Справа № 420/8573/25
20 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "РОСТДОРСТРОЙ" до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "РОСТДОРСТРОЙ" звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.02.2025 р. № 353/Ж10/31-00-04-02-04-27 Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що як вбачається з розділу ІІІ Висновок Акту перевіркою встановлено порушення ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України внаслідок несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, перелік яких наведено у Додатку № 1 до акту перевірки. Але Позивач не погоджується з встановленням вказаного порушення. Як вбачається з доданих до цієї позовної заяви копій податкових накладних та розрахунків коригування з квитанціями Відповідачем невірно було розраховано строки реєстрації та безпідставно застосовано штрафні санкції.
Ухвалою від 31.03.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
07.04.2025 року від представника відповідача Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого останній з позовними вимогами не погоджується та просить у задоволенні позову відмовити. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що під час перевірки встановлено порушення Позивачем термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначених п.201.10 ст. 201 та пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, зазначених в розрахунку штрафу оскаржуваного ППР. За результатами перевірки ЦМУ ДПС по роботі з ВПП прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.02.2025 № 353/Ж10/31-00-04-02-04-27, яким до Позивача за порушення вимог п. 201.10. ст. 201 ПК України, на підставі п. 120-1.1 ст. 120-1 та пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України застосовано штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 582 441,66 грн. Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876-IX (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. Тобто штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року . При цьому порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/ РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом N 2876-IX (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120 1.1 статті 120 1 Кодексу.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 16.08.2005 року проведено державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю “РОСТДОРСТРОЙ» (код ЄДРПОУ 33658865).
28 січня 2025 року Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків складено акт про результати камеральної перевірки щодо дотримання ТОВ “РОСТДОРСТРОЙ» порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних № 246/Ж5/31-00-04-02-04-22/33658865, згідно якого перевіркою встановлено порушення ТОВ “РОСТДОРСТРОЙ» пункту 201.10 статті 201 ПК України, внаслідок несвоєчасної реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, перелік яких наведено у Додатку № 1 до акту перевірки.
Згідно Додатку № 1 до акту, ТОВ “РОСТДОРСТРОЙ» несвоєчасно зареєстровано наступні податкові накладні та розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних:
№ 2 від 01.03.2024 року - дата реєстрації 01.04.2024 року, кількість днів протермінування - 14 (2 % штрафних санкцій)
№ 1 від 01.03.2024 року - дата реєстрації 01.04.2024 року, кількість днів протермінування - 14 (2 % штрафних санкцій)
№ 3 від 01.03.2024 року - дата реєстрації 01.04.2024 року, кількість днів протермінування - 14 (2 % штрафних санкцій)
№ 33 від 06.03.2024 року - дата реєстрації 05.04.2024 року, кількість днів протермінування - 13 (2 % штрафних санкцій)
№ 2 від 22.03.2024 року - дата реєстрації 16.04.2024 року, кількість днів протермінування - 8 (2 % штрафних санкцій)
№ 27 від 14.05.2024 року - дата реєстрації 04.06.2024 року, кількість днів протермінування - 4 (2 % штрафних санкцій)
№ 28 від 15.05.2024 року - дата реєстрації 04.06.2024 року, кількість днів протермінування - 3 (2 % штрафних санкцій)
№ 2 від 16.05.2024 року - дата реєстрації 12.06.2024 року, кількість днів протермінування - 10 (2 % штрафних санкцій)
№ 5 від 03.06.2024 року - дата реєстрації 05.07.2024 року, кількість днів протермінування - 15 (2 % штрафних санкцій)
№ 6 від 06.06.2024 року - дата реєстрації 05.07.2024 року, кількість днів протермінування - 12 (2 % штрафних санкцій)
№ 26 від 11.06.2024 року - дата реєстрації 04.07.2024 року, кількість днів протермінування - 6 (2 % штрафних санкцій)
№ 25 від 11.06.2024 року - дата реєстрації 04.07.2024 року, кількість днів протермінування - 6 (2 % штрафних санкцій)
№ 1 від 30.08.2024 року - дата реєстрації 17.09.2024 року, кількість днів протермінування - 1 (2 % штрафних санкцій)
№ 227 від 30.08.2024 року - дата реєстрації 12.11.2024 року, кількість днів протермінування - 55 (10 % штрафних санкцій)
№ 220 від 24.09.2024 року - дата реєстрації 05.11.2024 року, кількість днів протермінування - 19 (5 % штрафних санкцій)
№ 62 від 03.10.2024 року - дата реєстрації 08.11.2024 року, кількість днів протермінування - 3 (2 % штрафних санкцій)
№ 61 від 03.10.2024 року - дата реєстрації 08.11.2024 року, кількість днів протермінування - 3 (2 % штрафних санкцій)
№ 87 від 07.10.2024 року - дата реєстрації 04.11.2024 року, кількість днів протермінування - 11 (2 % штрафних санкцій)
№ 107 від 25.12.2024 року - дата реєстрації 14.01.2025 року, кількість днів протермінування - 3 (2 % штрафних санкцій)
25 лютого 2025 року Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення № 393/Ж10/31-00-04-02-04-27, яким до ТОВ “РОСТДОРСТРОЙ» застосовано штраф у розмірі 582441,66 грн.
Згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО. Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.
Згідно ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Пунктом 120.1-1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Таким чином, на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк, встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
При цьому, Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Таким чином, Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023 року, збільшена тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення та зменшені відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно Додатку № 1 до акту, ТОВ “РОСТДОРСТРОЙ» несвоєчасно зареєстровано наступні податкові накладні та розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних:
№ 2 від 01.03.2024 року - дата реєстрації 01.04.2024 року, термін реєстрації - 18.03.2024, кількість днів протермінування - 14 (2 % штрафних санкцій)
№ 1 від 01.03.2024 року - дата реєстрації 01.04.2024 року, термін реєстрації - 18.03.2024, кількість днів протермінування - 14 (2 % штрафних санкцій)
№ 3 від 01.03.2024 року - дата реєстрації 01.04.2024 року, термін реєстрації - 18.03.2024, кількість днів протермінування - 14 (2 % штрафних санкцій)
№ 33 від 06.03.2024 року - дата реєстрації 05.04.2024 року, термін реєстрації - 23.03.2024, кількість днів протермінування - 13 (2 % штрафних санкцій)
№ 2 від 22.03.2024 року - дата реєстрації 16.04.2024 року, термін реєстрації - 08.04.2024, кількість днів протермінування - 8 (2 % штрафних санкцій)
№ 27 від 14.05.2024 року - дата реєстрації 04.06.2024 року, термін реєстрації - 31.05.2024, кількість днів протермінування - 4 (2 % штрафних санкцій)
№ 28 від 15.05.2024 року - дата реєстрації 04.06.2024 року, термін реєстрації - 01.06.2024, кількість днів протермінування - 3 (2 % штрафних санкцій)
№ 2 від 16.05.2024 року - дата реєстрації 12.06.2024 року, термін реєстрації - 02.06.2024, кількість днів протермінування - 10 (2 % штрафних санкцій)
№ 5 від 03.06.2024 року - дата реєстрації 05.07.2024 року, термін реєстрації - 20.06.2024, кількість днів протермінування - 15 (2 % штрафних санкцій)
№ 6 від 06.06.2024 року - дата реєстрації 05.07.2024 року, термін реєстрації - 23.06.2024, кількість днів протермінування - 12 (2 % штрафних санкцій)
№ 26 від 11.06.2024 року - дата реєстрації 04.07.2024 року, термін реєстрації - 28.06.2024, кількість днів протермінування - 6 (2 % штрафних санкцій)
№ 25 від 11.06.2024 року - дата реєстрації 04.07.2024 року, термін реєстрації - 28.06.2024, кількість днів протермінування - 6 (2 % штрафних санкцій)
№ 1 від 30.08.2024 року - дата реєстрації 17.09.2024 року, термін реєстрації - 19.09.2024, кількість днів протермінування - 1 (2 % штрафних санкцій)
№ 227 від 30.08.2024 року - дата реєстрації 12.11.2024 року, термін реєстрації - 18.09.2024, кількість днів протермінування - 55 (10 % штрафних санкцій)
№ 220 від 24.09.2024 року - дата реєстрації 05.11.2024 року, термін реєстрації - 18.10.2024, кількість днів протермінування - 19 (5 % штрафних санкцій)
№ 62 від 03.10.2024 року - дата реєстрації 08.11.2024 року, термін реєстрації - 05.11.2024, кількість днів протермінування - 3 (2 % штрафних санкцій)
№ 61 від 03.10.2024 року - дата реєстрації 08.11.2024 року, термін реєстрації - 05.11.2024, кількість днів протермінування - 3 (2 % штрафних санкцій)
№ 87 від 07.10.2024 року - дата реєстрації 04.11.2024 року, термін реєстрації - 24.10.2024, кількість днів протермінування - 11 (2 % штрафних санкцій)
№ 107 від 25.12.2024 року - дата реєстрації 14.01.2025 року, термін реєстрації - 11.01.2025, кількість днів протермінування - 3 (2 % штрафних санкцій)
Тобто, під час визначення граничних строків реєстрації податкових накладних контролюючим органом не враховано приписи пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, згідно яких реєстрація ПН у ЄРПН здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для ПН, складених з 1 - 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для ПН складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
В той же час, згідно розрахунку штрафних санкцій до акту перевірки та до оскаржуваного ППР, відповідач керувався зменшеним розміром штрафних санкцій, визначеним в пункті 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
Таким чином, вищевказані обставини призвели до неправильного визначення кількості днів затримки реєстрації податкових накладних та, як наслідок, до неправильного розрахунку суми штрафу за порушення граничного строку, передбаченого для п. 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України для реєстрації податкових накладних.
При цьому, Верховний Суд у постановах від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/23 та від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23, від 24 вересня 2024 року у справі № 500/261/24 висловив правову позицію про те, що відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
В постанові від 19 лютого 2026 року по справі № 320/38734/24 Верховний Суд вказав, що механіка правового регулювання, яка передбачена у пунктах 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України перебуває у нерозривній єдності. Зокрема, такий висновок підтверджується взаємними відсильними нормами. Понад те, пункт 90 передбачає окремий склад податкового правопорушення, оскільки фінансова відповідальність визначається за порушення процедурних правил сформованих у пункті 89, які не є тотожними за своїм темпоральним змістом приписам пунктом 201.10 статті 201 ПК України.
Щодо темпорального аспекту дії норм пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а також положень пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, Верховний Суд зазначає таке.
Закон № 2876-ІX не визначає прямо, що його приписи поширюють свою дію на відносини, які виникли до набрання ним чинності. Немає застережень у Законі № 2876-ІX, що його положення скасовують чи призупиняють дію положень пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу на період всього воєнного часу.
Отже, юридичну дію порівнюваних положень ПК України за темпоральним критерієм можна поділити на такі періоди:
Перший період - до воєнного стану, а також період воєнного стану до 08.02.2023 (до набрання чинності Закону № 2876-ІX).
Другий період - з 08.02.2023 (після набрання чинності Законом № 2876-ІX) та до закінчення шести місяців після припинення/скасування воєнного стану;
Третій період - після шести місяців після припинення/скасування воєнного стану.
Із зазначених положень податкового законодавства слідує, що у наступних періодах застосуванню підлягають наступні приписи податкового законодавства, в частині процедурного регулювання реєстрації податкових накладних та відповідальності за порушення граничних строків реєстрації таких податкових накладних:
У першому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
У другому періоді - пункти 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
У третьому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
Правовий механізм аналізованих норм права вказує на те, що пункт 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України визначає відповідальність за недотримання процедурних положень пункту 89 цього підрозділу, тоді як пункт 120-1.1 ст. 120-1 цього Кодексу визначає відповідальність за порушення процедурних вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України. Санкційні норми, що діяли "до" та "після" набрання чинності Законом № 2876-ІX передбачають відповідальність за нетотожні склади податкових правопорушень.
Іншими словами, пункт 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України установлює нові (подовжені) строки реєстрації податкових накладних під час воєнного стану та 6 місяців після. Пункт 90 цього підрозділу визначає відповідальність (штрафи) саме за порушення цих нових строків реєстрації (тобто за склад податкового правопорушення, відмінний від строків пункту 201.10 статті 201 ПК України). З огляду на це можна дійти висновки, що ці норми - пунктів 89 і 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України не замінюють «автоматично» старі положення (пункту 201.10 статті 201 і пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу), а створюють окремий правовий механізм саме для «воєнного» періоду, не маючи зворотної сили щодо подій, які відбулися до набрання чинності Законом № 2876-ІХ.
З огляду на зазначене, суд доходить висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань оподаткування, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення від 25.02.2025 р. № 353/Ж10/31-00-04-02-04-27 Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків є протиправним та підлягає скасуванню.
Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, а тому позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "РОСТДОРСТРОЙ" підлягають повному задоволенню.
За приписами ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 8736,62 грн підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "РОСТДОРСТРОЙ" (адреса: 65009, м. Одеса, вул. Генуезька, 1-а, код ЄДРПОУ 33658865) до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (адреса: 02068, м. Київ, вул. Кошиця, 3, код ЄДРПОУ 44082145) - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.02.2025 року № 353/Ж10/31-00-04-02-04-27 Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Стягнути з Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РОСТДОРСТРОЙ" судові витрати у розмірі 8736,62 грн (вісім тисяч сімсот тридцять шість гривень 62 копійки).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів