Ухвала від 16.04.2026 по справі 369/1401/26

Справа № 369/1401/26

Провадження №1-кп/369/1498/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.04.2026 року м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:

головуючої судді ОСОБА_1

за участю секретаря ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3

захисниць ОСОБА_4 , ОСОБА_5

обвинуваченого ОСОБА_6 ,

провівши підготовче судове засідання у кримінальному провадженні № 12026111310000072 від 20.01.2026 року за обвинуваченням ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кременець Тернопільської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , має вищу освіту, одружений, працює директором ТОВ «Алтіка», раніше не судимий, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,

встановив:

Обвинувальним актом у кримінальному провадженні № 12026111310000072 від 20.01.2026 року ОСОБА_6 пред'явлено обвинувачення за ч. 2 ст. 367 КК України - у службовій недбалості (у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки) за наступних обставин.

Так, ОСОБА_6 з 25.04.2014 року здійснює підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець за видом економічної діяльності - 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (основний).

На підставі рішення Атестаційної архітектурно-будівельної комісії при Всеукраїнській громадській організації «Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об'єктів архітектури» від 25.04.2014 року йому видано кваліфікаційний сертифікат інженера з технічного нагляду серії АТ № 002510 за спеціалізацією «Технічний нагляд за будівництвом будівель і споруд».

Відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 11 липня 2007 року № 903 (далі - Порядок), технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства Архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.

Відповідно до п. 2 Порядку технічний нагляд забезпечує замовник протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проєктних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт.

Згідно п. 5 вказаного Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд, проводять перевірку відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проєктно-кошторисній документації, виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду.

Пунктом 6 Порядку передбачено - особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника: виконання робіт відповідно до проєктно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів; проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування; усунення відхилень від проєктних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду; зупинення виконання: робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт; будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.

Згідно ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають кваліфікаційний сертифікат.

Згідно з п. 31 Загальних умов укладення договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 (далі - Загальні умови), підрядник, зокрема, зобов'язаний виконати з використанням власних ресурсів, якщо інше не встановлено умовами договору підряду, та у встановлені строки роботи відповідно до проєктної та кошторисної документації; передати замовнику у порядку, передбаченому законодавством та договором підряду, закінчені роботи (об'єкт будівництва); забезпечити ведення та передачу замовнику в установленому порядку документів про виконання договору підряду; своєчасно усувати недоліки робіт, допущені з його вини; виконувати належним чином інші зобов'язання, передбачені договором підряду, Цивільним і Господарським кодексами України, цими Загальними умовами та іншими актами законодавства.

Відповідно до п. 76, 82 Загальних умов, роботи та матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання, повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектній документації та договору підряду. Сторона, яка відповідно до договору підряду забезпечує постачання матеріальних ресурсів для виконання робіт, у разі виявлення невідповідності таких ресурсів встановленим вимогам, зобов'язана негайно провести їх заміну. Роботи, виконані з використанням матеріальних ресурсів, що не відповідають установленим вимогам, замовником не оплачуються.

Згідно з п. 88, 91 Загальних умов, приймання-передача закінчених робіт (об'єкта будівництва) проводиться у порядку, встановленому цими Загальними умовами, іншими нормативними актами та договором підряду; передача виконаних робіт (об'єкта будівництва) підрядником і приймання їх замовником оформлюється актом про виконані роботи.

За п. 93, 94 Загальних умов - у разі виявлення в процесі приймання-передачі закінчених робіт (об'єкта будівництва) недоліків, допущених з вини підрядника, він у визначений замовником строк зобов'язаний усунути їх і повторно повідомити замовника про готовність до передачі закінчених робіт (об'єкта будівництва), а також, якщо виявлені недоліки не можуть бути усунені підрядником, замовником або третьою особою, замовник має право відмовитися від прийняття таких робіт (об'єкта будівництва).

Відповідно п. 28 Загальних умов укладання договорів підряду замовник має право делегувати в установленому законом порядку повноваження щодо здійснення технічного нагляду і контролю третій особі, зокрема спеціалізованій організації (консультаційній, проєктній, інжиніринговій тощо) або спеціалісту, які мають відповідні дозвільні документи, з визначенням у договорі підряду їх повноважень. Делегування замовником своїх повноважень не звільняє його від відповідальності перед підрядником за невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань, а також не позбавляє права здійснювати контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконаних робіт.

Здійснення технічного нагляду особами, що працюють у проєктних і будівельних організаціях, які виконують роботи на підконтрольних об'єктах архітектури, не допускається.

Після одержання повідомлення підрядника про готовність до передачі закінчених робіт (об'єкта будівництва) замовник зобов'язаний негайно розпочати їх приймання (п. 89 Загальних умов).

Відповідно до п. 98, 99 Загальних умов укладання договорів підряду в капітальному будівництві оплата за виконані роботи проводиться у порядку, визначеному договором підряду. Договором підряду може бути передбачено, що оплата виконаних робіт проводиться після прийняття замовником закінчених робіт (об'єкта будівництва) або поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт. У договорі підряду сторони можуть передбачати надання замовником авансу з визначенням порядку його використання. Розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних робіт та їх вартість. Документи про виконані роботи та їх вартість складаються і підписуються підрядником та передаються замовнику. Замовник перевіряє ці документи і в разі відсутності зауважень підписує їх. Після підписання документів замовник зобов'язаний оплатити виконані роботи. Порядок подання підрядником документів про обсяги і вартість виконаних робіт, проведення перевірки їх достовірності, підписання та оплати замовником визначається у договорі підряду.

Вказаними нормами повинні керуватися всі суб'єкти господарювання, котрі здійснюють на території України господарську діяльність, пов'язану із створення об'єкта архітектури, та замовники даних робіт, в тому числі і на замовлення підприємств, установ, органів та організацій державної і комунальної форм власності та за бюджетні кошти.

Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-XIV передбачено, що відповідальність за недостовірність відображених даних в актах виконаних робіт несуть особи, які склали та підписали ці документи.

09.10.2025 року за результатами проведеної публічної закупівлі, між Підрядником - ТОВ «Будівельна компанія «Форум», в собі головного інженера ОСОБА_8 , що діє на підставі довіреності від 01.09.2017 року, з однієї сторони, та Чабанівська селищна рада Києво-Святошинського району Київської області (нині Фастівського району Київської області) в особі голови ОСОБА_9 , який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - Замовник, з другої сторони, укладено договір підряду № 09/10-01 (далі - Договір).

Відповідно до п. 2.1 Договору - у порядку і на умовах, визначених цим Договором, Підрядник бере на себе зобов'язання своїми силами та засобами, на власний ризик виконати і здати Замовнику об?єкт: Будівництва середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на 24 класи (720 учнів) по вул. Юності, 5 в смт. Чабани Фастівського району Київської області (UA-2017-08-17-000778-b)», відповідно до затвердженої проєктно-кошторисної документації та в затверджений цим Договором термін, а Замовник зобов'язується надати Підряднику проєктно-кошторисну документацію, забезпечити фінансування згідно договору, прийняти закінчений (виконаний) об'єкт і повністю оплатити вартість виконаних робіт та матеріалів.

Згідно з п. 2.2 - 2.5 Договору - Підрядник під час підписання цього договору підтверджує, що він ознайомлений з усіма вихідними даними, результатами досліджень, обстежень, вишукувань, проєктною документацією стадії «Проєкту» та/або «Робоча документація» по об'єкту та вважає їх достатнім для належного виконання робіт за цим договором.

Після отримання згаданої вище документації Підрядник приступає до виконання робіт. Про початок роботи складається відповідний акт, який підписується сторонами.

Склад і обсяги робіт, що доручаються до виконання Підряднику, визначені проєктною документацією.

Відповідно до п. 3.1 Договору - загальна вартість доручених робіт за цим договором встановлюється згідно з договірною ціною і становить 157117467 (сто п'ятдесят сім мільйонів сто сімнадцять тисяч чотириста шістдесят сім) грн 60 коп, у тому числі ПДВ - 26186244,60 грн.

