Рішення від 08.04.2026 по справі 905/6/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

08.04.2026 Справа №905/6/26

Господарський суд Донецької області у складі судді Огороднік Д.М., при секретарі судового засідання Меркуловій А.В., розглянувши матеріали

за позовом Чернівецької окружної прокуратури (Чернівецька область, Чернівецький р-н, м. Чернівці, вул.28 Червня, буд.69, 58000,код ЄДРПОУ 0291012023)

в інтересах держави в особі органів уповноважених виконувати функції держави у спірних відносинах

позивач - 1 Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області (60520,Чернівецька обл., Чернівецький р-н, село Остриця, Острицька територіальна громада, вул. Зелена, будинок 1)

позивач - 2 Західного Офісу Держаудитслужби (79000, Львівська обл., місто Львів, вул. Костюшка, буд.8, код ЄДРПОУ 40479801).

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач»

про визнання недійсним додаткових угод, стягнення коштів 606197,05 грн.

За участю представників:

від окружної прокуратури: Хряк О.О.

від позивача-1: не з'явився;

від позивача-2: Котельбан Н.Д.;

від відповідача: не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Предмет та підстави позову

На розгляд Господарського суду Донецької області передано позовні вимоги Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі органів уповноважених виконувати функції держави у спірних відносинах: Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, Західного Офісу Держаудитслужби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» про визнання недійсними додаткових угод №5 від 04.08.2023, №6 від 06.09.2023, №8 від 04.12.2023, №9 від 28.12.2023 та №11 від 31.01.2024 до Договору №0901123ОСР від 10.01.2023 про постачання електричної енергії споживачу, укладені між Острицькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач»; про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» на користь Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області в дохід місцевого бюджету кошти у сумі 606197,05 грн.

Позов обґрунтований тим, що між Острицькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» за результатами закупівлі UA-2022-12-12-019879-а, укладено договір від 10.01.2023 №090123ОСР про постачання електричної енергії споживачу, до якого в подальшому вносились зміни додатковими угодами. Спірними додатковими угодами до договору підвищено ціну за одиницю електричної енергії та зменшено обсяг постачання. Прокурор вважає, що відповідачем належним чином документально не підтверджено наявність підстав для підвищення ціни за одиницю товару у зв'язку з чим просить визнати недійсним додаткові угоди та стягнути безпідставно отримані кошти у судовому порядку.

Позивач-1

Острицька сільська рада Чернівецького району Чернівецької області листом від 17.03.2026 №672 просила розглянути справу №905/6/26 без участі ради, у зв'язку з тим, що представник сільської ради не має можливості бути присутнім на даному засіданні, а також позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Позивач-2

Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області в Чернівецькій області у своїх письмових поясненнях підтримує позовні вимоги Чернівецької окружної прокуратури з огляду на те, що за результатами здійсненої управлінням перевірки було встановлено порушення внесення змін до договоур вимогам законодавства у сфері публічних закупівель, зокрема пункту 17 Особливостей здійснення публічних закупівель №1178, оскільки такі зміни відбулись без належного документального підтвердження факту коливання ринкових цін, що призвело до надмірного перерахування коштів з місцевого бюджету на корись відповідача.

Заперечення учасників судового процесу

Відповідь на відзив

Відповідач відзиву на позов не подав. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Хід розгляду справи та процесуальні дії суду

Ухвалою суду від 07.01.2026 постановлено: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №905/6/26; справу №905/6/26 розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначити на 21.01.2026.

Направлення ухвали суду від 07.01.2026 здійснювалось до електронних кабінетів прокуратури, позивачів та відповідача, що підтверджується довідками Господарського суду Донецької області про доставку електронного листа до електронного кабінету.

Ухвалою суду від 21.01.2026 відкладено підготовче засідання по справі №905/6/26 на11.02.2026.

Направлення ухвали суду від 21.01.2026 здійснювалось до електронних кабінетів прокуратури, позивачів та відповідача, що підтверджується довідками Господарського суду Донецької області про доставку електронного листа до електронного кабінету.

Ухвалою суду від 11.02.2026 постановлено: закрити підготовче провадження та призначити справу №905/6/26 до судового розгляду по суті; призначити судове засідання на 18.03.2026.

Направлення ухвали суду від 18.03.2026 здійснювалось до електронних кабінетів прокуратури, позивачів та відповідача, що підтверджується довідками Господарського суду Донецької області про доставку електронного листа до електронного кабінету.

Ухвалою суду від 18.03.2026 повідомлено Острицьку сільську раду Чернівецького району Чернівецької області та Товариство з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» про оголошену перерву у судовому засіданні по справі №905/6/26 до 08.04.2026.

Направлення ухвали суду від 18.03.2026 здійснювалось до електронних кабінетів прокуратури, позивачів та відповідача, що підтверджується довідками Господарського суду Донецької області про доставку електронного листа до електронного кабінету.

У судове засідання 08.04.2026 з'явилися представники прокуратури та позивача-2, інші учасники справи явку своїх представників не забезпечили, про дату, час і місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.

Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд

ВСТАНОВИВ:

Фактичні обставини справи та перевірка їх доказами

Острицькою сільської радою 12.12.2022 в електронній системі закупівель оголошено відкриті торги на закупівлю електричної енергії, оголошення UA-2022-12-12-019879-а, для процедури закупівлі ДК 021:2015:09310000-5 Електрична енергія.

За результатами торгів, 10.01.2023, між Товариством з обмеженою відповідальністю «ВОЛЬТ ПОСТАЧ» (далі - відповідач, постачальник) та Острицькою сільської радою Чернівецького району Чернівецької області (далі - позивач-1, споживач) підписаний договір № 090123ОСР про постачання електричної енергії споживачу.

Цей договір про постачання електричної спергії споживачу встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії. (п.1.1 договору).

Відповідно п.2.1.-2.3 договору за цим договором постачальник продає споживачу з 10.01.2023 до 31.12.2023 товар код ДК 021:2015-09310000-5 - Електрична енергія (електрична енергія) для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі.

Обов'язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.

Пунктом 3.1. договору визначено, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється постачальником на підставі поданої споживачем заявки, примірна форма якої є додатком №2 до цього Договору та яка має містити інформацію щодо об'єкта (об'єктів) постачання електричної енергії, в тому числі найменування об'єкта (за наявності), адреса тощо, їх ЕІС коди, відомості щодо строку (періоду) постачання електричної енергії (в тому числі дату початку постачання) за кожним об'єктом споживача, відомості щодо споживання електричної енергії об'єктами споживача за наявності.

Згідно з п.5.1. договору Ціна цього Договору становить 6960241,20 грн (шість мільйонів дев'ятсот шістдесят тисяч двісті сорок одна грн), в т. ч. ПДВ 1160040,20 грн (один мільйон сто шістдесят тисяч сорок грн 20 коп).

Відповідно до п. 5.2. договору ціна за одиницю товару визначається у додатку №1 до Договору “Комерційна пропозиція постачальника».

Згідно з п.5.4. договору ціна за одиницю товару включає в себе вартість послуг оператора системи щодо надання послуг з розподілу електричної енергії, які необхідні для виконання цього Договору. Інформація про розмір тарифу на послуги з розподілу електричної енергії визначено в Додатку №1 до Договору. Вказані послуги оплачуються споживачем через постачальника.

Споживач здійснює плату за послугу з розподілу електричної енергії через постачальника. При цьому, постачальник зобов'язаний при виставленні рахунка за електричну енергію споживача окремо вказувати оплату за послугу з розподілу електричної енергії та оплату вартості електричної енергії.

Пунктом 5.7. договору визначено, що розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць протягом якого споживачу здійснювалось постачання електричної енергії згідно поданих заявок. Заявки споживача можуть передбачати замовлення на постачання електричної енергії лише в межах одного календарного місяця.

По закінченні розрахункового періоду постачальник зобов'язаний надати для підписання споживачу Акт приймання-передачі електричної енергії. Споживач зобов'язаний розглянути та підписати вказаний акт у строк, що не перевищує 5(п'яти) робочих днів або дати вмотивовану відмову від підписання такого акту, у цей же строк. Акт приймання-передачі електричної енергії має містити інформацію про розрахунок ціни за одиницю Товару згідно умов цього Договору та іншу інформацію згідно з вимогами Договору. (п.5.8 договору).

Відповідно до п.5.14. договору розрахунки проводяться відповідно до ст. 49 Бюджетного кодексу України. У разі затримки бюджетного фінансування, розрахунки проводяться протягом 5 банківських днів з дати отримання споживачем на свій реєстраційний рахунок бюджетного призначення фінансування закупівлі за вказаним напрямом та/або можливості здійснити платежі. Споживач не несе відповідальності перед постачальником за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань у разі затримки фінансування з бюджету, за умови здійснення письмового попередження в межах періоду здійснення розрахунків, встановленого в комерційній пропозиції, шляхом направлення листа на електронну пошту та/або поштову адресу постачальника, зазначену в реквізитах до договору.

Згідно з п.13.1 договір набирає чинності з моменту підписання Сторонами, скріплення печатками сторін (за наявності) і діє до 31.12.2023 року включно, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань в частині розрахунків.

Згідно з п.п. 2 п.13.8 істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов?язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року №1178, зокрема:

у випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, Постачальник має право письмово звернутись до Споживача з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об'єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середиьоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які Постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити такі дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на момент проведення аукціону будь-яку дату після укладений Договору та середиьоринкової ціни (діапазон цій тощо) за одщщіро товару на більш півню дату та до моменту письмового звернення Постачальника до Споживача щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики. У випадку прийняття рішення Споживачем щодо внесення змін до цього Договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена Сторонами у момент укладення цього Договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього Договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума; на яку Сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару, що передує моменту письмового звернення Постачальника щодо зміни ціни (згідно наданого учасником підтверджуючого документу) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару станом на дат)/ проведення акціону/після укладення цього Договору вже були раніше здійснені Сторонами. Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо Постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом.

Згідно з п.13.9. договору зміна ціни за одиницю електричної енергії можливе за умови надання зацікавленою стороною документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні «ОЕС України» на ринку «на добу наперед» (далі - РДН), що оприлюднено на офіційному веб-сайті ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» (www.oree.com.ua). Перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання електричної енергії на ринку та підтверджуючих документів не є вичерпним. У якості документального підтвердження даних, передбачених цим пунктом, сторонами визнаються завірені зацікавленою стороною роздруківки (скрін-копії) з веб-сайту ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» (www.oree.com.ua).

Договір підписано Головою Острицькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області Цурканом В. Г., директором Товариства з обмеженою відповідальністю “ВОЛЬТ ПОСТАЧ» М.В.Кива та скріплено печатками сторін.

До договору №090123ОСР від 10.01.2023 додано комерційну пропозицію (додаток №1).

Комерційну пропозицію підписано Головою Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області Цурканом В. Г, директором Товариства з обмеженою відповідальністю “ВОЛЬТ ПОСТАЧ» М.В. Києва та скріплено печатками сторін. Відповідно до умов останньої, постачання електроенергії здійснюється з 10.01.2023 по 31.12.2023 в обсязі 1100000 кВт/год. Ціна за одиницю товару без ПДВ, а також без урахування тарифів на передачу та розподіл становить 3,77685 грн, тоді як загальна ціна за одиницю з ПДВ складає 6960241,20 грн.

До договору про постачання електричної енергії споживачу №090123ОСР від 10.01.2023 додано заявку на постачання електричної енергії споживачу (додаток №2). Із заявки вбачається, що на виконання умов договору про постачання електричної енергії споживачу №090123ОСР від 10.01.2023 потрібно забезпечити постачання електричної енергії за об'єктами електропостачання.

Заявку підписано Головою Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області Цурканом В. Г., директором Товариства з обмеженою відповідальністю “ВОЛЬТ ПОСТАЧ» М.В.Кива та скріплено печатками сторін.

В день укладення Договору було укладено додаткову угоду № 1 від 10.01.2023, яка не оспорюється, відповідно до якої сторонами на підставі ст. 671 Цивільного кодексу України внесено зміни до додатку 1 до Договору, а саме додано одну складову, з якої формується ціна - тариф на здійснення операцій купівлі-продажу на ринку з 0,00889 грн/кВт/год без ПДВ. Внаслідок внесених змін ціна, визначена в Договорі не змінилась та становить 6,32749грн/кВт/год. Дана додаткова угода набирає чинності з дати її підписання і дії до 31.12.2023 року, а в частині оплати до повного взаєморозрахунку.

27.07.2023, Товариство з обмеженою відповідальністю “ВОЛЬТ ПОСТАЧ» звернулось з листом №23_07-00056 до позивача, в якому повідомлено про зміну тарифу на послугу передачі електричної енергії у розмірі 430,25 грн/МВт*год та направило додаткову угоду для подальшого підписання згідно п.7 ч.5 ст.41 Закону України “Про публічні закупівлі».

Додатковою угодою № 2 від 10.03.2023, яка не оспорюється, сторонами на підставі п.п.7 п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель внесено зміни в частині зменшення тарифу на здійснення операцій купівлі-продажу на ринку з 0,00889 до 0,00791 грн/ кВт/год без ПДВ, збільшення тарифу на передачу електроенергії з 0,34564 до 0,38028 грн/кВт/год без ПДВ та на розподіл з 1,14153 до 1,22528 грн/кВт/год без ПДВ відповідно до постанов НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788, від 19.12.2022 № 1690 та від 21.12.2022 № 1813. З урахуванням вказаних тарифів вартість електроенергії за додатковою угодою № 2 складала 6,46802 грн/кВт/год з ПДВ. Дана додаткова угода набирає чинності з дати її підписання і дії до 31.12.2023 року, а в частині оплати до повного взаєморозрахунку. Крім того п.1 сторонами погоджено, цієї додаткової угоди набирає чинності з 01.03.2023 та дії до 31.12.2023 згідно ч.3 ст. 631 Цивільного кодексу України.

Аналогічно додатковою угодою № 3 від 03.04.2023, яка не оспорюється, сторонами на підставі п.п.7 п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель внесено зміни до ціни в частині збільшення тарифу з передачі електроенергії до 0,43025 грн/кВт/год без ПДВ відповідно до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788. З урахуванням внесених змін, вартість електроенергії складала 6,52799 грн/кВт/год з ПДВ. Дана додаткова угода набирає чинності з дати її підписання і дії до 31.12.2023 року, а в частині оплати до повного взаєморозрахунку. Крім того п.1 цієї додаткової угоди набирає чинності з 01.04.2023 та дії до 31.12.2023 згідно ч.3 ст. 631 ЦК України.

Додатковою угодою № 4 від 05.07.2023, яка не оспорюється, сторонами на підставі п.п.7 п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель внесено зміни в частині збільшення тарифу з передачі електроенергії до 0,48510 грн/кВт/год без ПДВ відповідно до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788. З урахуванням внесених змін, вартість електроенергії складала 6,59381 грн/кВт/год з ПДВ. Дана додаткова угода набирає чинності з дати її підписання і дії до 31.12.2023 року, а в частині оплати до повного взаєморозрахунку. Крім того п.1 сторонами погоджено, цієї додаткової угоди набирає чинності з 01.07.2023 та дії до 31.12.2023 згідно ч.3 ст. 631 ЦК України.

27.07.2023, Товариство з обмеженою відповідальністю “ВОЛЬТ ПОСТАЧ» звернулось з листом №23_07-00056 до позивача-1, в якому повідомило про підвищення ціни на електричну енергію з 11.07.2023 до 6,86159 грн/кВт*год з ПДВ.

До листа відповідачем було додано Консультаційно-аналітичну довідку №2168/08.0-7.3 від 27.07.2023 Торгово-промислової палати України. З довідки вбачається, що останню складено на замовлення Товариства з обмеженою відповідальністю “ВОЛЬТ ПОСТАЧ», завдання: надання довідки щодо зміни середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку “на добу наперед» (РДН ОЕС) за ІІ декаду липня 2023 року у відсотковому порівнянні до І декади січня 2023 року; результат: зміна середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку на добу наперед» (РДН) станом на ІІ декаду липня 2023 року (середньозважена ціна на РДН 3681,96 грн/МВт.год) у порівнянні з І декадою січня 2023 року (середньозважена ціна на РДН 3464,32 грн/МВт.год), у відсотковому вираженні, становила ^+6,28%.

Додатковою угодою №5 від 04.08.2023 (спірна), що підписана між позивачем -1 та відповідачем, керуючись п.п.2 п.19 Особливостей № 1178 та ч.2 п.13.8 Договору сторонами внесено зміни до Додатку №1 до договору, в результаті чого збільшено ціну товару за одиницю без ПДВ без урахування тарифу на передачу, розподіл та на здійснення операцій купівлі продажу на ринку з 3,77685 до 4,00 грн/кВт/год . Відповідно вартість електроенергії з урахуванням тарифів на передачу, розподіл, здійснення операцій купівлі-продажу на ринку «на добу на перед» склала 6,86159 грн/кВт/год з ПДВ. Пунктом 2 додаткової угоди передбачено, що вона набирає чинності з дати її підписання і дії до 31.12.2023 року, а в частині оплати до повного взаєморозрахунку. Крім того п.1 цієї сторонами погоджено, що додаткової угоди набирає чинності з 11.07.2023 та дії до 31.12.2023 згідно ч.3 ст. 631 Цивільного кодексу України.

21.08.2023, Товариство з обмеженою відповідальністю “ВОЛЬТ ПОСТАЧ» звернулось з листом №23_08-00086 до позивача, в якому повідомило про підвищення ціни на електричну енергію з 01.08.2023 до 7,40159 грн/кВт*год з ПДВ.

До листа відповідачем було додано Консультаційно-аналітичну довідку №2438/08.0-7.3 від 18.08.2023 Торгово-промислової палати. З довідки вбачається, що останню складено на замовлення Товариства з обмеженою відповідальністю “ВОЛЬТ ПОСТАЧ», завдання: надання довідки щодо зміни середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку “на добу наперед» (РДН ОЕС) за І декаду серпня 2023 року у відсотковому порівнянні до ІІ декади липня 2023 року; результат: зміна середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку на добу наперед» (РДН ) станом на І декаду серпня 2023 року (середньозважена ціна на РДН 4113,82 грн/МВт.год) у порівнянні з ІІ декади липня 2023 року (середньозважена ціна на РДН 3681,96 грн/МВт.год), у відсотковому вираженні, становила ^+11,73%.

Додатковою угодою №6 від 06.09.2023 (спірна), що підписана між позивачем -1 та відповідачем, керуючись п.п.2 п.19 Особливостей № 1178 сторонами внесено зміни до Додатку №1 до договору, в результаті чого збільшено ціну товару за одиницю без ПДВ без урахування тарифу на передачу, розподіл та на здійснення операцій купівлі продажу на ринку з 4,00 до 4,45 грн/кВт/год. Відповідно вартість електроенергії з урахуванням тарифів на передачу, розподіл, здійснення операцій купівлі-продажу на ринку “на добу на перед» склала 7,40159 грн/кВт/год з ПДВ. Пунктом 2 додаткової угоди передбачено, що вона набирає чинності з дати її підписання і дії до 31.12.2023 року, а в частині оплати до повного взаєморозрахунку. Крім того п.1 сторонами погоджено цієї додаткової угоди набирає чинності з 01.08.2023 та дії до 31.12.2023 згідно ч.3 ст. 631 Цивільного кодексу України.

Додатковою угодою №7 від 01.11.2023, що підписана між позивачем -1 та відповідачем та не оспорюється, до договору про постачання електричної енергії споживачу №090123ОСР сторони дійшли згоди встановити повний тариф на здійснення операцій купівлі-продажу на ринку “на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку в розмірі 4,32 грн/МВт*год, шляхом внесення змін в Додаток №1 до договору. Дана додаткова угода набирає чинності з дати її підписання і дії до 31.12.2023 року, а в частині оплати до повного взаєморозрахунку. Крім того п.1 сторонами погоджено цієї додаткової угоди набирає чинності з 01.10..2023 та дії до 31.12.2023 згідно ч.3 ст. 631 Цивільного кодексу України.

Додатковою угодою №8 від 04.12.2023 (спірна), що підписана між позивачем -1 та відповідачем, керуючись п.п.2 п.19 Особливостей № 1178, сторонами внесено зміни до Додатку №1 до договору, в результаті чого збільшено ціну товару за одиницю товару без ПДВ та без урахування тарифу на передачу, розподіл та на здійснення операцій купівлі продажу на ринку з 4,45 до 4,75 грн/кВт/год. Відповідно вартість електроенергії з урахуванням тарифів на передачу, розподіл, здійснення операцій купівлі-продажу на ринку “на добу на перед» склала 7,75764 грн/кВт/год з ПДВ. Пунктом 2 додаткової угоди передбачено, що вона набирає чинності з дати її підписання і дії до 31.12.2023 року, а в частині оплати до повного взаєморозрахунку. Крім того п.1 сторонами погоджено цієї додаткової угоди набирає чинності з 01.11.2023 та дії до 31.12.2023 згідно ч.3 ст. 631 Цивільного кодексу України.

21.08.2023, Товариство з обмеженою відповідальністю “ВОЛЬТ ПОСТАЧ» звернулось з листом №23_08-00086 до позивача, в якому повідомило про підвищення ціни на електричну енергію з 01.08.2023 до 7,40159 грн/кВт*год з ПДВ.

До листа відповідачем було додано Консультаційно-аналітичну довідку №2438/08.0-7.3 від 18.08.2023 Торгово-промислової палати України. З довідки вбачається, що останню складено на замовлення Товариства з обмеженою відповідальністю “ВОЛЬТ ПОСТАЧ», завдання: надання довідки щодо зміни середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку “на добу наперед» за 01-20 серпня 2025 у відсотковому порівнянні до 01-20 листопада 2023; результати: зміна середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку “на добу наперед» (РДН) за 20 днів листопада 2023 у порівнянні з 20 днями серпня 2023 у відсотковому вираженні, становила: середньозважена ціна на РДН (ОЕС) 20 днів листопада 2023 (01 листопада-20 листопада 2023) становила 4,367,32 грн/мВТ*год, середньозважена ціна на РДН (ОЕС) 20 днів серпня 2023 (01 серпня -20 серпня 2023) становила 4,055,08 грн/мВТ*год, у відсотковому вираженні, становила ^+7,70%.

