Справа 127/12696/26
Провадження 1-кс/127/4925/26
17 квітня 2026 року м. Вінниця
Слідчий суддя Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання прокурора Вінницької окружної прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів, за відсутності фіксації судового розгляду технічними засобами,
Прокурор Вінницької окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду з вищевказаним клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.
Клопотання мотивовано тим, що Вінницькою окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42025022110000401 від 22.10.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, у зв'язку із чим у органу досудового розслідування постала необхідність у отриманні дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів.
Під час судового розгляду, з матеріалів клопотання встановлено, що одним із джерел фінансування місцевих бюджетів для зазначених потреб є пайова участь замовників будівництва у розвитку інфраструктури населених пунктів, обов'язок сплати якої до 31.12.2019 визначався ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та протягом 2020 року п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні».
Задля покращення інвестиційної привабливості України, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» (далі - Закон № 132-IX) скасовано інститут пайової участі для замовників будівництва на перерахування до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури населених пунктів. При цьому, встановлено перехідний період для сплати коштів пайової участі на 2020 рік, порядок та умови перерахування яких визначено «Прикінцевими та перехідними положеннями» вказаного Закону.
Відповідно до ст. 40 Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон № 3038) зобов'язання замовника будівництва, який має намір забудови земельної ділянки, шляхом перерахування до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту, де здійснюється будівництво, у строк до прийняття об'єкта в експлуатацію. Прийняття об'єкта в експлуатацію є строком, з якого вважається, що забудовник порушує зазначені зобов'язання.
Разом з тим, пунктом 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 132-IX визначено, що договори про сплату пайової участі, укладені до 01.01.2020, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання.
Відтак, ця норма права застосовується лише до договорів, які підписані до 01.01.2020, оскільки саме у цьому випадку правовідносини з оплати участі в інфраструктурі населеного пункту є триваючими та до них можуть застосовуватись положення норми права, що втратила чинність. Якщо ж договори під час дії цієї норми мали бути укладені, однак їх укладено не було, то відсутні підстави вважати, що такі правовідносини виникли та тривають.
Також, відповідно до п. 13 Розділу І Закону № 132-IX з 01.01.2020 виключено ст. 40 Закону № 3038. Таким чином, починаючи з 01.01.2020 обов'язку укладати з органом місцевого самоврядування відповідного договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, як способу прийняття пайової участі замовників будівництва, не передбачено.
Проте, законодавцем в абзаці 2 п. 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 132-IX чітко встановлено, що протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (пайову участь) у такому розмірі (якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, чинним на день набрання чинності цим Законом): для нежитлових будівель та споруд - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; для житлових будинків - 2 відсотки вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.
При цьому, враховуючи вимоги підпунктів 3, 4 абз. 2 п. 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 132-IX, замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, а також сплатити пайову участь грошовими коштами до прийняття цього об'єкта в експлуатацію.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що передбачений «Прикінцевими та перехідними положеннями» Закону № 132-IX порядок пайової участі замовника будівництва було впроваджено законодавцем для: об'єктів будівництва, зведення яких розпочато у попередні роки, однак які станом на 01.01.2020 не були введені в експлуатацію, а договори про сплату пайової участі між замовниками та органами місцевого самоврядування до 01.01.2020 не були укладені; об'єктів, будівництво яких розпочате у 2020 році.
При цьому, обов'язок замовника будівництва щодо звернення у 2020 році до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва у першому випадку виникає протягом 10 робочих днів після 01.01.2020, а для об'єктів, будівництво яких розпочате у 2020 році, - упродовж 10 робочих днів після початку такого будівництва.
Водночас, наявні підстави вважати, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, діючи в інтересах забудовників, впродовж 2020-2025 років не вживали заходів для захисту інтересів громади щодо зобов'язання забудовників сплатити кошти пайової участі у розвитку інфраструктури міста Вінниці, внаслідок чого бюджетом ІНФОРМАЦІЯ_2 недоотримано коштів.
Так, за наявними відомостями у реєстрі дозвільних документів на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва « ІНФОРМАЦІЯ_3 » установлено, що згідно сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ІУ123200710221 від 14.07.2020, ІУ123240617344 від 26.06.2024, ІУ123220712805 від 15.07.2022, ІУ123230309116 від 15.03.2023, ІУ123231124412 від 06.12.2023 прийнято в експлуатацію об'єкт «Нове будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садочком по АДРЕСА_1 (буд. № № 8, 15, АДРЕСА_2 , 18, 20)» (замовник ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 "), будівництво яких розпочато 01.02.2019, 10.09.2019, 07.09.2020, 07.06.2021, 09.11.2019.
У вказаних документах в частині сплати пайової участі зазначено посилання на п. 13 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні», який, серед іншого, стосується виключення із Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» ст. 40, що регулювала порядок залучення коштів пайової участі.
Таким чином, у даному випадку забудовником, з огляду на відсутність відомостей про укладення договору про пайову участь, проігноровано законодавче зобов'язання перерахувати у 2020 році до місцевого бюджету 2 відсотки вартості будівництва житлового об'єкта, яке передбачене п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні».
Для встановлення об'єктивної істини у кримінальному провадженні, досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, щодо сплати (несплати) пайової участі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » юридична адреса: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 .
Вказані документи мають важливе значення для всебічного, повного і неупередженого дослідження усіх обставин кримінального провадження, оскільки відомості, які у них містяться необхідні для встановлення винних у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, а також за їх допомогою можна встановити наявність або відсутність обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Тимчасовий доступ до речей і документів, які зазначені у клопотанні та їх вилучення не тягне негативних наслідків, передбачених п. 10 ч. 1 ст. 309 КПК України, оскільки орган досудового розслідування звертається із клопотанням про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та не позбавляє володільця документів можливості здійснювати свою діяльність та в жодному разі не порушує права і свободи, визначені Конституцією України, а саме особисті, політичні, соціально-економічні та культурні, в тому числі право на підприємницьку діяльність, яке визначене ст. 42 Конституції України.
На підставі викладеного, прокурор просив слідчого суддю клопотання задовольнити.
Прокурор в судове засідання не з'явився, однак попередньо суду надано матеріали кримінального провадження та копії документів на обґрунтування клопотання, а також надав заяву про розгляд клопотання у його відсутність. Клопотання підтримав у повному обсязі.
Суд вважає за необхідне розглянути клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, відповідно до вимог ст. 163 КПК України.
Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи наведене, судовий розгляд клопотання здійснювався за відсутності фіксації судового процесу технічними засобами.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Матеріалами кримінального провадження та клопотанням прокурора підтверджено те, що речі та документи про доступ до яких клопоче прокурор мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та проведення експертиз.
Враховуючи те, що вказані обставини є доведеними матеріалами кримінального провадження, оскільки сукупність інших заходів, застосованих прокурором підтверджує неможливість отримання вказаних відомостей іншими способами, а в подальшому відомості, що містяться в речах та документах можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, тому слідчий суддя дійшов висновку, що дане клопотання слід задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 159, 162, 163, 164, 165 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора Вінницької окружної прокуратури ОСОБА_3 - задовольнити.
Надати дозвіл прокурорам Вінницької окружної прокуратури ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та/або слідчим Вінницького районного управління поліції ГУ Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , на тимчасовий доступ, виїмку належним чином завірених копій документів, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » юридична адреса: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , а саме:
- документів щодо будівництва об'єктів «Нове будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садочком по АДРЕСА_1 (буд. № 8, 15, 16, 18, 20)»;
- документів, що підтверджують право власності (користування) земельною ділянкою, відведеною під будівництво, документів щодо утворення земельних ділянок (поділу, об'єднання земельних ділянок);
- загальний будівельний проект, схема генерального плану мікрорайону (житлового комплексу, кварталу, тощо);
- містобудівні умови та обмеження (зі змінами), затверджена у встановленому порядку проектно-кошторисної документації в частині техніко-економічних показників об'єкта; позитивного висновку будівельної експертизи; документів, що підтверджують техніко-економічні показники об'єкта до здійснення будівництва: документи на право власності, технічний паспорт об'єкта, тощо; документів, що підтверджують право замовника на виконання будівельних робіт, документи щодо розгляду таких звернень;
- звернення до ІНФОРМАЦІЯ_1 про укладення договору пайової участі з додатками, договори про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_5 з додатками, довідки про сплату пайової участі, документи, що стали підставою для звільнення від сплати пайової участі;
- документи щодо будівництва житлових та нежитлових приміщень у яких розташовані об'єкти соціальної сфери, а також документи щодо передачі їх у комунальну власність
- інформацію щодо осіб, які створювали та подавали електронні документи, вносили відомості до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва з метою отримання сертифікаті про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, накази про призначення на посаду (інші документи, що підтверджують трудові, або договірні відносини), посадові інструкції (інші документи, що визначають коло посадових обов'язків).
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя