Ухвала від 20.04.2026 по справі 520/9091/26

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

УХВАЛА

про відмову в забезпеченні адміністративного позову

"20" квітня 2026 р. Справа № 520/9091/26

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник, ОСОБА_1 , через свого представника звернувся до суду із заявою про забезпечення позову, що подана до подачі адміністративного позову, в якій просить суд:

- зупинити дію постанови (рішення) військово-лікарської комісії, оформленої довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2026-0209-1442-3622-0 від 09.02.2026 року, до набрання законної сили судовим рішенням за відповідним позовом.

- заборонити посадовим/службовим особам військової частини НОМЕР_1 залучати ОСОБА_1 до виконання бойових розпоряджень поза межами навчального центру в якому останній перебуває до набрання законної сили судовим рішенням за відповідним позовом.

- заборонити посадовим/службовим особам військової частини НОМЕР_1 переміщення ОСОБА_1 до іншої військової частини, до набрання законної сили судовим рішенням за відповідним позовом.

В обґрунтування вимог заяви зазначено, що ОСОБА_1 мобілізований на військову службу під час мобілізації 09.02.2026 року, після проходження медичного огляду військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка визнала його придатним до військової служби, та був направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 .

У зв'язку з порушеннями під час проведення медичного огляду військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 було подано скаргу на рішення вищезазначеної військово-лікарської комісії, оформлене довідкою військово-лікарської комісії №2026-0209-1442-3622-0 від 09.02.2026 року, до 12-ї регіональної військово-лікарської комісії.

За результатами розгляду скарги та наданих копій медичних документів, 12 березня 2026 року №1189/1184 12 Регіональна військово-лікарська комісія прийняла рішення щодо направлення ОСОБА_1 , на повторний медичний огляд ВЛК до закладу охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України у зв'язку із тим, що за результатами аналізу медичної документації встановлено, що всі діагнози не враховано при прийнятті постанови ВЛК і не зазначено у довідці ВЛК, а також статті та пункти статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби застосовано невірно.

У лютому 2026 року ОСОБА_1 переміщено до військової частини НОМЕР_1 , який на даний час проходить військове навчання та не склав військову присягу. Станом на теперішній час минув понад один місяць з моменту отримання рішення про повторне проходження військово-лікарської комісії, однак командування військової частини НОМЕР_1 не поінформувало ОСОБА_1 про дату та місце проходження повторного медичного огляду військово-лікарською комісією.

Таким чином, як вважає заявник, наявні підстави для задоволення заяви про забезпечення позову.

Беручи до уваги положення ч.1 ст.154 КАС України суд дійшов висновку про розгляд заяви про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.

Дослідивши заяву позивача про забезпечення адміністративного позову, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ст.150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Ухвалу про забезпечення позову постановляє суд першої інстанції, а якщо розпочато апеляційне провадження, то таку ухвалу може постановити суд апеляційної інстанції.

Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Згідно статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Відповідно до п.5 ч.3 ст. 151 КАС України, не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов'язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.

В заяві про забезпечення позову заявник просить суд:

- зупинити дію постанови (рішення) військово-лікарської комісії, оформленої довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2026-0209-1442-3622-0 від 09.02.2026 року, до набрання законної сили судовим рішенням за відповідним позовом.

- заборонити посадовим/службовим особам військової частини НОМЕР_1 залучати ОСОБА_1 до виконання бойових розпоряджень поза межами навчального центру в якому останній перебуває до набрання законної сили судовим рішенням за відповідним позовом.

- заборонити посадовим/службовим особам військової частини НОМЕР_1 переміщення ОСОБА_1 до іншої військової частини, до набрання законної сили судовим рішенням за відповідним позовом.

Разом з тим, в заяві про забезпечення позову зазначено, що ОСОБА_1 має намір звернутися до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, (щодо не направлення на повторне проходження медичного огляду ВЛК, зобов'язати направити на повторне проходження медичного огляду ВЛК).

Зважаючи, що постанова (рішення) військово-лікарської комісії, оформлена довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2026-0209-1442-3622-0 від 09.02.2026 року, не є предметом оскарження майбутньої позовної заяви, відсутні підстави для зупинення дії вищевказаної постанови ВЛК до набрання законної сили судовим рішенням за відповідним позовом.

Разом з тим, відповідно до п.10 ч.3 ст.151 КАС України не допускається забезпечення позову шляхом зупинення наказу або розпорядження командира (начальника), відданого військовослужбовцю в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці.

Зважаючи на положення п.10 ч.3 ст.151 КАС України, відсутні підстави для забезпечення адміністративного позову шляхом заборони посадовим/службовим особам військової частини НОМЕР_1 залучати позивача до виконання бойових розпоряджень поза межами навчального центру в якому останній перебуває до набрання законної сили судовим рішенням за відповідним позовом, а також переміщення позивача до іншої військової частини, до набрання законної сили судовим рішенням за відповідним позовом.

Розглянувши заяву про забезпечення адміністративного позову, суд вважає, що підстави для застосування заходів забезпечення адміністративного позову до подачі позову, передбачених ст. 150 КАС України, відсутні.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви позивача про забезпечення адміністративного позову.

Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено (ч.8 ст.154 КАС України).

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 150, 151, 154, 241-243, 256, 294, 295 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.

Суддя О.В.Шевченко