Справа № 500/143/26
20 квітня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Спар Сервіс" до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро Спар Сервіс" (далі - Товариство, ТОВ "Агро Спар Сервіс", позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі - ГУ ДПС у Тернопільській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач 2), в якому просить:
визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Тернопільській області (далі - Комісія) від 12.12.2025 №13506168/42933396 про відмову в реєстрації податкової накладної (далі - ПН) №2 від 16.09.2025, від 12.12.2025 №13506169/42933396 про відмову в реєстрації ПН №1 від 20.09.2025, від 12.12.2025 № 13506170/42933396 про відмову в реєстрації ПН №1 від 10.10.2025, від 12.12.2025 № 13506171/42933396 про відмову в реєстрації ПН № 1 від 06.10.2025, від 12.12.2025 №13506172/42933396 про відмову в реєстрації ПН №2 від 28.09.2025, від 12.12.2025 №13506173/42933396 про відмову в реєстрації ПН №1 від 16.09.2025, від 12.12.2025 №13506174/42933396 про відмову в реєстрації ПН №1 від 22.10.2025, від 12.12.2025 № 13506175/42933396 про відмову в реєстрації ПН №1 від 21.10.2025, від 12.12.2025 № 13506176/42933396 про відмову в реєстрації ПН №2 від 30.10.2025, від 12.12.2025 №13506177/42933396 про відмову в реєстрації ПН №1 від 31.10.2025, від 12.12.2025 №13506178/42933396 про відмову в реєстрації ПН №1 від 28.09.2025;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні №2 від 16.09.2025, №1 від 20.09.2025, №1 від 10.10.2025, № 1 від 06.10.2025, №2 від 28.09.2025, №1 від 16.09.2025, №1 від 22.10.2025, №1 від 21.10.2025, №2 від 30.10.2025, №1 від 31.10.2025, №1 від 28.09.2025, які подані ТОВ "Агро Спар Сервіс".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ "Агро Спар Сервіс" зареєстроване як юридична особа та здійснює діяльність у сфері надання послуг з передпосівної підготовки полів, обробки сільськогосподарських культур шляхом їх обприскування, надання сільськогосподарської техніки в оренду разом із обслуговуючим персоналом. Товариством за результатами господарських операцій з контрагентами виписано ТОВ «Новакар» ПН № 1 від 06.10.2025 та ПН № 1 від 10.10.2025, ФГ «АПК» ПН № 1 від 21.10.2025 та ПН № 2 від 30.10.2025, ТОВ «Райз-Схід» ПН № 2 від 16.09.2025, ТОВ «МХП- Агрокряж» ПН № 1 від 28.09.2025 та ПН № 1 від 31.10.2025, ТОВ «Західна агровиробнича компанія» ПН № 1 від 20.09.2025, ТОВ «Захід-Агро МХП» ПН № 1 від 16.09.2025, ПН № 2 від 28.09.2025 та ПН № 1 від 22.10.2025, які направлено для реєстрації у ЄРПН.
Далі позивач отримав квитанції про зупинення реєстрації ПН з тих підстав, що вони складені та подані платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, або господарські операції відповідають пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонувалося надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.
Для реєстрації ПН у ЄРПН, на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Товариство надало контролюючому органу відповідні письмові пояснення з копіями первинних документів щодо проведених господарських операцій та їх реальності. Однак Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, а у подальшому - рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.
Позивач стверджує, що надав контролюючому органу достатні письмові пояснення та документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій за ПН, реєстрацію яких зупинено, у тому числі на Повідомлення Комісії про надання додаткових пояснень та документів, а тому вважає, що ПН підлягають реєстрації в ЄРПН. Податковий орган формально зазначив причини для відмови у реєстрації спірних ПН, діяв протиправно, без урахування дійсних обставин, відтак вважає оскаржувані рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а відповідні ПН реєстрації в ЄРПН.
З вказаних підстав позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено розглядати її суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
У відзиві на позов (спільна позиція двох відповідачів) представник відповідачів проти позову заперечує. Посилається на рішення Комісії №61369 від 24.11.2025, відповідно до змісту якого ТОВ "Агро Спар Сервіс" відповідає критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, надані платником пояснення, копії документів та дані Інформаційного фонду ДПС не спростовують попередньо відібрані ймовірні ризики та не дають підстави для виключення з переліку ризикових платників.
Після зупинення реєстрації ПН платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначених у ПН. Вважає, що правова визначеність переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН передбачена чинним законодавством, а саме пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520), який, в свою чергу, кореспондує із пунктом 201.16 статті 201 ПК України, пунктом 26 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.22.2019 №1165 (далі - Порядок №1165).
Вказує на помилковість твердження позивача про необхідність чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів (за вичерпним переліком) для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючому органу не надано повноважень чинним законодавством щодо визначення таких документів (за вичерпним переліком). Контролюючий орган не має права у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чи то просити платника надати конкретні документи, чи то вказувати надати такі. Перелік таких документів платнику відомий згідно з пунктом 5 Порядку №520.
Щодо документів, які подавалися на розгляд Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області, то представник відповідачів зазначає, що позивачем надано контролюючому органу ряд документів, але Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів. ТОВ "Агро Спар Сервіс" до Повідомлення про надання додаткових пояснень та документів подано витребувані документи не в повному обсязі, необхідному для прийняття рішення про реєстрацію спірних ПН.
Платник не надав по господарських операціях: з ТОВ «Новакар» акти приймання-передачі, підтверджуючі документи щодо транспортування; з ФГ «АПК» документи, що підтверджують особу водія, який входить до складу екіпажу (трудовий договір або інші документи, які підтверджують залучення водія), оборотно-сальдові відомості не підписані відповідальною особою, журнал роботи техніки; з ТОВ «Захід-Агро МХП» документи, що підтверджують особу водія, який входить до складу екіпажу (трудовий договір або інші документи, які підтверджують залучення водія), оборотно-сальдові відомості не підписані відповідальною особою, журнал роботи техніки; з ТОВ «МХП-Агрокряж» документи, що підтверджують особу водія, який входить до складу екіпажу (трудовий договір або інші документи, які підтверджують залучення водія), оборотно-сальдові відомості не підписані відповідальною особою, журнал роботи техніки; з ТОВ «Райз-Схід» журнал роботи техніки, акти списання пального, шин, відомості надходження/витрачання запасів; з ТОВ «Західна агровиробнича компанія» журнал роботи техніки, акти списання пального, шин, відомості надходження/витрачання запасів.
Наданий платником податків документи у форматі PDF містить лише візуальне відображення електронного підпису, однак не надано технічної можливості перевірити накладення кваліфікованих електронних підписів сторін, печаток, їх чинність та час підписання, а також не надано окремого підтверджуючого документа (протоколу перевірки КЕП), сформованого сервісом електронного документообігу . За відсутності підтвердження накладення КЕП, такий договір не може вважатися належно підписаним електронним документом. Візуальне відображення електронного підпису не є доказом накладення КЕП. Поряд із цим наголошує, що ПН виписані за правилом «першої події» надання послуг, документальне підтвердження такої події необхідно встановити першочергово у цілях реєстрації ПН, реєстрацію якої зупинено.
Надані платіжні інструкції позивачем складені з порушенням Постанови Правління Національного банку України від 29.07.2022 року № 163, так як не містять обов'язкових реквізитів: унікальний ідентифікатор отримувача/платника, підпис [власноручний/електронний] уповноваженого працівника надавача платіжних послуг. Виписку банку на розгляд Комісії не надано. Отже, позивачем не надано жодних розрахункових документів.
Також позивач надає договір оренди №1 від 01.01.2023, специфікацію, акт прийому передачі об'єкту оренди за адресою: Тернопільська область, Теребовлянський район, село Мшанець, вулиця Молодіжна, 1-б, ТОВ «Рокмар», яке не відображає жодних відомості за формою 20-ОПП. Лише наданий договір не є достатнім доказом фактичної передачі майна на зберігання. Договір встановлює лише правові зобов'язання сторін на майбутню передачу. Отже, сам договір передбачає процедуру, а не підтверджує її виконання.
При цьому платником податку не надано жодного первинного документа, який би підтверджував: фактичне переміщення сільськогосподарської техніки, дату, маршрут, спосіб та підстави такого переміщення; витрати на транспортування або документи, що підтверджують власний хід техніки; наказів на відрядження членів екіпажу, авансових звітів, табелів робочого часу, шляхових листів (за відсутності таких документів фактична участь екіпажу в господарській операції не підтверджена), актів повернення сільськогосподарської техніки.
Відповідач 1 вважає, що ним правомірно прийнято рішення про відмову у реєстрації ПН, оскільки позивачем не спростовано сумніву податкового органу щодо відсутності підтвердження реальності здійснення господарських операцій.
Враховуючи викладене, представник відповідачів просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі (том 2 а.с.1-44).
Ухвалою суду від 18.02.2026 залишено без задоволення клопотання представника відповідачів про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та відмовлено у клопотанні представника відповідачів про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи у відкритому судовому засіданні.
У додаткових поясненнях (спільна позиція двох відповідачів) представник відповідачів вказує, що відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відсутні записи про наявність у позивача зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, зокрема права власності або іншого речового права (у тому числі права оренди) щодо будь-яких об'єктів нерухомого майна. Спостерігається накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та за відсутності придбання послуг зберігання.
Зазначає, що для операцій з оренди техніки з екіпажем ключове значення мають не лише рамкові договірні документи, а й первинні докази фактичного використання техніки: документи, що підтверджують особу та повноваження членів екіпажу/водіїв, журнали роботи техніки, маршрути чи інші дані щодо місця і часу використання конкретної одиниці техніки, а у випадку переміщення між регіонами - ще й документи про транспортування. Схожість таких вимог щодо декількох ПН пояснюється тим, що самі господарські операції є однотипними.
Особливо значущим, на думку представника відповідачів, є те, що технічним завданням для цієї операції обсяг робіт визначався за даними GPS-моніторингу. Отже, саме GPS-звіти, треки, маршрути, прив'язка до полів/координат і журнал роботи техніки були базовими первинними доказами фактичного виконання робіт у заявленому обсязі та в конкретний період. Позивач не надав документи, які дозволили б Комісії перевірити склад екіпажу, реальний рух техніки та фактичний обсяг виконання робіт.
У додаткових поясненнях позивач відзначає надання документів, які підтверджують правомірне користування нерухомим майном, що орендується Товариством, а також використання таких об'єктів для зберігання майна Товариства у процесі здійснення господарської діяльності. Зазначені документи свідчать про безпідставність тверджень відповідача про відсутність у позивача приміщень, місць зберігання чи інших матеріальних умов для здійснення відповідних операцій. Сам факт того, що контролюючий орган посилається на відомості інформаційних баз, податкову віддачу, податковий ліміт, “накопичення залишків», придбання інших товарів чи поведінку контрагентів, не є належним і достатнім доказом нереальності саме тих господарських операцій, за якими складено спірні податкові накладні.
Щодо доводів про неналежність окремих бухгалтерських документів позивач зазначає, що навіть за наявності формальних зауважень до окремих реєстрів обліку відповідач був зобов'язаний оцінити весь комплекс первинних документів по кожній господарській операції, а не робити висновок про її нереальність лише на підставі окремого формального недоліку. Так само безпідставним є підхід відповідача, за яким відсутність окремого документа, наприклад журналу роботи техніки чи певного додаткового підтвердження, автоматично ототожнюється з відсутністю господарської операції. У частині доводів щодо електронних документів і КЕП відповідач також підміняє реальну оцінку господарських операцій формальними зауваженнями до способу візуалізації документів.
Вважає, що надані позивачем документи по господарських операціях із контрагентами, у тому числі договори, додатки до них, акти виконаних робіт, акти приймання-передачі, рахунки, платіжні документи, технічні документи, акти звірки, документи на техніку, а також додатково подані документи на нерухоме майно та місця зберігання, у сукупності підтверджують реальність господарських операцій, наявність у позивача матеріально-технічної бази та правові підстави для провадження відповідної діяльності.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро Спар Сервіс" (код ЄДРПОУ 42933396) з 05.04.2019 зареєстроване як юридична особа, одним з видів діяльності є КВЕД 01.61 допоміжна діяльність у рослинництві, перебуває на обліку як платник податків у ГУ ДПС у Тернопільській області. ТОВ "Агро Спар Сервіс" є платником податку на додану вартість (далі - ПДВ).
Позивачем складені такі податкові накладні:
№ 2 від 28.09.2025, яка виписана на отримувача (покупця) ТОВ «Захід-Агро МХП» (код ЄДРПОУ 37042858), щодо послуги оренда сільськогосподарської техніки з екіпажем 79883 АА, самохідний обприскувач New holland SP310F на загальну суму 667992,16 грн (у тому числі ПДВ 111332,03 грн);
№ 1 від 22.10.2025, виписану на отримувача (покупця) ТОВ «Захід-Агро МХП» (код ЄДРПОУ 37042858), щодо послуги оренда сільськогосподарської техніки з екіпажем 79883 АА, самохідний обприскувач New holland SP310F на загальну суму 231701,32 грн (у тому числі ПДВ 38616,89 грн);
№ 1 від 16.09.2025, виписану на отримувача (покупця) ТОВ «Захід-Агро МХП» (код ЄДРПОУ 37042858), щодо послуги оренда сільськогосподарської техніки з екіпажем 79883 АА, самохідний обприскувач New holland SP310F на загальну суму 854985,77 грн (у тому числі ПДВ 142 497,63 грн);
№ 1 від 31.10.2025, виписану на отримувача (покупця) ТОВ «МХП-Агрокряж» (код ЄДРПОУ 36187994), щодо послуги оренда сільськогосподарської техніки з екіпажем 79881 АА, обприскувач самохідний New holland SP310F, оренда сільськогосподарської техніки з екіпажем 79884 АА, обприскувач самохідний New holland SP310F на загальну суму 776983,75 грн (у тому числі ПДВ 129489,79 грн);
№ 1 від 28.09.2025, виписану на отримувача (покупця) ТОВ «МХП-Агрокряж» (код ЄДРПОУ 36187994), щодо послуги оренда сільськогосподарської техніки з екіпажем 79881 АА, обприскувач самохідний New holland SP310F, оренда сільськогосподарської техніки з екіпажем 79884 АА, обприскувач самохідний New holland SP310F на загальну суму 921265,81 грн (у тому числі ПДВ 153544,30 грн);
№ 2 від 16.09.2025, виписану на отримувача (покупця) ТОВ «Райз-Схід» (код ЄДРПОУ 41104731), щодо послуги внесення засобів захисту рослин на загальну суму 1331406,09 грн (у тому числі ПДВ 221901,02 грн);
№ 1 від 21.10.2025, виписану на отримувача (покупця) ФГ «АПК» (код ЄДРПОУ 43594101), щодо послуги оренда сільськогосподарської техніки з екіпажем на загальну суму 5000,00 грн (у тому числі ПДВ 833,33 грн);
№ 2 від 30.10.2025, виписану на отримувача (покупця) ФГ «АПК» (код ЄДРПОУ 43594101), щодо послуги оренда сільськогосподарської техніки з екіпажем на загальну суму 140439,19 грн (у тому числі ПДВ 23406,53 грн);
№ 1 від 20.09.2025, виписану на отримувача (покупця) ТОВ «Західна агровиробнича компанія» (код ЄДРПОУ 41099127), щодо послуги: десикація земельних ділянок на загальну суму 797383,97 грн (у тому числі ПДВ 132897,33 грн);
№ 1 від 10.10.2025, виписану на отримувача (покупця) ТОВ «Новакар» (код ЄДРПОУ 45854841), щодо товару: легковий автомобіль volkswagen passat, 2021 року випуску (WVWZZZ3CZNE005593) на загальну суму 188407,80 грн (у тому числі ПДВ 31401,30 грн);
№ 1 від 06.10.2025, виписану на отримувача (покупця) ТОВ «Новакар» (код ЄДРПОУ 45854841), щодо товару: легковий автомобіль volkswagen passat, 2021 року випуску ( НОМЕР_1 ) на загальну суму 20934,20 грн (у тому числі ПДВ 3489,03 грн) (том 1 а.с.32-42).
Податкові накладні складалися по першій події як даті оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг (відвантаження товару), так і даті зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, і направлені для реєстрації в ЄРПН. Реєстрацію ПН зупинено, про що платнику податків надіслано квитанції з посиланням на наступне:
ПН №1 від 31.10.2025 складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково вказано, що показник "D"=1.4065%, "Рпоточ"=21987.04;
ПН №1 від 28.09.2025 обсяг постачання товару/послуги 01.61, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково вказано, що показник "D"=1.3833%, "Рпоточ"=75721;
ПН №2 від 16.09.2025 обсяг постачання товару/послуги 01.61, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково вказано, що показник "D"=1.3833%, "Рпоточ"=75721;
ПН №1 від 20.09.2025 обсяг постачання товару/послуги 01.61, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково вказано, що показник "D"=1.3833%, "Рпоточ"=75721;
ПН №2 від 28.09.2025 обсяг постачання товару/послуги 01.61, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково вказано, що показник "D"=1.3833%, "Рпоточ"=75721;
ПН №1 від 22.10.2025 складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково вказано, що показник "D"=1.4065%, "Рпоточ"=21987.04;
ПН №1 від 16.09.2025 обсяг постачання товару/послуги 01.61, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково вказано, що показник "D"=1.3833%, "Рпоточ"=75721;
ПН №1 від 21.10.2025 складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково вказано, що показник "D"=1.3608%, "Рпоточ"=0;
ПН №1 від 30.10.2025 складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково вказано, що показник "D"=1.4065%, "Рпоточ"=21987.04;
ПН №1 від 10.10.2025 складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково вказано, що показник "D"=1.4065%, "Рпоточ"=21987.04;
ПН №1 від 06.10.2025 складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково вказано, що показник "D"=1.4065%, "Рпоточ"=21987.04.
Одночасно запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, зокрема: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових формі галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (том 1 а.с.21-31).
Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів, що підтверджують проведення господарських операцій, з низкою документів.
У поясненні позивача вказано, що суть господарської діяльності Товариства полягає в наданні виробникам сільськогосподарської продукції, аграріям, та фермерським господарствам, послуг щодо обробітку земель сільськогосподарського призначення, надання наявної сільськогосподарської техніки в оренду, створення та надання якісного продукту у вигляді outsource-сервісу для мінімізації операційного навантаження агрохолдингів та середніх фермерських господарств України у нетипових виробничих процесах, що дозволяє значно зменшити їхні затрати на закупівлю та обслуговування дорогої та специфічної техніки, а саме: надання послуг з передпосівної підготовки полів, обробки сільськогосподарських культур шляхом їх обприскування, а також надання сільськогосподарської техніки в оренду разом із обслуговуючим персоналом, також забезпечення умов для ефективного здійснення господарської діяльності Товариства. Основними видом діяльності, із яких Товариство отримує дохід, згідно КВЕД є 01.61 - допоміжна діяльність у рослинництві. Товариство є платником податку на додану вартість від 01.05.2019.
Основними контрагентами, яким ТОВ "Агро Спар Сервіс" надає свої послуги є: ТОВ «Гетьманське» код ЄДРПОУ 41105190, ТОВ «Юрівка» код ЄДРПОУ 34072392, ТОВ «МХП-Агро-С» код ЄДРПОУ 31522243, ТОВ «Захід-Агро МХП» код ЄДРПОУ 37042858, ТОВ «МХП-Агрокряж» код ЄДРПОУ 36187994, ТОВ «Поділля Агропродукт» код ЄДРПОУ 41104967, ТОВ «Енселко Агро» код ЄДРПОУ 37083810, ТОВ «Райз-Схід» код ЄДРПОУ 41104731, ПАТ «Агрофорт» код ЄДРПОУ 34378735, ТОВ «Західна агровиробнича компанія» код ЄДРПОУ 41099127, ФГ «АПК» код ЄДРПОУ 43594101, ТОВ «Іверія Агро» код ЄДРПОУ 38250088, ПАТ «Зернопродукт МХП» код ЄДРПОУ 32547211.
Задля здійснення господарської діяльності з надання послуг обприскування/здачі в оренду сільськогосподарської техніки з екіпажем, Товариство набуло/набуває та використовує 9 одиниць самохідних обприскувачів: New Holland Guardian SP310F, заводський номер HEKY310FLLF002153, 2020 року випуску; New Holland Guardian SP310F, заводський номер HEKY310FELF002155, 2020 року випуску; New Holland Guardian SP310F, заводський номер HEKY310FAMF002489, 2021 року випуску; New Holland Guardian SP310F, заводський номер HEKY310FCMF002490, 2021 року випуску; New Holland Guardian SP310F, заводський номер HEKY310FHMF002494, 2021 року випуску; New Holland Guardian SP275F, заводський номер HEKY275FHHF0014I5, 2017 року випуску; New Holland Guardian SP275F, заводський номер HEKY275FAHF001251, 2017 року випуску; JOHN DEERE M4940, заводський номер НОМЕР_2 ,2013 року випуску; CASE TH SPX Patriot 4430, заводський номер НОМЕР_3 , 2014 року випуску. Дані про об'єкти основних засобів відображено у звітах форми 20-ОПП та подано до контролюючих органів.
Для забезпечення своєї діяльності ТОВ "Агро Спар Сервіс" орендує об'єкти нерухомості, що слугують адміністративним приміщенням та місцем для належного зберігання майна і транспортних засобів а саме: офісне приміщення, орендоване у ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) згідно договору суборенди нежитлового приміщення №3 від 01.05.2024 за адресою: місто Тернопіль, вулиця М. Шептицького 20, приміщення №301; нежитлове приміщення, орендоване у ТОВ «Фалкон Манк» (код ЄДРПОУ 44441625) згідно договору суборенди нежитлового приміщення №Ф/АСС 01072025 від 01.07.2025, за адресою: місто Тернопіль, вулиця Білецька, 1-А; комплекс (нежитлові приміщення), орендований у ТОВ «Торговий центр «Долина» (код ЄДРПОУ 35805494) згідно договору №02-10-23-128 від 02.10.2023, за адресою: Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Тернопільська, 19; комплекс, орендований у ТОВ «Рокмар» (код ЄДРПОУ 39602158) згідно договору оренди № 1 від 01.01.202,3 за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, село Мшанець, вулиця Молодіжна 1 Б.
Відповідно до штатного розпису Товариства на 2025 рік, затвердженого наказом № 30/04/2025-1 від 30.04.2025, у Товаристві працевлаштовані і працюють 9 працівників, а саме: директор, головний бухгалтер, менеджер (управитель) зі збуту, завідувач складу, механік-налагоджувальник, електромеханік, водій самохідних механізмів, комірник, службовець на складі (комірник).
Також зазначено, що ТОВ "Агро Спар Сервіс" регулярно здійснює, закупівлю запчастин, розхідних матеріалів, ремонт та регламентне технічне обслуговування техніки (оборотно-сальдова відомість по рахунку 631), серед постачальників є ТОВ «Техноторг-Дон» код ЄДРПОУ 31764816, ТОВ «INTER CARS UKRAINE» код ЄДРПОУ 30865632.
Документи щодо надання в оренду сільськогосподарської техніки з екіпажем ФГ «АПК» по спірних ПН №1 від 21.10.2025 та ПН №2 від 30.10.2025 та документи, на які міститься посилання у поясненнях позивача, надані відповідачу 1 та долучені до матеріалів адміністративної справи, а саме: договір оренди №1 від 01.01.2023, специфікація, акт прийому-передачі об'єкту оренди, додаткова угода (ТОВ «Рокмар»); договір суборенди нежитлового приміщення №3 від 01.05.2024, акт приймання-передачі (ФОП ОСОБА_1 ); картка рахунку 631 за 01.01.2025 по 22.10.2025; акт №ОУ-0000442 здачі-прийняття робіт від 30.09.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); акт наданих послуг №18 від 30.09.2025 (ФОП ОСОБА_1 ); договір №Ф/АСС 01072025 суборенди нежитлового приміщення від 01.07.2025, акт приймання-передачі нежитлового приміщення (ТОВ «Фалкон Манк»); свідоцтво про реєстрацію машини (обприскувач самохідний); акт надання послуг №103 від 30.10.2025 (ФГ «АПК»); картка рахунку 631 за 01.01.2025 по 24.10.2025; наказ від 30.04.2025 про внесення змін до штатного розпису, штатний розпис на 2025 рік; акт надання послуг №13 від 30.09.2025 (ТОВ «Рокмар»); акт наданих послуг №15 від 30.09.2025 (ТОВ «Фалкон Манк»); картка рахунку 361 за жовтень 2025; картка рахунку 631 за 01.01.2025-24.10.2025; договір оренди з екіпажем №20/10/2025 від 20.10.2025 (ФГ «АПК»); рахунок-фактура №0000377 від 22.08.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); картка рахунку 631 за 01.01.2025-24.10.2025; платіжна інструкція №5400 від 26.08.2025 (ТОВ «ТЦ» Долина»); акт приймання-передачі техніки до договору з екіпажем від 20.10.2025 (ФГ «АПК»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 104 за 01.10.2025-24.10.2025; оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за жовтень 2025; оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за жовтень 2025; рахунок на оплату №99 від 30.10.2025; платіжна інструкція №770 від 21.10.2025 (ФГ «АПК»); договір №02-10-23-123 від 02.10.2023, акт приймання-передачі до договору від 01.11.2023, додаткова угода до договору від 27.11.2023, додаткова угода від 28.05.2024, від 30.12.2024 (ТОВ «ТЦ» Долина»).
Контролюючий орган вважав такі пояснення та додані до них документи недостатніми, а тому направив ТОВ "Агро Спар Сервіс" Повідомлення від 02.12.2025 № №13481717/42933396, 134481716/42933396 про необхідність подання додаткових пояснень або документів, а саме копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо: придбання товарів та послуг; транспортування продукції; актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково просив надати: документи, що підтверджують особу водія, який входить до складу екіпажу (трудовий договір або інші документи, які підтверджують залучення водія); належним чином завірені ОСВ; акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами; журнал роботи техніки (том 2 а.с.75-78).
На ці Повідомлення позивач направив повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Товариством надано такі документи: видаткова накладна (далі - ВН) №006422 від 01.05.2025 (ТВМП «Явір»); наказ №5 від 15.04.2024 (Дубовий Т.); посвідчення тракториста-машиніста (Дубовий Т.); накладна вимога; акт звірки взаємних розрахунків №19 від 04.12.2025 (ТОВ «Фалкон Манк»); акт звірки взаємних розрахунків №18 від 04.12.2025 (ТОВ «Рокмар»); акт звірки взаємних розрахунків №17 від 04.12.2025 (ФОП ОСОБА_1 ); договір поставки №Т-2189/24 від 26.09.2024, додаток №1 до договору (ТОВ «Укрнафта-Постач»); ВН №ОТКР-00014135 від 31.07.2025 (ТОВ «Укрнафта-Постач»); акт списання товарів №363 від 09.07.2025; договір №1 від 20.11.2024 (ТВМП «Явір»); ВН №287 від 12.08.2025, 07.08.2025 (ТОВ «Фулл маркет»); накладна №1788 від 30.06.2025 (ПП «Оригінал Авто»); договір поставки №32003 від 01.04.2024 (Підприємство «Оригінал авто»); наказ про прийняття на роботу №4 від 15.04.2024 ( ОСОБА_2 ); накладна №1650 від 30.06.2025 (ПП «Оригінал авто»), ремонтний лист №955 від 30.05.2025; платіжна інструкція №823 від 03.12.2025 (ФГ «АПК»); платіжна інструкція січень-червень 2025 (ТОВ «Техноторг-Дон»); посвідчення тракториста-машиніста ( ОСОБА_2 ); платіжні інструкції №4755 від 20.01.2025, №4763 від 29.01.2025, №4968 від 30.01.2025, №4777 від 05.02.2025, №4793 від 11.02.2025, №5263 від 14.07.2025, №5263 від 14.07.2025, №4797 від 17.02.2025, №5522 від 25.09.2025, №5539 від 01.10.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); ВН №606 від 29.09.2025, №482 від 17.07.2025 (ПП №ДКС-Моноліт»); акт звірки взаємних розрахунків №14 від 09.12.2025 (ФГ «АПК»); табель робочого обліку за жовтень 2025; договір купівлі-продажу №48-02/07/25 від 02.07.2025 (ТОВ «Фулл маркет»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 10 за 01.01.2025- 08.12.2025; договір №30-07-25-15 від 30.07.2025, додаток до договору №1 (ФОП ОСОБА_3 ); оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за 01.01.2025-09.12.2025; договір поставки №02/04 від 01.04.2024 (ПП «ДКС-Моноліт»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 01.01.2025-09.12.2025; видаткова накладна №006420 від 01.05.2025 (ТВМП «Явір»).
Після розгляду цих документів Комісією ГУ ДПС в Тернопільській області прийнято рішення 12.12.2025 №13506175/42933396, №13506176/42933396, якими відмовлено у реєстрації ПН № 1 від 21.10.2025 та ПН № 2 від 30.10.2025.
Підставою відмови у цих рішеннях зазначено ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, у рядку в додатковій інформації (зазначити конкретні документи) вказано: платником не надано документи, що підтверджують особу водія, який входить до складу екіпажу (трудовий договір або інші документи, які підтверджують залучення водія); ОСВ не підписані відповідальною особою; журнал роботи техніки. У платника наявне чинне рішення ГУ ДПС про відповідність платника податку критеріям ризиковості за п.8 критеріїв, ризики не спростовано (том 1 а.с.61-62).
Документи щодо надання послуг десикації земельних ділянок ТОВ «Західна агровиробнича компанія» по спірній ПН № 1 від 20.09.2025 та документи, на які міститься посилання у поясненнях позивача, надані відповідачу 1 та долучені до матеріалів адміністративної справи, а саме: акт №ОУ-0000442 здачі-прийняття робіт від 30.09.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); акт наданих послуг №18 від 30.09.2025 (ФОП ОСОБА_1 ); картка рахунку 631 за 01.01.2025 по 24.10.2025 по контрагентах; рахунок-фактура №СФ-0000377 від 22.08.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); платіжна інструкція №5400 від 26.08.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); акт виконаних робіт №89 від 20.09.2025 (ТОВ «Західна агровиробнича компанія»); свідоцтво на реєстрацію машини; договір суборенди нежитлового приміщення №3 від 01.05.2024, акт приймання-передачі (ФОП ОСОБА_1 ); акт наданих послуг №15 від 30.09.2025 (ТОВ «Фалкон Манк»); картка рахунку 361 за 01.01.2025 по 23.10.2025 по контрагентах; оборотно-сальдова відомість по рахунку 104 за 01.10.2025-24.10.2025; ВН, платіжна інструкція (ТОВ «Техноторг Дон»); договір №02-10-23-123 від 02.10.2023, акт приймання-передачі до договору від 01.11.2023, додаткова угода до договору від 27.11.2023, додаткова угода від 28.05.2024, від 30.12.2024 (ТОВ «ТЦ «Долина»); платіжна інструкція (ТОВ «ТЦ «Долина»); наказ від 30.04.2025 про внесення змін до штатного розпису, штатний розпис на 2025 рік; рахунок від 26.06.2025, накладна від 26.06.2025 (ТОВ INTER CARS UKRAINE); договір купівлі продажу (ТОВ «Техноторг Дон»); договір оренди №1 від 01.01.2023, специфікація, акт прийому-передачі об'єкту оренди, додаткова угода (ТОВ «Рокмар»); акт надання послуг №13 від 30.09.2025 (ТОВ «Рокмар»); договір підряду №03/09 від 03.09.2025 (ТОВ «Західна агровиробнича компанія»); повідомлення 20-ОПП; рахунок на оплату №84 від 20.09.2025, платіжна інструкція від 10.10.2025 (ТОВ «Західна агровиробнича компанія»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 361; договір №Ф/АСС 01072025 суборенди нежитлового приміщення від 01.07.2025, акт приймання-передачі нежитлового приміщення (ТОВ «Фалкон Манк»); договір поставки від 04.10.2019 (ТОВ INTER CARS UKRAINE); акт звірки взаємних розрахунків №10 від 22.10.2025 (ТОВ «Західна агровиробнича компанія»).
Контролюючий орган вважав такі пояснення та додані до них документи недостатніми, а тому направив ТОВ "Агро Спар Сервіс" Повідомлення від 28.11.2025 №13472842/43225362 про необхідність подання додаткових пояснень або документів, а саме копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо: придбання товарів та послуг; актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково просив надати: турнікет роботи техніки; акти списання пального, запчастини, шин; табель обліку робочого часу; відомості надходження/витрачання запасів (том 2 а.с.79-80).