Додатковою угодою №9 від 28.12.2023 (спірна), що підписана між позивачем -1 та відповідачем, внесено зміни до п.5.1 договору, а саме встановлено, що ціна цього договору становить 6287421,41 в тому числі ПДВ 1047903,57 грн (п.1 Додаткової угоди). Крім того, п.2 Додаткової угоди №9 внесено зміни до додатку №1 до договору та викладено його частину наступним чином: очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік - 902 772 кВт/год, загальна вартість договору з ПДВ - 6287421,41 грн, сума бюджетних асигнувань споживача на 2023 згідно постійного кошторису становить 902 772 кВт/год, вартість з ПДВ 6287421,41 грн. Дана додаткова угода набирає чинності з дати її підписання і дії до 31.12.2023 року, а в частині оплати до повного взаєморозрахунку. Додатковою угодою передбачено, що вона набирає чинності згідно ч.3 ст. 631 Цивільного кодексу України.

Додатковою угодою № 10 від 29.12.2023, яка не оскаржується, сторони дійшли згоди продовжити строк дії договору до 28.02.2024 з метою проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20% суми укладеного договору та встановлено, що дана додаткова угода набирає чинності з 01.01.2024 і діє до 28.02.2024. Дана додаткова угода набирає чинності з 01.01.2024 і дії до 28.02.2024 року, а в частині оплати до повного взаєморозрахунку. Додатковою угодою набирає чинності згідно ч.3 ст. 631 Цивільного кодексу України.

Додатковою угодою № 11 від 31.01.2024 (спірна), позивачем-1 та відповідачем внесено зміни щодо обсягу постачання електроенергії протягом січня та лютого 2024 року та визначено, що загальна вартість за 2024 рік складає 1257484,29 грн за 162096 кВт/год, тобто за ціною з урахуванням зміненої ціни за додатковими угодами № 5, 6, 8, що складає 7,7576 грн за кВт/год замість 6,58986. Сторонами погоджено, що дана додаткова угода набирає чинності з 01.01.2024 і дії до 28.02.2024 року, а в частині оплати до повного взаєморозрахунку. Додатковою угодою набирає чинності згідно ч.3 ст. 631 Цивільного кодексу України.

На виконання умов договору №090123ОСР від 10.01.2023, відповідач поставив позивачу електричну енергію в кількості 1064865кВт/год, що підтверджується наступними актами приймання - передачі електричної енергії:

-акт приймання-передачі електричної енергії 38 від 31.01.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за січень 2023 у кількості 106607 кВт*год за ціною без ПДВ 5,272910 грн на загальну суму 674554,94 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №138 від 28.02.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за лютий 2023 у кількості 97771 кВт*год за ціною без ПДВ 5,272910 грн на загальну суму 618645,22 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №232 від 31.03.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за березень 2023 у кількості 127227кВт*год за ціною без ПДВ 5,390020 грн на загальну суму 822907,28 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №329 від 30.04.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за квітень 2023 у кількості 94295 кВт*год за ціною без ПДВ 5,439990 грн на загальну суму 615556,63 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №407 від 31.05.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за травень 2023, у кількості 36862 кВт*год за ціною без ПДВ 5,439990 грн на загальну суму 240634,69 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №523 від 30.06.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за червень 2023 у кількості 27302 кВт*год за ціною без ПДВ 5,439990 грн на загальну суму 178227,13 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №679 від 31.07.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за період з 01 липня 2023 по 10 липня 2023 у кількості 9566 кВт*год за ціною без ПДВ 5,494840; за період з 11 липня 2023 по 31 липня 2023 у кількості 20091 кВт*год за ціною без ПДВ 5,717990 грн на загальну суму 200932,54 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №786 від 31.08.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за серпень 2023 у кількості 27232 кВт*год за ціною без ПДВ 6,167990 грн на загальну суму 201560,04 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №1056 від 30.11.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за листопад 2023 у кількості 57895 кВт*год за ціною без ПДВ 5,239420 грн на загальну суму 364003,46 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №830 від 30.09.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за вересень 2023 у кількості 18971 кВт*год за ціною без ПДВ 6,167990 грн на загальну суму 140415,53 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №926 від 31.10.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за жовтень 2023 у кількості 53217 кВт*год за ціною без ПДВ 6,164700 грн на загальну суму 393680,21 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №1042 від 30.11.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за липень 2023 у кількості 118883 кВт*год за ціною без ПДВ 6,464700 грн на загальну суму 922251,52 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №1098 від 18.12.2023, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за грудень 2023 у кількості 164748 кВт*год за ціною без ПДВ 6,464700 грн на загальну суму 1278055,68 грн з ПДВ;

-акт приймання-передачі електричної енергії №41 від 31.01.2024, яким постачальник передав, а споживач прийняв електричну енергію за січень 2024 у кількості 162093 кВт*год за ціною без ПДВ 6,464700 грн на загальну суму 1257459,15 грн з ПДВ.

На виконання умов договору, позивач-1 перерахував кошти відповідачу, що підтверджується платіжними дорученнями на загальну суму 7544880,56 грн: №21 від 15.02.2023 на суму 62958,55 грн; №30 від 15.02.2023 на суму 595765,00 грн; № 22 від 15.02.2023 на суму 8858,49 грн; № 18 від 15.02.2023 на суму 1278,15 грн; № 16 від 15.02.2023 на суму 2531,00 грн; № 14 від 15.02.2023 на суму 3163,75 грн; № 28 від 13.03.2023 на суму 1898,25 грн; № 45 від 13.03.2023 на суму 59244,30 грн; № 28 від 13.03.2023 на суму 1803,34 грн; № 116 від 13.03.2023 на суму 537982,35 грн; № 69 від 13.03.2023 на суму 17716,98 грн; № 43 від 12.04.2023 на суму 1778,71 грн; № 255 від 12.04.2023 на суму 675229,84 грн; № 131 від 12.04.2023 на суму 14876,00 грн; № 41 від 12.04.2023 на суму 3337,50 грн; № 29 від 12.04.2023 на суму 32663,52 грн; № 69 від 12.04.2023 на суму 52074,06 грн; № 44 від 12.04.2023 на суму 41589,39 грн; № 41 від 12.04.2023 на суму 1358,26 грн; № 57 від 10.05.2023 на суму 1207,68 грн; № 351 від 10.05.2023 на суму 533075,50 грн; № 180 від 10.05.2023 на суму 42503,73 грн; № 57 від 10.05.2023 на суму 10053,10 грн; № 53 від 10.05.2023 на суму 1958,40 грн; № 38 від 10.05.2023 на суму 16058,85 грн; № 87 від 10.05.2023 на суму 10699,37 грн; № 73 від 07.06.2023 на суму 737,66 грн; № 402 від 07.06.2023 на суму 156730,46 грн; № 204 від 07.06.2023 на суму 46870,95 грн; № 63 від 07.06.2023 на суму 1305,60 грн; № 62 від 07.06.2023 на суму 2239,10 грн; № 48 від 07.06.2023 на суму 17410,14 грн; № 109 від 07.06.2023 на суму 14296,30 грн; № 71 від 07.06.2023 на суму 1044,48 грн; № 84 від 13.07.2023 на суму 587,52 грн; № 76 від 13.07.2023 на суму 946,56 грн; № 74 від 13.07.2023 на суму 946,56 грн; № 132 від 13.07.2023 на суму 9687,53 грн; № 85 від 13.07.2023 на суму 143,62 грн; № 443 від 13.07.2023 на суму 157396,32 грн; № 225 від 13.07.2023 на суму 8519,02 грн; № 162 від 22.08.2023 на суму 14851,27 грн; № 257 від 22.08.2023 на суму 4776,53 грн; № 491 від 28.08.2023 на суму 46850,61 грн; № 104 від 22.08.2023 на суму 1219,54 грн; № 66 від 22.08.2023 на суму 130510,96 грн; № 84 від 22.08.2023 на суму 657,19 грн; № 89 від 22.08.2023 на суму 846,90 грн; № 99 від 22.08.2023 на суму 1219,54 грн; № 281 від 14.09.2023 на суму 10140,18 грн; № 545 від 14.09.2023 на суму 110217,08 грн; № 113 від 14.09.2023 на суму 13811,35 грн; № 102 від 14.09.2023 на суму 11909,14 грн; № 95 від 14.09.2023 на суму 4692,60 грн; № 75 від 14.09.2023 на суму 39968,58 грн; № 186 від 14.09.2023 на суму 4714,81 грн; № 118 від 14.09.2023 на суму 6106,30 грн; № 643 від 20.10.2023 на суму 81417,47 грн; № 220 від 20.10.2023 на суму 14958,61 грн; № 133 від 20.10.2023 на суму 740,16 грн; № 90 від 20.10.2023 на суму 14433,10 грн; № 134 від 20.10.2023 на суму 2220,48 грн; № 116 від 20.10.2023 на суму 740,16 грн; № 109 від 20.10.2023 на суму 1258,26 грн; № 342 від 20.10.2023 на суму 24047,29 грн; № 715 від 20.11.2023 на суму 204663,13 грн; № 95 від 20.11.2023 на суму 87595,45 грн; № 116 від 20.11.2023 на суму 1183,62 грн; № 142 від 20.11.2023 на суму 38763,63 грн; № 237 від 20.11.2023 на суму 26853,43 грн; № 152 від 20.11.2023 на суму 1479,53 грн; № 385 від 20.11.2023 на суму 32401,66 грн; № 129 від 20.11.2023 на суму 739,76 грн; № 267 від 15.12.2023 на суму 1318,80 грн; № 105 від 14.12.2023 на суму 43636,73 грн; № 165 від 14.12.2023 на суму 1900,62 грн; № 794 від 14.12.2023 на суму 754554,61 грн; № 440 від 14.12.2023 на суму 50734,97 грн; № 163 від 14.12.2023 на суму 2870,33 грн; № 149 від 14.12.2023 на суму 2187,65 грн; № 128 від 14.12.2023 на суму 7757,64 № 265 від 15.12.2023 на суму 57290,17 грн; № 456 від 25.12.2023 на суму 36616,06 грн; № 174 від 25.12.2023 на суму 1512,74 грн; № 822 від 25.12.2023 на суму 1094924,40 грн; № 172 від 25.12.2023 на суму 9068,68 грн; № 157 від 25.12.2023 на суму 2412,63 грн; № 282 від 25.12.2023 на суму 52073,65 грн; № 283 від 25.12.2023 на суму 8324,00 грн; № 133 від 25.12.2023 на суму 5197,62 грн; № 110 від 25.12.2023 на суму 67925,90 грн; № 17 від 27.02.2024 на суму 2172,14 грн; № 48 від 27.02.2024 на суму 12955,27 грн; № 25 від 27.02.2024 на суму 46545,90 грн; № 18 від 27.02.2024 на суму 18538,92 грн; № 26 від 27.02.2024 на суму 132578,25 грн; № 23 від 27.02.2024 на суму 620,61 грн; № 77 від 27.02.2024 на суму 1044048,06 грн.

Актом Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області №08-33/11 від 28.07.2025 про результати ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області за період з 01 січня 2021 по 31 березня 2025, встановлено, що внаслідок допущених порушень законодавства при укладенні додаткових угод: 04.08.2023 №5, 06.09.2023 №6 та від 04.12.2023 №8 до договору, якими збільшено ціну товару за відсутності документального підтвердження коливання ціни товару та в більшому, ніж передбачено Законом №922 розмірі, з урахуванням фактично спожитого обсягу електричної енергії, Острицькою сільською радою зайво сплачено бюджетних коштів за КПКВ 110150, 111010, 111021, 111080, 118130, 110150, 116030 на загальну суму 606197,06 грн, чим завдано збитків бюджету територіальної громади на вказану суму.

Листом Чернівецької окружної прокуратури №52/1-1058ВИХ-25 від 17.12.2025 позивачів було повідомлено про встановлення факту надмірної сплати бюджетних коштів у сумі 606197,05 грн та необхідність вжиття відповідних заходів, спрямованих на їх повернення до бюджету. На підтвердження направлення зазначеного листа засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» до матеріалів справи долучено квитанцію від 26.12.2025.

У відповіді позивача-2 №132413-17/2006-2025 від 08.10.2025, наданій за результатами розгляду зазначеного листа, зазначено, що спірні правовідносини у даному випадку мають публічно-правовий характер та виникли між органом державного фінансового контролю і сільською радою. Водночас, з урахуванням правової позиції, викладеної у численній практиці Верховного Суду (зокрема у справах №816/2394/16, №824/1088/16-а).

Позивач-1 листом-вимогою №1325 від 29.08.2025, посилаючись на ст. 611, 632 Цивільного кодексу України, зобов'язав відповідача повернути надмірно сплачені грошові кошти у сумі 606 197,06 грн протягом 10 робочих днів з дня отримання цієї вимоги шляхом їх зарахування до бюджету територіальної громади за кодом доходів 24060300 «Інші надходження». На підтвердження направлення зазначеного листа засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» до матеріалів справи долучено квитанцію.

Відповідачем не надано жодних доказів на спростування доводів позовної заяви та позицій позивачів.

За таких обставин, прокурор звернувся до суду в інтересах держави з позовом про визнання недійсними додаткових угод до договору, оскільки укладені в порушення норм чинного законодавства та про стягнення неправомірно отриманих коштів.

Оцінка аргументів учасників справи та мотиви рішення суду

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України). У рішенні від 08.04.1999 № З-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах», висловив позицію про те, що під ним потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (п. 2 резолютивної частини). При цьому, згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування (стаття 7 Конституції України). Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. Частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Частиною 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Відповідно до ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Частиною 2 статті 61 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно складають та схвалюють прогнози відповідних місцевих бюджетів, розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України. Відповідно до частин 4, 5 цієї ж статті самостійність місцевих бюджетів гарантується власними та закріпленими за ними на стабільній основі законом загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону. За висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 22.12.2022 у справі №904/123/22, органам місцевого самоврядування надано широкі права для здійснення економічного і соціального розвитку на своїй території. Так, частинами 1, 2 статті 143 Конституції України передбачено, зокрема, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно територіальних одиниць і контролюють їх виконання; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції. Згідно з статтею 172 Цивільного кодексу України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом. З урахуванням вищезазначеного, завданням органу місцевого самоврядування є забезпечення раціонального використання майна та інших ресурсів, що перебувають у комунальній власності. Частиною 1 статті 62 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком. Вона гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб. Бюджетним кодексом України визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства. Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України має бути дотримано принцип ефективності та результативності при складанні та виконанні бюджетів, де усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання послуг, гарантованих державою, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Відповідно до положень ст. 18-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» орган місцевого самоврядування має право звернутись до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Острицька сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальної громади, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, отже вона є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах.

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про здійснення державних закупівель» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснює контроль у сфері державних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України. Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю. Головними завданнями органу державного фінансового контролю серед інших є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, ефективним використанням коштів, дотриманням законодавства про закупівлі (ст. 2 цього Закону). Контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про здійснення державних закупівель», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування (ст. 5 цього Закону). При цьому, на підставі п.п. 8, 10 ч. 1 ст. 10 зазначеного Закону органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну аудиторську службу України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Держаудитслужба є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю. Основними завданнями Держаудитслужби є реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю; здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, досягнення економії бюджетних коштів (пп. пп. 1, 3 п. 3 указаного Положення). Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства, а саме звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (абз. 1, 3 пп. 9 п. 4 Положення). Згідно з пп. 20 п. 6 зазначеного Положення Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушеннями законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства. Відповідно до п. 7 Положення про Державну аудиторську службу України Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи. Відповідно до наказу Держаудитслужби України № 23 від 02.06.2017 затверджено Положення про Західний офіс Держаудитслужби (далі - Західний офіс), згідно з яким Західний офіс підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Західного офісу утворюються структурні підрозділи в Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Рівненській, Тернопільській, Чернівецькій, Хмельницькій областях. Повноваження Західного офісу, визначені зазначеним наказом, кореспондується із Положенням про Державну аудиторську службу України. Згідно з п. п. 3,7 п. 4 Положення, Західний офіс відповідно до покладених на нього завдань, здійснює контроль за дотриманням законодавства про закупівлі, вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Таким чином Західний офіс наділений повноваженнями щодо здійснення заходів державного фінансового контролю з метою ефективного, законного, результативного використання державних фінансових ресурсів, досягнення економії бюджетних коштів, у тому числі у сфері здійснення державних закупівель, на території Чернівецької області. Верховний Суд у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 07.12.2018 у справі № 924/1256/17 та в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 906/296/18, від 20.02.2019 у справі № 912/894/18, від 10.04.2019 у справі № 909/569/18, від 15.05.2019 у справі № 911/1497/18, від 21.05.2019 у справі № 912/895/18, від 29.05.2019 у справі № 909/545/18, від 20.11.2019 у справі № 912/2887/18, від 29.07.2020 у справі № 924/316/18, від 30.07.2020 у справі № 904/5598/18, від 01.09.2020 у справі № 911/1534/19, від 06.10.2020 у справі № 905/121/19 неодноразово вказував на наявність у Державної аудиторської служби України права на звернення до суду з позовами про визнання недійсними договорів про закупівлю та сформував однозначний правовий висновок, згідно з яким ця служба є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у таких правовідносинах.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Рекомендаціями Комітету міністрів Ради Європи від 19.09.2012 «Про роль прокурорів поза системою кримінально-правової юстиції» рекомендовано усім громадянам членам, в яких прокуратура має повноваження поза кримінально-правовою сферою, вживати всі розумні зусилля з метою забезпечити, щоб така діяльність прокуратури здійснювалась з особливою увагою до захисту прав і свобод людини і в повній відповідності з принципом верховенства права. Звернення прокурора з позовом відповідає зазначеним рекомендаціям. За приписами ст. 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі, обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Підстави для звернення до суду прокурора визначені у ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до норм якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 3 рп/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів право власності та господарювання тощо. З урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до приписів зазначених нормативних актів законодавець наділяє прокурора повноваженнями по представництву інтересів держави лише за умови їх порушення або загрози порушення та виключно у випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) у разі відсутності органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції яких належить захист інтересів держави у відповідній сфері; 3) у випадку відсутності в органу повноважень щодо звернення за захистом інтересів до суду. Інтереси держави повинні насамперед захищати відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор, який не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень. Водночас, щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор, реалізуючи представницькі повноваження, виконує субсидіарну роль та замінює в судовому провадженні суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно, а також у випадку відсутності такого органу. Аналогічної позиції з приводу субсидіарної ролі прокурора в захисті інтересів держави в суді дотримується і Верховний Суд, який висловив її у низці постанов у справах за позовами прокурорів (постанови Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, від 20.09.2018 у справі № 924/1237/17, від 07.12.2018 у справі № 924/1256/17, від 15.10.2019 у справі № 904/2820/18, від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 та інші). «Інтереси держави» охоплюють широке, але чітко не визначене коло законних інтересів, їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду в кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація «інтересів держави», особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.

У даних правовідносинах інтереси держави полягають в ефективному та раціональному використанні бюджетних коштів, дотриманні цілей бюджетних процедур, принципів публічних закупівель тощо. Відповідно до правової позиції, викладеної у Постанові ВСУ від 21.03.2019 у справі №912/898/18 «Проведення процедури державних закупівель та укладення договору із порушенням законодавства порушує інтереси держави у сфері контролю за ефективним та цільовим використанням бюджетних коштів, а дотримання у цій сфері суспільних відносин законодавства становить суспільний інтерес, тому захист такого інтересу відповідає функціям прокурора». Верховним Судом у його постанові від 10.06.2021 у справі №910/114/19 висловлено позицію про те, що визначене положеннями Закону України «Про публічні закупівлі» спеціальне законодавче регламентування процедури закупівлі товарів, робіт і послуг для потреб держави хоч і має на меті створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, розвиток добросовісної конкуренції і запобігання проявам корупції, проте одночасно слугує захисту інтересів держави, а тому така процедура спрямована, перш за все, на задоволення потреб держави у певних групах товарів, робіт і послуг в особі конкретних замовників, які фінансуються за рахунок бюджетних коштів. Отже, прямий інтерес держави полягає у неухильному дотриманні учасниками процедури закупівлі та замовником встановлених Законом України «Про публічні закупівлі» вимог. У постанові від 23.09.2021 у справі №910/11608/20 Верховний Суд вказав на ту обставину, що закупівля проводиться не лише для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб'єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі, але й для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах.

