Рішення від 20.04.2026 по справі 400/4280/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2026 р. № 400/4280/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Агро Сервіс Юг», вул. Вадима Благовісного, 25, офіс 8, м. Миколаїв, 54006,

до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005,

провизнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом, в частині внесення до переліку ризикових платників податків; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро Сервіс Юг» (далі також - позивача, ТОВ «Агро Сервіс Юг») звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі також - відповідач, ГУ ДПС), в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Миколаївській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації, яке оформлено протоколом, в частині включення/внесення Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Сервіс Юг» до переліку підприємств, які відповідають Критеріям ризиковості платника податків;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Миколаївській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро Сервіс Юг» з переліку підприємств, які відповідають Критеріям ризиковості платника податків.

Ухвалою від 06.12.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (головуючий суддя Устинов І.А.).

Ухвалою від 17.01.2020 року суд зупинив провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі № 1340/5304/18.

Відповідно до наказу голови Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 року № 85-к суддю ОСОБА_1 відраховано зі штату Миколаївського окружного адміністративного суду у зв'язку зі звільненням його на підставі рішенням Вищої ради правосуддя від 08.07.2025 № 1419/15-25 у відставку.

01.09.2025 року було здійснено повторний автоматичний розподіл справи.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею для розгляду цієї справи визначено суддю Мельника О.М.

Ухвалою від 05.09.2025 року суд прийняв справу до свого провадження, розпочав її розгляд спочатку, та зупинив провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі № 1340/5304/18.

Відповідно до наказу голови суду від 17.02.2026 року № 33-к суддю Мельника О.М. відраховано зі штату Миколаївського окружного адміністративного суду у зв'язку із звільненням його рішенням Вищої ради правосуддя від 17.02.2026 року № 215/0/15-26.

19.02.2026 року було здійснено повторний автоматичний розподіл справи.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу, головуючим у справі визначено суддю Малих О.В.

Ухвалою від 23.02.2026 року суд прийняв справу до свого провадження та поновив провадження у справі. Розгляд справу ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 262 КАС України, без виклику сторін у судове засідання.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що протокольне рішення ГУ ДПС належних підстав та причин мотивації віднесення ТОВ «Агро Сервіс Юг» до ризикових платників податків не містить. Разом з тим, внесення позивача до переліку ризикових платників перешкоджає провадженню господарської діяльності товариства з огляду на те, що реєстрація усі його податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) автоматично зупиняється, що здійснює перешкоди у податковій діяльності товариства.

Відповідач надав відзив на позов, в якому у задоволенні позову просив відмовити. Заперечуючи проти вимог позивача відповідач зазначив, що згідно з інформацією, яка міститься в протоколі від 23.05.2019 року № 79, управлінням моніторингу доходів та обліково-звітних систем, за результатом аналізу податкових накладних, поданих на реєстрацію до ЄРПН та не зупинених системою СМКОР, виявлено підприємство ТОВ «Агро Сервіс Юг», яке формує податковий кредит за рахунок придбання послуг у підприємств з ознаками «зустрічний транзит».

Платником ТОВ «Агро Сервіс Юг» протягом 2019 року зареєстровано у ЄРПН податкові накладні на суму ПДВ 700,5 тис. грн на реалізацію послуг по сертифікації сільськогосподарських культур (ветеринарні свідоцтва). При цьому, сума ліміту, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні сформована за рахунок придбання у 2019 році: у платників реального сектору економіки на суму ПДВ 28,2 тис. грн послуг з організації відбору та доставки проб с/г культур; оренди приміщення, АТЗ, канцелярських товарів та ін.; у платників з ознаками «зустрічний транзит» на суму ПДВ 708,8 тис. грн транспортно-експедиторські послуги та послуги з експедиційного обслуговування.

З урахуванням викладеного, Комісією прийнято рішення про внесення до Журналу ризикових платників податків вище наведених СГ з Критерієм ризику: наявна податкова інформація, що свідчить про здійснення ризикових операцій.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

ТОВ «Агро Сервіс Юг» зареєстровано як юридична особа 24.10.2014 року та перебуває на обліку ГУ ДПС як платник податку на додану вартість.

Основний вид економічної діяльності: 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.

Інші види господарської діяльності позивача: 71.20 Технічні випробування та дослідження; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 46.41 Оптова торгівля текстильними товарами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.

При неодноразовому направленні податкових накладних на реєстрацію в ЄРПН, на адресу позивача надходили квитанції про прийняття документа та його зупинення. Підстава: «Відповідно до п. 20.1.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Згідно інформації, розміщеної в електронному кабінеті платника, 23.05.2019 року позивача внесено до переліку ризикових платників податків у зв'язку з відповідністю підприємства пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.

01.10.2019 року позивач звернувся до ГУ ДПС із запитом про надання інформації щодо підстав блокування податкових накладних та надання копії рішення Комісії ГУ ДФС про включення позивача до переліку ризикових платників із зазначенням ознаки ризиковості, яка слугувала підставою для прийняття такого рішення.

Станом на момент звернення до суду, ГУ ДПС відповіді на запит не надала.

Не погоджуючись із внесенням його до переліку ризикових платників податку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Згідно витягу з протоколу засідання Комісії ГУ ДФС у Миколаївській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної-розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 23.05.2019 року № 79, платником ТОВ «Агро Сервіс Юг» протягом 2019 року зареєстровано у ЄРПН податкові накладні на суму ПДВ 700,5 тис. грн на реалізацію послуг по сертифікації сільськогосподарських культур (ветеринарні свідоцтва). При цьому, сума ліміту, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні сформована за рахунок придбання у 2019 році

- у платників реального сектору економіки на суму ПДВ 28,2 тис. грн послуг з організації відбору та доставки проб с/г культур; оренди приміщення, АТЗ, канцелярських товарів та ін.;

- у платників з ознаками «зустрічний транзит» на суму ПДВ 708,8 тис. грн транспортно-експедиторські послуги та послуги з експедиційного обслуговування.

З урахуванням викладеного вище Комісією прийнято рішення про внесення до Журналу ризикових платників податків вище наведених СГ з Критерієм ризику: податкова інформація.

Критерії ризиковості платника податку затверджені листом ДФС України від 21.03.2018 року № 959/99-99-07-18 (далі - Критерії). Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації а також Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 (далі - Порядок № 117).

За положеннями пункту 5 Порядку № 117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Як встановлено пунктом 6 Порядку № 117, у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пункту 10 Порядку № 117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

На виконання пункту 10 Порядку №117 ДФС України 21.03.2018 року наказом № 144 затвердила Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків (далі - Наказ № 144).

Так, Наказом № 144 передбачено, що усі платники податків, що подають на реєстрацію податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, перевіряються ДФС на відповідність критеріям ризиковості, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України. Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків згідно з п. 1.6 Критеріїв.

Засідання Комісії щодо розгляду питань про внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків проводиться згідно з порядком, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», та оформлюється протоколом.

До протоколу засідання Комісій обов'язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п. 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією.

За результатами засідання Комісії та протокольно прийнятого рішення (внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків) голова Комісії забезпечує негайне внесення інформації щодо включення/виключення зазначених платників до/із переліку платників податків в режимі «Журнал ризикових платників податків» розділу «Робота Комісії регіонального рівня» підсистеми «Аналітична система» ІТС «Податковий блок» як платників з ознаками ризиковості.

Відповідно до п. 1.6 Критеріїв комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2статті 46 Податкового кодексу України;

наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до Критеріїв відповідачем суду не доведено.

Відповідачем не надано до суду: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п. 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією, які згідно «Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків» обов'язково додаються до протоколу засідання Комісій.

Крім того, на думку суду, відповідачем прийнято оскаржуване протокольне рішення з недотриманням п. 9 ч. 2 ст. 2 КАС України, тобто без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення. Протилежного відповідачем не доведено.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Сервіс Юг» (вул. Вадима Благовісного, 25, офіс 8, м. Миколаїв, 54006, код ЄДРПОУ 39457030) до Головного управління ДПС в Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 44104027) - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Миколаївській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації, яке оформлено протоколом від 23.05.2019 року № 79, в частині внесення Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Сервіс Юг» до переліку підприємств, які відповідають Критеріям ризиковості платника податків.

3. Зобов'язати Головне управління ДПС у Миколаївській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро Сервіс Юг» з переліку підприємств, які відповідають Критеріям ризиковості платника податків.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 44104027) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Сервіс Юг» (вул. Вадима Благовісного, 25, офіс 8, м. Миколаїв, 54006, код ЄДРПОУ 39457030) судові витрати у розмірі 3842,00 грн (три тисячі вісімсот сорок дві гривні 00 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 20.04.2026 року.

Суддя О.В. Малих