печерський районний суд міста києва
Справа № 757/14734/26-к
пр. № 1-кс-19658/26
30 березня 2026 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42023000000001268, -
На розгляд до слідчого судді надійшло вказане клопотання.
Обґрунтовуючи подане клопотання, сторона кримінального провадження вказує, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001268 від 02.08.2023 за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України. Процесуальне керівництво здійснюють прокурори Офісу Генерального прокурора.
В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою отримання неправомірної вигоди вчиняють дії у порушення норм чинного законодавства всупереч інтересам служби, за попередньою змовою з посадовими особами суб'єктів господарської діяльності, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Слідчий зазначає, що виявлено маніпуляції вимогами податкового законодавства, що містять ознаки привласнення (заволодіння) бюджетних коштів у діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Протягом 2024-2025 років підприємством укладено 440 державних контрактів на загальну суму 311 577 194,92 грн., предметом яких є постачання автомобільних шин та супутньої продукції для потреб державних та комунальних замовників.
При цьому, значна частина зазначених договорів укладена з замовниками оборонного сектору, зокрема військовими частинами, що здійснюють закупівлі для потреб оборони держави, а саме 114 договорів на загальну суму 72 471 639,10 грн., що свідчить про системну та масштабну участь підприємства у забезпеченні оборонних потреб за рахунок бюджетних коштів.
Договори з оборонними замовниками укладаються із посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України №178, яка встановлює імперативний порядок застосування нульової ставки ПДВ (0%) до відповідних операцій постачання для потреб оборони, в тому числі операцій з постачання автомобільних шин. Поряд з тим, вартість товарів при постачанні за ставкою 0% ПДВ має бути нижчою за ринкові що найменше на 20%.
Водночас, за результатами аналізу специфікацій та цінових показників за окремими укладеними контрактами встановлено ознаки завищення вартості закупівель на суму не менше 20% від ринкового індикативу, що є співмірним із розміром ПДВ. Зазначене свідчить про можливу маніпуляцію умовами застосування податкової пільги, за якої замість очікуваного зменшення навантаження на бюджет відбувається фактичне закладення (утримання) у ціні еквіваленту податкової складової та безпідставне отримання постачальником надприбутку, що в сукупності містить ознаки заволодіння бюджетними коштами шляхом штучного завищення вартості.
Крім того, застосування нульової ставки ПДВ (0%) за Постановою КМУ №178 до операцій постачання товарів для потреб оборони (в т.ч. шин) об'єктивно формує у постачальника від'ємне значення ПДВ (за рахунок вхідного податкового кредиту при придбанні товарів із ПДВ 20%) та, відповідно до ст. 200 ПК України, створює підстави для заявлення бюджетного відшкодування.
Так, за даними податкової звітності (рядок 20.2.1 - «на рахунок платника у банку») ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » лише за ІІІ-IV квартали 2025 року заявляло до бюджетного відшкодування: за липень 2025 - 543 605 грн.; за серпень 2025 - 842 762 грн.; за вересень 2025 - 804 062 грн.; за жовтень 2025 - 4 657 944 грн.; за листопад 2025 - 3 407 182 грн.
Загальна сума заявленого відшкодування за наведеним періодом становить 10 255 555 грн., що в сукупності відповідає фактичному завищенню вартості продажу з використанням пільгової ставки ПДВ (20%) та оберненням її механізму на користь подвійної монетизації не законно сформованого прибутку підприємства.
З метою підтвердження висновків щодо механізму можливого штучного завищення вартості шин та встановлення причинно-наслідкового зв'язку між використанням податкової пільги (0% ПДВ) і формуванням економічно необґрунтованої вигоди постачальника за рахунок бюджетних коштів, детально проаналізовано два типові договори ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з одним із основних оборонних замовників - В/Ч НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
За результатами аналізу фінансово-господарських операцій та реєстраційних даних, встановлено стійкий взаємозв'язок між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », його контрагентами та афілійованими особами, що вказує на концентрацію діяльності групи за єдиною локацією.
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » фактично задіяні в ланцюгу постачання автомобільних шин для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Метою залучення вказаних суб'єктів є штучне формування завищеної собівартості продукції, яка в подальшому постачається державним замовникам оборонної сфери.
Зафіксовано перетин кадрового складу: частина працівників, які забезпечують діяльність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (зокрема менеджер ОСОБА_4 , водій ОСОБА_5 та інші), одночасно отримують доходи у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Крім того, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » використовують спільну телекомунікаційну інфраструктуру та єдиний канал подання звітності, що виключає можливість їх автономного функціонування як незалежних суб'єктів господарювання.
З метою встановлення обставин кримінального правопорушення у слідства виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів податкової звітності та ідентифікаційних даних ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі ст. 2 ст. 163 КПК України, слідчим суддею визнано можливим розглянути клопотання без виклику представника особи, у володінні якої знаходяться речі та документи.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити виїмку).
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Вивчивши клопотання, дослідивши матеріали, надані в його обґрунтування, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, так як слідчим доведена необхідність отримання доступу до вказаних документів, оскільки вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а відомості, які в них містяться, можуть бути використані як докази, довести ті обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, іншим способом неможливо.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160, 163, 164, 166 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання - задовольнити.
Надати слідчим слідчої групи Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 тимчасовий доступ до документів (інформації), в паперовому та електронному вигляді, за період 2024-2026 рр, з можливістю вилучення їх копій, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), адреса: АДРЕСА_1 , а саме:
- повних даних (формування картки платника податків в електронному вигляді за допомогою АІС «Податковий блок») щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), із зазначенням ідентифікаційних даних; реєстраційних даних (найменування та код ЄДРПОУ органу державної реєстрації, дата державної реєстрації, номер державної реєстрації, тип останньої реєстраційної дії в ЄДР, дата останньої реєстраційної дії в ЄДР, код ДПІ за основним місцем обліку, дата взяття на облік, номер взяття на облік, стан платника податків, дата зміни стану); довідкових даних ( адреса, телефони, адреса сторінки в Інтернеті, адреса електронної пошти, розмір статутного фонду, орган управління); відомостей про всіх посадових осіб та засновників (фізичних та юридичних осіб) за вказаний період діяльності підприємств із вказанням даних з якого по який період працювали; видів діяльності; даних про відокремлені підрозділи; даних про банківські рахунки (МФО банку, назва банку, номер рахунку, валюта рахунку, дата відкриття, дата закриття); реєстрація в якості платника ПДВ (назва ПП в реєстрі ПДВ, статус запису, статус дії, номер запису в Реєстрі, дата початку дії запису/дата перереєстрації, дата реєстрації/анулювання платником ПДВ); реєстрація в якості платника єдиного податку; відомостей про об'єкти оподаткування платником податків (тип об'єкта оподаткування, найменування об'єкта оподаткування, ідентифікатор об'єкта оподаткування, місцезнаходження об'єкта оподаткування, стан об'єкта оподаткування, вид права на об'єкт, дата взяття на облік, ДПІ обліку);
- відомостей про ідентифікаційні ознаки (ІР-адреса, МАС-адреса, адреси електронних скриньок, дата подання/прийняття, номер) кінцевого обладнання телекомунікаційних мереж з яких здійснювалась (здійснюється) реєстрація податкових накладних та відправлення податкової звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), а також назву, код ЄДРПОУ інших підприємств, які подавали податкову звітність з вказаних ІР-адрес у вказаний період;
- відомостей щодо доходів, нарахованих/виплачених наступними податковими агентами (із зазначенням ПІБ, дати народження, РНОКПП осіб, сум нарахованого/виплаченого доходу, заробітної плати, нарахованого/утриманого податку, дат прийняття/звільнення, поквартально), а також інших джерел отримання доходів (заробітної плати) вказаними фізичними особами (вказавши дату народження, дату реєстрації, ДПІ реєстрації, ДПІ по місцю проживання, місце народження, місце проживання, місце роботи на період реєстрації): ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 );
- відомостей щодо сформованого по кожному окремому контрагенту податкового кредиту та податкового зобов'язання (використовуючи базу даних АІС «Податковий блок» формування файлу у вигляді довідки формату Exсel з даними про назву покупця/продавця, ЄДРПОУ, ДПІ покупця/продавця, суми ПК/ПЗ, виду діяльності за КВЕД постачальника/покупця, стан покупця/продавця) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 );
- відомостей щодо наявних зареєстрованих податкових накладних (використовуючи інформаційно-аналітичну систему ІНФОРМАЦІЯ_8 в розділі «Єдиний реєстр податкових накладних» сформувати файл у вигляді довідки формату Exсel з даними про код покупця/продавця, найменування покупця/продавця, стан покупця/продавця, номер ПН/РК, дата виписки, дата реєстрації, загальна сума коштів що підлягає сплаті, сума ПДВ, обсяг операцій за ставкою 20%, номенклатура товарів/послуг, код УКТЗЕД, одиниця виміру товару/послуги, кількість, об'єм, обсяг, ціна постачання одиниці товару, обсяги постачання) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 );
- заявки до бюджетного відшкодування ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) та результати їх розглядів;
- відомостей щодо фактичного бюджетного відшкодування на рахунки платників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 );
- податкових повідомлень-рішень, винесених на підставі актів та актів податкових перевірок, зустрічних звірок, податкових інформацій щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ). У разі наявності повідомлень-рішень винесених на підставі актів повідомити, чи узгоджені вказані ППР та результати оскарження.
Визначити строк дії ухвали два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в 2-х примірниках.
Примірник 1 знаходиться в матеріалах судового провадження № 757/14734/26-к.
Примірник 2 та завірену копію ухвали надано слідчому ОСОБА_3
Слідчий суддя ОСОБА_1