Отже, звернення прокурора до суду з вказаною позовною заявою направлено на зміцнення правопорядку в сфері здійснення публічних закупівель і захисту економічної конкуренції та додержання всіма учасниками цих суспільних відносин принципу законності (ст. 68 Конституції України). Інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які належать до їхньої компетенції, а також у захисті прав та свобод інтересів місцевого значення, які не мають загальнодержавного характеру, але направлені на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку в спосіб, який належить до їх відання. У постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17 (п. 38) зазначено, що за певних обставин прокурор може звертатися до суду в інтересах держави в особі органу місцевого самоврядування, зокрема тоді, коли цей орган є стороною правочину, про недійсність якого стверджує прокурор. Оскільки таку позовну вимогу вправі заявити, зокрема, будь-яка сторона правочину, відповідний орган як така сторона може бути позивачем. У такій ситуації прокурор для представництва інтересів держави в особі компетентного органу як сторони правочину має продемонструвати, що цей орган не здійснює або неналежним чином здійснює захист відповідних інтересів. Так, Острицька сільська рада, яка є розпорядником бюджетних коштів (за рахунок яких здійснювалася закупівля електроенергії за договором), як орган що уповноважений на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, здійснення видатків бюджету, зобов'язаний ефективно та раціонально використовувати бюджетні кошти, чим сприяти недопущенню порушень інтересів держави у бюджетній сфері та у сфері публічних закупівель. У даних спірних правовідносинах інтереси держави та Острицької сільської ради повністю збігаються, остання є отримувачем коштів, які надійдуть уразі їх стягнення. Порушення норм законодавства у сфері публічних закупівель у зв'язку з укладенням з порушенням вимог закону додаткових угод, призвело до безпідставної зміни істотних умов договору після його укладення та збільшення ціни за одиницю товару, покладення на бюджетну установу економічно невигідних зобов'язань щодо необґрунтованого витрачання бюджетних коштів. Чернівецькою окружною прокуратурою листом від 26.08.2025 №52/1-721вих-25 повідомлено Острицьку сільську раду про порушення та про необхідність вжиття заходів цивільно-правового характеру на їх усунення. На вказаний лист отримано відповіді від 14.10.2025 № 1550 та в якому зазначено, що сільська рада з метою усунення виявлених порушень ініціювала заходи щодо добровільного повернення надміру сплачених коштів, а саме спрямувала 29.08.2025 лист-вимогу №1325 на адресу ТОВ «Вольт Постач». Станом на 14.10.2025 вищевказаний лист постачальником не отримано, про що свідчить повідомлення поштової служби про не вручення (закінчення строку зберігання). Разом з тим радою зазначено, що готується повторний лист на юридичну адресу постачальника. В подальшому Чернівецькою окружною прокуратурою спрямовано повторний запит від 13.11.2025 № 52/1-962вих-25, з метою встановлення інформації щодо повернення коштів до місцевого бюджету та вжиття сільською радою заходів в разі їх не повернення, в тому числі шляхом звернення до суду. З інформації Острицької сільської ради № 1713 від 14.11.2025 встановлено, що на даний час кошти Товариством не повернуто, заходи щодо повернення безпідставно сплачених коштів шляхом звернення до суду не вживалися. Разом з тим зазначено про те, що в раді вакантна посада юриста.

Таким чином підставою реалізації прокурором представницьких функцій у даному випадку стала бездіяльність Острицької сільської ради щодо захисту порушених майнових прав та економічних інтересів територіальної громади з цих питань. Крім того, на адресу Західного офісу Держаудитслужби спрямовувались відповідні листи від 06.10.2025 № 52/1-860 вих-25 та від 18.11.2025 № 52/1-967 вих-25 щодо вжиття заходів щодо повернення коштів до бюджету, в тому числі шляхом звернення до суду. З отриманих відповідей № 132413-17/2006-2025 від 08.10.2025 та №132413 17/2261-2025 від 11.2025 вбачається, що заходи шляхом звернення до суду не вживались.

За таких обставин, у Чернівецької окружної прокуратури наявні підстави для представництва інтересів держави з огляду на невжиття Острицькою сільською радою, як органом уповноваженим на розпорядження бюджетних коштів у спірних правовідносинах та Західним офісом Держаудтслужби заходів щодо усунення таких порушень.

Як встановлено судом вище, з матеріалів справи вбачається, що за результатами проведення процедури публічної закупівлі № UA-2022-12-12-019879-a між Товариством з обмеженою відповідальністю “ВОЛЬТ ПОСТАЧ» та Острицькою сільською радою укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 090123ОСР від 10.01.2023.

Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Загальні підстави і наслідки недійсності правочинів встановлені статтями 215, 216 Цивільного кодексу України.

Як передбачено ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою, третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1-5 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Отже, недійсність правочину зумовлюється наявністю дефектів його елементів: дефекти (незаконність) змісту правочину; дефекти (недотримання) форми; дефекти суб'єктного складу; дефекти волі невідповідність волі та волевиявлення.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування (ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України).

Відтак, вирішуючи спір про визнання правочину недійсним, господарському суду належить встановити наявність саме тих обставин, з якими закон пов'язує недійсність правочинів, зокрема: відповідність змісту правочину вимогам Цивільного кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; правоздатність сторін правочину; свободу волевиявлення учасників правочину та відповідність волевиявлення їх внутрішній волі; спрямованість правочину на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Частиною 1 ст. 628 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і породжені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України та ст. 180 Господарського кодексу України (в редакцій чинній на момент укладення спірних додаткових угод) договір вважається укладеним, якщо між сторонами досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов (предмету, визначених законом необхідних умов для договорів даного виду та визначених за заявою сторін умов).

Згідно з частинами 1 та 2 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише в випадках і на умовах, установлених договором або законом.

Судом встановлено, що відповідно до додатку №1 до договору (Комерційна пропозиція) сторонами погоджено загальну вартість договору на момент його укладання становить 6960241,20 грн з ПДВ, кількість товару 1100000 кВт*год.

Укладанням додаткових угод №5 від 04.08.2023, №6 від 06.09.2023, №8 від 04.12.2023, сторонами було погоджено розділ “Комерційна пропозиція» додатку №1 до договору № 090123ОСР, що був викладений в новій редакції, відповідно яких було збільшено ціну електричної енергії за одиницю без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл. Крім того, сторонами додатковими угодами №9 від 28.12.2023 та №11 від 31.01.2024 було внесено зміни до п.5.1 договору відповідно до яких було зменшено кількість товару та відповідно загальна сума договору але такі зміни були зроблені з урахуванням збільшеної ціни електричної енергії за одиницю без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл, відповідно до умов додаткової угоди №8 від 04.12.2023.

За змістом спірних додаткових угод вбачається, що зміни вносились у зв'язку із збільшенням вартості електричної енергії, керуючись п.п.2 п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарі, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затверджені Постановою КМУ від 12.10.2022 №1178 та п.13.9 договору.

За умовами п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції, чинній на момент укладення спірних додаткових угод) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Згідно з пп. 2 п. 19 постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (в редакції, чинній на момент укладення спірної додаткової угоди) (далі - Особливості) істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

Умовами договору № 090123ОСР від 10.01.2023 визначено, що зміна умов договору оформляється шляхом підписання додаткової угоди, яка набуває чинності з моменту її підписання сторонами.

Крім того, умовами п. 13.8 договору визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов?язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року №1178, а саме, у випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, Постачальник має право письмово звернутись до Споживача з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об'єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середиьоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які Постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити такі дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на момент проведення аукціону/будь-яку дату' після укладений Договору та середиьоринкової ціни (діапазон цій тощо) за одщщіро товару на більш півню дату та до моменту письмового звернення Постачальника до Споживача щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики. У випадку прийняття рішення Споживачем щодо внесення змін до цього Договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена Сторонами у момент укладення цього Договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього Договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума; на яку Сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару, що передує моменту письмового звернення Постачальника щодо зміни ціни (згідно наданого учасником підтверджуючого документу) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару станом на дат)/ проведення акціону/після укладення цього Договору (згідно наданого учасником підтверджуючого документу), або станом на момент внесення змін до цього Договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього Договору вже були раніше здійснені Сторонами. Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо Постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом.

Згідно з п.13.9 договору зміна ціни за одиницю електричної енергії можливе за умови подання зацікавленою стороною документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні «ОЕС України» на ринку «на добу наперед» (далі - РДН), що оприлюднено на офіційному веб-сайті ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ». Перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання електричної енергії на ринку та підтверджуючих документів не є вичерпним. У якості документального підтвердження даних, передбачених цим пунктом, сторонами визнаються завірені зацікавленою стороною роздруківки (скрін-копії) з веб-сайту ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» (www.oree.com.ua).

Зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку, що обґрунтоване і документально підтверджене постачальником; ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 15.06.2022 у справі 924/674/21, від 19.07.2022 у справі №927/568/21).

Коливання ціни на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" врегульовано саме зміну істотних умов у разі виникнення такого явища після підписання договору та до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі.

Тобто, внесення змін до договору є правомірним лише у випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди.

При цьому, існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинні бути доведені належними та допустимими доказами, та такі коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.

Як вбачається із матеріалів справи, на підтвердження коливання ціни товару на ринку на добу наперед (РДН) та наявності підстав для укладення додаткових угод №5, №6, №8 відповідачем до листів щодо збільшення ціни за одиницю було додано консультаційно-аналітичні довідки Торгово промислової палати №2168/08.0-7.3 від 27.07.2023, №2438/08.0-7.3 від 18.08.2023, №3326/08.0-7.3 від 27.11.2023.

Аналітичні довідки містять інформацію про середньоринкові ціни на РДН на електричну енергію у певні періоди, а саме: ІІ декада липня 2023 року - середньозважена ціна на РДН 3681,96 грн/МВт.год; І декада серпня 2023 - середньозважена ціна на РДН 4113,82 грн/МВт.год; період з 01.11.2023 по 20.11.2023 - середньозважена ціна на РДН 4367,32 грн/МВт.год. У довідках відсутні відомості про середньоринкову ціну за одиницю товару на день подання тендерної пропозиції або на більш пізню дату, а також відсутня інформація про середньоринкову ціну за одиницю товару на день письмового звернення, що не відповідає умовам п. 13.8 та п.13.9 договору, а тому не може бути належними доказами наявності підстав для внесення змін до договору. Будь-яких інших доказів на підтвердження коливання цін матеріали справи не містять. Відповідачем надано вибіркові дані щодо коливання ціни на ринку, які були вигідні для нього та призвели до значного підвищенні ціни за електричну енергію.

Відповідачем заперечень щодо тверджень позивача до матеріалів справи надано не було.

Крім того, як убачається з додаткових угод № 5,6,8,9,11 документального підтвердження коливання ціни товару на ринку на добу наперед (РДН) сторонами у ній не зазначено.

Таким чином відповідачем документально не підтверджено наявності підстав для укладення оспорюваних угод. При зверненні до замовника з пропозицією підвищити ціну, він не обґрунтував, чому таке підвищення ціни на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні запропонованій замовнику у договорі про постачання електричної енергії з урахуванням додаткових угод, які не оспорюються, не навів причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним.

Будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки. При цьому, така відмова покупця не надає постачальнику права в односторонньому порядку розірвати договір.

Отже, Острицька сільська рада Чернівецького району Чернівецької області мала беззаперечне право на отримання електричної енергії по ціні, визначеній в укладеному сторонами договорі (з урахуванням додаткових угод, що не оспорюються), однак без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОЛЬТ ПОСТАЧ" про збільшення ціни підписала додаткову угоду, внаслідок чого ціна за одиницю товару значно збільшилася, що суперечить ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Також судом оцінюється критично укладення додаткових угод №9 та №11, якими зменшений об'єм електричної енергії та відповідно загальна ціна договору, оскільки такі угоди були укладені з урахуванням збільшеної ціни за одиницю, що була погоджена в додатковій угоді №8. Отже такі угоди також укладені в супереч вищевказаним нормам чинного законодавства та договору.

З огляду на викладене, така поведінка сторін призвела до повного нівелювання результатів відкритих торгів.

Відтак, суд зауважує, що додаткові угоди №5 від 04.08.2023, №6 від 06.09.2023, №8 від 04.12.2023, №9 від 28.12.2023 та №11 від 31.01.2024 до Договору №0901123ОСР від 10.01.2023 суперечить наведеним вище нормам Цивільного кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі", тому підлягають визнанню недійсною з урахуванням вимог ст.ст. 203, 215 Цивільного кодексу України.

Щодо стягнення безпідставно набутих грошових коштів у розмірі 606197,05 грн суд зазначає наступне.

Встановленими у справі обставинами підтверджується, що спірні кошти були сплачені Острицькою сільською радою на підставі додаткових угод до договору про постачання електричної енергії, якими було змінено істотні умови договору, зокрема ціну за одиницю товару.

Разом із тим, суд дійшов висновку, що укладення та подальше виконання додаткових угод №5 від 04.08.2023, №6 від 06.09.2023, №8 від 04.12.2023, №9 від 28.12.2023 та №11 від 31.01.2024 здійснено з порушенням вимог статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1178, оскільки відповідачем не доведено наявності належних та документально підтверджених підстав для зміни ціни товару у зв'язку з істотним коливанням ринкових цін.

Надані відповідачем документи не підтверджують належним чином зміну ринкової вартості електричної енергії у розумінні вимог чинного законодавства, а тому не можуть бути визнані достатньою підставою для збільшення ціни за одиницю товару.

Отже, зміна істотних умов договору в частині ціни здійснена з порушенням імперативних норм законодавства у сфері публічних закупівель, у зв'язку з чим такі додаткові угоди не породжують правових наслідків у частині, що призвела до надмірної сплати бюджетних коштів.

Здійснивши розрахунок, судом встановлено, що грошові кошти у розмірі 606197,05 грн зайво сплачені позивачу за період з 04.08.2023 по 31.01.2024 (загалом сплачено відповідачем за період з 31.01.2023 по 31.01.2024 грошові кошти у розмір 7544880,56 грн - 6938683,51 грн мав сплатити у зв'язку з недійсністю додаткових угод№5,6,8,9,11 =606197,05 грн).

Відповідно до ч.1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з п. 1 ч.3 ст. 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Відтак, кошти у сумі 606197 грн 05 коп. є такими, що зайво сплачені за оспорюваними додатковими угодами.

Таким чином грошові кошти в сумі 606197,05 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем (підстава їх набуття відпала), а тому відповідач зобов'язаний їх повернути Острицькій сільській раді Чернівецького району Чернівецької області, що відповідає приписам статей 216, 1212 Цивільного кодексу України.

З огляду на встановлені обставини справи, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати

Відповідно до положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 86, 129, 232, 233, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРIШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Визнати недійсними додаткові угоди №5 від 04.08.2023, №6 від 06.09.2023, №8 від 04.12.2023, №9 від 28.12.2023 та №11 від 31.01.2024 до Договору №0901123ОСР від 10.01.2023 про постачання електричної енергії споживачу, укладені між Острицькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач»

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код 42056129, м. Київ, вул. Болсуновська, 13-15, 01104) на користь Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області (код 04418417, село Остриця, Чернівецькій район, Чернівецька область, вул. Зелена, будинок 1, 60520) в дохід місцевого бюджету кошти у сумі 606197 (шістсот шість тисяч сто девяносто сім) грн 05 коп.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вольт Постач» (код 42056129, м. Київ, вул. Болсуновська, 13-15, 01104) на користь Чернівецької обласної прокуратури (код 02910120, р/р UA378201720343110001000004946, банк - ДКСУ м. Київ) судовий збір у сумі 19386 (дев ятнадцять тисяч триста вісімдесят шість) грн 37 коп.

5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядки та строки передбачені ст.240,241 Господарського процесуального кодексу України.

Апеляційна скарга може бути подано учасниками справи у порядку та строки передбаченими ст.256,257 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засідання 08.04.2026 оголошено та підписано скорочене (вступна та резолютивні частини) рішення. Повний текст рішення складено та підписано 20.04.2026.

Суддя Д.М. Огороднік