сум ПДВ до вартості будівельно-монтажних робіт згідно п. 197.15 ст. 197 розділу V Податкового кодексу України по вказаному об'єкту за договором №167-23/24 від 02.12.2024 становить 341990,28 грн.: по акту виконаних робіт №1 від 05.12.2024 - 187790,22 грн.; по акту виконаних робіт №2 від 25.12.2024 - 74757,50 грн.; - по акту виконаних робіт №3 від 25.12.2024 - 61228,34 грн.; по акту виконаних робіт №4 від 11.09.2025 - 18214,22 грн

Приписами ст. 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Нормою ст. 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини (ст. 217 ЦК України).

Таким чином, приписи ст. 217 ЦК України регулюють питання щодо правової долі правочину, що має дефекти окремих його частин. При цьому закону може суперечити лише певна частина умов правочину, а інша - йому відповідати. За таких обставин не завжди доцільно визнавати правочин недійсним у цілому, якщо недійсність окремої частини правочину не призводить до недійсності інших його частин.

Згідно правової позиції Верховного Суду у постанові від 03.12.2021 у справі №910/12764/20, договір може бути визнаний недійсним в частині включення суми ПДВ до вартості товару.

З огляду на вищевикладене, оскільки, пунктами 3.1. договорів будівельного підряду №167-23 від 25.09.2023, №167-23/24 від 02.12.2024 до ціни договорів неправомірно включено суму ПДВ у відповідному розмірі, наявні підстави для визнання недійсними таких положень договорів підряду в частині включення до ціни правочинів ПДВ.

Судом також враховано, що згідно постанови Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 у справі №905/1227/17 зазначено, що відповідно до положень цивільного та господарського законодавства розірвання сторонами договору, виконаного повністю або частково, не позбавляє сторін права на звернення до суду з позовом про визнання такого договору недійсним.

Враховуючи викладене, судом встановлено, що зміст пунктів 3.1 Договорів будівельного підряду №167-23 від 25.09.2023, №167-23/24 від 02.12.2024 в частині включення до ціни договорів суми ПДВ у відповідному розмірі суперечить положенням п. 197.15 ст. 197 Податкового кодексу України, а тому, зазначені обставини в силу положень ст. ст. 203, 215, 217 ЦК України є підставою для визнання цих пунктів недійсними в оспорюваній частині, зокрема: п. 3.1 Договору будівельного підряду №167-23 від 25.09.2023 в частині включення до ціни договору суми ПДВ в розмірі 1147526,58 грн.; п. 3.1 Договору будівельного підряду №167-23/24 від 02.12.2024 в частині включення до ціни договору суми ПДВ в розмірі 341990,28 грн.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відтак, зобов'язання з повернення безпідставно набутого майна виникає відповідно до ст. 1212 ЦК України за умови набуття або збереження особою майна за рахунок іншої особи, а також відсутності достатньої правової підстави для такого набуття (збереження), зокрема у разі, коли відповідні підстави згодом відпали.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

(Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.01.2021 у справі №922/2216/18, від 23.01.2020 у справі №910/3395/19, від 23.04.2019 у справі №918/47/18, від 01.04.2019 у справі №904/2444/18).

У випадку, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, ст. 1212 ЦК України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава у встановленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

Так, відповідач отримав від держави в особі Департаменту регіонального розвитку Київської ОДА кошти за роботи із урахуванням ПДВ у загальному розмірі 1489516,86 грн., водночас, як встановлено судом вище, відповідні роботи були звільнені від оподаткування ПДВ. Оскільки, пунктами 3.1. договорів будівельного підряду №167-23 від 25.09.2023, №1670-23/24 від 02.12.2024 до ціни договорів незаконно включено суму ПДВ у відповідних розмірах, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання недійсним таких положень договорів підряду в частині включення до ціни правочину ПДВ.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ПДВ у сумі 1489516,86 грн. неправомірно включено сторонами до ціни договорів будівельного підряду №167-23 від 25.09.2023, №167-23/24 від 02.12.2024, а тому, спірну суму коштів належить повернути Департаменту регіонального розвитку Київської ОДА.

Досліджуючи підстави для представництва прокуратурою інтересів держави судом встановлено наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частиною 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Відповідно до ч. 4 ст. 53 ГПК України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу (ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру").

Прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (аналогічні висновки викладено у п. 38 - 40, 42, 43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).

Подання прокурором позову у даній справі обґрунтовано необхідністю відновлення та захисту порушених інтересів держави щодо визнання недійсними окремих пунктів договорів підряду та повернення зайво сплачених сум ПДВ, позов подано в інтересах держави в особі Департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації, який є органом уповноваженим державою здійснювати функції у відповідних спірних правовідносинах.

Так, прокуратурою з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави 24.03.2025 до Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації скеровано запит №56/1-2620вих-25 про надання документів, щодо укладення та виконання договорів №167-23 від 25.09.2023, №167-23/24 від 02.12.2024.

До Обухівської окружної прокуратури 12.05.2025 від Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації надійшли запитувані матеріали разом з листом від 08.04.2025 №1224/34/34.02/2025.

Також, Обухівською окружною прокуратурою Київської області з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави на адресу ДРР Київської ОДА спрямовано запит від 10.10.2025 № 56-8965вих-25 щодо надання інформації по вищевказаних об'єктах та які заходи планується вживати Департаментом, у тому числі, в судовому порядку, з метою захисту інтересів держави, за результатами виявлених порушень.

У відповідь на запит окружної прокуратури ДРР Київської ОДА листом від 22.10.2025 №3597/34/34.02/2025 повідомлено, що Департамент не має можливості оплатити судовий збір в необхідному розмірі для звернення до суду з відповідним позовом.

Факт не звернення до суду позивача з позовом, який би мав на меті захист інтересів держави, свідчить про те, що вказаний орган не виконує свої повноваження щодо захисту інтересів держави.

Матеріалами справи також підтверджується, що прокурор звернулася до Департамента регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації із повідомленням від 19.11.2025 № 56-9896вих-25 в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" про намір звернутися до суду із даним позовом.

Враховуючи вищезазначене та зважаючи на те, що позивач самостійно не звернувся до суду з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та мав змогу захистити інтереси держави, що свідчить про неналежний захист позивачем законних інтересів держави, суд дійшов до висновку про підтвердження прокурором підстав для представництва інтересів держави.

Враховуючи встановлені факти та вимоги правових норм, за наслідками розгляду спору, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, у зв'язку із доведеністю в сукупності наданих прокурором доказів та встановлених судом фактичних обставин.

Відповідачем під час розгляду справи не надано належних та допустимих доказів на спростування наведених вище висновків, у зв'язку із чим, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Частиною 1 ст. 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судові витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 73, 74, 123, 129, 233, 236 - 240 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов Заступника керівника Обухівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації до Приватного підприємства «Уманьрембуд 2» про визнання недійсними пунктів договорів будівельного підряду та стягнення безпідставно отриманих коштів задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним пункт 3.1 Договору будівельного підряду №167-23 від 25.09.2023 на виконання робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок військової агресії Російської Федерації за адресою: вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області», що укладений між Департаментом регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації (вул. Юрія Іллєнка, 40, м. Київ, індекс 04119, код ЄДРПОУ 21467647) та Приватним підприємством «Уманьрембуд 2» (вул. Енергетична, 21А, м. Умань, Черкаська область, індекс 20300, код ЄДРПОУ 41041022) в частині включення до ціни договору суми податку на додану вартість у розмірі 1147526 (один мільйон сто сорок сім тисяч п'ятсот двадцять шість) грн. 58 коп.

3. Визнати недійсним пункт 3.1 Договору будівельного підряду №167-23/24 від 02.12.2024 на виконання додаткових робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт пошкоджених будівельних конструкцій житлового будинку, які виникли внаслідок військової агресії Російської Федерації вул. Декабристів, 52, м. Васильків, Київської області», що укладений між Департаментом регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації (вул. Юрія Іллєнка, 40, м. Київ, індекс 04119, код ЄДРПОУ 21467647) та Приватним підприємством «Уманьрембуд 2» (вул. Енергетична, 21А, м. Умань, Черкаська область, індекс 20300, код ЄДРПОУ 41041022) в частині включення до ціни договору суми податку на додану вартість у розмірі 341990 (триста сорок одна тисяча дев'ятсот дев'яносто) грн. 28 коп.

4. Стягнути з Приватного підприємства «Уманьрембуд 2» (вул. Енергетична, 21А, м. Умань, Черкаська область, індекс 20300, код ЄДРПОУ 41041022) на користь Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації (вул. Юрія Іллєнка, 40, м. Київ, індекс 04119, код ЄДРПОУ 21467647) безпідставно збережені кошти ПДВ у розмірі 1489516 (один мільйон чотириста вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот шістнадцять) грн. 86 коп., що сплачені за договорами будівельного підряду №167-23 від 25.09.2023 та №167-23/24 від 02.12.2024.

5. Стягнути з Приватного підприємства «Уманьрембуд 2» (вул. Енергетична, 21А, м. Умань, Черкаська область, індекс 20300, код ЄДРПОУ 41041022) на користь Київської обласної прокуратури (01601, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 27/2, код ЄДРПОУ 02909996; отримувач - прокуратура Київської області; код ЄДРПОУ - 02909996; банк отримувача - Держказначейська служба України м. Київ; МФО - 820172; рахунок отримувача - UA028201720343190001000015641) 28399 (двадцять вісім тисяч триста дев'яносто дев'ять) грн. 00 коп. витрат зі сплати судового збору.

6. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду відповідно до ст.ст. 256,257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 Розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Дата складання повного рішення 21.04.2026 року.

Суддя Д.Г. Заєць