Рішення від 20.04.2026 по справі 420/29534/25

Справа № 420/29534/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Фермерського господарства «Кедр-Ко» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Фермерське господарство «Кедр-Ко» з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень Комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.07.2025 року №13088051/33827427, №13088052/33827427, №13088053/33827427, №13088121/33827427, зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, складені Фермерським господарством «Кедр-Ко» №1 від 24.06.2025 року, №2 від 24.06.2025 року, №3 від 29.06.2025 року, №4 від 30.06.2025 року датами їх подання на реєстрацію.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзивів на цю заяву, а позивачу - відповіді на відзиви.

Позов, відповідь на відзив обґрунтовані тим, що позивачем виписані податкові накладні, однак їх реєстрація зупинена та податковим органом запропоновано надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних. Позивачем такі документи направлені Комісії ГУ ДПС в Одеській області і такі документи підтверджують законність та реальність господарських операцій, здійснюваних позивачем, однак всупереч вимогам законодавства Комісією відмовлено в реєстрації податкових накладних. При цьому, в квитанціях податкового органу відсутній чітко окреслений перелік документів та вимоги до них, що необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної. Таким чином оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Відзив Головного управління ДПС в Одеській області на позовну заяву обґрунтований тим, що позивачем надано на реєстрацію податкові накладні, реєстрація яких зупинена та контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, позивачем такі документи надані, однак вони не підтверджують реальність здійснення господарських операцій та позивачем не надані заявки на відвантаження та рахунки фактури, видаткові накладні, акти приймання-передачі, сертифікати якості, довідки про походження зерна, договори оренди складів, платіжні документи, тощо. Таким чином, оскаржувані рішення є правомірними та не підлягають скасуванню.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Фермерське господарство «Кедр-Ко» є юридичною особою, яка перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області як платник податків, є платником ПДВ, основним видом діяльності позивача є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код згідно КВЕД 01.11). Крім того, позивач здійснює наступні види діяльності: 01.50 Змішане сільське господарство; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 10.39 Інші види перероблення та консервування фруктів і овочів; 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів; 10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання; 10.72 Виробництво сухарів і сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання; 10.73 Виробництво макаронних виробів і подібних борошняних виробів; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Позивач зазначає, що господарську діяльність член та голова ФГ «Кедр Ко» здійснює самостійно власними силами, оскільки має посвідчення тракториста-машиніста, що дозволяє самостійно працювати на сільськогосподарській техніці, здійснювати посів та збір урожаю. Таким чином, у зв'язку з відсутністю виробничої необхідності, Фермерське господарство не залучає інший управлінський чи технічний персонал для здійснення господарської діяльності, не придбаває послуги з виконання робіт та відповідно не нараховує відповідні оплати самозайнятим та/або фізичним особам за виконані роботи чи надані послуги.

Для здійснення господарської діяльності у господарства наявна необхідна матеріально-технічна база, а саме: Трактор колісний, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини № НОМЕР_1 , Трактор колісний БЕЛАРУС-82.1, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини № НОМЕР_2 ; склад; Круподерка; Комбайн зернозбиральний НИВА- СК5; Земельні ділянки на території населеного пункту Білолісся за межами населеного пункту.

Щодо вищевказаних об'єктів ФГ було подано до контролюючого органу повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП, що підтверджується квитанціями №2 від 21.03.2023 року, 11.01.2022 року та 15.07.2025 року. Перевезення товару (транспортування продукції) здійснюється як правило самостійно Покупцями з поля чи складу підприємства, щодо якого подано повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП.

Для здійснення господарської діяльності Фермерське господарство орендує земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що знаходяться на території Білоліського старостинського округу Татарбунарської ТГ Білгород-Дністровського району Одеської області, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, та інформація про які відображена в податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік з додатками та квитанцією №2 про подання. Ці земельні ділянки орендуються Фермерським господарством на підставі договорів оренди. Щодо земельних ділянок Фермерським господарством подано до контролюючого органу повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП. Щодо обсягів посівних площ та зібраного врожаю, на земельних ділянках, що перебувають у користуванні ФГ, платником податків до контролюючого органу подавалася відповідна звітність.

Відповідно до положень п. п. 14.1.36 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем складені та направлені на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні №1 від 24.06.2025 року, №2 від 24.06.2025 року, №3 від 29.06.2025 року, №4 від 30.06.2025 року по операціям з ТОВ «ТАЙМ ОФ ТІМ».