На це Повідомлення позивач направив повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Товариством надано такі документи: акт звірки взаємних розрахунків №19 від 04.12.2025 (ТОВ «Фалкон Манк»); акт списання товарів №363 від 09.07.2025; акт звірки взаємних розрахунків №18 від 04.12.2025 (ТОВ «Рокмар»); ВН №606 від 29.09.2025, №482 від 17.07.2025 (ПП №ДКС-Моноліт»); договір поставки №3203 від 01.04.2024 (Підприємство «Оригінал авто»); договір купівлі-продажу №48-02/07/25 від 02.07.2025 (ТОВ «Фулл маркет»); договір поставки №Т-2189/24 від 26.09.2024, додаток №1 до договору (ТОВ «Укрнафта-Постач»); платіжна інструкція січень-червень 2025 (ТОВ «Техноторг-Дон»); акт звірки взаємних розрахунків №17 від 04.12.2025 (ФОП ОСОБА_1 ); табель робочого обліку за вересень 2025; ВН №287 від 12.08.2025, 07.08.2025 (ТОВ «Фулл маркет»); накладна вимога; ВН №ОТКР-00014135 від 31.07.2025 (ТОВ «Укрнафта-постач»); накладна №1788 від 30.06.2025 (ПП «Оригінал Авто»); ВН №006422 та №006420 від 01.05.2025 (ТВМП «Явір»); накладна №1650 від 30.06.2025 (ПП «Оригінал авто»), акт звірки взаємних розрахунків №10 від 22.10.2025 (ТОВ «Західна агровиробнича компанія»); платіжні інструкції №4755 від 20.01.2025, №4763 від 29.01.2025, №4968 від 30.01.2025, №4777 від 05.02.2025, №4793 від 11.02.2025, №5263 від 14.07.2025, №5263 від 14.07.2025, №4797 від 17.02.2025, №5522 від 25.09.2025, №5539 від 01.10.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); договір №1 від 20.11.2024 (ТВМП «Явір»); договір поставки №02/04 від 01.04.2024 (ПП «ДКС-Моноліт»); договір №30-07-25-15 від 30.07.2025, додаток до договору №1 (ФОП ОСОБА_3 ); ремонтний лист №1223 від 05.09.2025.
Після розгляду цих документів Комісією ГУ ДПС в Тернопільській області прийнято рішення від 12.12.2025 №13506169/42933396, яким відмовлено у реєстрації ПН № 1 від 20.09.2025.
Підставою відмови у цих рішеннях зазначено ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, у рядку в додатковій інформації (зазначити конкретні документи) вказано: платником не надано журнал роботи техніки; акти списання пального, шин; відомості надходження/витрачання запасів. У платника наявне чинне рішення ГУ ДПС про відповідність платника податку критеріям ризиковості за п.8 Критеріїв, ризики не спростовано (том 1 а.с.55).
Документи щодо надання в оренду сільськогосподарської техніки з екіпажем ТОВ «МХП-Агрокряж» по спірних ПН № 1 від 28.09.2025 та ПН № 1 від 31.10.2025 та документи, на які міститься посилання у поясненнях позивача, надані відповідачу 1 та долучені до матеріалів адміністративної справи, а саме: акт наданих послуг №18 від 30.09.2025 (ФОП ОСОБА_1 ); оборотно-сальдова відомість по рахунку 104 за 01.10.2025-24.10.2025; акт №ОУ-0000442 здачі-прийняття робіт від 30.09.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); рахунок-фактура №СФ-0000377 від 22.08.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); договір оренди №1 від 01.01.2023, специфікація, акт прийому-передачі об'єкту оренди, додаткова угода (ТОВ «Рокмар»); акт надання послуг №13 від 30.09.2025 (ТОВ «Рокмар»); платіжна інструкція №5400 від 26.08.2025(ТОВ «ТЦ «Долина»); рахунок на оплату №85 від 28.09.2025 (ТОВ «МХП-Агрокряж»); договір суборенди нежитлового приміщення №3 від 01.05.2024, акт приймання-передачі (ФОП ОСОБА_1 ); договір поставки від 04.10.2019 (ТОВ INTER CARS UKRAINE); картка рахунку 631 за 01.01.2025 по 24.10.2025 по контрагентах; наказ від 30.04.2025 про внесення змін до штатного розпису, штатний розпис на 2025 рік; договір №02-10-23-123 від 02.10.2023, акт приймання-передачі до договору від 01.11.2023, додаткова угода до договору від 27.11.2023, додаткова угода від 28.05.2024, від 30.12.2024 (ТОВ «ТЦ «Долина»); рахунок від 26.06.2025, накладна від 26.06.2025 (ТОВ INTER CARS UKRAINE); рахунок на оплату №102 від 31.10.2025 (ТОВ «МХП-Агрокряж»); договір №ВЗП/12/2025 від 30.01.2025, додаток №2, додаткова угода від 30.06.2025, додаток №3, акт приймання передачі майна від 15.05.2025 (ТОВ «МХП-Агрокряж»); повідомлення 20-ОПП; ВН, платіжна інструкція (ТОВ «Техноторг Дон»); свідоцтва на реєстрацію машин 48237ВО; НОМЕР_5 ; НОМЕР_6 ; договір №Ф/АСС 01072025 суборенди нежитлового приміщення від 01.07.2025, акт приймання-передачі нежитлового приміщення (ТОВ «Фалкон Манк»); акт виконання робіт №105 від 31.10.2025, акт приймання-передачі майна від 16.10.2025 (ТОВ «МХП-Агрокряж»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 361; акт наданих послуг №15 від 30.09.2025 (ТОВ «Фалкон Манк»); платіжна інструкція №5133 від 16.06.2025 (ТОВ «Техноторг Дон»); договір купівлі-продажу (ТОВ «Техноторг Дон»); платіжна інструкція від 07.11.2025, 07.10.2025 (ТОВ «МХП-Агрокряж»); посвідчення тракториста-машиніста (Цимбал, Вугляр); наказ про прийняття на роботу; акт виконання робіт №90 від 28.09.2025, акт приймання-передачі майна від 28.09.2025 (ТОВ «МХП-Агрокряж»); акт звірки взаємних розрахунків №16 від 26.11.2025(ТОВ «МХП-Агрокряж»); рахунок на оплату від 22.10.2025, 28.09.2025, 16.09.2025, 31.08.2025 (ТОВ «Захід Агро МХП»); картка рахунку 631 за 01.01.2025 по 22.10.2025; акт виконання робіт №91 від 28.09.2025 (ТОВ «Захід Агро МХП»); платіжна інструкція №5174 від 25.06.2025, №5198 від 30.06.2025 (ТОВ «Техноторг Дон»); наказ №4 про прийняття на роботу.
Контролюючий орган вважав такі пояснення та додані до них документи недостатніми, а тому направив ТОВ "Агро Спар Сервіс" Повідомлення від 02.12.2025 №13481722/42933396, 13481719/42933396 про необхідність подання додаткових пояснень або документів, а саме копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо: придбання товарів та послуг; транспортування продукції; актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково просив надати: документи, що підтверджують особу водія, який входить до складу екіпажу (трудовий договір або інші документи, які підтверджують залучення водія); належним чином завірені ОСВ; акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами; журнал роботи техніки (том 2 а.с.67-68, 73-74).
На ці Повідомлення позивач направив повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Товариством надано такі документи: акт списання товарів №363 від 09.07.2025; ремонтний лист №955 від 30.05.2025; платіжна інструкція січень-червень 2025 (ТОВ «Техноторг-Дон»); ВН №ОТКР-00014135 від 31.07.2025 (ТОВ «Укрнафта-Постач»); акт звірки взаємних розрахунків №19 від 04.12.2025 (ТОВ «Фалкон Манк»); табель робочого обліку за вересень, жовтень 2025; акт звірки взаємних розрахунків №17 від 04.12.2025 (ФОП ОСОБА_1 ); платіжні інструкції №4755 від 20.01.2025, №4763 від 29.01.2025, №4968 від 30.01.2025, №4777 від 05.02.2025, №4793 від 11.02.2025, №5263 від 14.07.2025, №5263 від 14.07.2025, №4797 від 17.02.2025, №5522 від 25.09.2025, №5539 від 01.10.2025 (ТОВ «ТЦ Долина»); договір поставки №Т-2189/24 від 26.09.2024, додаток №1 до договору (ТОВ «Укрнафта-Постач»); акт звірки взаємних розрахунків №18 від 04.12.2025 (ТОВ «Рокмар»); договір поставки №02/04 від 01.04.2024 (ПП «ДКС-Моноліт»); акт звірки взаємних розрахунків №15 від 26.11.2025 (ТОВ «Захід Агро МХП»); договір поставки №3203 від 01.04.2024 (Підприємство «Оригінал авто»); посвідчення тракториста-машиніста (Вугляр); накладна №1650 від 30.06.2025 (ПП «Оригінал авто»); договір купівлі-продажу №48-02/07/25 від 02.07.2025 (ТОВ «Фулл маркет»); платіжна інструкція від 21.11.2025, 30.10.2025 (ТОВ «МХП-Агрокряж»); договір №30-07-25-15 від 30.07.2025, додаток до договору №1 (ФОП ОСОБА_3 ); накладна №1788 від 30.06.2025 (ПП «Оригінал Авто»); ВН №287 від 12.08.2025, 07.08.2025 (ТОВ «Фулл маркет»); ВН №606 від 29.09.2025, №482 від 17.07.2025 (ПП «ДКС-Моноліт»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за 01.01.2025-09.12.2025; договір №1 від 20.11.2024 (ТВМП «Явір»); ВН №006422 та №006420 від 01.05.2025 (ТВМП «Явір»); наказ про прийняття на роботу №4 від 15.04.2024 (Вугляр); наказ про прийняття на роботу №5 від 15.04.2024 (Дубовий); оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 01.012025-09.12.2025; посвідчення тракториста-машиніста (Дубовий); оборотно-сальдова відомість по рахунку 10 за 01.01.2025- 08.12.2025; накладна вимога.
Після розгляду цих документів Комісією ГУ ДПС в Тернопільській області прийнято рішення від 12.12.2025 №13506178/42933396, №13506177/42933396, якими відмовлено у реєстрації ПН №1 від 28.09.2025 та ПН №1 від 31.10.2025.
Підставою відмови у цих рішеннях зазначено ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, у рядку в додатковій інформації (зазначити конкретні документи) вказано: платником не надано документи, що підтверджують особу водія, який входить до складу екіпажу (трудовий договір або інші документи, які підтверджують залучення водія); ОСВ не підписані відповідальною особою; журнал роботи техніки. У платника наявне чинне рішення ГУ ДПС про відповідність платника податку критеріям ризиковості за п.8 критеріїв, ризики не спростовано (том 1 а.с.63-64).
Документи щодо реалізації легкових автомобілів volkswagen passat 2021 р.в. ( НОМЕР_1 ) ТОВ «Новакар» по спірних ПН № 1 від 06.10.2025 та ПН № 1 від 10.10.2025 та документи, на які міститься посилання у поясненнях позивача, надані відповідачу 1 та долучені до матеріалів адміністративної справи, а саме: картка рахунку 631 за 01.01.2025 по 24.10.2025; договір №02-10-23-123 від 02.10.2023, акт приймання-передачі до договору від 01.11.2023, додаткова угода до договору від 27.11.2023, додаткова угода від 28.05.2024, від 30.12.2024 (ТОВ «ТЦ «Долина»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 105 за 01.10.2025-31.10.2025; договір оренди №1 від 01.01.2023, специфікація, акт прийому-передачі об'єкту оренди, додаткова угода (ТОВ «Рокмар»); акт наданих послуг №18 від 30.09.2025 (ФОП ОСОБА_1 ); рахунок-фактура №СФ-0000377 від 22.08.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за жовтень 2025; платіжна інструкція №5400 від 26.08.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); наказ від 30.04.2025 про внесення змін до штатного розпису, штатний розпис на 2025 рік; картка рахунку 631 за 01.01.2025 по 24.10.2025; акт наданих послуг №15 від 30.09.2025 (ТОВ «Фалкон Манк»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за жовтень 2025; договір суборенди нежитлового приміщення №3 від 01.05.2024, акт приймання-передачі (ФОП ОСОБА_1 ); техпаспорт КА 8078ОР passat; акт №ОУ-0000442 здачі-прийняття робіт від 30.09.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); банківська виписка 12/3/2024; договір №Ф/АСС 01072025 суборенди нежитлового приміщення від 01.07.2025, акт приймання-передачі нежитлового приміщення (ТОВ «Фалкон Манк»); контракт №1 від 17.10.2024 (придбання автомобіля); акт надання послуг №13 від 30.09.2025 (ТОВ «Рокмар»); договір купівлі-продажу транспортного засобу passat; довідка про балансову вартість автомобіля; квитанція; рахунок на оплату №9 від 03.10.2025 (ТОВ «Новакар»); платіжна інструкція від 06.10.2025 (ТОВ «Новакар»); ПН; відомість амортизації основних засобів за 01.10.2025-31.10.2025; квитанція; рахунок фактура на passat; митна декларація; платіжна інструкція від 10.10.2025 (ТОВ «Новакар»); протокол №1 загальних зборів учасників Товариства від 02.10.2025; акт технічного стану транспортного засобу №3; ПН від 06.10.2025 №1.
Контролюючий орган вважав такі пояснення та додані до них документи недостатніми, а тому направив ТОВ "Агро Спар Сервіс" Повідомлення від 02.12.2025 №13481724/42933396, №13481723/42933396 про необхідність подання додаткових пояснень або документів, а саме копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо: придбання товарів та послуг; транспортування продукції; актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково просив надати: належним чином завірені ОСВ; акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами (том 2 а.с.63-66).
На ці Повідомлення позивач направив повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Товариством надано такі документи: оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за 01.01.2025-09.12.2025; ВН №006422 від 01.05.2025 (ТВМП «Явір»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 01.01.2025- 09.12.2025; ВН №006420 від 01.05.2025 (ТВМП «Явір»); договір №1 від 20.11.2024 (ТВМП «Явір»); платіжні інструкції №4755 від 20.01.2025, №4763 від 29.01.2025, №4968 від 30.01.2025, №4777 від 05.02.2025, №4793 від 11.02.2025, №5263 від 14.07.2025, №5263 від 14.07.2025, №4797 від 17.02.2025, №5522 від 25.09.2025, №5539 від 01.10.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); накладна №1788 від 30.06.2025 (ПП «Оригінал Авто»); договір поставки №02/04 від 01.04.2024 (ПП «ДКС-Моноліт»); акт звірки взаємних розрахунків №20 від 08.12.2025 (ТОВ «Новакар»); договір поставки №32003 від 01.04.2024 (ПП «Оригінал авто»); договір №30-07-25-15 від 30.07.2025, додаток до договору №1 (ФОП ОСОБА_3 ); акт звірки взаємних розрахунків №17 від 04.12.2025 (ФОП ОСОБА_1 ); платіжна інструкція січень-червень 2025 (ТОВ «Техноторг-Дон»); акт звірки взаємних розрахунків №18 від 04.12.2025 (ТОВ «Рокмар»); ВН №287 від 12.08.2025, 07.08.2025 (ТОВ «Фулл маркет»); ВН №ОТКР-00014135 від 31.07.2025 (ТОВ «Укрнаята-Постач»); акт звірки взаємних розрахунків №19 від 04.12.2025 (ТОВ «Фалкон Манк»); ВН №606 від 29.09.2025, №482 від 17.07.2025 (ПП №ДКС-Моноліт»); договір №48-02/07/2025 купівлі-продажу від 02.07.2025 (ТОВ «Фулл маркет»); договір поставки №Т-2189/24 від 26.09.2024, додаток №1 до договору (ТОВ «Укрнафта-Постач»); накладна №1650 від 30.06.2025 (ПП «Оригінал авто»).
Після розгляду цих документів Комісією ГУ ДПС в Тернопільській області прийнято рішення 12.12.2025 №13506171/42933396, №13506170/42933396, якими відмовлено у реєстрації ПН №1 від 06.10.2025 та ПН №1 від 10.10.2025.
Підставою відмови у цих рішеннях зазначено ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, у рядку в додатковій інформації (зазначити конкретні документи) вказано: платником не надано акти приймання-передачі, підтверджуючі документи щодо транспортування. У платника наявне чинне рішення ГУ ДПС про відповідність платника податку критеріям ризиковості за п.8 критеріїв, ризики не спростовано (том 1 а.с.56-57).
Документи щодо надання послуг внесення засобів захисту рослин ТОВ «Райз-Схід» по спірній ПН № 2 від 16.09.2025 та документи, на які міститься посилання у поясненнях позивача, надані відповідачу 1 та долучені до матеріалів адміністративної справи, а саме: картка рахунку 631 за 01.01.2025 по 24.10.2025 по контрагентах; платіжна інструкція №5400 від 26.08.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); акт наданих послуг №18 від 30.09.2025 (ФОП ОСОБА_1 ); договір №02-10-23-123 від 02.10.2023, акт приймання-передачі до договору від 01.11.2023, додаткова угода до договору від 27.11.2023, додаткова угода від 28.05.2024, від 30.12.2024 (ТОВ «ТЦ «Долина»); акт виконаних робіт №87 від 16.09.2025 (ТОВ «Райз-Схід»); акт наданих послуг №15 від 30.09.2025 (ТОВ «Фалкон Манк»); платіжна інструкція від 06.10.2025 (ТОВ «Райз-Схід»); наказ від 30.04.2025 про внесення змін до штатного розпису, штатний розпис на 2025 рік; рахунок-фактура №СФ-0000377 від 22.08.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); акт №ОУ-0000442 здачі-прийняття робіт від 30.09.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); договір суборенди нежитлового приміщення №3 від 01.05.2024, акт приймання передачі (ФОП ОСОБА_1 ); свідоцтва на реєстрацію машин НОМЕР_7 ; НОМЕР_8 ; рахунок на оплату від 16.09.2025 (ТОВ «Райз-Схід»); договір купівлі-родажу (ТОВ «Техноторг Дон»); договір №27/05/25-1 підряду на проведення сільськогосподарських робіт від 27.05.2025, додаток №1, додаткова угода від 19.06.2025 (ТОВ «Райз-Схід»); ВН, платіжна інструкція (ТОВ «Техноторг Дон»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 104 за 01.10.2025-24.10.2025; договір оренди №1 від 01.01.2023, специфікація, акт прийому-передачі об'єкту оренди, додаткова угода (ТОВ «Рокмар»); акт надання послуг №13 від 30.09.2025 (ТОВ «Рокмар»); акт звірки взаємних розрахунків №11 від 22.10.2025 (ТОВ «Райз-Схід»); договір поставки від 04.10.2019 (ТОВ INTER CARS UKRAINE); картка рахунку 361 за 01.01.2025 по 23.10.2025 по контрагентах; оборотно-сальдова відомість по рахунку 631; договір №Ф/АСС 01072025 суборенди нежитлового приміщення від 01.07.2025, акт приймання-передачі нежитлового приміщення (ТОВ «Фалкон Манк»); рахунок від 26.06.2025, накладна від 26.06.2025 (ТОВ INTER CARS UKRAINE); повідомлення 20-ОПП.
Контролюючий орган вважав такі пояснення та додані до них документи недостатніми, а тому направив ТОВ "Агро Спар Сервіс" Повідомлення від 28.11.2025 №1372841/42933396 про необхідність подання додаткових пояснень або документів, а саме копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо: придбання товарів; актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково просив надати: турнікет роботи техніки; акти списання пального, запчастини, шин; табель обліку робочого часу; відомості надходження/витрачання запасів (том 2 а.с.81-82).
На це Повідомлення позивач направив повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Товариством надано такі документи: ремонтний лист №955 від 30.05.2025; акт звірки взаємних розрахунків №18 від 04.12.2025 (ТОВ «Рокмар»); накладна вимога; акти списання товарів №555 від 16.09.2025, №587 від 23.09.2025; табель робочого обліку за вересень 2025; ВН №287 від 12.08.2025, 07.08.2025 (ТОВ «Фулл маркет»); платіжні інструкції №4755 від 20.01.2025, №4763 від 29.01.2025, №4968 від 30.01.2025, №4777 від 05.02.2025, №4793 від 11.02.2025, №5263 від 14.07.2025, №5263 від 14.07.2025, №4797 від 17.02.2025, №5522 від 25.09.2025, №5539 від 01.10.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); ВН №606 від 29.09.2025, №482 від 17.07.2025 (ПП №ДКС-Моноліт»); договір поставки №3203 від 01.04.2024 (ПП «Оригінал авто»); платіжна інструкція січень-червень 2025 (ТОВ «Техноторг-Дон»); ВН №ОТКР-00014135 від 31.07.2025 (ТОВ «Укрнаята-Постач»); накладна №1788 від 30.06.2025 (ПП «Оригінал Авто»); акт звірки взаємних розрахунків №19 від 04.12.2025 (ТОВ «Фалкон Манк»); договір №1 від 20.11.2024 (ТВМП «Явір»); накладна №1650 від 30.06.2025 (ПП «Оригінал авто»); договір поставки №Т-2189/24 від 26.09.2024, додаток №1 до договору (ТОВ «Укрнаята-Постач»); договір поставки №02/04 від 01.04.2024 (ПП «ДКС-Моноліт»); договір купівлі-продажу №48-02/07/25 від 02.07.2025 (ТОВ «Фулл маркет»); договір №30-07-25-15 від 30.07.2025, додаток до договору №1 (ФОП ОСОБА_3 ); ВН №006422 та №006420 від 01.05.2025 (ТВМП «Явір»); акт звірки взаємних розрахунків №17 від 04.12.2025 (ФОП ОСОБА_1 ).
Після розгляду цих документів Комісією ГУ ДПС в Тернопільській області прийнято рішення від 12.12.2025 №13506168/42933396, яким відмовлено у реєстрації ПН №2 від 16.09.2025.
Підставою відмови у цих рішеннях зазначено ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, у рядку в додатковій інформації (зазначити конкретні документи) вказано: платником не надано журнал роботи техніки; акти списання пального, шин; відомості надходження/витрачання запасів. У платника наявне чинне рішення ГУ ДПС про відповідність платника податку критеріям ризиковості за п.8 Критеріїв, ризики не спростовано (том 1 а.с.54).
Документи щодо надання в оренду сільськогосподарської техніки з екіпажем ТОВ «Захід-Агро МХП» по спірних ПН № 1 від 16.09.2025, ПН № 2 від 28.09.2025 та ПН № 1 від 22.10.2025 та документи, на які міститься посилання у поясненнях позивача, надані відповідачу 1 та долучені до матеріалів адміністративної справи, а саме: договір №02-10-23-123 від 02.10.2023, акт приймання-передачі до договору від 01.11.2023, додаткова угода до договору від 27.11.2023, додаткова угода від 28.05.2024, від 30.12.2024 (ТОВ «ТЦ «Долина»); акт №ОУ-0000442 здачі-прийняття робіт від 30.09.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); картка рахунку 631 за 01.01.2025 по 24.10.2025; платіжна інструкція №5400 від 26.08.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); договір суборенди нежитлового приміщення №3 від 01.05.2024, акт приймання-передачі (ФОП ОСОБА_1 ); акт наданих послуг №18 від 30.09.2025 (ФОП ОСОБА_1 ); рахунок-фактура №СФ-0000377 від 22.08.2025 (ТОВ «ТЦ «Долина»); акт наданих послуг №15 від 30.09.2025 (ТОВ «Фалкон Манк»); договір оренди №1 від 01.01.2023, специфікація, акт прийому-передачі об'єкту оренди, додаткова угода (ТОВ «Рокмар»); договір поставки від 04.10.2019 (ТОВ INTER CARS UKRAINE); оборотно-сальдова відомість по рахунку 104 за 01.10.2025-24.10.2025; договір №Ф/АСС 01072025 суборенди нежитлового приміщення від 01.07.2025, акт приймання-передачі нежитлового приміщення (ТОВ «Фалкон Манк»); свідоцтво на реєстрацію машини НОМЕР_9 ; акт виконання робіт №85 від 31.08.2025 (ТОВ «Захід-Агро МХП»); платіжна інструкція №5327 від 30.07.2025 (ТОВ «Техноторг Дон»); рахунок на оплату від 22.10.2025, 28.09.2025, 16.09.2025, 31.08.2025 (ТОВ «Захід-Агро МХП»); акт надання послуг №13 від 30.09.2025 (ТОВ «Рокмар»); рахунок від 26.06.2025, накладна від 26.06.2025 (ТОВ INTER CARS UKRAINE); картка рахунку 631 за 01.01.2025 по 22.10.2025; акт виконання робіт №91 від 28.09.2025 (ТОВ «Захід-Агро МХП»); договір купівлі-продажу (ТОВ «Техноторг ДОН»); наказ від 30.04.2025 про внесення змін до штатного розпису, штатний розпис на 2025 рік; договір №ВЗП/15/2025 від 30.01.2025 (ТОВ «Захід-Агро МХП»); повідомлення 20-ОПП; платіжні інструкції №5174 від 25.06.2025, №5198 від 30.06.2025 (ТОВ «Техноторг Дон»); наказ про прийняття на роботу; платіжні інструкції №5292370011 від 28.10.2025, №5103830001 від 23.09.2025, №5052390020 від 12.09.2025, №5246000014 від 17.10.2025 (ТОВ «Захід-Агро МХП»); ВН, платіжна інструкція (ТОВ «Техноторг Дон»); акт виконання робіт №104 від 22.10.2025 (ТОВ «Захід-Агро МХП»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 361; акт звірки взаємних розрахунків №15 від 26.11.2025 (ТОВ «Захід-Агро МХП»); посвідчення тракториста-машиніста (Дубовий, Монастирський); акт виконання робіт №88 від 16.09.2025 (ТОВ «Захід-Агро МХП»).
Контролюючий орган вважав такі пояснення та додані до них документи недостатніми, а тому направив ТОВ "Агро Спар Сервіс" Повідомлення від 02.12.2025 №13481720/42933396, №13481721/42933396, №13481728/42933396 про необхідність подання додаткових пояснень або документів, а саме копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо: придбання товарів та послуг; транспортування продукції; актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково просив надати: документи, що підтверджують особу водія, який входить до складу екіпажу (трудовий договір або інші документи, які підтверджують залучення водія); належним чином завірені ОСВ; акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами; журнал роботи техніки (том 2 а.с.69-72).
На ці Повідомлення позивач направив повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Товариством надано такі документи: накладна вимога; акт звірки взаємних розрахунків №19 від 04.12.2025 (ТОВ «Фалкон Манк»); акт списання товарів 363 від 09.07.2025; акт звірки взаємних розрахунків №17 від 04.12.2025 (ФОП ОСОБА_1 ); договір купівлі-продажу №48-02/07/25 від 02.07.2025 (ТОВ «Фулл маркет»); ремонтний лист 955 від 30.05.2025; ВН №ОТКР-00014135 від 31.07.2025 (ТОВ «Укрнафта-Постач»); акт звірки взаємних розрахунків №18 від 04.12.2025 (ТОВ «Рокмар»); ВН №287 від 12.08.2025, 07.08.2025 (ТОВ «Фулл маркет»); платіжні інструкції №4755 від 20.01.2025, №4763 від 29.01.2025, №4968 від 30.01.2025, №4777 від 05.02.2025, №4793 від 11.02.2025, №5263 від 14.07.2025, №5263 від 14.07.2025, №4797 від 17.02.2025, №5522 від 25.09.2025, №5539 від 01.10.2025 (ТОВ «ТЦ Долина»); договір поставки №3203 від 01.04.2024 (ПП «Оригінал авто»); договір №30-07-25-15 від 30.07.2025, додаток до Договору №1 (ФОП ОСОБА_3 ); ВН №006422 та №006420 від 01.05.2025 (ТВМП «Явір»); договір поставки №02/04 від 01.04.2024 (ПП «ДКС-Моноліт»); наказ про прийняття на роботу №6 від 15.04.2024 (Цимбал); накладна №1650 від 30.06.2025 (ПП «Оригінал авто»); наказ №3 від 03.04.2024 (Климчук); акт звірки взаємних розрахунків №15 від 26.11.2025 (ТОВ «Захід-Агро МХП»); договір поставки №Т-2189/24 від 26.09.2024, додаток №1 до договору (ТОВ «Укрнаята-Постач»); накладна №1788 від 30.06.2025 (ПП «Оригінал Авто»); посвідчення тракториста-машиніста (Климчук); платіжна інструкція січень -червень 2025 (ТОВ «Техноторг-ДОН»); договір №1 від 20.11.2024 (ТВМП «Явір»); табель робочого обліку за вересень, жовтень 2025; ВН №606 від 29.09.2025, №482 від 17.07.2025 (ПП №ДКС-Моноліт»); посвідчення тракториста-машиніста (Цимбал); платіжна інструкція №5281850004 від 24.10.2025, №5360380030 від 11.11.2025 (ТОВ «Захід-Агро МХП»); оборотно-сальдова відомість по рахунку 10 за 01.01.2025-08.12.2025; оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 01.012025-09.12.2025.
Після розгляду цих документів Комісією ГУ ДПС в Тернопільській області прийнято рішення від 12.12.2025 №13506173/42933396, №13506174/42933396, №13506172/4293339, якими відмовлено у реєстрації ПН № 1 від 16.09.2025, ПН № 2 від 28.09.2025 та ПН № 1 від 22.10.2025.
Підставою відмови у цих рішеннях зазначено ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, у рядку в додатковій інформації (зазначити конкретні документи) вказано: платником не надано документи, що підтверджують особу водія, який входить до складу екіпажу (трудовий договір або інші документи, які підтверджують залучення водія); ОСВ не підписані відповідальною особою; журнал роботи техніки. У платника наявне чинне рішення ГУ ДПС про відповідність платника податку критеріям ризиковості за п.8 критеріїв, ризики не спростовано (том 1 а.с.68-60).
За результатами розгляду скарг щодо рішення про відмову в реєстрації податкових накладних рішеннями Комісії ДПС України від 25.12.2025 № 47684/42933396/2, № 47669/42933396/2, № 47896/42933396/2, № 47987/42933396/2, № 47668/42933396/2, № 47706/42933396/2, № 47736/42933396/2, № 47718/42933396/2, № 47431/42933396/2, № 47406/42933396/2, № 47647/42933396/2 скарги позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін (том 1 а.с.43-53).
Позивач, вважаючи протиправними рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №2 від 16.09.2025, №1 від 20.09.2025, №1 від 10.10.2025, № 1 від 06.10.2025, №2 від 28.09.2025, №1 від 16.09.2025, №1 від 22.10.2025, №1 від 21.10.2025, №2 від 30.10.2025, №1 від 31.10.2025, №1 від 28.09.2025 в ЄРПН, звернувся до суду із цим позовом.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, та Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У підпункті 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Як передбачено пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
За змістом пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів, визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постанови Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 (тут і далі - в редакції, чинній станом на дату зупинення реєстрації спірних податкових накладних).
Відповідно до абзаців першого-третього пункту 6 Порядку №1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції. У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (абзаци сьомий-восьмий пункту 6 Порядку № 1165).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 1165 платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Пункт 10 Порядку № 1165 передбачає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
За правилами, встановленими пунктом 11 Порядку № 1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Абзац другий пункту 25 Порядку № 1165 встановлює, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).
У спірних правовідносинах зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних встановлено, що підставою для такого зупинення стали пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку та пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, передбачених додатком 1 до Порядку № 1165, встановлено наступний критерій: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Додатком 3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, серед яких - обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку (пункт 1).
Водночас контролюючий орган у надісланих позивачу квитанціях не зазначив конкретної інформації щодо ризиковості платника податку та щодо ризиковості здійснення операцій, достатньої для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН і на підставі якої зупинено реєстрацію спірних податкових накладних, натомість вказано лише загальне посилання на пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку або на пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Суд зауважує, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку чи на пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має право вимагати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, вказавши, які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Надіслані позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, з переліком усіх документів, вказаних у пункті 6 Порядку №1165 та пункті 5 Порядку №520, без конкретизації, яку саме обставину має підтвердити чи спростувати платник податків, які конкретно документи витребовує контролюючий орган.
Сформована у такий спосіб комісією регіонального рівня пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює приписи пункту 6 Порядку №1165 та пункту 5 Порядку №520. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати.
У постанові від 03.11.2021 у справі №360/2460/20 Верховний Суд зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд (ця правова позиція підтримана у постановах Верховного Суду від 20.01.2022 у справі №140/4162/21, від 28.06.2022 у справі №380/9411/21, від 29.06.2022 у справі №380/5383/21, від 16.09.2022 у справі №380/7736/21, від 27.04.2023 у справі №460/8040/20).
В свою чергу у постанові Верховного Суду від 22.07.2019 у справі №815/2985/18 сформовано висновок, згідно з яким у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу відповідно створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 № 520 (тут і далі - в редакції, чинній станом на час подання платником податків повідомлення про надання пояснень і копій документів та прийняття податковим органом оскаржуваних рішень).
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно із пунктом 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Як встановлено пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 12 Порядку № 520 визначено, що Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
За обставин цієї справи контролюючим органом у квитанціях не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної.
Водночас, незважаючи на відсутність конкретизації контролюючого органу стосовно документів, які має надати платник податків, позивач після зупинення реєстрації ПН подав до комісії регіонального рівня разом із письмовими поясненнями копії документів, які стосуються господарських операцій, щодо яких складено спірні ПН.
З матеріалів справи вбачається, що контрагенти позивача отримали наступні послуги/товари:
ТОВ «Новакар» легковий автомобіль volkswagen passat 2021 року випуску (WVWZZZ3CZNE005593) на підставі договору купівлі - продажу 8048/2025/5668727 транспортного засобу від 10.10.2025 та платіжні інструкції від 06.10.2025 №7e68a820-aba3- 40f2-b9c0-f3ec4911aef та від 10.10.2025 №e7db1cd0-b92d-4a71-9552-c9b976dd4dc (які підтверджують зарахування коштів і відповідно до яких складалися і реєструвалися ПН № 1 від 06.10.2025 та ПН № 1 від 10.10.2025);
ФГ «АПК» оренда сільськогосподарської техніки з екіпажем на підставі договору оренди техніки з екіпажем № 20/10/2025 від 20.10.2025, платіжною інструкцією №770 від 21.10.2025 та актом виконаних робіт (наданих послуг) №103 від 30.10.2025 (які підтверджують зарахування коштів та надання послуг і відповідно до яких складалися і реєструвалися ПН № 1 від 21.10.2025 та ПН № 2 від 30.10.2025);
ТОВ «Райз-Схід» внесення засобів захисту рослин на підставі договору підряду на проведення сільськогосподарських робіт № 27/05/25-1 від 27.05.2025 з додатковою угодою, з додатком до нього та актом виконаних робіт (наданих послуг) № 87 від 16.09.2025 (який підтверджував надання послуг і відповідно до якого складалася і реєструвалася ПН № 2 від 16.09.2025);
ТОВ «МХП- Агрокряж» оренда сільськогосподарської техніки з екіпажем на підставі договору про користування майном № ВЗП/12/2025 від 30.01.2025 з додатковою угодою, з додатками до нього та актами виконаних робіт (наданих послуг) № 90 від 28.09.2025 та № 105 від 31.10.2025 (які підтверджують надання послуг і відповідно до яких складалися і реєструвалися ПН № 1 від 28.09.2025 та ПН № 1 від 31.10.2025);
ТОВ «Західна агровиробнича компанія» десикація земельних ділянок на підставі договору підряду на проведення сільськогосподарських робіт № 03/09 від 03.09.2025 з додатком до нього та актом виконаних робіт (наданих послуг) № 89 від 20.09.2025 (який підтверджував надання послуг і відповідно до якого складалася і реєструвалася ПН № 1 від 20.09.2025);
ТОВ «Захід-Агро МХП» оренда сільськогосподарської техніки з екіпажем на підставі договору про користування майном № ВЗП/15/2025 від 30.01.2025 з додатками до нього та актами виконаних робіт (наданих послуг) від 16.09.2025 № 88, від 28.09.2025 № 91, від 22.10.2025 № 104 (які підтверджують надання послуг і відповідно до яких складалися і реєструвалися ПН № 1 від 16.09.2025, ПН № 2 від 28.09.2025 та ПН № 1 від 22.10.2025).
Посилання представника відповідачів на те, що позивачем не надано на розгляд Комісії акт приймання-передачі транспортного засобу, реалізованого ТОВ «Новакар», суд вважає безпідставними, оскільки надана Товариством ВН від 10.10.2025 №9 є первинним документом, що підтверджує фактичну передачу об'єкта від продавця до покупця.
З приводу відсутності документів, які підтверджують транспортування, суд зазначає, що саме актами виконаних робіт (наданих послуг) та видатковими накладними, які є первинними документами, підтверджується здійснення господарських операцій з надання послуг та реалізації товару відповідно, а товарно-транспортні накладні можуть бути документами, які підтверджують факт здійснення господарської операції з перевезення вантажів.
Окрім цього, документи на перевезення товарно-матеріальних цінностей не пов'язані з формуванням бази оподаткування податком на додану вартість, оскільки не є обов'язковими при оподаткуванні операцій за договорами надання послуг та купівлі-продажу товару, вони є обов'язковими при оподаткуванні операцій за договорами саме перевезення, натомість факт надання послуг та реалізації товарів ТОВ «Новакар», ФГ «АПК», ТОВ «Райз-Схід», ТОВ «МХП-Агрокряж», ТОВ «Західна агровиробнича компанія», ТОВ «Захід-Агро МХП» підтверджується актами надання послуг (виконання робіт) та видатковими накладними.
Отже, товарно-транспортна накладна призначена лише для обліку руху товару від постачальника до покупця та в договорах надання послуг та реалізації товару не є обов'язковим первинним бухгалтерським документом, який повинен підтверджувати повну номенклатуру наданих послуг та реалізованого товару.
Щодо доводів представника відповідачів про неналежність окремих бухгалтерських документів, у тому числі оборотно-сальдових відомостей, актів звірки взаємних розрахунків, які у форматі PDF містять лише візуальне відображення електронного підпису, то такі не спростовують факту вчинення відповідних господарських операцій. Жодних причин, що заважали б ідентифікувати здійснені операції, їх зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суми податкових зобов'язань, не виявлено. Контролюючим органом здійснений формальний підхід до перевірки інформації в поданих документах для розгляду питання реєстрації спірних ПН, що порушує право позивача і перешкоджає виконанню його обов'язку, встановленого пунктом 201.1 статті 201 ПК України.
Зокрема варто зазначити, що відомості наявні в оборотно-сальдових відомостях та актах звірки розрахунків між ТОВ "Агро Спар Сервіс" та ТОВ «Новакар», ФГ «АПК», ТОВ «Райз-Схід», ТОВ «МХП-Агрокряж», ТОВ «Західна агровиробнича компанія», ТОВ «Захід-Агро МХП» за договорами, укладеними між ними, підтверджують інформацію актів надання послуг, видаткових накладних, платіжних інструкцій та вказують на стан взаємних розрахунків за даними обліку, які містять посилання на номер та дату конкретного акту надання послуг, видаткової накладної, які, в свою чергу, містять перелік наданих послуг, реалізованого товару в конкретний період. Такий порядок ведення бухгалтерського обліку та облікової політики у позивача Комісія мала врахувати та надати оцінку наданим документам. Тож у даному випадку, на переконання суду, контролюючий орган вимагаючи від платника податків документи формально оцінив ті, які були надані.
Дослідивши зміст наданих позивачем Комісії розрахункових документів, суд зазначає, що загальні правила та порядок здійснення безготівкових розрахунків на території України регулюються Інструкцією про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022 № 163 (далі - Інструкція № 163).
Згідно з пунктом 9 розділу І Інструкції № 163 ініціатор (платник) має право оформити платіжну інструкцію в електронній або паперовій формі. Форма, порядок надання платіжної інструкції, засоби дистанційної комунікації для ініціювання платіжних операцій визначаються умовами договору між користувачем і надавачем платіжної послуги.
Відповідно до пункту 10 розділу І Інструкції ініціатор (платник) заповнює реквізити платіжної інструкції державною мовою з урахуванням вимог, зазначених в указівках щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі (додаток), та вимог розділів II IV, VI Інструкції № 163.
Згідно з пунктом 37 розділу ІІ Інструкції № 163 платіжна інструкція, оформлена платником, повинна містити такі обов'язкові реквізити: дату складання і номер, унікальний ідентифікатор платника або найменування/прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), код платника та номер його рахунку, найменування надавача платіжних послуг платника, суму цифрами та словами, призначення платежу, підпис(и) платника, унікальний ідентифікатор отримувача або найменування/прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), код отримувача та номер його рахунку, найменування надавача платіжних послуг отримувача.
За приписами пунктів 44, 45 розділу ІІ Інструкції № 163 надавач платіжних послуг платника перевіряє заповнення реквізитів платіжної інструкції, визначених у підпунктах 1-4, 6 пункту 37 розділу II цієї Інструкції, відповідно до вимог додатка до цієї Інструкції.
Надавач платіжних послуг платника відмовляє платнику у виконанні платіжної інструкції в порядку, установленому в пунктах 12 та 27 розділу I цієї Інструкції, якщо реквізити платіжної інструкції заповнено з порушенням розділів I, II цієї Інструкції та додатка до цієї Інструкції.
Платник має право зазначати в платіжній інструкції дату валютування, яка не може бути пізніше 10 календарних днів після складання платіжної інструкції.
Сума платіжної операції обліковується до настання дати валютування на рахунку надавача платіжних послуг платника.
Надавач платіжних послуг платника зобов'язаний забезпечити перерахування суми коштів за платіжною операцією на рахунок надавача платіжних послуг отримувача протягом операційного дня в зазначену в платіжній інструкції дату валютування.
Додатком до Інструкції № 163 визначені Указівки щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі, відповідно до яких, зокрема, щодо реквізитів "Дата прийняття до виконання" та "Дата виконання" передбачено, що у платіжній інструкції в паперовій формі зазначаються прийняття до виконання надавачем платіжних послуг платника платіжної інструкції: число, місяць та рік цифрами у форматі ДД/ММ/РРРР або число зазначається цифрами ДД, місяць - словом і рік - цифрами РРРР, які засвідчуються власноручним підписом уповноваженого працівника, у платіжній інструкції в паперовій формі зазначаються число, місяць та рік виконання платіжної інструкції платника цифрами у форматі ДД/ ММ/РРРР або число зазначається цифрами ДД, місяць - словом, рік - цифрами РРРР, які засвідчуються власноручним підписом уповноваженого працівника.
У свою чергу Указівками щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі, передбачено заповнення реквізиту "Підпис надавача платіжних послуг" таким чином: платіжна інструкція засвідчується підписами [власноручним(ими)/електронним(ими)] уповноваженого працівника надавача платіжних послуг, який оформив платіжну інструкцію, та працівника, на якого покладено функції контролера. У разі перерахування коштів на рахунки отримувачів (фізичних та юридичних осіб), які відкриті в іншого надавача платіжних послуг, платіжна інструкція засвідчується підписом(ами) [власноручним(ими)/ електронним(ими)] уповноваженого(их) працівника(ів) надавача платіжних послуг, визначеного(их) внутрішніми документами надавача платіжних послуг.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Статтею 8 цього Закону визначено, що юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму. Допустимість електронного документа як доказу не може заперечуватися виключно на підставі того, що він має електронну форму.
Надані Комісії платіжні інструкції містять всі обов'язкові реквізити, передбачені законодавством. Зокрема, на платіжних інструкціях у графі «підпис надавача платіжних послуг» наявний відбиток штампу банківської установи. У спірних правовідносинах підтверджено факт проведеної оплати за надані послуги, поставлений товар контрагентами на рахунки позивача.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 21.07.2021 у справі № 320/5697/20 дійшов висновку, що оскільки чинним законодавством визначено, що електронний документ при наявності всіх необхідних реквізитів, підтверджує здійснення операцій на підставі такого документу, підтвердження відповідності електронної форми платіжного доручення оригіналу, який розміщений в системі «Клієнт-Банк» не потребує його скріплення печаткою та підписом банку.
Також контролюючому органу було надано повні та обґрунтовані пояснення з підтверджуючими документами, в яких наявна інформація про наявність власного та орендованого майна для виконання умов договорів. Пояснення представника відповідачів щодо відсутності у ТОВ "Агро Спар Сервіс" приміщень, місць зберігання чи інших матеріальних умов для здійснення відповідних операцій, суд не бере до уваги, оскільки такі спростовуються наявними в матеріалах справи документами, які підтверджують правомірне користування нерухомим майном, що орендується Товариством, для зберігання майна позивача у процесі здійснення господарської діяльності.
Натомість контролюючим органом не було зазначено про необхідність подання додаткових пояснень або документів щодо зберігання в надісланих платнику податків Повідомленнях про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Відсутні такі зауваження і в оскаржуваних рішеннях.
Щодо фактичної можливості виконання працівниками трудових функцій, то суд звертає увагу, що у протоколах Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області від 05.11.2025 №117 та від 24.11.2025 №124 зазначено про наявність у Товариства у вересні 2025 року та жовтні 2025 року 10 працівників відповідно до відомостей про суми нарахованого доходу та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору (додаток 4 ДФ Податкового розрахунку).
Матеріали справи містять відомості про прийняття на роботу водіїв-трактористів ОСОБА_4 (наказ №25 від 05.05.2021), ОСОБА_5 (наказ №5 від 15.04.2024); ОСОБА_2 (наказ №4 від 15.04.2024), ОСОБА_6 (наказ №6 від 15.04.2024) та копії посвідчень кожного з трактористів-машиністів.
Виходячи зі штатного розпису на 2025 рік з урахуванням наказу від 30.04.2025 про внесення змін до штатного розпису, у Товариства передбачено 18,5 штатних одиниць, з них 10 водіїв самохідних механізмів.
Суд зазначає, що не усі посади водіїв транспортних засобів були заповнені, водночас контролюючий орган не вказав, що тих водіїв, які працювали у позивача, не було достатньо для надання послуг оренди техніки з екіпажем чи виконання сільськогосподарський робіт у наданому обсязі контрагентам по спірних податкових накладних. Тому пояснення представника відповідачів щодо недостатності трудових ресурсів суд вважає недостатньо обгрунтованими.
Окрім того, суд зауважує, що у постанові від 28.06.2022 у справі № 380/9411/21 Верховний Суд вказав, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Отож, лише зазначення про відсутність документів не є достатньою та законною підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкових накладних з урахуванням відсутності таких документів, при цьому має бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
Вказуючи у відзиві на позов на окремі документи, які мав би ще подати позивач, відповідачі не вказують та не надають оцінки поданим платником податків документам. Під час розгляду цієї справи не спростовано того, що надані позивачем документи в повній мірі підтверджують інформацію, зазначену в податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.
Відмова у прийнятті до реєстрації податкових накладних з підстав недостатності документів для прийняття рішення про реєстрацію, можлива виключно за умови наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої платником податку інформації, протилежне вказує на протиправність рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
При цьому, ні в ході надіслання письмового повідомлення про витребування додаткових документів, ні в ході розгляду цієї справи відповідачі не надали суду жодних логічних пояснень та мотивів з яких убачалося, що надані позивачем документи разом із поясненнями були недостатніми та такими, що не розкривали наявності у позивача факту першої події, яка супроводжується складанням податкових накладних.
Надаючи правову оцінку оскаржуваним рішенням суд ураховує висновки, відображені у постанові касаційної інстанції від 21.02.2023 у справі №2240/3271/18, у якій Верховний Суд зауважив на тому, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання податкового органу зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.
Такий же підхід продемонстровано Верховним Судом і у постанові від 27.04.2023 у справі №460/8040/20 та від 02.07.2024 у справі №440/5004/23, у якій Суд висловився про те, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
При цьому Верховний Суд зазначив, що суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції, щодо якої складено ПН, направлену для реєстрації в ЄРПН, хоч і визначений у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між ними, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів, наданих на підтвердження інформації, зазначеної в ПН, можливим є прийняття рішення щодо реєстрації ПН в ЄРПН, реєстрація якої була зупинена. За відсутності чіткої вимоги щодо документів, які контролюючий орган вважав необхідними для реєстрації ПН, в квитанції про зупинення реєстрації ПН на позивача не може бути перекладена відповідальність у вигляді відмови в реєстрації ПН (вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.07.2022 у справі № 520/15348/20, від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20).
Окрім вказаного, Верховний Суд у постанові від 16.02.2023 у справі № 380/7648/22 зазначив: “здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок, як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу».
Отож, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому за результатами розгляду цієї справи оцінюється наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної за фактом першої події.
Крім того, відповідно до положень пункту 3 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути прийнято обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. У разі спору щодо правомірності рішення суб'єкт владних повноважень може посилатися тільки на ті обставини, що зазначені у рішенні як підстава його прийняття. Не зазначення в рішенні цих обставин тлумачиться на користь висновку про його неправомірність. Відтак невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. При цьому допущені державним органом помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються, як і не можуть покладати на таких осіб тягар відповідальності.
Також суд вважає за доцільне наголосити, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб'єкта владних повноважень.
Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акту індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації ПН/РК, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини можуть бути підтверджені, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.
І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень “суб'єктивізує» акт державного органу та не дає змогу суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган прийшов саме до таких висновків, надати їм правову оцінку та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
Виходячи зі змісту оскаржуваних рішень, суд зазначає, що рішення не містять належної оцінки наданим поясненням та документам позивача (які подані разом із повідомленнями про надання пояснень щодо ПН реєстрацію якої зупинено) та підстав, мотивів їх не урахування або недостатності для становлення факту настання першої події (постачання послуг), який в силу приписів ПК України супроводжується складанням та реєстрацією податкової накладної.
Крім того суд зазначає, що оцінка реальності здійснення господарських операцій між господарюючими суб'єктами не є предметом судового розгляду у справах щодо оскарження рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, які стосуються наявності чи відсутності підстав для зупинення та відмови у реєстрації податкових накладних відповідно до виключних підстав для вчинення податковим органом таких дій та прийняття рішень, що передбачені податковим законодавством.
Вказане питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог ПК України.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 21.12.2022 у справі № 420/3835/20 та від 06.02.2024 по справі № 320/13271/20.
Суд зауважує, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення, визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних. Під час реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми критеріями шляхом дослідження документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної саме у податкових накладних. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 28.11.2019 у справі №1640/2650/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 12.11.2019 у справі №816/2183/18, від 18.02.2020 у справі №360/1776/19, від 27.04.2020 у справі №360/1050/19, від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а.
Таким чином, за наведених вище обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування рішень комісії ГУ ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.12.2025 №13506168/42933396, №13506169/42933396, № 13506170/42933396, № 13506171/42933396, №13506172/42933396, №13506173/42933396, №13506174/42933396, № 13506175/42933396, № 13506176/42933396, №13506177/42933396, №13506178/42933396.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №2 від 16.09.2025, №1 від 20.09.2025, №1 від 10.10.2025, № 1 від 06.10.2025, №2 від 28.09.2025, №1 від 16.09.2025, №1 від 22.10.2025, №1 від 21.10.2025, №2 від 30.10.2025, №1 від 31.10.2025, №1 від 28.09.2025, подані ТОВ "Агро Спар Сервіс", то таку також належить задовольнити з огляду на таке.
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України і нормами чинного законодавства України чітко визначено настання такої події як набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної або визначення в судовому рішенні конкретної дати, яку слід вважати датою реєстрації або скасування реєстрації податкової накладної. Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію спірних податкових накладних, судом не встановлено.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірних рішень від 12.12.2025 про відмову у реєстрації ПН, то з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, похідну позовну вимогу про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №2 від 16.09.2025, №1 від 20.09.2025, №1 від 10.10.2025, № 1 від 06.10.2025, №2 від 28.09.2025, №1 від 16.09.2025, №1 від 22.10.2025, №1 від 21.10.2025, №2 від 30.10.2025, №1 від 31.10.2025, №1 від 28.09.2025 також належить задовольнити.
Відповідно до приписів статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Разом з тим, відповідачі як суб'єкти владних повноважень не надали суду доказів на підтвердження правомірності рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд констатує, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН не відповідають встановленим у частині другій статті 2 КАС України критеріям правомірності та обґрунтованості, а тому підлягають скасуванню, при цьому ДПС України зобов'язана зареєструвати у ЄРПН спірні податкові накладні. Позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України на користь позивача слід стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви до суду відповідно до платіжної інструкції №1583 від 14.10.2025 судовий збір у сумі 36608,00 грн (том 1 а.с.20) за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Тернопільській області та ДПС України по 18304,00 грн з кожного відповідача.
Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Спар Сервіс" (вулиця Андрея Шептицького, 20/301, місто Тернопіль, Тернопільський район, Тернопільська область, 46008, код ЄДРПОУ 42933396) до Головного управління ДПС у Тернопільській області (вулиця Білецька, 1, місто Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 44143637), Державної податкової служби України (площа Львівська, 8, місто Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Тернопільській області від 12.12.2025 №13506168/42933396 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 16.09.2025, від 12.12.2025 №13506169/42933396 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 20.09.2025, від 12.12.2025 № 13506170/42933396 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 10.10.2025, від 12.12.2025 № 13506171/42933396 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 06.10.2025, від 12.12.2025 №13506172/42933396 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 28.09.2025, від 12.12.2025 №13506173/42933396 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 16.09.2025, від 12.12.2025 №13506174/42933396 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 22.10.2025, від 12.12.2025 № 13506175/42933396 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 21.10.2025, від 12.12.2025 № 13506176/42933396 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 30.10.2025, від 12.12.2025 №13506177/42933396 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 31.10.2025, від 12.12.2025 №13506178/42933396 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 28.09.2025.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро Спар Сервіс", податкові накладні №2 від 16.09.2025, №1 від 20.09.2025, №1 від 10.10.2025, № 1 від 06.10.2025, №2 від 28.09.2025, №1 від 16.09.2025, №1 від 22.10.2025, №1 від 21.10.2025, №2 від 30.10.2025, №1 від 31.10.2025, №1 від 28.09.2025.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Спар Сервіс" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 18304,00 грн (вісімнадцять тисяч триста чотири грн 00 коп.).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Спар Сервіс" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 18304,00 грн (вісімнадцять тисяч триста чотири грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено та підписано 20 квітня 2026 року.
Суддя Чепенюк О.В.