Згідно п. 3.2 - 3.3 Договору визначено, що остаточна вартість робіт, яку має сплатити Замовник на користь Підрядника, визначається на підставі актів, підписаних Сторонами. Матеріальні ресурси, отримані як зворотні суми під час будівництва, повертаються Замовнику з урахування їх обґрунтованої вартості.

Пунктом 3.4 Договору визначено, що Замовник зобов'язується проінвестувати за рахунок власних та залучених коштів 100 % вартості Робіт плану фінансування, який є невід'ємною частиною Договору. Підрядник зобов'язується у разі затримки фінансування будівництва об'єкту продовжити виконання будівельно-монтажних робіт власними силами та за власні кошти в розмірі 10000000 (десять мільйонів) грн, в тому числі 20 % ПДВ.

Згідно з п. 3.5 - сторони Договору погодили, що фінансування проводиться поетапно з врахуванням планово-бюджетних показників Замовника.

Пунктом 3.8 Договору визначено, що розрахунки між Сторонами здійснюється шляхом перерахування безготівкових сум грошових коштів на поточні рахунки, якщо інше не передбачено календарним графіком виконання робіт.

Згідно з п. 3.8.1 Договору - авансування робіт проводиться на підставі письмових заявок на авансування, які складаються Підрядником у розмірі, що не перевищує 30 (тридцяти) % від плану фінансування робіт на поточний рік. Сплата Авансу здійснюється протягом 7 (семи) банківських днів від дати отримання Замовником належного оформлення заявки та за умови відсутності зауважень щодо такої заяви.

Відповідно до п. 3.8.3 - 3.8.4 Договору - Підрядник не пізніше 5 (п'яти) банківських днів з дня перерахування йому грошових коштів, зобов'язаний надати Замовнику звіт про цільове використання отриманих коштів у формі та порядку, визначених цим Договору. Підрядник зобов'язаний використати одержаний аванс на придбання і постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів протягом трьох місяців після одержання авансу.

Пунктом 3.8.5 Договору визначено, що Замовник проводить оплату виконаних Підрядником робіт за їх поетапним завершенням згідно з календарним планом, але не пізніше десяти банківських днів після прийняття обсягу виконаних робіт (підписання акту приймання).

Розрахунок за виконані роботи здійснюється протягом десяти банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі робіт на свій реєстраційний рахунок, крім випадків, які можуть виникнути не з вини Замовника, а у зв?язку із затримкою проплати платіжних доручень органами Державної казначейської служби України згідно черговості, визначеної постановою КМУ від 09.06.2021 N 590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану».

Згідно з п. 5.1 - 5.2 Договору, строки виконання робіт визначаються Сторонами у Календарному графіку виконання робіт, що є невід'ємною частиною договору підряду. Строки виконання робіт можуть переглядатися Сторонами тільки за їх взаємною згодою шляхом підписання уповноваженими представниками відповідних додаткових угод до Договору підряду.

Відповідно до п. 5.3 - 5.4 Договору Замовник через уповноважених ним осіб, здійснює контроль, нагляд за строками та якістю виконання робіт, які проводяться поетапно відповідно до календарного плану та проєктної документації.

Згідно з п. 6.2 Договору - Підрядник не пізніше 5 (п'ятого) числа звітного місяця надає Акти для узгодження обсягів фактично виконаних робіт уповноваженими представниками організації, що здійснює технічний нагляд та уповноваженими представниками Замовника на об'єкті. Акти вважаються переданими Замовнику належним чином, якщо на супровідному листі, до якого додано акти, є підпис уповноваженої Замовником особи про їх отримання. Акти вважаються узгодженими з технічним наглядом за умови наявності його підпису та печатки («Обсяги, склад та якість робіт перевірено»). Підрядник не пізніше 10 (десятого) числа звітного місяця, після узгодження з технічним наглядом надає Замовнику акти, а Замовник в свою чергу зобов?язаний протягом 10 (десяти) робочих днів розглянути та у випадку відсутності обґрунтованих заперечень їх підписати або надати свої обґрунтовані заперечення. Підрядник надає Замовнику Акти в паперовому вигляді не менш ніж у 3 (трьох) примірниках, крім того в електронному вигляді, шляхом направлення на адресу електронної пошти Замовника.

Відповідно до п. 7.2.1 Договору - Підрядник зобов'язаний прийняти за актом або накладною від Замовника комплект документів, необхідних для початку виконання робіт, які затверджені проєктно-кошторисною документацією.

Пунктом 9.1 Договору визначено, що Підрядник гарантує Замовнику та або будь-якому законному власнику якість закінчених робіт, їх відповідності проєктно-кошторисній документації. З метою контролю за відповідністю будівельних робіт проєктній документації, Замовник забезпечує здійснення авторського нагляду протягом усього періоду будівництва шляхом укладення договору з відповідальним розробником проєктної документації. Авторський нагляд під час будівництва об'єктів здійснюється в порядку, встановленому законодавством. Для здійснення авторського та технічного нагляду і контролю за виконанням робіт Підрядник зобов'язаний на вимогу Замовника чи осіб, які відповідно до договорів здійснюють авторський нагляд, надавати необхідну інформацію та документи.

13.04.2018 року з метою оперативної організації та контролю якості відповідності виконання будівельно-монтажних робіт, використання будівельних матеріалів проєктно-кошторисній документації і державним будівельним нормам України, перевірки відповідності об'ємів фактично виконаних робіт актам виконаних робіт Чабанівською селищною радою Києво-Святошинського району Київської області (нині Фастівського району Київської області) в особі заступника селищного голови ОСОБА_10 (Замовник), укладено договір технічного нагляду за виконанням робіт №13/03-01 (далі Договір № 13/03-01 від 13.04.2018 року) з фізичною особою підприємцем ОСОБА_6 (Виконавець), сертифікат серії АТ № 002510 від 25.04.2014, яким останнього призначено відповідальним за ведення технічного нагляду на об'єкті: Будівництва середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на 24 класи (720 учнів) по вул. Юності, 5 в смт. Чабани Фастівського району Київської області (далі - Об'єкт).

Відповідно до п. 2.2 Договору № 13/03-01 від 13.04.2018 року - Замовник доручає, а Виконавець забезпечує виконання робіт з технічного нагляду за виконанням робіт з будівництва Об?єкта, які виконується відповідно до договору від 09.10.2017 року № 09/10-01, укладеного між Чабанівською селищною радою та Підрядником - ТОВ «Будівельна компанія «Форум». Роботи виконуються в обсязі, визначеному цим Договором та Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об?єкта архітектури, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 903.

ФОП ОСОБА_6 , як виконавець, зобов'язався здійснювати технічний нагляд за виконанням робіт з будівництва Об?єкта з метою дотримання стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за відповідністю виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів, та обладнання проєктним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельним нормам і правилам, технічним умовам та іншим нормативним документам, відповідністю обсягів та якості будівельно-монтажних робіт, контролювати наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються при виконанні робіт з будівництва Об?єкта, технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають контролю за дотриманням проєктних рішень та вимог державних виконаних результати лабораторних випробувань тощо, виконання Підрядником вказівок та приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду.

Здійснення технічного нагляду за виконанням робіт з будівництва Об?єкта згідно з Договором, передбачає виконання інженером технічного нагляду таких функцій:

2.2.1 проведення перевірки:

2.2.1.1 наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються при будівництві Об?єкта - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;

2.2.1.2 відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проєктним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;

2.2.1.3 відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації, актам виконаних Підрядником будівельних робіт за формою КБ-2В та довідкам про вартість виконаних Підрядником будівельних робіт за формою КБ-3 відповідно до договору від 09.10.2017 року N 09/10-01;

2.2.1.4 виконання Підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду виконанням робіт з будівництва Об?єкта державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду.

Відповідно до п. 2.3 Договору №13/03-01 від 13.04.2018 року, Інженер технічного нагляду має право вимагати від Підрядника:

2.3.1 виконання робіт відповідно до проєктно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт;

2.3.2 зупинення робіт у разі застосування Підрядником матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів;

Відповідно до п. 2.4 Договору №13/03-01 від 13.04.2018 року, у разі виявлення інженером технічного нагляду при виконанні функцій, вказаних у цьому пункті, відхилень від проєктних рішень, допущених при виконанні робіт з будівництва Об?єкта та відмови Підрядника їх усунути, інженер технічного нагляду повідомляє про це Замовника і відповідну інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Згідно п. 6.1 Договору №13/03-01 від 13.04.2018 року - у випадку порушення Стороною умов Договору вона несе відповідальність згідно з вимогами чинного законодавства та умовами Договору. Порушенням Договору є невиконання або неналежне виконання Стороною свого зобов'язання.

Відповідно до п. 6.5 Договору №13/03-01 від 13.04.2018 року - у разі притягнення Замовника до відповідальності контролюючими або наглядовими органами унаслідок неякісного виконання договірних зобов?язань Виконавцем по технічному нагляду за виконанням робіт з будівництва Об?єкта, Виконавець несе відповідальність у розмірі збитків, визначених в матеріалах перевірок контролюючих або наглядових органів по об?єкту технічного нагляд, які поніс/понесе Замовник, в тому числі внаслідок невідповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт по Об?єкту, проєктно-кошторисній документації, актам виконаних Підрядником будівельних робіт за формою КБ-2В та довідкам про вартість виконаних Підрядником будівельних робіт за формою КБ-3 відповідно до Договору підряду 09.10.2017 р. № 09/10-01.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Отже, на підставі ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», п. 6 Порядку, п. 28 Загальних умов ОСОБА_6 як особа, що здійснює технічний нагляд під час здійснення ТОВ «Будівельна компанія «Форум» робіт з будівництва середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на 24 класи (720 учнів) по вул. Юності, 5 в селищі Чабани Фастівського району Київської області, був наділений повноваженнями щодо безпосередньої організації роботи підрядника ТОВ «Будівельна компанія «Форум» (організаційно-розпорядчі обов'язки), та опосередкованого вирішення фактичної та юридичної долі майна, що використовує підрядник (адміністративно-господарські обов'язки). З цього випливає, що інженер технічного нагляду ОСОБА_6 є особою, яка виконує зазначені організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов'язки.

При цьому ОСОБА_6 діяв на підставі кваліфікаційного сертифіката інженера нагляду серії АТ № 002510 від 25.04.2014 та на підставі договору по наданню послуг з технічного нагляду за виконанням робіт на об?єкті №13/03-01 від 13.03.2018 року, був наділений органом місцевого самоврядування спеціальним повноваженням на здійснення технічного нагляду, що полягали у здійсненні організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у тому числі контролі за відповідністю обсягу та якості фактично виконаних робіт проєктно-кошторисній документації, а також правом вимагати від виконавця виконувати роботи відповідно до проєктно-кошторисної документації, зупиняти роботи у випадку виявлення відхилень від проєктних рішень та зобов'язувати виконавця усунути виявлені недоліки.

З огляду на наведене ОСОБА_6 під час виконання технічного нагляду за роботами відповідно до Договору № 13/03-01 від 13.04.2018 року мав статус службової особи.

У період з грудня 2019 року по грудень 2020 року ТОВ «Будівельна компанія «Форум» виконувала роботи передбачені проєктно-кошторисною документацією.

На виконання умов Договору підряду № 09/10-01 від 09.10.2017 року директор ТОВ «Будівельна компанія «Форум» ОСОБА_8 в грудні 2019 року, більш точної дати, часу та місця не встановлено, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно та протиправно, з метою заволодіння чужими коштами, розуміючи суспільну небезпечність своїх дій, а також розуміючи суспільну небезпечність наслідків від своїх дій у вигляді спричинення матеріальних збитків бюджету Чабанівської селищної ради Київської області та бажаючи настання цих наслідків, шляхом внесення неправдивих відомостей щодо вартості безпідставно внесених позицій на суму 2871387,44 грн, достовірно розуміючи цей факт, склав, підписав та завірив печаткою «ТОВ «Будівельна компанія «Форум» (код ЄДРПОУ 33296987), а також надав для підписання особі, що здійснювала технічний нагляд - ФОП ОСОБА_6 акт № 12 форми № КБ-2в та довідку за формою № КБ-3 від 26.12.2019 року «Приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019» на суму 6999849,60 грн, які в цей же день були підписані ОСОБА_6 , скріплені його печаткою та передані на підпис заступнику селищного голови Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області (нині Фастівського району Київської області) ОСОБА_10 , який у свою чергу, будучи необізнаним що вищевказані документи містять недостовірні відомості, також підписав їх, чим надав цим документам усіх необхідних реквізитів для визначення їх офіційними документами, які відповідно до п 3.2 - 3.4 Договору, стали підставою для проведення розрахунків за фактично виконані будівельні роботи.

На підставі вищевказаних офіційних документів, що містили недостовірні відомості у частині обсягу виконаних робіт Чабанівською селищною радою Києво-Святошинського району Київської області (нині Фастівського району Київської області) 26.12.2019 року платіжним дорученням № 1030 від на банківський рахунок ТОВ «Будівельна компанія «Форум» № НОМЕР_2 , відкритий в АБ «Укргазбанк», було перераховано грошові кошти у розмірі 6999849,60 грн, з яки, згідно з висновком судової експертизи, незаконно перераховано 2871387,44 грн.

В такий спосіб, через неналежного виконання інженером з технічного нагляду ОСОБА_6 своїх службових обов'язків, бюджету Чабанівської селищної ради завданий збиток у розмірі 2871387,44 грн, що згідно з п. 4 примітки до ст. 364 КК є тяжкими наслідками, оскільки розмір збитку більше ніж у двісті п'ятдесят раз перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян

В підготовчому судовому засіданні сторона захисту звернулась з клопотанням про звільнення ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України на підставі ст. 49 КК України у зв'язку з закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Отже, вислухавши доводи захисниць, з'ясувавши думку прокурора, роз'яснивши обвинуваченому правові наслідки закриття кримінального провадження за нереабілітуючою обставиною та отримавши його згоду на таке звільнення, суд вважає, що ОСОБА_6 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України, виходячи з наступного.

У підготовчому судовому засідання суд має право прийняти рішення закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу (п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України).

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Згідно ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України, згідно ч. 4 ст. 12 КК України відноситься до нетяжких злочинів.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею нетяжкого злочину минуло 5 (п'ять) років.

Враховуючи, що нетяжкий злочин за ч. 2 ст. 367 КК України, в якому обвинувачується ОСОБА_6 , відповідно до пред'явленого обвинувачення був вчинений 26.12.2019 року, 26.12.2024 року закінчився п'ятирічний строк притягнення за вчинене до кримінальної відповідальності, ОСОБА_6 у розшуку не перебував, вперше притягується до кримінальної відповідальності, тому може бути звільнений від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України у зв'язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

У зв'язку зі звільненням обвинуваченого ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України, кримінальне провадження № 12026111310000072 від 20.01.2026 року у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України підлягає закриттю.

Процесуальні витрати у сумі 94107 грн на підставі ст. 124 КПК України приймаються на рахунок держави, речові докази у кримінальному провадженні відсутні, цивільний позов не заявлявся.

Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, п. 2 ч. 3 ст. 314, ст. 284, 285, 369-372 КПК України, суд

постановив:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 309 КК України на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, кримінальне провадження № 12026111310000072 від 20.01.2026 року закрити у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

Процесуальні витрати у сумі 94107 грн на підставі ст. 124 КПК України приймаються на рахунок держави.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом 7 (семи) днів з дня її оголошення та набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя ОСОБА_11