Справа № 420/590/26
20 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський кружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якому позивач просить суд:
1.Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом від 14.11.2025 №52, в частині відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію",
2.Зобов'язати комісію з питань відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняти рішення з урахуванням висновків суду, викладених в прийнятому рішенні за результатами розгляду цієї справи, про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач - ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 та є особою, яка на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку із тим, що здійснює постійний догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю 2 групи. Відтак, позивач вказує на протиправність відмови відповідача у наданні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позивач зауважує, що відповідно до приписів указаної вище норми, у випадку здійснення постійного догляду за хворим своїми батьком чи матір'ю, доведення відсутності інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд, не є обов'язковим, що свідчить про безпідставність відповідних посилань відповідача у оскаржуваному рішенні.
Також і приписами п.58-1 Порядку №560 не передбачено обов'язку військовозобов'язаних, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, вказувати у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.
Отже, при здійсненні постійного догляду за своєю матір'ю/батьком, що потребує постійного догляду, Законом №3543-XII не передбачено умови надання відстрочки військовозобов'язаним тільки в тому випадку, коли батьки не мають інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд. Така умова законодавцем передбачена тільки для військовозобов'язаних, які зайняті постійним догляд за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка). Для випадків постійного догляду військовозобов'язаного за своїми батьками Додаток №5 щодо п.9 ч.1 ст.23 ЗУ № 3543-XII приписує обов'язок надати певні документи, які позивачем були надані на розгляд Комісії відповідача.
Однак, відповідачем при прийнятті спірного рішення не було враховано вказаних обставин, що й призвело до прийняття, на думку позивача, безпідставного та необґрунтованого рішення про відмову у наданні йому відстрочки.
Ухвалою суду від 15.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Також, указаною вище ухвалою суду, відповідачам було надано строк для надання відзиву на позовну заяву.
Ухвалу суду від 15.01.2026 відповідачі отримали через електронний кабінет в підсистемі Електронний суд (ЄСІТС) - 16.01.2026.
Однак, у встановлений судом строк та на даний час, відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 відповідачами не надано, що в силу приписів КАС України не є перешкоду для розгляду справи.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
18 квітня 2025 року ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку направив на адресу Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву, посвідчену нотаріально, у якій просив розглянути заяву та оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До своєї заяви позивачем були надані наступні документи: 1. Посвідчена копія військового квитка ОСОБА_1 ; 2. Посвідчена копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; 3. Посвідчена копія паспорта та картки платника податків ОСОБА_1 ; 4. Посвідчена копія пенсійного посвідчення ОСОБА_2 ; 5. Посвідчена копія виписки із акту огляду МСЕК ОСОБА_2 ; 6. Посвідчена копія медичного висновку ЛКК №2/82 від 10.04.2025 року ОСОБА_2 з висновком про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самостійно обслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 29.04.2025 року вих. №1066 позивачу надано відповідь, де повідомлено, що відповідно до абз. 1 п. 58 постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 заява має бути подана особисто. А щодо підстав надання відстрочки, згідно п. 9 ч. 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначено, що в наданих документах не має підтвердження здійснення постійного догляду. У зв'язку із порушенням встановленого порядку подання заяви про надання відстрочки, відсутністю всіх підтверджуючих документів відмовлено в її розгляді. Рекомендовано за наявності підстав для отримання відстрочки від призову під час мобілізації особисто подати заяву до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку, або скористатись можливостями застосунку «Резерв» (наразі можливість отримання відстрочки за допомогою вказаного застосунку реалізована не за всіма підставами визначеними ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
15.05.2025 року ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку направив на адресу Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву, якою просив: розглянути подану ним заяву від 15 травня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Додаток 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024; в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.2024) разом з посвідченими копіями документів, які підтверджують відповідне право на відстрочку. Оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. У разі відмови у наданні відстрочки за результатами розгляду заяви надати відповідь про відповідну відмову, яка оформлюється протоколом відповідно до вимог Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.
