20 квітня 2026 року Справа №160/12365/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Конєва С.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі звіт Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 02.09.2024р. у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Відповідача-1: Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, до Відповідача-2: Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування наказу №12-к о/с від 23.02.2024р. в частині та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Відповідача-1: Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, до Відповідача-2: Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування наказу №12-к о/с від 23.02.2024р. в частині та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено частково, а саме:
- визнано протиправним та скасовано наказ Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №12-к від 23.02.2024р. “Про встановлення надбавки за вислугу років державним службовцям» в частині внесення змін до наказу №3-к від 11.01.2024р. щодо встановлення ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби станом на 25 січня 2024р. в розмірі 16 відсотків та з 18.05.2024р. - 18 відсотків посадового окладу;
- визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі в розмірі 16 відсотків посадового окладу, починаючи з 25 січня 2024р. згідно абзацу 2 пункту 12 розділу Прикінцеві положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» №3460-ІХ;
- зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3-к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України “Про державну службу», з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум;
- у іншій частині позову відмовлено.
16.06.2025р. через систему "Електронний суд" від Заявниці ( ОСОБА_1 ) до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.06.2025р. у цій справі було задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 та застосовано судовий контроль за виконанням наведеного рішення суду шляхом зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області подати звіт про виконання судового рішення у цій справі в частині зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3-к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України “Про державну службу», з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум, у 3-х місячний строк з дня отримання наведеної ухвали суду, виходячи з норм ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
25.09.2025р. через систему "Електронний суд" Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області подало до суду заяву, яка фактично є звітом про виконання судового рішення у цій справі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.10.2025р. у цій справі було прийнято звіт Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 та встановлено Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 в частині зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3-к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України “Про державну службу», з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум, протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали суду, виходячи з приписів ч.11 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
05.01.2026р. через систему "Електронний суд" Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області подало до суду заяву, яка фактично є звітом про виконання судового рішення у цій справі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.01.2026р. у цій справі було прийнято звіт Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 та встановлено Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 в частині зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3-к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України “Про державну службу», з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум, протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали суду, виходячи з приписів ч.11 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 31.03.2026р. у цій справі заяву Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення у справі №160/12365/24 було задоволено та змінено спосіб і порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 року у справі №160/12365/24 із зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3-к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України “Про державну службу», з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум, на стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 надбавку за вислугу років у розмірі 6499,54 грн.
10.04.2026р. через систему "Електронний суд" від представника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області до суду надійшов звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. по справі №160/12365/24, в якому остання просила прийняти даний звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 у справі № 160/12365/24 посилаючись на те, що оскільки у головного розпорядника бюджетних коштів ДСА України наявна окрема бюджетна програма для забезпечення виконання рішень суду (КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів»), виконання судових рішень на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя здійснюється саме з цієї бюджетної програми, а тому, виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024, у справі №160/12365/24 в частині здійснення виплат, повинно здійснюватися згідно із законодавством України за рахунок бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів", у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період; ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 березня 2026 року заяву Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення було задоволено та змінено спосіб і порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 року у справі №160/12365/24 із зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3 к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України «Про державну службу», з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум, на стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 надбавку за вислугу років у розмірі 6499,54 грн.; Законом України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" за бюджетною Програмою затверджені видатки в розмірі 10,0 млн гривень, що розподілені між судами, органами та установами системи правосуддя; кошторисом ТУ ДСА України в Дніпропетровській області на 2026 рік кошторисні призначення за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" складають лише 28 300,00 грн.(не достатньо для виконання рішень). Отже, фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України; Територіальне управління систематично звертається до Державної судової адміністрації України для вирішення питання щодо виділення коштів на бюджетну програму КПКВ 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя"(далі Програма) для забезпечення виконання судових рішень, де також врахована сума по рішенню Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24. Листом №1932/25 від 04.03.2026, територіальне управління вчергове звернулося до ДСА України для виділення додаткових бюджетних асигнувань на бюджетну Програму.
Згідно частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Так, при розгляді звіту Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24, суд виходить з наступного.
За приписами ч.1, ч.2 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Відповідача-1: Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, до Відповідача-2: Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування наказу №12-к о/с від 23.02.2024р. в частині та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено частково, зокрема:
- зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3-к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України “Про державну службу», з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. по справі №160/12365/24, ТУ ДСА України в Дніпропетровській області здійснено перерахунок надбавки за вислугу років ОСОБА_1 з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум та загалом нарахованих, недоотриманих сум надбавки за вислугу років на державній службі складає 6499,54 грн. з урахування передбачених законом податків та обов'язкових платежів, що підтверджується копією листа відповідача від 26.09.2025р. та листів від 04.04.2025р., від 07.08.2025р. щодо надання інформації про потреби судів, органів і установ систем правосуддя у видатках на виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя.
Ухвалою суду від 30.06.2025р. застосовано судовий контроль за виконанням рішення суду у цій справі шляхом зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області подати звіт про виконання судового рішення у цій справі в частині зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3-к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України “Про державну службу», з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум, у 3-х місячний строк з дня отримання наведеної ухвали суду, виходячи з норм ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
В подальшому, ухвалою суду від 31.03.2026р. у цій справі заяву Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення у справі №160/12365/24 було задоволено та змінено спосіб і порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 року у справі №160/12365/24 із зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3-к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України “Про державну службу», з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум, на стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 надбавку за вислугу років у розмірі 6499,54 грн.
Згідно до вимог ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України Про виконавче провадження встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з державних органів регулюється Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень (далі Закон №4901) та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 за № 845 (далі Порядок №845).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону №4901 передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Пунктом 3 Порядку №845 визначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Приписами п.6 Порядку №845 передбачено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб заяву про виконання такого рішення та відповідні документи.
Згідно п.33 порядку №845 встановлено зокрема, що у разі коли судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника. У разі встановлення боржнику відповідних бюджетних асигнувань після передачі до Казначейства документів та відомостей орган Казначейства здійснює заходи, спрямовані на безспірне списання коштів з рахунків боржника, визначені цим Порядком.
Отже, із аналізу наведених вище приписів слідує, що після зміни способу і порядку виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 на стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 надбавки за вислугу років у розмірі 6499,54 грн., дане рішення суду підлягає виконанню органом Казначейства відповідно до пункту 3 Порядку №845.
Відповідно до ч.1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Судовий контроль відповідно до ч.1 ст.382 КАС України передбачає зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В свою чергу, суд звертає увагу, що в даному випадку орган Казначейства не виступав відповідачем у даній справі, а отже не може вважатися, в розумінні ч.1 ст.382 КАС України, суб'єктом владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення у даній справі.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для продовження судового контролю у даній справі, оскільки фактично вказане рішення суду підлягає виконанню відповідним органом Казначейства.
З огляду на зазначене, суд доходить висновку про необхідність прийняття звіту Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Прийняти звіт Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання ухвали у відповідності до вимог ст. 295, ч.5 ст.382-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва