з питань прийняття звіту про виконання рішення суду
Справа № 500/2902/25
20 квітня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої Мірінович У.А., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Суд, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 16.07.2025, вирішив:
«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 86% до 70% та застосування обмеження до пенсії максимального розміру десятьма прожитковими установлених для осіб, які втратили працездатність під час проведення перерахунку з 01.02.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №11/1/14148 від 24.07.2024 про розмір грошового забезпечення виходячи з 86% відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.»
Рішення суду набрало законної сили 09.01.2026 внаслідок ухвалення Восьмим апеляційним адміністративним судом постанови про залишення апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі №500/2902/25 без змін.
26.02.2025 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подати звіт про виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.06.2025.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.03.2026 вказану заяву прийнято до розгляду в порядку письмового провадження, встановлено Головному управлінню ПФУ в Тернопільській області строк для надання письмових пояснень щодо поданої заяви стосовно виконання рішення суду від 11.06.2025 у цій справі та їх документального підтвердження.
У встановлений судом строк відповідачем письмових пояснень не надано.
Ухвалою суду від 10.03.2026 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено, зобов'язано відповідача (боржника) Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали подати до Тернопільського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 з урахуванням ухвали про виправлення описки від 16.07.2025 у справі №500/2902/25.
09.04.2026 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення, у якому Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомляє, що рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 по справі №500/2902/25 виконано, в результаті проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2026 склав 25950,00 грн.
Крім того, Головним управлінням ПФУ в Тернопільській області нараховано доплату пенсії у розмірі 61503,44 грн за період з 01.02.2023 по 31.03.2026, виплачено за березень 2026 суму 982,00 грн. При цьому зазначено, що виплата залишку в сумі 60521,44 грн буде проведена в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.
14.04.2026 позивачем подано до суду заперечення на звіт Головного управління ПФУ в Тернопільській області від 08.04.2026, у якому заперечує обставини належного виконання відповідачем рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі №500/2902/25. В обґрунтування своєї позиції позивач зазначає, що фактично розмір пенсійної виплати з 01.04.2026 становить 25429,96 грн, а не 25950,00 грн, як про це зазначає відповідач. Крім того позивач звертає увагу, що у листі від 17.02.2026 №2172-1895/С-02/8-1900/26 відповідач підтвердив розрахунковий розмір пенсії 27368,66 грн, однак виплата пенсії проводиться у розмірі 23610,00 грн з урахуванням норм Постанови №821. При цьому позивач вважає незаконним обмеження виплати пенсії Постановою №821, оскільки відсутність у бюджеті коштів не є поважною причиною невиконання судового рішення.
15.04.2026 позивачем додатково подані заперечення на звіт Головного управління ПФУ в Тернопільській області від 08.04.2026, до яких долучено лист відповідача від 08.04.2026 №5040-4093/С-02/8-1900/26 та інформацію про зарахування пенсійної виплати 03.04.2026 в сумі 25429,96 грн. Позивач звертає увагу, що у листі від 08.04.2026 відповідач вказує про розрахований розмір пенсії з 01.04.2026 29963,66 грн, проте фактично виплачено 25429,96 грн.
Згідно частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. (частина перша статті 382-3 КАС України)
За відсутності клопотань сторін про розгляд звіту у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, суд вважає за можливе вирішити питання про його прийняття у письмовому провадженні.
Надаючи правову оцінку поданому Головним управлінням ПФУ в Тернопільській області звіту про виконання рішення суду у справі №500/7515/24, суд зазначає наступне.
Положеннями статті 129 Конституції України передбачено, що основними засадами судочинства, зокрема, є: обов'язковість судового рішення.
Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд (стаття 129-1 Конституції України).
Відповідно до частин другої та третьої КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
Статтею 381-1 КАС України передбачено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Статтями 382-382-3 КАС України врегульовано порядок здійснення судового контролю шляхом подання суб'єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення.
Так, згідно частини першої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу. (частина друга статті 382-3 КАС України)
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу. (частина одинадцята статті 382-3 КАС України)
З аналізу вищенаведених норм КАС України слідує те, що за наслідками розгляду звіту суд може винести одну з таких допустимих ухвал:
1) про відмову у прийнятті звіту;
2) про прийняття звіту;
3) про прийняття звіту та встановлення нового строку для подання звіту.
У постанові Верховного Суду від 23.04.2020 у справі № 560/523/19 зазначено, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства.
Судом встановлено, що предметом спору у справі №500/2902/25 було право позивача на нарахування та виплату пенсії з 01.02.2023, зокрема, без обмеження максимальним розміром, а саме десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, що втратили працездатність.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність, - 2093 гривні.
Таким чином, десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 01.02.2023 (дату виникнення спірних правовідносин) складає 20930 грн.
Як слідує зі змісту наданого відповідачем звіту та доданих до нього матеріалів, на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі №500/2902/25, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 16.07.2025, Головним управлінням ПФУ в Тернопільській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з лютого 2023 року.
Згідно наданого розрахунку на доплату пенсії, внаслідок здійсненого відповідачем на виконання рішення суду у справі №500/2902/25 перерахунку, розмір пенсії ОСОБА_1 склав:
лютий 2023 - 22368,66 грн;
березень 2023 - 23495,57 грн;
квітень 2023 - 23495,57 грн;
травень 2023 - 23495,57 грн;
червень 2023 - 23495,57 грн;
липень 2023 - 23495,57 грн;
серпень 2023 - 23495,57 грн;
вересень 2023 - 23495,57 грн;
жовтень 2023 - 23495,57 грн;
листопад 2023 - 23495,57 грн;
грудень 2023 - 24368,66 грн;
січень 2024 - 24368,66 грн;
лютий 2024 - 24368,66 грн;
березень 2024 - 24368,66 грн;
квітень 2024 - 24368,66 грн;
травень 2024 - 24368,66 грн;
червень 2024 - 24368,66 грн;
липень 2024 - 24368,66 грн;
серпень 2024 - 24368,66 грн;
вересень 2024 - 24315,57 грн;
жовтень 2024 - 24315,57 грн;
листопад 2024 - 24315,57 грн;
грудень 2024 - 24315,57 грн;
січень 2025 - 23936,24 грн;
лютий 2025 - 23936,24 грн;
березень 2025 - 22196,68 грн;
квітень 2025 - 22249,77 грн;
травень 2025 - 22249,77 грн;
червень 2025 - 22249,77 грн;
липень 2025 - 22249,77 грн;
серпень 2025 - 22249,77 грн;
вересень 2025 - 22249,77 грн;
жовтень 2025 - 22249,77 грн;
листопад 2025 - 22249,77 грн;
грудень 2025 - 22249,77 грн;
січень 2026 - 22900,67 грн;
лютий 2026 - 22900,67 грн;
березень 2026 - 24720,63 грн.
З наведеного розрахунку слідує, що розмір перерахованої на виконання рішення суду від 11.06.2025 у справі №500/2902/25 пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 склав більше десяти розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом на 01.01.2023 (20930,00 грн), а тому рішення суду в цій частині слід вважати виконаним.
При цьому суд звертає увагу, що у рішенні Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі №500/2902/25 відсутня кінцева дата перерахунку та виплати пенсії, а тому вказане судове рішення підлягає до виконання безстроково до відповідної зміни законодавства з питань обчислення та виплати пенсій та поки не буде досягнуто повного перерахунку та виплати всіх сум, визначених судом.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено з 01.01.2024 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, у сумі 2361,00 грн.
Отже, у зв'язку із запровадженими змінами до законодавства між позивачем та відповідачем з 01.01.2024 виник новий спір, правова оцінка якого не охоплюється рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у цій справі №500/2902/25.
При цьому позивач не позбавлений права на здійснення захисту своїх прав та інтересів шляхом звернення до суду з відповідними позовними вимогами.
Підсумовуючи наведене суд дійшов висновку, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 04 квітня 2026 року про виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 у справі №500/2902/25 в частині здійснення з 01.02.2023 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №11/1/14148 від 24.07.2024 про розмір грошового забезпечення виходячи з 86% відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум, слід прийняти.
Разом з тим, у звіті про виконання рішення суду представник боржника зазначає, що нарахована Головним управлінням ПФУ в Тернопільській області на виконання рішення суду доплата в сумі 61503,44 грн буде виплачена ОСОБА_1 у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025.
14.07.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №821, якою затверджений Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень. (далі Порядок №821)
Відповідно до пункту 3 цього Порядку облік нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням суду ведеться в базах даних одержувачів відповідних виплат (електронних пенсійних справах/електронних справах одержувачів) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про призначення (перерахунок) відповідних виплат та у сформованому на їх підставі переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень (далі - перелік).
Згідно пунктів 4-7 Порядку №821 видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
Аналіз положень Порядку №821 свідчить, що з метою забезпечення виплат за рішенням суду, органом Пенсійного фонду України має бути включена відповідна заборгованість отримувача до Переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень, після чого здійснено щомісячну виплату в сумі, пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням.
У постанові від 24.07.2023 у справі № 420/6671/18 Верховний Суд зазначив, що фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України. Водночас, стягнення з суб'єкта владних повноважень (територіального органу Пенсійного фонду України) коштів, які знаходяться на його рахунках але призначені для іншої мети, можуть поставити під загрозу функціонування такого суб'єкта, виконання покладених на нього функцій та, відповідно, нанесення шкоди необмеженій кількості осіб.
Верховний Суд у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі № 757/29541/14-а від 21.08.2019 у справі №754/3105/17, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
З огляду на часткове виконання відповідачем рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі №500/2902/25 шляхом здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 та нарахування доплати в сумі 61503,44 грн суд вважає відсутніми в діях відповідача умислу, спрямованого на невиконання вказаного рішення суду, оскільки відсутність його повного виконання пов'язана з особливостями бюджетного фінансування та процедурою, визначеною Порядком №821, який є чинним на момент вирішення вказаного процесуального питання.
Отже, оскільки рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі № 500/2902/25 виконано не в повному обсязі, зважаючи на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не відмовляється від виплати недоотриманої позивачем пенсії, тому суд відповідно до частини одинадцятої статті 382-3 КАС України приймає звіт про часткове виконання рішення суду, проте не припиняє здійснення судового контролю за його виконанням та вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення - 3 (три) місяці з дня отримання цієї ухвали.
Керуючись статтями 248, 256, 382, 382-1, 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 04 квітня 2026 року про виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 у справі № 500/2902/25 в частині здійснення з 01.02.2023 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №11/1/14148 від 24.07.2024 про розмір грошового забезпечення виходячи з 86% відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подати протягом 3 (трьох) місяців з дня отримання цієї ухвали подати до Тернопільського окружного адміністративного суду новий звіт про виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 року у справі №500/2902/25 в частині виплати доплати в сумі 61503,44 грн, яка утворилась внаслідок перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 20 квітня 2026 року.
Головуючий суддя Мірінович У.А.