Ухвала від 20.04.2026 по справі 922/447/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"20" квітня 2026 р. м ХарківСправа № 922/447/26

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Калантай М.В.

розглянувши матеріали

позовної заявиФізичної особи-підприємця Дмитренка Володимира Андрійовича, м. Миргород Полтавської області

до Фізичної особи-підприємця Рущака Костянтина Васильовича, м. Харків

про розірвання договору та стягнення 218 400,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець Дмитренко Володимир Андрійович (надалі - позивач) звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Рущака Костянтина Васильовича (надалі - відповідач), в якому просить розірвати договір поставки №8/07 від 15.07.2025, укладений між сторонами, а також стягнути з відповідача 163800,00грн. грошових коштів попередньої оплати, 54600,00грн. штрафу.

На підтвердження позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань щодо виготовлення та поставки у встановлений договором строк штаму для кутника 90х90x65, який був частково оплачений позивачем шляхом внесення попередньої оплати. У зв'язку з цим, позивач на підставі ч.2 ст.849 ЦК України відмовився від договору та просить стягнути з відповідача отриману суму попередньої оплати, а також згідно з п.5.3 Договору - штраф у розмірі 20% за прострочення виконання замовлення більш ніж на 15 діб.

Ухвалою від 17.02.2026 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд також вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру розмір ставки судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2026 установлено в розмірі 3328,00грн.

При цьому слід враховувати, що згідно з частиною 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Також, частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

У даному випадку, оскільки позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру (про розірвання договору) та одну вимогу майнового характеру (про стягнення заборгованості в загальному розмірі 218400,00грн.), за подання позовної заяви у даній справі належало сплатити судовий збір у розмірі 5324,80грн. ((3328,00грн. х 2) х 0,8).

Однак, в матеріалах справи наявна платіжна інструкція №37 від 10.02.2026 про сплату судового збору лише в сумі 3328,00грн., тобто в меншому розмірі, ніж встановлено чинним законодавством, що є порушенням вимог пункту 2 частини 1 статті 164 ГПК України та є процесуальною перешкодою для подальшого розгляду справи.

Частиною 11 статті 176 ГПК України передбачено, що суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне зобов'язати позивача протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали надати докази долатити судового збору у розмірі 1996,80грн. (5324,80грн. - 3328,00грн.)

Суд роз'яснює позивачу, що частинами 12, 13 статті 176 ГПК України визначено, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

Також суд зауважує, що відповідно до статті 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі, крім випадку, передбаченого частиною другою цієї статті.

Таким чином, останнім днем строку розгляду даної справи в порядку спрощеного позовного провадження є 20.04.2026 (з урахуванням вихідних днів).

Проте, з огляду на необхідність надання позивачу часу на усунення виявлених недоліків позовної заяви, дотримання вказаного строку фактично є неможливим. У зв'язку з цим, суд дійшов висновку про необхідність розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження.

Згідно з частиною 6 статті 250 ГПК України якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.

Керуючись статтями 176, 234, 250 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Розгляд справи №922/447/26 здійснювати за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі.

Залишити позовну заяву Фізичної особи-підприємця Дмитренка Володимира Андрійовича без руху.

Зобов'язати Фізичну особу-підприємця Дмитренка Володимира Андрійовича усунути виявлені недоліки та протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали надати докази долатити судового збору у розмірі 1996,80грн.

Відповідно до частини 7 статті 6 ГПК України учасникам справи, які зареєстрували електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, судові рішення у даній справі вручатимуться судом виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронних кабінетів таких учасників.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвалу підписано 20.04.2026.

СуддяМ.В. Калантай

Попередній документ
135804234
Наступний документ
135804236
Інформація про рішення:
№ рішення: 135804235
№ справи: 922/447/26
Дата рішення: 20.04.2026
Дата публікації: 21.04.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Харківської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів (крім категорій 201000000-208000000), з них; поставки товарів, робіт, послуг, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (22.04.2026)
Дата надходження: 12.02.2026
Предмет позову: розірвання договору та стягнення коштів
Розклад засідань:
08.05.2026 11:00 Господарський суд Харківської області