вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
09.04.2026м. ДніпроСправа № 904/655/25
за позовом Криворізької центральної окружної прокуратури Дніпропетровської області (м.Кривий Ріг Дніпропетровської області) в інтересах держави в особі Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (с. Лозуватка Криворізького району Дніпропетровської області)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (м. Дніпро)
про визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570/72 від 28.02.2022 та стягнення безпідставно отриманих грошових коштів у розмірі 62 044 грн. 17 коп.
Суддя Ліпинський О.В.
Секретар судового засідання Перебийніс О.О.
Представники:
прокурор: Шустова В.А.
від позивача: не з'явився
від відповідача: Бондаренко К.А.
Керівник Криворізької центральної окружної прокуратури Дніпропетровської області звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (далі Позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (далі - Відповідач) яким просить суд:
- визнати недійсною додаткову угоду № 1 від 28.07.2022 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради;
- визнати недійсною додаткову угоду № 2 від 26.08.2022 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради;
- визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 30.08.2022 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради;
- визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 23.09.2022 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради;
- визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 29.09.2022 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» на користь Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради грошові кошти в розмірі 62 044 грн. 17 коп.
Позов мотивовано тим, що при укладенні Додаткових угод №№1, 2, 3, 5, 6 не було підтверджено належними та допустимими доказами факту коливання, динаміки цін на електричну енергію, не доведено, що коливання цін на РДН зробило для Постачальника виконання Договору зі споживачем невигідним (збитковим). Крім того, додатковими угодами №№ 2, 3, 5, 6 було перевищено максимально допустиме обмеження у підвищення ціни на електроенергію як товар на 10%, що є порушенням ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області (суддя Фещенко Ю.В.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що під час укладення спірних додаткових угод, сторони керувалися вимогами законодавства та умовами укладеного Договору.
Відносно доводів прокурора щодо відсутності належних доказів в підтвердження підвищення ціни, Відповідач зазначив, що чине на час виникнення спірних правовідносин законодавство, не передбачало, які саме документи мають підтверджувати факт коливання ціни, який критерій віднесення цього коливання до значного та показник очевидної невигідності договору. Також Відповідач зазначив, що закон не регулює, за який період має братися до уваги коливання або достатнім є просто відхилення ціни по відношенню до узгодженої у договорі, тому сторони передбачили їх у договорі і домовились про умови між собою. Відповідач зауважує, що така домовленість цілком відповідає змісту положень Цивільного та Господарського кодексів України щодо свободи волевиявлення сторін, оскільки відповідні положення договору не суперечать жодному із положень чинного законодавства і в судовому порядку не визнавались недійсними. Подальше укладання додаткових угод відповідало пунктам договору, здійснювалося на його підставі та на виконання його умов. Сторони обрали як джерело для отримання інформації про коливання ціни на ринку оприлюднені ДП «Оператор ринку» відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» на веб-сайті (https://www.oree.com.ua) результати торгів на ринку «на добу наперед». Ці відомості доступні широкому загалу та можуть бути перевірені будь-ким. Саме через публічність і загальнодоступність цієї інформації сторонами у договорі була закріплена можливість розглядати відомості на сайті Оператора ринку як підтвердження коливання на РДН і як підставу для внесення змін до договору.
Щодо максимально допустимого обмеження у підвищення ціни на електроенергію, Відповідач зазначив, що у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 сформована позиція по справі № 922/2321/22 про неприпустимість підвищення ціни у договорі понад встановленого ліміту у 10%, але п'ятеро суддів Великої Палати Верховного Суду висловили спільну Окрему думку від 06.02.2024, в якій не погодилися з позицією Великої Палати, з урахуванням чого, вбачається, що навіть серед суддів Великої Палати Верховного Суду немає одностайної думки щодо правозастосування положень пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» в частині збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку. На думку Відповідача, це підтверджує недостатню якість і однозначність положень пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», що призводить до спірного її розуміння, різного правозастосовчого підходу та, як наслідок, судових спорів.
20.05.2025 суд зупинив провадження у справі № 904/655/25 до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24.
09.01.2026 від прокурора надійшло клопотання про поновлення провадження у справі в зв'язку з закінченням касаційного перегляду справи № 920/19/24.
Розпорядженням керівника апарату суду від 13.01.2026, у зв'язку з відрахуванням судді Фещенко Ю.В. зі штату суду, призначено повторний автоматизований розподіл справи № 904/655/25, за результатами якого справу передано на розгляд судді Ліпинському О.В.
Ухвалою суду від 19.01.2026 року справу прийнято до розгляду суддею Ліпинським О.В. та поновлено провадження у справі.
10.03.2026 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті в засіданні на 09.04.2026 року.
В порядку ст. ст. 233, 240 ГПК України, в судовому засіданні 09.04.2026 року оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення, складання повного рішення відкладено на строк до десяти днів із дня закінчення розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи у відкритому судовому засіданні, дослідивши подані докази, господарський суд, -
Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (Замовник, Споживач) на веб-порталі уповноваженого органу 21.01.2022 оприлюднено відомості про проведення закупівлі товару ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія «Електрична енергія для закладів освіти, культури та будівлі Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (місцевий бюджет)» очікуваною вартістю 1 404 152,72 UAH з ПДВ. Номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель UA-2022-01- 21-009569-b.
За результатами розгляду тендерних пропозицій визнано переможцем Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги».
За результатами публічної закупівлі, між позивачем та відповідачем був укладений Договір про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу №2500001570-72 від 28.02.2022 року (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1 Договору, Постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Найменування товару: Електрична енергія для закладів освіти, культури та будівлі Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (код згідно Національного класифікатора ДК 021:2015:09310000-5) (Електрична енергія) (п.1.2).
Згідно п. 1.3. Договору очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період по грудень 2022 року становить 255 300 кВт*год.
Строк (термін) поставки товару: по 31.12.2022 року (п. 2.1).
Пунктом 4.4. Договору передбачено, що розрахунковим періодом за Договором є 1 календарний місяць.
Загальна вартість становить 907 591,40 грн. з ПДВ (п. 4.3).
Згідно п. 12.4. Договору у разі необхідності внесення змін та доповнень до цього Договору кожна із Сторін має право звернутися до іншої з відповідною пропозицією. Якщо ці пропозиції викликані прийняттям нормативно-правових актів, які змінюють умови цього Договору, Сторони зобов'язуються до внесення відповідних змін до Договору керуватися вимогами цих нормативних документів. Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача, в тому числі умов цієї комерційної пропозиції, не пізніше ніж за 20 днів до дати їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати цей Договір. Споживач має повідомити Постачальника про незгоду/неприйняття змін протягом 5 робочих днів з дня такого повідомлення, але не пізніше ніж за 10 календарних днів до зазначеної в повідомленні дати зміни умов Договору. Незгода Споживача із новими умовами або не надсилання жодного повідомлення чи не укладення додаткової угоди надісланої Постачальником є підставою для одностороннього дострокового розірвання Договору, без додаткового повідомлення Споживача про його припинення (розірвання) та без застосування до Споживача будь-яких санкцій пов'язаних з розірванням.
Згідно п. 4.1. Договору ціна за 1 кВт/год електричної енергії становить 2,9624996737 грн. без ПДВ, з ПДВ 3,5549996084 грн.
Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з комерційною пропозицією.
Згідно з п.1.1 Комерційної пропозиції (додаток 2) до Договору, на момент укладення договору ціна сформована за результатами аукціону у системі Прозоро та становить 2,9624996737 грн. без ПДВ (з ПДВ 3,5549996084 грн.) Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі.
Згідно з п. 1.2. Комерційної пропозиції, ціна за одиницю товару не може змінюватися після підписання Договору про закупівлю до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків відповідно до ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» шляхом підписання додаткової угоди про внесення змін до Договору у разі, зокрема:
- зміни регульованих цін (тарифів), які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію. Постачальник здійснює коригування шляхом збільшення/ зменшення відповідної регульованої складової з дати її введення в дію. Підтвердженням необхідності внесення таких змін є чинні (введені в порядку встановленому законодавством в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу щодо встановлення (зміни) цін (тарифів) які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію. Таке коригування здійснюється відповідно до п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (п. 1.2.1).
- погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку. Постачальник має право у разі зміни ціни на ринку на електричну енергію в бік зменшення здійснивши відповідне коригування (без зміни кількості (обсягу) та якості товару). Таке коригування здійснюється відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (п. 1.2.2).
- збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі. Підтвердженням зміни ціни (коливанню ціни) на ринку на електричну енергію є рівень середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед» (далі - РДН) за підсумками відповідного періоду, що підтверджується інформацією ДП «Оператор ринку», які викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Інтернет https://www.oree.com.ua/ i це є безумовним підтвердженням коливання ціни електричної енергії, та підставою для коригування ціни на електричну енергію згідно п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (п. 1.2.3).
В подальшому, окремими додатковими угодами до Договору, сторони послідовно збільшили ціну за одиницю товару з одночасним зменшенням обсягів постачання.
