Постанова від 21.04.2026 по справі 394/435/26

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

26100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26

21.04.2026 394/435/26

3/394/154/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Суддя Новоархангельського районного суду Кіровоградської області Краснопольська Л.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Голованівського РВП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, проживаючого: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст.121, ч. 5 ст. 121, ч. 6 ст. 121, ч.2 ст. 122,ч. 2 ст. 126 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

20.04.2026 року до Новоархангельського районного суду Кіровоградської області надійшло одразу п'ять протоколів: ЕПР1 №632927 від 05.04.2026 року, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 126 КУпАП; протокол ЕПР1 №632938 від 05.04.2026 року, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 122 КУпАП; протокол ЕПР1 №632916 від 05.04.2026 року, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст. 121 КУпАП; протокол ЕПР1 №632924 від 05.04.2026 року, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.6 ст. 121 КУпАП; протокол ЕПР1 №632943 від 05.04.2026 року, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 121 КУпАП. Постановою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 21.04.2026 року справи об'єднані в одне провадження.

Зі змісту ст. 278 КУпАП вбачається, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Згідно Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Зокрема, згідно ч.ч. 1, 2 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

Дослідивши письмові матеріали вказаної вище адміністративної справи, суддя вважає, що матеріали підлягають поверненню для доопрацювання з наступних підстав:

Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є неповнолітнім.

Відповідно до ч.1 ст.270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).

Згідно з ч.3 ст. 270 КУпАП законні представники та представники мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу.

Відтак, суд знову зазначає про особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх та наголошує на необхідності: зазначення відомостей про обох його батьків, або осіб, що їх замінюють, які однаково відповідають за виховання своєї неповнолітньої дитини; долучення до протоколу копії свідоцтва про народження, як доказу спорідненості; долучення до протоколу пояснень батьків неповнолітнього або осіб, що їх замінюють з метою встановлення психофізіологічного стану неповнолітнього правопорушника, умов, у яких він проживає, та вирішення питання про належне виконання батьками обов'язків з виховання своєї неповнолітньої дитини.

Відсутність будь-яких відомостей про законного представника неповнолітнього (анкетних даних, місця проживання, засобів зв'язку) позбавляє суд можливості викликати законного представника до судового засідання та розглядати протокол про адміністративне правопорушення з дотриманням прав неповнолітнього.

Окрім цього, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано письмові пояснення неповнолітнього, з обов'язковим залученням працівниками поліції його батьків як законних представників.

Як вбачається з матеріалів справи, в ній відсутні відомості про батьків чи інших законних представників неповнолітнього ОСОБА_1 , через яких слід здійснити його виклик до суду для розгляду справи та забезпечити право таких осіб на участь у розгляді справи.

Вищезазначені недоліки ще можливо виправити, а тому справу слід направити на доопрацювання, в ході якого встановити особу, яка може бути законним представником неповнолітньої особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та залучити її до участі у справі у вказаному статусі.

Враховуючи те, що батьки, як законні представники мають право представляти інтереси свого неповнолітнього сина і мають бути, на підставі ст. 277-2 КУпАП, повідомлені судом про день розгляду справи в суді, суд вважає, що не зазначення вказаних даних про законних представників неповнолітньої особи, яка притягається до відповідальності порушує права неповнолітнього на захист.

Окрім того, стаття 24-1 КУпАП передбачає одним із адміністративних стягнень для неповнолітнього у виді передачі під нагляд батькам, для чого їх участь у судовому засіданні також є необхідною.

Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Ст. 251 КУпАП закріплює, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд. Без усунення вказаних недоліків судовий розгляд справи неможливий, оскільки суддя не може виходити за межі адміністративного протоколу і самостійно встановлювати ці обставини.

Розгляд справи в суді здійснюється лише в межах перевірки тих обставин, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та матеріалах, долучених до нього.

Наведені порушення та недоліки перешкоджають всебічно, повно та об'єктивно дослідити всі обставини справи та прийняти законне та обґрунтоване рішення, а тому вважаю за необхідне дану справу повернути до Голованівського РВП ГУНП в Кіровоградській області для доопрацювання в частині забезпечення дотримання прав та інтересів неповнолітньої та її законних представників у справі про адміністративні правопорушення.

Керуючись ст.ст. 254, 276, 278, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.121, ч. 5 ст. 121, ч. 6 ст. 121, ч.2 ст. 122,ч. 2 ст. 126 КУпАП повернути до Голованівського РВП ГУНП в Кіровоградській області для доопрацювання та належного оформлення.

Постанова окремому оскарженню не підлягає.

Суддя