Заяву, за формою, згідно з Додатком 4 в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.2024, подано з додатками, а саме: 1. Посвідчена копія військового квитка ОСОБА_1 ; 2. Посвідчена копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; 3. Посвідчена копія паспорта та картки платника податків ОСОБА_1 ; 4. Посвідчена копія пенсійного посвідчення ОСОБА_2 ; 5. Посвідчена копія виписки із акту огляду МСЕК ОСОБА_2 ; 6. Посвідчена копія медичного висновку ЛКК №2/82 від 10.04.2025 року ОСОБА_2 з висновком №2/82 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самостійно обслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі; 7. Посвідчена копія акту Хаджибейської районної комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 08 травня 2025 року; 8. Оригінал листа Департаменту правці та соціальної політики №02-25/324 від 13.05.2025 року.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.05.2025 року вих. №1413 позивачу надано відповідь, де повідомлено, що відповідно до абз. 1 п. 58 постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 заява має бути подана особисто. А щодо підстав надання відстрочки, у листі процитовано положення згідно п. 9 ч. 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
У листі від 20.05.2025 року вих. №1413 зазначено, що у зв'язку із порушенням встановленого порядку подання заяви про надання відстрочки, відмовлено в її розгляді. Рекомендовано за наявності підстав для отримання відстрочки від призову під час мобілізації особисто подати заяву до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку, або скористатись можливостями застосунку «Резерв» (наразі можливість отримання відстрочки за допомогою вказаного застосунку реалізована не за всіма підставами визначеними ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Окремо, 20.05.2025 року в інтересах позивача його представником було подано до ІНФОРМАЦІЯ_3 адвокатський запит з проханням:
1. Надати інформацію чи отримала ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) заяву разом з додатками ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) про надання відстрочки від 15 травня 2025 року (Додаток 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024; в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.2024.
2. Надати інформацію про дату реєстрації та вхідний реєстраційний номер заяви разом з додатками ОСОБА_1 про надання відстрочки від 15 травня 2025 року.
3. Надати копію рішення про надання ОСОБА_1 або відмову у наданні відстрочки від призиву на військову службу під час мобілізації, яке оформлюється протоколом відповідно до вимог Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (відповідно додаток 6 або 7 Порядку).
4. Надати довідку про надання відстрочки ОСОБА_1 .
Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 29.05.2025 року вих. №1601 надано відповідь на адвокатський запит, де повідомлено, що заява ОСОБА_3 від 15.05.2025 року надійшла до комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 20.05.2025 року та зареєстрована за вх.№ Т-1022. Повідомлення про результати розгляду за вих. №1413 від 20.05.2025 року надіслано «Укрпоштою» на адресу заявника, зазначену у зверненні. Також зазначено, що відповідно до абз. 1 п. 58 постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 заява має бути подана особисто.
Щодо питання про надання позивачу відстрочки на підставі п. 9 ч. 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в листі ІНФОРМАЦІЯ_3 від 29.05.2025 року вих. №1601 зазначено, що так, як у ОСОБА_4 ще є донька ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка повинна здійснювати догляд за особою першого ступеня споріднення, відстрочка по п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не може бути надана.
Позивачу також було роз'яснено про необхідність особисто з'явитися до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку для оновлення даних, та за наявності підстав для отримання відстрочки від призову під час мобілізації, особисто подати заяву або скористатись можливостями застосунку «Резерв+» (наразі можливість отримання відстрочки за допомогою вказаного застосунку реалізована не за всіма підставами визначеними ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Вказані вище обставини були встановлені рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 у справі №420/18617/25, яке набрало законної сили 03.10.202025, відтак відповідно до приписів ч.4 ст.78 КАС України не доказуються при розгляді даної справи, у якій беруть участь ті самі особи, стосовно яких встановлено ці обставини.
Бездіяльність відповідача щодо не розгляду своєї заяви ОСОБА_1 оскаржив до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 позовну заяву ОСОБА_1 було задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.05.2025 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.05.2025 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та за наслідком розгляду цієї заяви прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в її наданні. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
З матеріалів справи також встановлено, що на виконання вказаного судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_8 був здійснений розгляд заяви ОСОБА_1 від 15.05.2025 про надання відстрочки, та за результатом її розгляду протоколом від 14.11.2025 №52 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні гр. ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу від час мобілізації, на особливий період, та повідомила, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
Причини відмови: п. 9 ч.1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає надання відстрочки особам, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду. Шляхом інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних, виявлено, що є інші члени родини, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані здійснювати догляд за хворою матір'ю. Однак гр. ОСОБА_1 не були додані підтверджуючі документи щодо неможливості ними здійснювати догляд.
Про прийняте рішення ОСОБА_1 відповідачем було надіслано повідомлення від 15.11.2025 №3500.
Не погодившись із прийнятим таким рішенням про відмову, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65?Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з частинами 2, 3, 5, 7 статті 1?Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
24.02.2022 Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому, воєнний стан було продовжено. На час розгляду справи воєнний стан в Україні триває.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.
На момент розгляду цієї адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (далі - Закон № 3543-ХІІ), який визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
За приписами ст.1 Закону № 3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частини 5 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року № 154 (далі - Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 8 цього Положення визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
У статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" наведені підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та передбачені категорії військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Зокрема, згідно з частиною 1 цієї статті (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.
Згідно з частинами 7, 8 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560), яким врегульовано процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Як визначено у п. 56, 57, 58, 58-1, 59-61, 64, 65 Порядку №560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, військовозобов'язаних СБУ чи розвідувальних органів) особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
До заяви додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених пунктом 9 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), про відсутність інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка). Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку, інформацію про інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.
За наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.
У разі позитивного рішення комісії відомості щодо надання відстрочки (строк відстрочки та строк дії відповідних законних підстав (настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку) протягом одного дня з дати прийняття такого рішення вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відображаються в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста, а не пізніше двох днів з дати прийняття такого рішення заявникові повідомляється про це у способи, визначені цим пунктом, та видається роздрукований (оновлений) військово-обліковий документ, сформований відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2978), або довідка за формою згідно з додатком 6 (для військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) (Абзац шостий пункту 60 в редакції Постанови КМ № 1364 від 24.10.2025, чинний на час розгляду заяви позивача (застосовується з 1 листопада 2025 року)).
У разі прийняття комісією рішення про відмову у наданні відстрочки заявникові (у тому числі військовозобов'язаному СБУ або розвідувальних органів) не пізніше ніж на наступний робочий день з дати прийняття такого рішення повідомляється про це у способи, визначені цим пунктом, за формою згідно з додатком 7. (Абзац сьомий пункту 60 в редакції Постанови КМ № 1364 від 24.10.2025, чинній на час розгляду заяви позивача (застосовується з 1 листопада 2025 року)).
Рішення комісії може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п'ять осіб.
Під час своєї роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду:
- відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов'язаного, для встановлення факту здійснення постійного догляду;
- перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві, зокрема інформацію щодо наявних прийнятих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад рішень про надання соціальних послуг з догляду за особою, за якою здійснює догляд військовозобов'язаний, за її задекларованим/зареєстрованим місцем проживання.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Заяви військовозобов'язаних про надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та підтвердні документи зберігаються у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки протягом п'яти років.
У разі втрати (зміни) підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія може скасувати (змінити) раніше прийняте нею рішення, про що повідомляється заявнику письмово не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення за формою, визначеною у додатку 10.
Судом встановлено, що у спірному випадку, позивач ОСОБА_1 , який є військовозобов'язаним, звернувся до відповідача із заявою від 27.02.2025 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", як такому, що зайнятий постійним доглядом за своєю хворою матір'ю - ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю 2 групи.
До своєї заяви, на підтвердження права на отримання відстрочки, позивач зокрема додав копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 , паспорта та картки платника податків ОСОБА_1 , пенсійного посвідчення ОСОБА_2 , виписки із акту огляду МСЕК ОСОБА_2 медичного висновку ЛКК №2/82 від 10.04.2025 року ОСОБА_2 з висновком №2/82 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самостійно обслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі; акту Хаджибейської районної комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 08 травня 2025 року та оригінал листа Департаменту правці та соціальної політики №02-25/324 від 13.05.2025 року, тощо.
Так, відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 2-18 ОВ №016368 від 19.04.2006, пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , є особою з інвалідністю 2 групи, загальне захворювання.
Згідно висновку про наявність порушення функцій оргазму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 10.04.2025, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , рекомендовано соціальні послуги: отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.
Згідно медичного висновку ЛКК КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №16» Одеської міської ради від 10.04.2025, ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду.
08 травня 2025 року комісією у складі начальника управління з реалізації міської програми з надання допомоги вразливим верствам населення Департаменту праці та соціальної політики ОМР, заступника начальника управління соціального захисту населення та соціальної політики ОМР, головного спеціаліста сектору перевірки та контролю управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі Департаменту праці та соціальної політики ОМР, лікаря загальної практики - сімейної медицини КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №16» Одеської міської ради, головного спеціаліста відділу забезпечення громадського порядку управління забезпечення громадського порядку та взаємодії з правоохоронними органами Департаменту муніципальної безпеки ОМР, головного спеціаліста відділу забезпечення діяльності органів опіки та піклування Хаджибейської РА ОМР, депутата ОМР, було складено акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, яким підтверджено факт постійного догляду ОСОБА_1 за своєю матір'ю ОСОБА_2 .
Копії указаних документів, як встановлено вище судом, також подавались на розгляд відповідачу для надання позивачу відстрочки. Однак, відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача, мотивуючи ненаданням доказів неможливості догляду іншими членами родини, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані здійснювати догляд за хворою матір'ю.
Оцінюючи такі підстави для відмови суд зазначає, що п.9 ч.1 ст.23 ЗУ № 3543-XII, на який посилався позивач у заяві передбачає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
Тобто, під час розгляду заяви позивача про надання відстрочки повинно перевірятися перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, його родинні зв'язки з особою, про яку стверджує надання догляду, наявність зайнятості військовослужбовця постійним доглядом такої особи та рішення уповноваженого органу про потребу в такому постійному догляді. Якщо ж правовідносини стосуються одного з батьків дружини (чоловіка) військовозобов'язаного, додатково має бути перевірена наявність у неї (нього) перешкод для самостійного такого догляду, у т.ч. наявність інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд.
Суд також враховує, що Додаток 5 до Порядку №560 містить перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, у залежності від категорії осіб, які мають право на відстрочку. Так, документами, що підтверджують право на відстрочку на підставі п.9 ч.1 вказаного Закону є:
для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);
для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Отже, для випадків постійного догляду військовозобов'язаного за своїми батьками Додаток №5 щодо п.9 ч.1 ст.23 ЗУ № 3543-XII приписує обов'язок надати всього два види документів:
щодо його родинних зв'язків один із таких: свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд (військовозобов'язаного), - що залежить від того, за ким здійснює постійний догляд;
щодо здійснення військовозобов'язаним постійного догляду один із таких: документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Як свідчать встановлені обставини спору, позивач надав на розгляд відповідача передбачені наведеними вище вимогами законодавства для розгляду його заяви про відстрочку, серед яких наявні докази родинних стосунків з матір'ю та тих, які підтверджують необхідність матері позивача у постійному догляді й факт такого догляду позивачем, зокрема.
Отже, позивачем були надані документи в повному обсязі, як приписує Додаток №5.
Відповідач при цьому урахував наявність інших членів родини, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані здійснювати догляд за хворою матір'ю.
Проте, на переконання суду, відповідач безпідставно не врахував, що п.9 ч.1 ст.23 ЗУ № 3543-XII та Додаток 5 до Порядку №560 передбачають обов'язок урахувати наявність інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати догляд, у правовідносинах з батьком (матір'ю) дружини (чоловіка) військовозобов'язаного. Водночас для догляду свого батька (матері) такий факт умовою виникнення права на відстрочку не вказаний.
Крім того, відповідач безпідставно залишили поза увагою, що заяву про надання відстрочки позивач обґрунтовував саме п.9, а не п.13 ч.1 ст.23 ЗУ № 3543-XII (для осіб, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі), який дійсно приписує обов'язок встановити факт відсутності інших членів сім'ї військовозобов'язаного, що могли би виконувати відповідний догляд за його батьками.
Відтак спірне рішення протиправне та підлягає скасуванню в повному обсязі, адже відповідачем, за встановлених обставин, не доведено, що відмова позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, є обґрунтованою,та була прийнята з наданням належної оцінки підставам заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу.
Для виконання завдання адміністративного суду, вказаного в ст.ст.2, 9 КАС України щодо повного та ефективного судового захисту, наявні обґрунтовані підстави зобов'язати відповідача в межах своїх повноважень повторно розглянути заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.9 ч.1 ст.23 ЗУ №3543-XII та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у цій справі.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, за наслідками судового розгляду справи, суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірності прийняття оскаржуваного рішення, відтак позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування спірного рішення є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи те, що за наслідками розгляду справи суд прийшов висновку про задоволення позову, наявні передбачені КАС України підстави для відшкодування позивачу понесених ним витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом від 14.11.2025 №52, в частині відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Зобов'язати комісію з питань відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти за результатом її розгляду рішення з урахуванням висновків суду у цій справі.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 1064,96грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .
Відповідачі:
ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_10 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_4 .
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА