Рішення від 17.04.2026 по справі 460/5207/26

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 року м. Рівне№460/5207/26

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доВиконавчого комітету Вараської міської ради

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Вараської міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання висновку органу опіки та піклування щодо цільового використання аліментів та зобов'язання надати висновок органу опіки та піклування щодо цільового використання аліментів на утримання малолітньої дитини.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в листопаді 2025 року звернувся до Служби в справах дітей Виконавчого комітету Вараської міської ради з заявою про перевірку цільового призначення аліментів на дитину. Повідомлено, що відповідач як орган опіки і піклування фактично не прийняв рішення по суті за результатами розгляду його заяви, чим допустив протиправну бездіяльність. За таких обставин, просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 26.03.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що на підставі поданих і зібраних Службою у справах дітей виконавчого комітету Вараської міської ради матеріалів та пояснень, враховуючи результати інспекційного відвідування, відповідачем було складено висновок за результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину за встановленою формою, який надано позивачу. Вважає, що у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством, а тому просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши заяви по суті, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 з травня 2015 року перебував у шлюбі з ОСОБА_2 , у якому в них народилася дитина - ОСОБА_3 .

Рішенням Володимирецького районного суду Рівненської області від 02.03.2021 у справі №556/1530/20 стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітньої дитини: сина ОСОБА_3 , в розмірі 1/4 частки всіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, і до досягнення дитиною повноліття, починаючи з 30.09.2020.

У зв'язку з цим, ОСОБА_1 щомісяця сплачує аліменти на сина у розмірі 25% від доходу, що підтверджується розрахунком заборгованості зі сплати аліментів.

Рішенням Володимирецького районного суду Рівненської області від 26.01.2022 у справі №556/2304/21, яке набрало законної сили, шлюб між ними було розірвано, а місцем проживання малолітнього сина визначено місце проживання матері - ОСОБА_2

12.11.2025 позивач звернувся до служби у справах дітей виконавчого комітету Вараської міської ради щодо перевірки цільового використання аліментів.

За результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання коштів на дитину посадовими особами сектору опіки та піклування служби у справах дітей виконавчого комітету Вараської міської ради складено висновок, затверджений начальником служби у справах дітей виконавчого комітету Вараської міської ради 28.11.2025.

27.01.2026, не погодившись з вказаним висновком, позивач подав скаргу до виконавчого комітету Вараської міської ради.

Листом від 06.02.2026 у відповідь на вказане звернення відповідачем повідомлено, що висновок за результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину складається за формою згідно із додатком до Порядку №171 від 18.11.2018, який затверджує керівник служби у справах дітей, а не орган опіки та піклування, а отже відсутні підстави визнати зазначений вище висновок таким, що не має юридичної сили.

09.02.2026 позивач звернувся до виконавчого комітету Вараської міської ради з заявою, у якій просив: надати висновок органу опіки та піклування щодо цільового використання аліментів на утримання малолітньої дитини ОСОБА_3 , прийнятий уповноваженим органом у формі рішення органу опіки та піклування, із зазначенням дати та номера такого рішення; у разі відсутності такого висновку - письмово повідомити про те, що органом опіки та піклування відповідне рішення не приймалося; у разі якщо вважається можливим використання документа, складеного службою у справах дітей, як висновку органу опіки та піклування, зазначити конкретні норми закону, які прямо надають службі у справах дітей такі повноваження.

Листом від 24.02.2026 виконавчий комітет Вараської міської ради за результатами розгляду звернення позивача повідомив, що відповідно до п.34 ст.4 Примірного положення про службу у справах дітей міської, районної у місті ради, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 16.09.2021 №518 визначено, що серед основних завдань та повноважень служби у справах дітей є здійснення Процедуру здійснення контролю за цільовим витрачанням коштів на утримання дитини (аліментів) одним із батьків або іншим законним представником дитини, разом з яким вона проживає визначено Порядком здійснення органами опіки та піклування контрою за цільовим використанням аліментів на дитину, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 18.11.2018 №171 (далі-Порядок), в якому визначено, що безпосереднє проведення інспекційного відвідування покладається на службу у справах дітей. Висновок за результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину складається за формою згідно із додатком до цього Порядку, який затверджує керівник служби у справах дітей.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання висновку органу опіки та піклування щодо цільового використання аліментів, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується і виходить з такого.

Згідно ст.3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Статтею 27 Конвенції про права дитини, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до ч.7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 141 Сімейного кодексу України встановлено, що мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п'ятою статті 157 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Згідно з ч.2 та ч.3 ст.150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я та безпечні умови життя дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Згідно з ч.2 ст.51 Конституції України, ст.180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч.3 ст.181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

За правилами ст.186 Сімейного кодексу України контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але не більше одного разу на три місяці.

У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Процедуру здійснення контролю за цільовим витрачанням коштів на утримання дитини (аліментів) одним із батьків або іншим законним представником дитини, разом з яким вона проживає (далі - одержувач аліментів) визначає Порядок здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину, затверджений Наказом Міністерства соціальної політики України 15.11.2018 №1713, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.01.2019 за № 102/33073 (далі - Порядок).

В силу вимог п.2 вказаного Порядку контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюють органи опіки та піклування шляхом проведення інспекційних відвідувань одержувача аліментів.

Відповідно до п.3 Порядку безпосереднє проведення інспекційного відвідування покладається на службу у справах дітей відповідної районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів із залученням (за потреби) інших посадових осіб суб'єктів соціальної роботи із сім'ями, дітьми та молоддю (психолог, соціальний педагог, фахівець із соціальної роботи). Кількість посадових осіб, що проводять інспекційне відвідування, не може бути меншою ніж дві особи.

Згідно з п.4 Порядку підставою для проведення інспекційного відвідування одержувача аліментів є заява платника аліментів, подана до районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів або до відповідної служби у справах дітей.

Для підтвердження сплати аліментів разом із заявою платник аліментів обов'язково подає розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за останні 12 місяців, виданий відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 року за № 489/20802, а також відомості про місце проживання отримувача аліментів. У разі повторного впродовж року звернення платника аліментів із заявою про проведення інспекційного відвідування подається розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за період, що минув з дати проведення попереднього інспекційного відвідування.

У разі якщо аліменти на дитину сплачуються не за рішенням суду (за домовленістю між батьками дитини, договір між батьками про сплату аліментів на дитину) платник аліментів надає копії інших документів, що підтверджують сплату аліментів на дитину та їх розмір.

Наявність заборгованості зі сплати аліментів є підставою для відмови платнику аліментів у проведенні інспекційного відвідування одержувача аліментів.

Згідно з положенням пунктів 5,6 Порядку інспекційне відвідування проводиться впродовж 30 календарних днів з дати надходження заяви платника аліментів. Одержувач аліментів обов'язково інформується про проведення інспекційного відвідування шляхом надсилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення не пізніше ніж за 7 календарних днів до запланованого дня його проведення з подальшим узгодженням дати та часу візиту засобами телефонного та/або електронного зв'язку (за можливості). У рекомендованому листі одержувач аліментів попереджається про адміністративну відповідальність, передбачену статтею 188-50 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за створення ним перешкод у проведенні інспекційного відвідування.

В силу вимог пунктів 8-14 Порядку у ході проведення інспекційного відвідування здійснюється обстеження умов проживання дитини з метою визначення рівня задоволення її індивідуальних потреб. При цьому береться до уваги розмір аліментів, що сплачуються на дитину.

У разі якщо розмір аліментів, що сплачується на дитину, не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку (на кожну дитину), оцінюється рівень забезпечення базових потреб дитини, а саме: забезпечення харчуванням, необхідними ліками у разі потреби, одягом та взуттям відповідно до сезону, іграшками та іншими засобами для розвитку та навчання дитини відповідно до її віку.

У разі якщо розмір аліментів складає понад два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку (на кожну дитину), підтвердженням цільового використання аліментів на дитину можуть бути: наявність облаштованих відповідними меблями та речами місць для сну та відпочинку дитини; її розвитку та навчання; приміщень для прийняття їжі та санітарно-гігієнічних потреб; обладнання для занять спортом; музичних інструментів; відвідування дитиною навчальних курсів, гуртків та секцій; відкриття на ім'я дитини банківського рахунку; витрати на оздоровлення та лікування дитини, придбання засобів реабілітації тощо.

Під час проведення інспекційного відвідування звертається увага на зовнішній вигляд дитини, її загальний стан та самопочуття, інші ознаки, що можуть свідчити про неналежний рівень задоволення її індивідуальних потреб з урахуванням віку, статі, стану здоров'я, особливостей розвитку (хворобливий вигляд, невідповідність ваги та зросту віку дитини, занедбаність, відсутність продуктів харчування тощо).

У разі якщо дитина досягла такого віку та рівня розвитку, що може висловити свою думку, проводиться бесіда з дитиною з метою з'ясування рівня задоволення її індивідуальних потреб, зокрема у харчуванні, забезпеченні необхідним одягом, іншими речами та засобами, необхідними для її належного догляду та розвитку.

У разі якщо під час обстеження умов проживання дитини не вдалося об'єктивно з'ясувати стан задоволення її індивідуальних потреб, служба у справах дітей може звернутися із запитами: до закладів освіти, охорони здоров'я або соціального забезпечення, у яких дитина отримує відповідні послуги, щодо стану здоров'я дитини (зокрема, спричиненого наявністю чи відсутністю належного харчування, забезпеченням її необхідними ліками у разі потреби тощо), наявності у дитини необхідного для навчання та виховання приладдя, одягу відповідно до віку та сезону, отримання за потреби соціальних та інших послуг, у тому числі платних; до надавачів житлово-комунальних послуг щодо стану їх оплати за місцем проживання дитини.

Чеки, квитанції, довідки та інші документи для підтвердження цільового використання коштів одержувач аліментів може надати виключно за власним бажанням та за умови їх наявності. Також виключно за власним бажанням одержувач аліментів може надати письмове пояснення щодо цільового використання аліментів, яке долучається до висновку за результатами проведення інспекційного відвідування.

Відповідно до п.15 Порядку протягом 5 робочих днів після проведення інспекційного відвідування складається висновок за результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину за формою згідно із додатком до цього Порядку, копії якого, завірені в установленому порядку, надсилаються рекомендованими листами з повідомленням про вручення платнику та одержувачу аліментів. У разі неотримання копії висновку поштою платник та одержувач аліментів мають право звернутися за його отриманням до служби у справах дітей.

Матеріали справи свідчать, що в межах розгляду звернення позивача виконавчий комітет Вараської міської ради звертався з відповідними запитами про надання інформації до Вараського центру соціальних служби та послуг ВЦССП, ОСОБА_2 , навчального закладу, де навчається син позивача ОСОБА_3 .

Так, листом від 28.11.2025 №455/02-01-25 Вараський центр соціальних служби та послуг ВЦССП повідомив, що у ході здійснення оцінки потреб сім'ї ОСОБА_2 було з'ясовано, що малолітня дитина після розлучення батьків проживає разом з мамою. На даний час мама має неофіційні підробітки. Кошти аліментів витрачаються на забезпечення потреб дитини, а саме: харчування, медичні послуги, на придбання мобільного телефону, на гуртки, на придбання шкільної канцелярії, засоби особистої гігієни. Умови проживання відповідають санітарним та гігієнічним нормам, житло чисте, охайне, забезпечене необхідними меблями та побутовою технікою. У дитини є власне ліжко, місце для відпочинку та навчання. Мати приділяє належну увагу побуту та створенню комфортної атмосфери вдома. У помешканні підтримується порядок, є достатня кількість одягу та взуття для дитини відповідно до сезону.

Згідно з характеристикою в.о.директора Вараського ліцею №4, в якому навчається ОСОБА_3 , ОСОБА_2 приділяє увагу вихованню сина, співпрацює з класним керівником, відвідує батьківські збори, здійснює контроль за навчанням дитини.

ОСОБА_2 також надала письмові пояснення, відповідно до змісту яких отримані аліменти використовує за цільовим призначенням, для дитини, а саме: на купівлю продуктів харчування, засоби гігієни, одягу, іграшок, ліків, відвідування гуртків.

За результатами інспекційного відвідування, проведеного 21.11.2025, з'ясовано, що умови проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задовільні, син позивача має окрему кімнату, облаштовану спальним місцем та місцем для зберігання речей. Дитина повідомила, що мама забезпечує його усім необхідним: канцелярським/шкільним приладдям для забезпечення навчального процесу, а також одягом, взуттям відповідно до сезону, продуктами харчування та засобами гігієни, ліками, придбала новий мобільний телефон і поповнює його щомісяця за умовами тарифного плану.

Згідно з висновком щодо цільового призначення аліментів, затвердженого 28.11.2025, одержувач аліментів забезпечує потреби дитини відповідно до суми коштів, сплачених на дитину платником аліментів, розмір яких становить понад два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку.

Встановлені обставини справи в їх сукупності свідчать, що відповідач, розглянувши звернення позивача щодо перевірки цільового витрачання аліментів повно, всебічно, відповідно до вимог Порядку та прийнявши за його результатами відповідний висновок, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством, а отже правомірно.

При цьому, твердження позивача, що висновок складений неналежним суб'єктом владних повноважень, оскільки не є органом опіки і піклування, суд оцінює критично та відхиляє як безпідставні, позаяк контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, а безпосереднє проведення інспекційного відвідування покладається, зокрема, на службу у справах дітей виконавчого органу міської ради за місцем проживання одержувача аліментів із залученням (за потреби) інших посадових осіб суб'єктів соціальної роботи із сім'ями, дітьми та молоддю (психолог, соціальний педагог, фахівець із соціальної роботи).

За правилами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні даного спору дійшов висновку, що дії відповідача вчиненні в порядку та у спосіб, що визначені чинним законодавством, в межах наданих повноважень, обґрунтовано і правомірно. В той час як порушення прав позивача, про захист яких він просив в судовому порядку, не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.

За таких обставин, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Підстави для застосування положень ст. 139 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вараської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 17 квітня 2026 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Виконавчий комітет Вараської міської ради (майдан Незалежності, буд. 1,м. Вараш,Вараський р-н, Рівненська обл.,34403, ЄДРПОУ/РНОКПП 03315879)

Суддя Д.П. Зозуля