Рішення від 20.04.2026 по справі 420/33836/25

Справа № 420/33836/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Хаджибейського відділу у місті Одеса про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 07.10.2025 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Хаджибейського відділу у місті Одеса про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 10.10.2025 року позов залишено без руху.

14.10.2025 року від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позову разом із уточненим позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65014, м. Одеса вул. Преображенська, 44, ідентифікаційний код: 37811384) про відмову ОСОБА_1 в оформленні паспорта громадянина України, що оформлене листом № 5114-740/5114.1.25 від 29.08.2025;

- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65014, м. Одеса вул. Преображенська, 44, ідентифікаційний код: 37811384) оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у зв'язку із втратою паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 25.05.2005 Біляївським РВ УМВС України в Одеській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним було подано до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області заяву щодо оформлення паспорту громадянина України, в зв'язку із втратою під час бойових дій (позивач є діючим військовослужбовцем) паспорту серії НОМЕР_1 , виданого 25.05.2005 Біляївським РВ УМВС України в Одеській області (надалі «Втрачений паспорт»). Підставою для оформлення паспорту є належність позивача до громадянства України, що підтверджується втраченим паспортом громадянина України та свідоцтвом про шлюб від 24.06.2006 серія НОМЕР_2 . Листом відповідача від 08.07.2025 № 5114-543/5114.1-255 позивача було запрошено до відповідача для складання акту встановлення особи разом з трьома свідками (громадянами України, бажано родичами) та надання фотокартки позивача. 10.07.2025 позивач, його дружина, ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_3 ), його донька, ОСОБА_3 (паспорт № НОМЕР_4 , свідоцтво про шлюб від 18.03.2022 серія НОМЕР_5 ), та сусідка, ОСОБА_4 (паспорт НОМЕР_6 НОМЕР_7 ), прибули до відповідача, який встановив особу позивача на підставі фотокартки, копій документів та протоколів опитування свідків. Рішенням відповідача, що оформлене листом № 5114-740/5114.1.25 від 29.08.2025, позивачу було відмовлено в оформленні паспорта громадянина України, оскільки в ході перевірки належність позивача до громадянства України не підтверджено.

Як стверджує позивач, оскільки він був документований паспортом громадянина України, не позбавлений громадянства України, паспорт не визнано недійсним, його належність до громадянства України підтверджено.

Позивач вважає рішення відповідача протиправним, оскільки він є громадянином України відповідно до втраченого паспорта.

05.11.2025 року ухвалою судді прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження по справі.

21.11.2025 року (ЕС123447/25) від представника відповідача до суду надійшов відзив на позов разом із додатками, в якому зазначено, що ГУ ДМС в Одеській області не визнає даний адміністративний позов виходячи з наступного.

У відзиві вказано, що 28.06.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Хаджибейського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області із заявою про оформлення паспорта громадянина України у зв'язку з втратою паспорта серії НОМЕР_1 . Відповідно до наданих документів 28.06.2025 Хаджибейським відділом сформована заява-анкета № 11928558 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України. Місце народження позивача: Республіка Молдова, місто Бендери, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Біляївським РВ УМВС України в Одеській області 25.05.2005. Відповідно до пункту 50 Порядку рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру). На виконання зазначеної норми Хаджибейським відділом проведено комплекс заходів з метою ідентифікації особи та підтвердження належності до громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Хаджибейський відділ направив до Біляївського відділу ГУ ДМС в Одеській області запит про підтвердження законності документування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 виданого 25.05.2005 та належності до громадянства України. Відповідно до отриманої інформації від Біляївського відділу ГУ ДМС в Одеській області встановлено, що заява про видачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданого 25.05.2005 Біляївським РВ УМВС України в Одеській області відсутня в ІП «Заява про видачу паспорта» ЄІАС УМП, що не дає можливості порівняти надану ОСОБА_1 інформацію та фотозображення з даними, наведеними у заяві про видачу паспорта, який ним було втрачено та вклеєною до неї фотокарткою. Відповідно до пункту 62 Порядку у разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку. Тому, для ідентифікації особи позивача та на виконання п. 62 Порядку, необхідно проведення процедури встановлення особи. У зв'язку з цим, ОСОБА_1 було запрошено до Хаджибейського відділу у місті Одесі ГУ ДМС України в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 23 В, кабінет № 4) для складання акту встановлення особи.

Як зазначено у відзиві, у зв'язку з цим, ОСОБА_1 було запрошено до Хаджибейського відділу у місті Одесі ГУ ДМС України в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 23 В, кабінет № 4) для складання акту встановлення особи. Під час здійснення заходів щодо ідентифікації особи ОСОБА_1 , встановлено, що заява про видачу втраченого паспорта громадянина України в базі ЄІАС УМП відсутня, але в Реєстрі наявна заява щодо внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, у зв'язку з оформленням ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон, сформована Біляївським відділом ГУ ДМС в Одеській області. Перевіркою вищезазначеної заяви встановлено, що для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон позивачем було надано оригінал паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданий 25.05.2005 Біляївським РВ УМВС України в Одеській області, який за скановано в графу переглянути/додати. Але паспорт громадянина України для виїзду за кордон вищезазначеним територіальним підрозділом ОСОБА_1 оформлено не було. На виконання п. 18. Порядку, було здійснено заходи щодо підтвердження факту належності особи ОСОБА_1 до громадянства України. Також, позивачу було надіслано запрошення, та запропоновано надати додаткові документи, наприклад: оригінали або копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України або іншої Держави батьків позивача (або одного з них), копії або оригінали документів, які свідчать про постійне проживання на території України його батьків, (або одного з них) станом на момент проголошення незалежності України 24.08.1991 та на момент набрання чинності Закону України «Про громадянство України» 13.11.1991. Вжитими заходами та проведеними перевірками, особу позивача встановлено, але підтвердити належність до громадянства України та законність документування ОСОБА_1 не вбачається за можливе. Запропоновані вищевказані документи позивач не надав.

Таким чином, як стверджує відповідач, в оформленні та видачі паспорта громадянина України позивачу відмовлено, на підставі п.п. 1 п.100 Порядку. Проаналізувавши матеріали справи встановлено особу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак не підтверджено належність до громадянства України. Враховуючи відсутність підтвердження належності до громадянства України, 29.08.2025 Хаджибейським відділом було відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України у зв'язку з тим, що особа не є громадянином України. Повідомлення про відмову в оформленні паспорта громадянина України було направлено ОСОБА_1 29.08.2025 листом № 5114-740/5114.1-25. Позивачу рекомендовано звернутись до Біляївського відділу ГУ ДМС в Одеській області для усунення обставин за якими йому було відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України.

З урахуванням вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

21.11.2025 року (вх.№ ЕС123546/25) від представника відповідача до суду надійшло заява разом із копіями матеріалів справи позивача, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та перевіривши їх наданими доказами, суд встановив таке.

28.06.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Хаджибейського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області із заявою про оформлення паспорта громадянина України у зв'язку з втратою паспорта серії НОМЕР_1 .

У заяві про втрату паспорта позивачем було повідомлено, що 04.09.2022 року під час військових дій паспорт згорів.

Відповідно до наданих документів 28.06.2025 Хаджибейським відділом сформована заява-анкета № 11928558 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України.

Судом встановлено, що в матеріалах, сформованих за вказаною заявою позивача наявна, зокрема, копія військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_8

Згідно вказаного військового витка ОСОБА_1 27.02.2022 року призваний у Збройні Сили України.

Відповідно до даного посвідчення ОСОБА_1 прийняв військову присягу 03.03.2022 року.

Разом із позовом позивачем також надано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_9 , яке видано 23.06.2023 року.

Малиновським відділом у місті Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до Біляївського відділу ГУ ДМС в Одеській області було направлено запит №5114/2054-25 від 21.07.2025 року, в якому Малиновський відділ просив:

- на виконання п. 55, 60 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» Постанови КМУ № 302 від 25.03.2015 року, зі змінами, перевірити факт видачі бланку паспорта серії НОМЕР_1 виданого 25.05.2005 за Книгою обліку надходження і втрачання бланків паспортів на ім'я ОСОБА_1 ;

- на виконання п.18 Порядку підтвердити належність до громадянства України та законність видачі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданого 25.05.2005.

У відповідь на вказаний запит Біляївським відділом ГУ ДМС в Одеській області складено лист, в якому не підтверджено видачу паспорта гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Бендери Р. Молдова, серії НОМЕР_1 від 25.05.2005 року, виданого Біляївським РВ ГУДМС України в Одеській області у зв'язку відсутністю заяви про видачу паспорта громадянина України (форма 1).

Одночасно у листі повідомлено, що підтвердити належність до громадянства України та законність документування вказаної особи не має можливості, Біляївським відділом проводиться службова перевірка, щодо законності видачі паспорта гр. ОСОБА_1 .

В матеріалах за заявою №11928558 наявна відповідь ВОМІРМП УПРЕ ГУ ДМС в Одеській області згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_10 , який народився у Молдові, м.Бендери, ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрований у АДРЕСА_1 за документом, що посвідчує особу - паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , який видано Біляївським РВ УМВС України в Одеській області 25.05.2005 року.

Листом відповідача від 08.07.2025 № 5114-543/5114.1-255 позивача було запрошено до відповідача для складання акту встановлення особи разом з трьома свідками (громадянами України, бажано родичами) та надання фотокартки позивача.

У даному листі також вказано, що для підтвердження Вашої належності до громадянства України, в зв'язку з тим, що станом на момент проголошення незалежності України 24.08.1991 року та на момент на момент набрання чинності Закону України «Про громадянство України» 13.11.1991 року, позивач був неповнолітньою дитиною, Управління просило надати додаткові документи, наприклад: оригінали або копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України або іншої Держави батьків позивача (або одного з них), копії або оригінали документів, які свідчать про постійне проживання на території України батьків позивача, (або одного з них) станом на вищезазначені дати.

Як зазначено відповідачем, запропоновані вищевказані документи позивач не надав.

Відповідачем було проведено процедуру встановлення особи ОСОБА_1

10.07.2025 позивач, його дружина, ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_3 ), його донька, ОСОБА_3 (паспорт № НОМЕР_4 , свідоцтво про шлюб від 18.03.2022 серія НОМЕР_5 ), та сусідка, ОСОБА_4 (паспорт НОМЕР_11 ).

Судом встановлено, що 28.08.2025 року за результатами проведення процедури встановлення особи ОСОБА_1 Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області складено висновок, який затверджено начальником Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області О.Погребняк.

У висновку вказано, що Управлінням прийнято рішення:

1. Особу громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено, належність до громадянства України не підтверджено.

2. Відповідно до п. 100 п.п.1 Порядку, в оформленні та видачі паспорта громадянина України ОСОБА_1 відмовлено.

3. Про прийняте рішення сповістити заявника в установлений законодавством термін.

4. Надіслати інформацію до Біляївського відділу ГУ ДМС в Одеській області для проведення службової перевірки за фактом видачі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданого 25.05.2005 року Біляївським РВ УМВС України в Одеській області.

У висновку, зокрема, вказано, що за відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян, виявлений актовий запис про шлюб № 53, складений 24.06.2006 року відділом ДРАЦС Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області на відносно гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В графі № 10 зазначений паспорт серії НОМЕР_1 виданого 25.05.2005 року Біляївським РВ УМВС України в Одеській області, також виявлений актовий запис про народження дитини № 709, складений 11.07.2000 року Київським відділом РАЦС Одеського міського управління юстиції на гр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . В графі № 20 «для відміток» наявний запис: Громадянство батьків документально не підтверджено:

29.08.2025 року відповідачем на адресу позивача було направлено лист №5114-740/5114.1-25, в якому зазначено, що під час здійснення заходів щодо ідентифікації особи ОСОБА_1 , встановлено, що заява про видачу втраченого паспорта громадянина України в базі ЄІАС УМП відсутня, але в Реєстрі наявна заява щодо внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, у зв'язку з оформленням ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон, сформована Біляївським відділом ГУ ДМС в Одеській області. Перевіркою вищезазначеної заяви встановлено, що для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон позивачем було надано оригінал паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданий 25.05.2005 Біляївським РВ УМВС України в Одеській області, який за скановано в графу переглянути/додати. Але паспорт громадянина України для виїзду за кордон вищезазначеним територіальним підрозділом ОСОБА_1 оформлено не було.

У листі вказано, що вжитими заходами та проведеними перевірками, особу позивача встановлено, але підтвердити належність до громадянства України та законність документування ОСОБА_1 не вбачається за можливе.

Таким чином, як зазначено у листі №5114-740/5114.1-25, в оформленні та видачі паспорта громадянина України позивачу відмовлено, на підставі п.п. 1 п. 100 Порядку.

Вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65014, м. Одеса вул. Преображенська, 44, ідентифікаційний код: 37811384) про відмову ОСОБА_1 в оформленні паспорта громадянина України, що оформлене листом № 5114-740/5114.1.25 від 29.08.2025, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року № 2235-III (далі - Закон № 2235-ІІІ) документом, що підтверджує громадянство України є паспорт громадянина України.

Статтею 6 Закону № 2235-ІІІ передбачено, що громадянство України набувається:

1) за народженням;

2) за територіальним походженням;

3) внаслідок прийняття до громадянства;

4) внаслідок поновлення у громадянстві;

5) внаслідок усиновлення;

6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в заклад охорони здоров'я, заклад освіти або інший дитячий заклад, у дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю;

7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки;

8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини;

9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства;

10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ (далі - Положення №2503-ХІІ), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Документом, що посвідчує особу громадянина України за кордоном і при перетинанні державного кордону України, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон або дипломатичний і службовий паспорти, посвідчення особи моряка і проїзний документ дитини. Ці документи виготовляються і оформляються відповідно до положень, що затверджуються Президентом України на підставі рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО, Дос. №9303).

Згідно з п.2 Положення №2503-ХІІ паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

За приписами абз. 1 п.12, п.13 Положення №2503-ХІІ видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина. Для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35x45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Згідно із п.19 Положення №2503-ХІІ громадянин повинен надійно зберігати паспорт.

Про втрату паспорта громадянин зобов'язаний терміново повідомити центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, який видає тимчасове посвідчення, що підтверджує його особу. Форма тимчасового посвідчення та порядок його видачі встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.

06.12.2012 набрав чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VI, який визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Підпунктами «а» та «б» пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 року №5492-УІ встановлено, що документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зокрема, є паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Цій нормі кореспондують приписи ч.1 ст.21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 року №5492-УІ, якою передбачено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 року №5492-УІ оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).

Пунктами 1, 3-4 Порядку №302 визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт. Паспорт оформлюється особам, які не досягай 18-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 18-річного віку, - на кожні 10 років.

Відповідно до п.7 Порядку №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються:

1) особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто;

2) особі, яка досягла 14-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена судом, - на підставі заяви-анкети одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники);

3) особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, - через уповноважену особу адміністрації відповідної установи, місця попереднього ув'язнення або закладу (далі - уповноважена особа).

7-1. Особа віком від 14 до 18 років, яка має задеклароване/зареєстроване місце проживання та яка не зареєстрована в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, під час оформлення паспорта вперше може за її бажанням одночасно зареєструватися в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з подальшим відображенням інформації про РНОКПП у паспорті.

У разі коли за даними ДПС встановлено, що особа раніше була зареєстрована в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та дані про особу, які надійшли від ДМС для проведення реєстрації, збігаються з даними про особу, наявними в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, ДПС надсилає ДМС дані про РНОКПП.

У разі коли за даними ДПС встановлено, що особа раніше була зареєстрована в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та дані про особу, які надійшли від ДМС для проведення реєстрації, відрізняються від даних про особу, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, ДПС надсилає ДМС повідомлення про необхідність звернення до контролюючого органу для реєстрації в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків або внесення змін до зазначеного Реєстру. У такому разі паспорт оформляється без внесення даних про РНОКПП.

Пунктом 8 Порядку №302 визначено, що паспорт видається:

не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання;

не пізніше ніж через сім робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання;

не пізніше ніж через три робочих дні з дня оформлення заяви-анкети для його отримання, поданої протягом одного року з дня звільнення особи, стосовно якої згідно із Законом України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Паспорт, який оформлюється вперше, видається не пізніше ніж через сім робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.

У разі оформлення заяви-анкети розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС (далі - розміщений за межами України відокремлений підрозділ), паспорт видається особі у строк, що не перевищує трьох місяців.

Документи ля оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, його відокремлених підрозділів (філій, представництв), у тому числі розміщених за межами України відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС (п. 19 Порядку №302).

Відповідно до п.24 Порядку №302, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

Якщо під час прийому документів заявник надав паспорт/паспорт громадянина України для виїзду за кордон, які за даними відомчої інформаційної системи є недійсними, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта здійснює його/їх вилучення в установленому порядку.

Вилучені недійсні паспорт/паспорт громадянина України для виїзду за кордон та акт про їх вилучення передаються до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який прийняв відповідне рішення, на підставі акта приймання-передачі, а у разі їх вилучення працівником уповноваженого суб'єкта - до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який обслуговує відповідний уповноважений суб'єкт.

За приписами п.25 Порядку №302 у разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта із використанням кваліфікованого електронного підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).

Пунктом 33 Порядку №302 передбачено, що разі коли під час перевірки виявлено, що паспорт, який подано уповноваженому суб'єкту для обміну, визнано недійсним відповідно до пункту 108 цього Порядку, та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, який поданий заявником, визнано недійсним відповідно до підпунктів 1, 2, 5-8 пункту 89 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 45, ст. 1188; 2017 р., № 2, ст. 38), працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС у рішенні про залишення заяви-анкети без руху інформує заявника про вилучення (у тому числі тимчасово) паспорта, паспорта громадянина України для виїзду за кордон та необхідність звернення до уповноваженого суб'єкта для одержання довідки про його вилучення.

У разі надходження повідомлення територіального органу/ територіального підрозділу ДМС про необхідність вилучення (у тому числі тимчасово) паспорта працівник уповноваженого суб'єкта вилучає паспорт відповідно до пункту 107 цього Порядку, а паспорт громадянина України для виїзду за кордон - відповідно до пункту 88 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152.

Заява-анкета, вилучений (у тому числі тимчасово) паспорт, паспорт громадянина України для виїзду за кордон та акт про його вилучення передаються до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який прийняв відповідне рішення, на підставі акта приймання-передачі.

Питання подання заявником документів для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого, визначено саме пунктами 46-68 цього Порядку.

Так, відповідно до п.46 Порядку №302 заявник для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого подає такі документи:

1) заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року (далі - заява про втрату паспорта);

2) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);

3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);

5) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);

6) документ, що посвідчує особу законного представника/ уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;

7) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом» та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

8) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):

про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;

про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;

про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;

про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;

документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації;

9) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби);

10) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном, або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну);

11) заява про зняття з консульського обліку.

У разі втрати/викрадення паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, МВС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи, які дають змогу ідентифікувати таку особу.

У разі оформлення паспорта особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, документи, зазначені в цьому пункті, подаються уповноваженою особою територіальному підрозділу ДМС разом із супровідним листом відповідної установи, місця попереднього ув'язнення або закладу.

До документів також долучаються власноручно написана заява особи про необхідність оформлення паспорта, в якій за відсутності документів, зазначених в абзаці вісімнадцятому цього пункту, зазначається відповідна інформація, та окремий аркуш з підписом особи (у разі відсутності фізичних вад) для подальшого сканування із застосуванням засобів Реєстру.

Під час підготовки документів уповноважена особа проводить перевірку тотожності особи, зображеної на фотокартці, з особою, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу.

Пунктами 48-49 Порядку №302 визначено, що працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов'язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.

Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт.

Пунктами 53-57 Порядку №302 визначено, що працівником територіального підрозділу ДМС проводиться перевірка персональних даних особи за даними обліку територіального органу ДМС.

Якщо паспорт, який втрачено/викрадено, був виданий територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву про втрату паспорта, працівник територіального підрозділу ДМС порівнює дані особи та її фотозображення з даними заяви про видачу паспорта, який втрачено/викрадено, та вклеєною до неї фотокарткою, і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.

У разі видачі паспорта, який втрачено/викрадено, іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі паспорта, який втрачено/викрадено, не пізніше наступного дня після прийняття до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС.

Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними наведеними у заяві про видачу паспорта, який втрачено/викрадено, та вклеєною до неї фотокарткою. У графі “Службові відмітки» заяви про видачу паспорта проставляється відмітка про дату надходження запиту та територіальний підрозділ ДМС, який здійснює оформлення паспорта замість втраченого/викраденого.

За результатами перевірки надається відповідь територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, за формою, встановленою МВС, та заява про видачу паспорта, який втрачено/викрадено, сканується до відомчої інформаційної системи ДМС.

Пунктом 60 Порядку №302 визначено, що після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта, встановлення факту оформлення особі паспорта, який заявлено як втрачений/викрадений, та його реквізитів, ідентифікації особи працівник територіального підрозділу ДМС складає за заявою про втрату паспорта висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником такого територіального підрозділу ДМС. У висновку зазначаються результати перевірки і прийняте рішення про оформлення паспорта.

Відповідно до п.п.61- 64 Порядку №302 у разі коли паспорт зразка 1994 року був оформлений територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний підрозділ ДМС надсилає запити до відповідного територіального органу ДМС.

У разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку.

За результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі втраченого паспорта зразка 1994 року, перевірки факту належності до громадянства України особи, яка набула громадянство України відповідно до статті 6 Закону України “Про громадянство України», працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за формою, встановленою МВС, та приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.

Якщо за результатами проведення процедури встановлення особи її не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника відповідно до пунктів 100 і 101 цього Порядку.

Підстави для відмови в оформленні та видачі паспорта визначено п.100 Порядку №302.

Так, п.п.1 п.100 Порядку №302 визначено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо особа не є громадянином України.

Згідно з п.101 Порядку №302 у рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.

У разі подання заяви-анкети через уповноваженого суб'єкта територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення до уповноваженого суб'єкта для подальшого вручення заявнику.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта.

Саме приписи п.п.1 п.100 Порядку №302 стали підставою для відмови у видачі позивачу паспорта громадянина України.

Судом встановлено, що позивачу було видано паспорт серії НОМЕР_1 25.05.2005 року Біляївським РВ УМВС України в Одеській області

При розгляді даної адміністративної справи суд враховує також те, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.06.2021 року по справі №420/5229/21, яке набрало законної сили, встановлено таке:

«… наявними в матеріалах справи копіями паспортів громадянина України підтверджується, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є громадянами України, зокрема на момент народження позивача. Так, паспорт громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_1 видано 25.05.2005 року Біляївським РВ УМВС України в Одеській області (а.с.14-18), паспорт громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , серії НОМЕР_12 видано 28.07.2006 року Біляївським РВ УМВС України в Одеській області (а.с.19-23). Також в копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_13 від 24.06.2006 року ОСОБА_1 та ОСОБА_6 (прізвище після реєстрації шлюбу ОСОБА_7 ) містяться відповідні записи, що вказані особи є громадянами України (а.с.24)».

Тобто, факт документування позивача паспортом громадянина України підтверджено рішення суду по вищевказаній справі.

При цьому, з пояснень відповідача вбачається, що станом на дату розгляду поданої позивачем заяви про видачу паспорта, рішення про скасування, відкликання або визнання недійсною вищезазначеної тимчасової посвідки на постійне проживання ГУ ДМС у Дніпропетровській області не приймалося.

Суд враховує, що до заяви про видачу паспорта позивачем було додано копію військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_8

Згідно вказаного військового витка ОСОБА_1 27.02.2022 року призваний у Збройні Сили України по мобілізації.

Відповідно до даного посвідчення ОСОБА_1 прийняв військову присягу 03.03.2022 року.

Разом із позовом позивачем також надано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_9 , яке видано 23.06.2023 року.

Згідно з ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Суд зазначає, що ч.1 ст.21-1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» іноземці та особи без громадянства можуть бути прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.

Так, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - мобілізація).

Саме у зв'язку із прийняттям даного указу позивач як громадянин України проходить військову службу.

При цьому на вказану службу позивача мобілізовано як громадянина України, конституційний обов'язок якого є захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

Отже, наявні в матеріалах справи докази підтверджують, що належність позивача до громадянства України.

Доказів позбавлення позивача громадянства України чи належності позивача до громадянства буд-якої іншої країни судом з матеріалів справи не встановлено та відповідачем не надано.

Документування позивачем паспортом громадянина України у 2005 році також є доведеним фактом.

В той же час, причини відсутності відповідної інформації в органі, що такий паспорт виданий відповідачем так і не встановлено та доказів того, що підставою для вказаного є злочинна діяльність позивача чи іншої особи до суду не надано.

Водночас, відповідачем не надано доказів та судом не встановлено фактів, які б свідчили про подання позивачем під час оформлення паспорту громадянина України свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, чи приховування позивачем будь-якого суттєвого факту, за наявності якого вона не мала права на отримання паспорту.

Посилання відповідача на відсутність записів у реєстрах, суд вважає безпідставним, оскільки останнє не доводить відсутність громадянства, а лише вказує на можливу помилку в обліку ДМС.

Так, у постанові від 21.03.2023 у справі № 420/7530/21, Верховний Суд наголошує, що обов'язок доказування або виправлення помилок та недоліків (у випадку якщо такі мали місце) покладається виключно на державний орган, що приймав рішення, та ні в якому разі не є підставою для обмеження у правах та свободах, або незаконному позбавленню громадянства України.

Конституційний Суд України у Рішенні №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року висловив правову позицію, відповідно до якої, рішення суб'єкта владних повноважень повинні бути гарантією стабільності суспільних відносин, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що у Головного управління ДМС в Дніпропетровській області наявний обов'язок розглянути заяву-анкету позивача та оформити позивачу паспорт громадянина України у зв'язку з його втратою.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Хаджибейського відділу у місті Одеса про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнати протиправним рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про відмову ОСОБА_1 в оформленні паспорта громадянина України, що оформлене листом № 5114-740/5114.1.25 від 29.08.2025.

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у зв'язку із втратою паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 25.05.2005 Біляївським РВ УМВС України в Одеській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ).

Відповідач - Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (вул. Преображенська, 44, м. Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 37811384).

Суддя O.A. Вовченко