Так, 28.07.2022 року між Позивачем та Відповідачем укладено Додаткову угоду № 1, відповідно до якої:
- додаток 2 до договору про закупівлю електричної енергії споживачу від 28.02.2022 № 2500001570-72 «Комерційна пропозиція» п. 1.1. доповнено абзацом наступного змісту: «Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, що з моменту укладання договору, а саме з 28.02.2022 року, становить 3,555 грн. (з ПДВ)» (2,9625 грн. без ПДВ).
- у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «на добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку» до пункту 1.1 додатку №2 до договору внесено зміни та викладено в наступній редакції: «Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, яка з 01.07.2022 становить 3,82472 грн. (з ПДВ)» (3,187266667 грн. з ПДВ).
- пункт 1.3 Договору викладено у наступній редакції: «Очікуваний обсяг електричної енергії на період з 01.07.2022 по 31.12.2022 становить 83697,7687 кВт*год. та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи».
Дана Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання і є невід'ємною частиною Договору, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.07.2022.
На підтвердження необхідності підвищення цін відповідачем надано лист від 18.07.2022 за вих. № 25195/VDNP та розрахунок середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед» у період з 01.07.2022 по 13.07.2022, у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 01.07.2022 по 13.07.2022 становила 2,56816 грн. без ПДВ (3,081792 грн. з ПДВ).
26.08.2022 року між Позивачем та Відповідачем укладено Додаткову угоду №2, відповідно до якої:
- додаток 2 до договору про закупівлю електричної енергії споживачу від 28.02.2022 № 2500001570-72 «Комерційна пропозиція» п. 1.1. доповнено абзацом наступного змісту: «Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, що з моменту укладання договору, а саме з 01.07.2022 року, становить 3,82472 грн. (ПДВ)» (3,187266667 грн. без ПДВ).
- у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «на добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку» до пункту 1.1 Додатку №2 до договору внесено зміни та викладено в наступній редакції: «Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, яка з 01.08.2022 становить 4,12982 грн. (з ПДВ)» (3,441516667 грн. без ПДВ). .
- пункт 1.3 Договору викладено у наступній редакції: «Очікуваний обсяг електричної енергії на період з 01.08.2022 по 31.12.2022 становить 57 797 кВт*год. та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи».
Дана Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання і є невід'ємною частиною Договору, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.08.2022.
На підтвердження необхідності підвищення цін відповідачем надано лист від 05.08.2022 за вих. № 28437/KRVP та розрахунок середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед» у період з 01.08.2022 по 03.08.2022, у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 01.08.2022 по 03.08.2022 становила 2,83863 грн. без ПДВ (3,406356 грн. з ПДВ).
Відповідно до Додаткової угоди №3 від 30.08.2022 року, укладеної між позивачем та відповідачем через 3 дні після укладення додаткової угоди № 2, відповідно до якої внесено наступні зміни:
- додаток 2 до договору про закупівлю електричної енергії споживачу від 28.02.2022 № 2500001570-72 «Комерційна пропозиція» п. 1.1. доповнено абзацом наступного змісту: «Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, що з моменту укладання договору, а саме з 01.08.2022 року, становить 4,12982 грн. (з ПДВ)» (3,441516667 грн. без ПДВ).
- у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «на добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку» до пункту 1.1 Додатку №2 до договору внесено зміни та викладено в наступній редакції: «Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, яка з 08.08.2022 становить 4,26530 грн. (з ПДВ)» (3,554416667 грн. без ПДВ).
- пункт 1.3 Договору викладено у наступній редакції: «Очікуваний обсяг електричної енергії на період з 08.08.2022 по 31.12.2022 становить 55 961 кВт*год. та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи».
Дана Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання і є невід'ємною частиною Договору, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 08.08.2022.
На підтвердження необхідності підвищення цін відповідачем надано лист від 12.08.2022 за вих. № 29995/KRVP та розрахунок середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед» у період з 08.08.2022 по 17.08.2022, у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 08.08.2022 по 17.08.2022 становила 2,94888 грн. без ПДВ (3,538656 грн. з ПДВ).
Відповідно до Додаткової угоди № 4 від 01.09.2022, змінено реквізити рахунку.
Згідно Додаткової угоди №5 від 23.09.2022, укладеної між споживачем та постачальником, викладено в новій редакції наступні пункти договору:
- додаток 2 до договору про закупівлю електричної енергії споживачу від 28.02.2022 № 2500001570-72 «Комерційна пропозиція» п. 1.1. доповнено абзацом наступного змісту: «Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, що з моменту укладання договору, а саме з 08.08.2022 року, становить 4,26530 грн. (з ПДВ)» (3,554416667 грн. без ПДВ)..
- у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку» до пункту 1.1 Додатку №2 до договору внесено зміни та викладено в наступній редакції: «Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, яка з 01.09.2022 становить 4,61401 грн. (з ПДВ)» (3,845008333 грн. без ПДВ).
- пункт 1.3 Договору викладено у наступній редакції: «Очікуваний обсяг електричної енергії на період з 01.09.2022 по 31.12.2022 становить 35 400 кВт*год. та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи».
Дана Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання і є невід'ємною частиною Договору, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.09.2022.
На підтвердження необхідності підвищення цін відповідачем надано лист від 09.09.2022 за вих. № 33412/KRVP та роздруківка з сайту ДП «Оператор ринку», у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 25.08.2022 по 01.09.2022 становила 3,25093 грн. без ПДВ (3,901116 грн. з ПДВ).
Відповідно до Додаткової угоди № 6 від 29.09.2022, укладеної між споживачем та постачальником, викладено в новій редакції наступні пункти договору:
- додаток 2 до договору про закупівлю електричної енергії споживачу від 28.02.2022 № 2500001570-72 «Комерційна пропозиція» п. 1.1. доповнено абзацом наступного змісту: «Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, що з моменту укладання договору, а саме з 01.09.2022 року, становить 4,61401 грн. (з ПДВ)» (3,845008333 грн. без ПДВ).
- у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку» до пункту 1.1 Додатку №2 до договору внесено зміни та викладено в наступній редакції: «Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, яка з 04.09.2022 становить 4,88499 грн. (з ПДВ)» (4,070825 грн. без ПДВ).
- пункт 1.3 Договору викладено у наступній редакції: «Очікуваний обсяг електричної енергії на період з 04.09.2022 по 31.12.2022 становить 33 437,037 кВт*год. та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи».
Дана Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання і є невід'ємною частиною Договору, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 04.09.2022.
На підтвердження необхідності підвищення цін відповідачем надано лист від ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» від 23.09.2022 за вих. № 34559/KRVP та роздруківка з сайту ДП «Оператор ринку», у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 04.09.2022 по 15.09.2022 становила 3,48332 грн. без ПДВ (4,179984 грн. з ПДВ).
Згідно Додаткової угоди №7 від 10.11.2022, укладеної між споживачем та постачальником, викладено в новій редакції наступні пункти договору:
- п. 4.3. - сторони домовилися зменшити загальну вартість договору на 1,16 грн., в т.ч. з ПДВ 0,19 грн. Вартість електричної енергії за цим Договором визначається з урахуванням суми очікуваної вартості обсягів постачання електричної енергії протягом періоду, вказаного у пункті 1.3 цього Договору та становить: 756 325,20 грн., крім того ПДВ 151 265,04 грн., всього з ПДВ - 907 590,24 грн., у т.ч. загальний фонд - 907 590,24 грн., враховуючи ПДВ 151 265,04 грн.
Додаткова угода набирає чинності з дня її підписання і є невід'ємною частиною Договору.
Звертаючись з даним позовом до суду, Прокурор стверджує про наявність підстав вважати, що підвищення ціни за одиницю електричної енергії за Додатковими угодами №1, 2, 3, 5, 6 було здійснено без належних підстав та з порушенням встановленого Законом «Про публічні закупівлі» порядку, а вказані додаткові угоди підлягають визнанню недійсними з наступних підстав.
Згідно з п.1 частини 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
За частиною 1 статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміна ціни після укладення договору допускається лише в випадках і на умовах, установлених договором або законом.
За приписами статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначено Законом України «Про публічні закупівлі».
Цей Закон передбачає, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (частина 1 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Згідно з пунктами 6, 11, 22 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі»:
- договір про закупівлю це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару;
- замовники це суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;
- предмет закупівлі це товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
За приписами частини 4 статті 41 вказаного Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Відповідно до п.2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на момент укладення Договору) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
В абзаці 2 частини 3 статті 6 ЦК України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Таким чином, Закон України «Про публічні закупівлі» встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно в випадках, визначених частиною 5 статті 41 Закону, зокрема, за п. 2 - у випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни електричної енергії на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів і до внесення відповідних змін до нього.
Коливання ціни на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки п. 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» урегульовано саме зміну істотних умов договору в разі виникнення такого явища, як коливання ціни на ринку.
Виходячи із викладеного, внесення змін до договору є правомірним лише в випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди (або отримання пропозиції про її укладення).
Судом установлено, що Сторони уклали Договір про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу №2500001570-72 від 28.02.2022 року, за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України «Про публічні закупівлі».
На момент підписання Договору сторонами погоджені всі його істотні умови - предмет, ціна, строк виконання зобов'язань за Договором, що узгоджується з положеннями частини 3 статті 180 ГК України та Законом України «Про публічні закупівлі».
Згідно умов укладеного Договору обсяг електроенергії складає 255 30 кВт/год, ціна (тариф) електричної енергії: 3,5549996084 грн. з ПДВ за 1 кВт/год.
Додатковими угодами №1, 2, 3, 5, 6 було змінено істотні умови Договору, зокрема, за підсумком: збільшено ціну за одиницю товару з 3,5549996084 грн. до 4,88499 грн. за 1кВт/год та зменшено кількість товару. Фактично ціна за 1кВт/год (одиницю товару) збільшилася на 37,4 %, а кількість електричної енергії, яка підлягала поставці, було зменшено порівняно з погодженою під час закупівлі.
Як вище встановлено судом, підстави для укладення спірних Додаткових угод № 1, 2, 3, 5, 6 до Договору, обґрунтовано Відповідачем коливанням ціни електричної енергії на ринку, на підтвердження якого (коливання) надано листи ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» та розрахунки середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед».
Тобто, спірні Додаткові угоди були укладені на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Законом України «Про публічні закупівлі» не передбачено ані переліку органів, які уповноважені надавати інформацію щодо коливання ціни на товар на ринку, ані форму/вигляд інформації щодо такого коливання. Внесення змін до договору про закупівлю можливе лише у випадку коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим.
Зокрема, у документі, який видає компетентний орган, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціна на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто, наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників такого коливання, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
Однак, постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (Постанова ОП КГС ВС у справі №927/491/19 від 18.06.2021).
Так, з наданих листів ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» та розрахунків середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед», в яких наявні дані за довільно обрані постачальником періоди, які не співпадають з періодами між укладенням додаткових угод та/або зверненнями Постачальника для їх укладення: 13 днів липня (01.07.2022-13.07.2022), 3 дні серпня (01.08.2022-03.08.2022), 10 днів серпня (08.07.2022-17.08.2022), 7 днів серпня та 1 день вересня (25.08.2022-01.09.2022), 12 днів вересня (04.09.2022-15.09.2022) та які не встановлюють наявності факту коливання ціни на електроенергію в період між 28.02.2022-28.07.2022, 28.07.2022-26.08.2022, 26.08.2022-30.08.2022, 30.08.2022- 23.09.2022, 23.09.2022-29.09.2022, 29.09.2022-10.11.2022.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 67 Закону України «Про ринок електричної енергії», в Україні функціонує єдиний ринок на добу наперед (РДН) та внутрішньодобовий ринок (ВДР). Купівля-продаж електричної енергії на ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку здійснюється за правилами ринку на добу наперед та внутрішньодобового ринку.
Особливості проведення торгів, оприлюднення результатів, розрахунків та вказаних ринків визначаються Правилами ринку на добу наперед та внутрішньодобового ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 308, відповідно до яких:
- розрахунковий період - мінімальний відрізок часу, щодо якого визначаються ціна та обсяги купівлі-продажу електричної енергії на РДН/ВДР (60 хвилин);
- торги на РДН - процес визначення обсягів та ціни на електричну енергію для розрахункових періодів доби постачання відповідно до цих Правил та одномоментний процес купівлі та продажу електричної енергії на РДН;
- торги на ВДР - процес визначення обсягів та цін на електричну енергію для розрахункових періодів доби постачання після завершення торгів на РДН та впродовж доби постачання відповідно до цих Правил та одномоментний процес купівлі та продажу електричної енергії на ВДР.
У листах та розрахунках, зокрема, для укладення Додаткових угод №№ 1-3, 5, 6 Постачальник звертав увагу споживача (в якості підтвердження правомірності укладення додаткових угод), що згідно з ч. 6 ст. 67 Закону «Про ринок електричної енергії» за результатами торгів відповідно до правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються ціна та обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду та інші показники, що можуть використовуватися як орієнтир (індикатор) для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.
Однак, Законом України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» від 14.07.2021, який набрав чинності 29.08.2021, було викладено в новій редакції ч. 6 ст. 67 Закону «Про ринок електричної енергії», та виключено положення стосовно можливості застосування показників (цін) на ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР) як орієнтирів для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.
Відповідно до частин 5 та 6 статті 67 Закону України «Про ринок електричної енергії» ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку на добу наперед визначається для кожного розрахункового періоду оператором ринку за принципом граничного ціноутворення на основі балансу сукупного попиту на електричну енергію та її сукупної пропозиції, а на внутрішньодобовому ринку - за принципом ціноутворення по заявленій (пропонованій) ціні відповідно до правил ринку на добу наперед та внутрішньодобового ринку. Ціни на ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку є вільними (ринковими) цінами. За результатами торгів відповідно до правил ринку на добу наперед та внутрішньодобового ринку оприлюднюються ціна та обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду та інші показники.
Вказані листи за своїм змістом є лише документами довідково-інформаційного характеру і фактично дублюють дані із сайту. https://www.oree.com.ua/index.php/indexes ДП (AT) Оператора ринку на довільно обрані Постачальником дати та не містять точної інформації про коливання цін на електричну енергію станом, як на момент звернення відповідача з пропозиціями про внесення змін до договору, так і на момент підписання спірних додаткових угод. Жоден з наведених документів не містить будь якої інформації саме про факт коливання, динаміку цін на електричну енергію у порівняні з датою укладення Договору та моментом звернення постачальника з пропозиціями внести зміни до договору в частині зміни (збільшення) ціни на одиницю товару.
Визначаючи наявність коливання ціни на електричну енергію, відповідач використовував лише дані щодо середньозваженої ціни, а отже порівняння таких цін є некоректним, а відтак не може підтвердити реальне коливання ціни на електричну енергію.
Пункт 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачає дотримання пропорційності збільшення ціни за одиницю товару до коливання ціни на ринку.
Пропорційність означає рівність, співрозмірність двох відношень до порівняння.
За висновком суду, ціну електроенергії на ринку необхідно порівнювати за співмірні проміжки часу, наприклад, місяць з місяцем, декаду з декадою, а не на вибіркові дати в різних розрахункових періодах, при цьому, таке порівняння має бути проведено починаючи з моменту укладення Договору, що відображатиме реальну тенденцію коливання ціни на ринку.
Крім того, в листі НКРЕКП №8312/13.1/7-19 від 08.08.2019, вказано, що з дати запровадження нового ринку електричної енергії для забезпечення постачання електричної енергії споживачам електропостачальники здійснюють закупівлю електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту. Регулятор зазначає, що ціна електричної енергії як товару формується залежно від сегменту ринку, на якому електропостачальник здійснює її закупівлю.
Відповідно до опублікованих НКРЕКП відомостями, протягом 2022 року домінуючим сегментом на ринку електричної енергії за обсягами купівлі-продажу був ринок двосторонніх договорів (РДД), який складав 81,17% у структурі торгівлі за сегментами ринку.
Згідно зі звітом НКРЕКП «Цінові індикативи», середньозважена ціна на ринку двосторонніх договорів в ОЕС України у період укладення Договору та додаткових угод становила:
- березень 2022 -2257 грн. за МВт*год. без ПДВ;
- квітень 2022 -1917 грн. за МВт*год. без ПДВ;
- травень 2022 -1808 грн. за МВт*год. без ПДВ;
- червень 2022 -1797 грн. за МВт*год. без ПДВ;
- липень 2022 -1908 грн. за МВт*год. без ПДВ;
- серпень 2022 -2110 грн. за МВт*год. без ПДВ;
- вересень 2022 -2513 грн. за МВт*год. без ПДВ;
Зазначені ціни є суттєво нижчими аніж наведені Постачальником у листах та довідках ціни на РДН, (2848,81 грн. за Мвт*год у липні 2022; 3048,58 грн. за Мвт*год у серпні 2022; 3352,47 та 3602,17 грн. за Мвт*год у вересні 2022).
Саме по собі коливання на певному сегменті ринку не може впливати на договірні відносини між Споживачем та Постачальником, якщо купівля електроенергії здійснюється на іншому сегменті ринку. Придбання учасником торгів електричної енергії на РДН підтверджується АКТОМ купівлі-продажу електричної енергії на РДН, що є невід'ємним додатком до Договору купівлі-продажу електричної енергії на РДН. В акті вказуються, зокрема, обсяги та ціна за одиницю електроенергії, що придбана певним постачальником.
Постачальник не надавав Споживачу підтверджень (договорів, актів купівлі-продажу), що закуповував електричну енергію для Споживача у вказані періоди саме на РДН, а не на іншому сегменті ринку або за двостороннім договором тощо, та за якою ціною.
Згідно листа AT «Оператор ринку» від 08.01.2025 №01-31/64, зазначено, що ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» у 2022 році не здійснювало операції з купівлі-продажу електричної енергії на РДН в торговій зоні «ОЕС України» (том. 1 а.с.101)
Таким чином, у період укладення оскаржуваних додаткових угод (2022 рік), ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» взагалі не придбало жодної кВт*год електричної енергії на РДН в ОЕС України за договором з оператором ринку.
Тому, всі роздруківки з сайту AT «Оператор ринку» щодо цін на РДН у 2022 році, які надавалися Постачальником, взагалі не могли впливати на договірні відносини між сторонами, оскільки містили інформацію щодо рівня цін на РДН, на якому Постачальником не придбавалася електрична енергія взагалі.
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що надані Відповідачем документи не є належними доказами, які підтверджують наявність коливання ціни електроенергії в порівняні з моментом укладення Договору та моментом звернення постачальника з пропозиціями внести зміни до Договору в частині зміни (збільшення) ціни на одиницю товару, а отже не містять належного обґрунтування для зміни істотних умов договору відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».
Крім того, у період дії договору відбувалось і зменшення середньозваженої ціни електричної енергії, проте відповідач додаткових угод щодо такої зміни ціни (у бік зменшення) з позивачем не укладав, хоча така можливість передбачена у п. 6 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», що свідчить про недобросовісність його поведінки.
З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку, що спірні Додаткові угоди укладені за відсутності належного підтвердження факту коливання ціни на електроенергію за певні періоди дії Договору, починаючи з моменту його укладення.
Крім того, щодо збільшення ціни товару за спірними Додатковими угодами, суд зазначає наступне.
В рамках розгляду господарської справи № 922/2321/22 Великою Палатою Верховного Суду вирішувалось питання про те, чи дозволяють норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону №922-VIII збільшувати ціну товару більш ніж на 10 % від початково встановленої ціни в договорі про закупівлю. Відповідаючи на це питання, Велика Палата Верховного Суду в п. 56 постанови від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22 виклала наступний правовий висновок: «у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто, під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Як вище встановлено судом, внаслідок укладення сторонами спірних Додаткових угод, ціну електричної енергії було збільшено на 37,4 % порівняно з ціною, яка визначена в договорі за результатами процедури закупівлі.
Зазначені вище обставини, в сукупності зі встановленими судом обставинами щодо відсутності належного підтвердження факту коливання ціни на електроенергію, як підстави для зміни умов договору, суд приходить до висновку, що Додаткові угоди № 1, 2, 3, 5, 6 укладено з порушенням вимог ч. 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», що є підставою для визнання їх недійсними в судовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно з частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно з частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Недійсність Додаткових угод № 1, 2, 3, 5, 6 означає, що зобов'язання сторін регулюються виключно Договором, тобто і поставка електроенергії, і її оплата мають здійснюватися сторонами відповідно до умов саме первісної редакції Договору.
Як убачається з матеріалів справи, Позивачем фактично спожито 237 847 кВт/год, що підтверджується актами прийому-передачі електроенергії.
Згідно Додаткової угоди №7, з актів прийому-передачі, рахунків, а також платіжних доручень сума оплати позивачем за договором про закупівлю фактично становить 907 590,24 грн. з ПДВ.
За розрахункові періоди передбачені спірними додатковими угодами № №1-3, 5, 6, а саме з 01.07.2022 по 10.11.2022 фактично спожито 72 595 кВт/год., а сума оплати становить 320 119,37 грн. з ПДВ.
Так, за липень 2022 року за ціною 3,18727 грн. за кВт*год без ПДВ (3,82472 грн. за кВт*год з ПДВ) оплачено 81428,38 грн. з ПДВ за 21290 кВт*год електроенергії.
За серпень 2022 року: за період з 01.08.2022-07.08.2022 за ціною 3,44152 грн. за кВт*год без ПДВ (4,12982 грн. за кВт*год з ПДВ) та за період з 08.08.2022-31.08.2022 за ціною 3,55441 грн. за кВт*год без ПДВ (4,26530 грн. за кВт*год з ПДВ), всього за серпень 2022 року оплачено 75352,56 грн. з ПДВ, за 17794 кВт*год електроенергії.
За вересень 2022 року: за період з 01.09.2022-03.09.2022 за ціною 3,84501 грн. за кВт*год без ПДВ (4,61401 грн. за кВт*год з ПДВ) а за період з 04.09.2022-30.09.2022 за ціною 4,07082 грн. за кВт*год без ПДВ (4,88499 грн. за кВт*год з ПДВ) оплачено 64827,83 грн. з ПДВ, за 13345 кВт*год електроенергії.
За жовтень 2022 року за ціною 4,07082 грн. за кВт*год без ПДВ (4,88499 грн. за кВт*год з ПДВ) оплачено 66172,00 грн. з ПДВ, за 13546 кВт*год електроенергії. За листопад 2022 року за ціною 4,07082 грн. за кВт*год без ПДВ (4,88499 грн. за кВт*год з ПДВ) оплачено 32338,60 грн. з ПДВ, за 6620 кВт*год електроенергії.
Тобто, за розрахункові періоди передбачені спірними додатковими угодами №№1-3, 5, 6, а саме з 01.07.2022 по 10.11.2022 фактично спожито 72 595 кВт/год., а сума оплати становить 320 119,37 грн. з ПДВ.
Водночас, за ціною Договору по 3,5549996084 грн. з ПДВ за кВт*год за таку кількість електричної енергії мало бути сплачено 72 595 кВт*год * 3,5549996084 грн. = 258 075,197 грн. з ПДВ, тобто різниця з фактично сплаченими коштами становить 62 044,17 грн. (320 119,37 грн. - 258 075,197 грн. = 62 044, 17 грн.), де:
- 320 119,37 грн. - оплата позивачем за розрахункові періоди передбачені спірними додатковими угодами №№1-3, 5, 6, а саме з 01.07.2022 по 10.11.2022.
- 3,5549996084 грн. - первісна ціна з ПДВ за первісним основним договором про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022;
- 72 595 кВт/год - обсяг поставленої електричної енергії за цінами передбаченими спірними додатковим угодами №№1-3, 5, 6 за розрахункові періоди з 01.07.2022 по 10.11.2022;
- 258 075,197 грн. - сума, яка мала б бути оплачена за первісною ціною по 3,5549996084 грн. з ПДВ по Договору за спожиту електроенергію 72 595 кВт*год.
Отже, на підставі додаткових угод №№1-3, 5, 6 до Договору Позивачем надмірно сплачено бюджетних коштів на загальну суму 62 044,17 грн.
Таким чином, грошові кошти в сумі 62 044,17 грн. є такими, що були безпідставно одержані Відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому останній зобов'язаний повернути їх відповідно до приписів статей 216, 1212 ЦК України.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову Прокурора в повному обсязі.
За загальним правилом ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Разом із тим, згідно положень ч. 9 ст. 129 ГПК України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
З урахуванням обставин справи, суд приходить до висновку, що причиною виникнення спору в його немайновій частині вимог, в рівних частинах стали неправильні дії Позивача та Відповідача у справі, які допустили укладення спірних додаткових угод, яка суперечить вимогам закону.
За викладених обставин, суд вважає за необхідне здійснити розподіл судових витрат у спосіб, визначений ч. 9 ст. 129 ГПК України, зокрема, витрати зі сплати судового збору в частині немайнових вимог в рівних частинах покласти на Позивача та Відповідача, незалежно від результатів вирішення спору. Судові витрати в частині майнових вимог, слід покласти на Відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 126, 129, 165, 202, 233, 236-241, 252, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов Прокурора задовольнити в повному обсязі.
Визнати недійсною Додаткову угоду №1 від 28.07.2022 до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради.
Визнати недійсною Додаткову угоду №2 від 26.08.2022 до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради.
Визнати недійсною Додаткову угоду №3 від 30.08.2022 до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради.
Визнати недійсною Додаткову угоду №5 від 23.09.2022 до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради.
Визнати недійсною Додаткову угоду №6 від 29.09.2022 до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (49001, м. Дніпро, вул. Січових стрільців, 4Д, код ЄДРПОУ 42082379) на користь Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (53020, Дніпропетровська область, Криворізький район, село Лозуватка, вул. Миру, будинок, 69 код ЄДРПОУ 43946489) 62 044,17 грн. безпідставно отриманих коштів.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (49001, м. Дніпро, вул. Січових стрільців, 4Д, код ЄДРПОУ 42082379) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (49044, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 38 МФО: 820172, р/р UA 228201720343160001000000291 в ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 02909938) 8 478, 40 грн. витрат зі сплати судового збору.
Стягнути з Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (53020 Дніпропетровська область, Криворізький район, село Лозуватка, вул. Миру, будинок, 69, ЄДРПОУ 43946489) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (49044, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 38 МФО: 820172, р/р UA 228201720343160001000000291 в ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 02909938) 6 056,00 грн. витрат зі сплати судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у відповідності до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20.04.2026
Суддя О.В. Ліпинський