Проте, відповідно до квитанцій реєстрацію накладних зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки обсяг постачання товару/послуги 1003 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Позивачем 04.07.2025 року подано повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з поясненнями та копіями всіх необхідних документів на підтвердження реальності здійснення підприємством господарської операції, що підтверджується документами довільного формату та квитанцією № 2 щодо податкової накладної №1 від 24.06.2025 року, №2 від 24.06.2025 року та №3 від 29.06.2025 року.

Крім того, позивачем 07.07.2025 року подано повідомлення №2 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з поясненнями та копіями всіх необхідних документів на підтвердження реальності здійснення підприємством господарської операції, що підтверджується документами довільного формату та квитанцією №2 щодо податкової накладної №4 від 30.06.2025 року.

До пояснень були додані договори поставки, рахунки на оплату, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, сільськогосподарську звітність, повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП.

Відповідачем направлено позивачу повідомлення №13064693/33827427 від 10.07.2025 року про надання додаткових документів та пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної № 4 від 30.06.2025 року, зокрема, про надання документів: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; первинні документи щодо: постачання, придбання товарів, послуг, зберігання продукції, транспортування продукції, навантаження продукції, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, в тому числі: рахунки-фактури, інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено.

На це повідомлення позивач 16.07.2025 року подав повідомлення №2 разом із документами довільного формату щодо податкової накладної №4 від 30.06.2025 року.

Однак комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийняті рішення від 17.07.2025 року №13088051/33827427, №13088052/33827427, №13088053/33827427, №13088121/33827427 про відмову в реєстрації податкових накладних №1 від 24.06.2025 року, №2 від 24.06.2025 року, №3 від 29.06.2025 року, №4 від 30.06.2025 року в зв'язку з ненадання/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. У графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» нічого не зазначено.

Позивач не погодився з правомірністю рішень про відмову в реєстрації податкових накладних та подав на них скарги до ДПС України з наданням документів стосовно спірних господарських операцій, а також тих, які підтверджують наявності у позивача ресурсів для здійснення господарської діяльності.

За результатами розгляду скарг комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті рішення №31442/33827427/2 від 01.08.2025 року, №31396/33827427/2 від 01.08.2025 року, №31430/33827427/2 від 01.08.2025 року, №31398/33827427/2 від 01.08.2025 року, якими скарги залишені без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін.

Позивачем надавалися до податкового органу докази, які свідчать, що між Фермерським господарством «Кедр-Ко» та ТОВ «ТАЙМ ОФ ТІМ» укладений договір поставки №КП2506-2305 від 23.06.2025 року на реалізацію позивачем пшениці врожаю 2025 року власного виробництва у кількості 90000 нетто кг +/-10%. Вартість Товару без ПДВ становить для пшениці 1-го класу - 710100 грн., для пшениці 3-го класу 729900 грн., для пшениці 2-го класу 738000 грн. Постачальник зобов'язується передати Товар на умовах EXW (франко-склад Постачальника) - БІЛОЛІССЯ. Покупець здійснює виплату у розмірі 86 відсотків оплати за Товар в українських гривнях шляхом банківського перерахування на розрахунковий рахунок Постачальника протягом 10 робочих днів з моменту надання Постачальником Покупцю сканованих наступних документів: рахунку на оплату; реєстру по відвантаженню Товару, підготовленого Постачальником згідно товарно-транспортних накладних; видаткову накладну та відповідну кількість Товару згідно реєстру; товарно-транспортних накладних на відвантаження Товару з відмітками відправника про відвантаження Товару; акт приймання-передачі Товару.

На виконання умов Договору позивачем виставлений контрагенту рахунок №1 від 24.06.2025 року на оплату Товару (пшениця українського походження, врожаю 2025 року, у кількості 38380 кг.) у загальному розмірі 345212,75 грн. (в т.ч. ПДВ - 42394, 55 грн.). Поставка товару відбулася 24.06.2025 року, що підтверджується накладною №1 від 24.06.2025 року та товарно-транспортною накладною №1003885 від 24.06.2025 року.

На виконання умов Договору позивачем виставлений контрагенту рахунок №2 від 24.06.2025 року на оплату Товару (пшениця українського походження, врожаю 2025 року, у кількості 43340 кг.) у загальному розмірі 389825,96 грн. (в т.ч. ПДВ 47873,36 грн.). Поставка товару відбулася 24.06.2025 року, що підтверджується накладною №2 від 24.06.2025 року та товарно-транспортною накладною №1003886 від 24.06.2025 року.

Перевезення Товару відбувалося із земельних ділянок ФГ власниками силами та за власний рахунок покупця - ТОВ «ТАЙМ ОФ ТІМ». Приймання Товару зі сторони Покупця здійснював директор ТОВ «ТАЙМ ОФ ТІМ» на підставі довіреності №0000-000146 від 26.06.2025 року.

За цими поставками позивачем складені податкові накладні №1 від 24.06.2025 року та №2 від 24.06.2025 року. Оплата товару здійснена Покупцем частково за платіжними інструкціями, а строк сплати решти вартості поставленого Товару за умовами договору не настав.

Крім того, між Фермерським господарством «Кедр-Ко» та ТОВ «ТАЙМ ОФ ТІМ» укладений договір поставки №КП2506-3003 від 29.06.2025 року на реалізацію позивачем пшениці врожаю 2025 року власного виробництва у кількості 40000 нетто кг +/-10%. Вартість Товару без ПДВ становить для пшениці 1-го класу - 324400 грн., для пшениці 3-го класу 338400 грн., для пшениці 2-го класу 342000 грн. Постачальник зобов'язується передати Товар на умовах СРТ смт. Сарата. Покупець здійснює виплату у розмірі 86 відсотків оплати за Товар в українських гривнях шляхом банківського перерахування на розрахунковий рахунок Постачальника протягом 10 робочих днів з моменту надання Постачальником Покупцю сканованих наступних документів: рахунку на оплату; реєстру по відвантаженню Товару, підготовленого Постачальником згідно товарно-транспортних накладних; видаткову накладну та відповідну кількість Товару згідно реєстру; товарно-транспортних накладних на відвантаження Товару з відмітками відправника про відвантаження Товару; акт приймання-передачі Товару.

На виконання умов Договору позивачем виставлений контрагенту рахунок №3 від 29.06.2025 року на оплату Товару (пшениця українського походження, врожаю 2025 року, у кількості 23020 кг.) у загальному розмірі 222014,09 грн. (в т.ч. ПДВ - 27264,89 грн.). Поставка товару відбулася 29.06.2025 року, що підтверджується накладною №3 від 29.06.2025 року та товарно-транспортною накладною №1003887 від 29.06.2025 року.

На виконання умов Договору позивачем виставлений контрагенту рахунок №4 від 30.06.2025 року на оплату Товару (пшениця українського походження, врожаю 2025 року, у кількості 19860 кг.) у загальному розмірі 193575,42 грн. (в т.ч. ПДВ - 23772,42 грн.). Поставка товару відбулася 30.06.2025 року, що підтверджується накладною №4 від 30.06.2025 року та товарно-транспортною накладною №1003888 від 30.06.2025 року.

Перевезення Товару відбувалося із земельних ділянок ФГ за власний рахунок транспортом покупця - ТОВ «ТАЙМ ОФ ТІМ», про що складений акт надання послуг №355 від 30.06.2025 року та виставлений рахунок на оплату №259 від 30.06.2025 року, а продавцем - Фермерським господарством «Кедр-Ко» здійснена оплата, про що свідчить платіжна інструкція №551 від 11.07.2025 року. Приймання Товару зі сторони Покупця здійснював директор ТОВ «ТАЙМ ОФ ТІМ» на підставі довіреності №0000-000163 від 30.06.2025 року.

За цими поставками позивачем складені податкові накладні №3 від 29.06.2025 року та №4 від 30.06.2025 року. Оплата товару здійснена Покупцем частково за платіжними інструкціями, а строк сплати решти вартості поставленого Товару за умовами договору не настав.

Щодо походження товару позивачем надавалися до податкового органу звіт за формою №4-сг (річна) про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2025 року, які становлять 51 га.; звіт за формою №29-сг про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2024 році; податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік із додатками, зокрема, відомістю про наявність земельних ділянок. Щодо посівного матеріалу позивач використовував власне насіння пшениці, вирощене у 2024 році, що підтверджується даними звіту за формою 29-сг (площа посівна пшениці становить 43 га, обсяг виробництва пшениці після доробки становить 3040 ц), а також придбане насіння у ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Агро-Ритм» на підставі договору купівлі-продажу №1238/09 від 06.09.2024 року, видаткової накладної №1238 від 10.09.2024 року та платіжної інструкції №499 від 06.09.2024 року. Посівний матеріал зберігався на складі за адресою с. Білолісся, вул. Польова,10, про наявність якого повідомлено контролюючий орган формою 20-ОПП. Щодо закупівлі засобів захисту рослин, позивач здійснював таку закупівлю у контрагента ТОВ «УКРАВІТ САЙЕНС ПАРК» відповідно до договору поставки №21427-2025-Од від 11.11.2024 року, що підтверджується специфікацією №6310-B-2025 від 19.03.2025 року, платіжною інструкцією №533 від 27.02.2025 року, видатковою накладною №ЦБ-5529 від 20.03.2025 року. Закупівля селітри, карбаміду та амофосу здійснювалась позивачем у ТОВ «ТАЙМ ОФ ТІМ» на підставі договору поставки №ПД2502-0303 від 03.02.2025 року, договору поставки №ПД2502-0304 від 03.02.2025 року, договору поставки №ПД2503-1001 від 10.03.2025 року, рахунків на оплату №84, №33, №32, видаткових накладних №168 від 24.03.2025 року, №110 від 19.02.2025 року, №111 від 19.02.2025 року, товарно-транспортних накладних №206911 від 19.02.2025 року, №206912 від 19.02.2025 року. Щодо закупівлі палива позивач має договірні відносини з ТОВ «ОКТАН» (договір №40 від 24.02.2025 року) та придбання палива підтверджується рахунком-фактурою №80 від 15.05.2025 року, платіжною інструкцією №541.

Відповідно до положень п. 201.1, 201.7, 201.10, 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 12, 13 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, після надходження податкової накладної до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та перевірка, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних, за результатами якої формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної.

Згідно з п. 5, 6 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Додатком 3 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165, встановлено Критерії ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій зазначено, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає «Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520.

Відповідно до п. 2, 3, 4, 5, 7, 9 «Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку та надсилає його платнику податку на додану вартість.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Оскаржуване позивачем рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області прийняте з підстав ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. У графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» нічого не зазначено.

Суд вважає прийняті відповідачем рішення про відмову в реєстрації податкових накладних №1 від 24.06.2025 року, №2 від 24.06.2025 року, №3 від 29.06.2025 року, №4 від 30.06.2025 року необґрунтованими та протиправними, з огляду на наступне.

Згідно висновків Верховного Суду в рішенні від 07 грудня 2022 року у справі №500/2237/20, які враховуються судом, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів. В протилежному випадку невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Така позиція викладена у постановах Верховного Суду від 29.06.2022 року у справі №380/5383/21, від 03.11.2021 року у справі №360/2460/20, від 18.05.2022 року у справі №440/170/20, від 01.12.2021 року у справі №600/1878/20-а, від 20.01.2022 року у справі №140/4162/21, від 28.06.2022 року у справі №380/9411/21, від 16.09.2022 року у справі №380/7736/21.

Положення п. 5 «Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» визначений перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, але він не є вичерпним.

Згідно висновків Верховного Суду у постанові від 10 квітня 2020 року у справі №819/330/18 для кожного критерію передбачений самостійний список документів, за умови подання якого, приймається рішення про реєстрацію податкової накладної. При цьому загальне посилання на Вичерпний перелік документів контролюючим органом не є достатнім, а перелік документів, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення контролюючим органом, повинен бути конкретизований та чіткий. Дотримання вимоги чіткості і недвозначності щодо інформації, яка зазначена в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, є особливо важливим з огляду на специфіку податкового законодавства та наслідки недотримання платником податків вимог щодо подання неповного переліку документів.

Недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого у відповідача виникла можливість прояву нічим необмеженої дискреції. Вказане, на думку суду, призвело до прояву суб'єктом владних повноважень негативного розсуду, внаслідок чого платник податків не зміг належним чином виконати свої обов'язки, мета яких - реєстрація податкової накладної.

У постанові Верховного Суду від 10.06.2021 року у справі №822/1886/18 зазначено, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції, щодо якої складено податкову накладну, направлену для реєстрації в Реєстрі, хоч і визначений у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між ними, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.

Саме за результатами детального дослідження змісту документів, наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної в Реєстрі, реєстрація якої була зупинена. За відсутності чіткої вимоги щодо документів, які контролюючий орган вважав необхідними для реєстрації податкової накладної, в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної на платника не може бути перекладена відповідальність у вигляді відмови в реєстрації податкової накладної (вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.07.2022 у справі №520/15348/20).

Суд звертає увагу, що в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних та в повідомленні про необхідність надання додаткових документів був зазначений загальний перелік документів які необхідно надати без їх конкретизації, а в оскаржуваних рішеннях відповідач взагалі не зазначає перелік документів, які не надані.

В даному випадку, без конкретизації чіткого переліку документів, які податковий орган вимагає надати, позивач надав всі документи, які на його думку підтверджують здійснення спірних господарських операцій, а оскільки в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних та в повідомленні про необхідність надання додаткових документів не містилося вимог про надання конкретних документів, відповідач поставив позивача в умови правової невизначеності та не може відмовляти в реєстрації податкових накладних.

До того ж, відповідачем не надано доказів направлення повідомлення позивачу щодо всіх податкових накладних, та повідомлення стосується тільки податкової накладної №4 від 30.06.2025 року.

Позивачем надані до податкового органу та до суду пояснення та документи, які підтверджують здійснення позивачем господарських операцій, за якими ним подано на реєстрацію податкові накладні, з цих документів можливо встановити зміст і обсяг господарських операцій.

Крім того, позивачем надано до податкового органу та до суду документи, які підтверджують наявність у позивача товару, поставленого контрагенту, можливість його вирощування та збирання, наявність матеріально-технічної бази для цього.

Будь-яких обґрунтувань не прийняття цих документів, зазначення конкретного переліку таких документів, інших підстав, які б свідчили про порушення позивачем норм податкового законодавства податковий орган в оскаржуваних рішеннях не наводить.

Вимагаючи великий масив документів, що безпосередньо не стосуються операцій, за якими подано на реєстрацію податкові накладні, податковий орган виходить за межі моніторингових функцій процедури реєстрації податкових накладних.

Позивачем, незважаючи на відсутність чіткої конкретизації переліку документів, які позивач мав надати для підтвердження господарських операцій для реєстрації податкових накладних, надав документи, в тому числі, які підтверджують придбання пального, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, наявність земельних ділянок, подання звітів щодо вирощування, в тому числі, пшениці, яка поставлена контрагенту.

Твердження податкового органу в відзиві на позовну заяву про ненадання певних документів є безпідставними, оскільки чіткий перелік таких документів в оскаржуваних рішеннях не зазначений.

Враховуючи викладені обставин, суд приходить до висновку щодо протиправності рішень Комісії ГУ ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкових накладних №1 від 24.06.2025 року, №2 від 24.06.2025 року, №3 від 29.06.2025 року, №4 від 30.06.2025 року

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, суд вважає, що під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту порушеного права беззаперечно повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини протиправності оскаржуваних рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області, суд вважає, що саме зобов'язання Державної податкової служби України здійснити реєстрацію зазначених податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є ефективним способом захисту порушених прав позивача, оскільки законодавством України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних покладено на Державну податкову службу України.

Відповідно до п. 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В даному випадку, зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані позивачем податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, у зв'язку із чим, враховуючи протиправність оскаржуваних рішень відповідач має бути зобов'язаний судом здійснити реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх направлення до податкового органу на реєстрацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Фермерського господарства «Кедр-Ко» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.

Щодо судових витрат, зокрема, сплаченого судового збору, він підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань у відповідності до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Фермерського господарства «Кедр-Ко» (вул. Салтикова Капітана, буд. 28 А, м. Татарбунари, Білгород-Дністровський район, Одеська область, 68100, код ЄДРПОУ 33827427) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень Комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.07.2025 року №13088051/33827427, №13088052/33827427, №13088053/33827427, №13088121/33827427, зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, складені Фермерським господарством «Кедр-Ко» №1 від 24.06.2025 року, №2 від 24.06.2025 року, №3 від 29.06.2025 року, №4 від 30.06.2025 року датами їх подання на реєстрацію - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 17.07.2025 року №13088051/33827427, №13088052/33827427, №13088053/33827427, №13088121/33827427.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Фермерського господарства «Кедр-Ко» №1 від 24.06.2025 року, №2 від 24.06.2025 року, №3 від 29.06.2025 року, №4 від 30.06.2025 року датами їх подання на реєстрацію.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Фермерського господарства «Кедр-Ко» (вул. Салтикова Капітана, буд. 28 А, м. Татарбунари, Білгород-Дністровський район, Одеська область, 68100, код ЄДРПОУ 33827427) сплачений судовий збір у розмірі 9689,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА