14 квітня 2026 року м. Харків Справа № 905/1104/25
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Слободін М.М., суддя Гребенюк Н.В. , суддя Шутенко І.А.
за участю секретаря судового засідання Бєлкіної О.М.
представники учасників справи не з'явились
розглянувши апеляційну скаргу Покровської міської ради Донецької області (вх. № 397Д/1) на рішення господарського суду Донецької області від 10.02.2026 у справі № 905/1104/25 (повне рішення складено 20.02.2026 в приміщенні господарського суду Донецької області суддею Зекуновим Е.В.)
за позовом Покровської міської ради Донецької області
до Фізичної особи-підприємця Михайлової Олени Ігорівни
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області
про стягнення заборгованості у розмірі 978 873,99 грн, -
Покровська міська рада Донецької області звернулась до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Михайлової Олени Ігорівни про стягнення заборгованості у розмірі 978 873,99 грн.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 20.10.2025 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (код ЄДРПОУ 44790232).
Рішенням господарського суду Донецької області від 10.02.2026 у справі № 905/1104/25 позовні вимоги Покровської міської ради Донецької області, м. Покровськ до фізичної особи-підприємця Михайлової Олени Ігорівни про стягнення заборгованості у розмірі у розмірі 978 873,99 грн. задоволено частково.
Стягнуто з фізичної особи-підприємця Михайлової Олени Ігорівни, (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Покровської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 04052933; пл. Незалежності, 11, м. Покровськ Донецької області, 85300) суму заборгованості за оренду земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 1413200000:03:095:0040, 1413200000:03:095:0127, 1413200000:05:063:0388, 1413200000:05:063:0781, 1413200000:05:064:0491, розташованими у м. Покровськ Донецької області у розмірі 515 488,09 грн та судовий збір в розмірі 6 185,85 грн.
У задоволенні решти вимог Покровської міської ради Донецької області, м. Покровськ у розмірі 463 385,90 грн відмовлено.
Зокрема, дослідивши здійснений позивачем розрахунок заявлених до стягнення сум орендної плати за період з 01.01.2022 по 31.07.2024, а також вимоги законодавства, яким було врегульовано обов'язок сплати орендної плати у спірний період, суд першої інстанції дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги про стягнення заборгованості у розмірі 978 873,99 грн підлягають частковому задоволенню на суму 515 488,09 грн.
Покровська міська рада Донецької області через систему “Електронний суд» надіслала до Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу (зі змінами від 26.02.2026), в якій просила скасувати рішення господарського суду Донецької області від 10.02.2026 у справі № 905/1104/25 в частині відмови в задоволенні позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Покровської міської ради Донецької області та стягнути з ФОП Михайлової О.І. суму заборгованості за оренду земельних ділянок комунальної власності у розмірі 978 873,99 грн. Також просила судові витрати стягнути з відповідача.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує такими доводами:
- тільки з прийняттям Закону України № 3050-ІХ від 11.04.2023 було врегульовано розбіжності, що дозволило застосовувати постанову Кабінету Міністрів України № 1364 для випадків, визначених Податковим кодексом України, а саме змінено механізм визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Згідно з Законом Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. Відповідно, підстави для застосування постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 та наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 для визначення підстав для звільнення від плати за землю до моменту набрання чинності Закону України № 3050-ІХ від 11.04.2023 - 06.05.2023 були відсутні.
- саме з набранням чинності наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 16.09.2024 № 293 "Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" було визначено дату припинення можливих бойових дій по Покровській міській територіальній громаді Покровського району Донецької області по 22.08.2024, та визначено дату початку активних бойових дій - з 23.08.2024, у зв'язку з чим громаду включено до розділу 3 "Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси". Відповідно до норм п.69.14 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України земельні ділянки, розташовані в межах Покровської міської територіальної громади, були звільнені від плати за землю з початку місяця, в якому були віднесені до зони активних бойових дій з 01.08.2024.
З цих підстав вважає, що судом першої інстанції неправомірно виключено із розрахунку період з 01.03.2022 по 05.05.2023.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 27.02.2026 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Покровської міської ради Донецької області (вх. № 397Д/1) на рішення господарського суду Донецької області від 10.02.2026 у справі № 905/1104/25. Розгляд справи призначено на 14.04.2026. Учасникам справи встановлено строк для подання відзивів на апеляційну скаргу протягом 10 днів (з урахуванням вимог ст. 263 ГПК України) з дня вручення даної ухвали. Відзив має бути оформлено у відповідності до вимог ст.263 ГПК України, якою, зокрема, передбачено, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Відповідач та третя особа правом на подання відзивів не скористались. Разом з цим, у відповідності до ч. 3 ст. 263 ГПК України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Представники сторін в судове засідання 14.04.2026 не з'явились. Учасники справи про причини нез'явлення суд не повідомили, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином, позивач та третя особа отримали ухвалу про відкриття апеляційного провадження у справі в електронному кабінеті, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Щодо повідомлення відповідача колегія суддів зазначає, що частиною 5 ст. 6 ГПК України встановлено, що суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку.
Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку (ч. 6 ст. 6 ГПК України).
Відповідач, який є фізичною особою-підприємцем, не має зареєстрованого електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі, оскільки за приписами ч. 6 ст. 6 ГПК України не є особою, яка реєструє електронний кабінет в обов'язковому порядку.
Про неможливість направлення поштових відправлень - ухвали суду від 27.02.2026, у встановленому порядку на адресу відповідача, судом апеляційної інстанції складено відповідний акт від 03.03.2026, яким підтверджується відсутність обміну з відділенням поштового зв'язку №85302 в умовах воєнного стану.
У зв'язку з цим, повідомлення відповідача про час, дату та місце розгляду справи здійснено судом шляхом розміщення відповідного повідомлення на сайті Східного апеляційного господарського суду офіційного веб-порталу Судової влади України.
Частинами 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» визначено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
За змістом статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Ухвала Східного апеляційного господарського суду від 27.02.2026 про відкриття апеляційного провадження та призначення справи до розгляду надіслана до Єдиного державного реєстру судових рішень 27.02.2026 та 02.03.2026 оприлюднена для загального доступу.
Зважаючи на викладене, судом апеляційної інстанції було вжито всіх можливих заходів задля повідомлення учасників процесу про хід розгляду справи, витримано терміни, які колегія суддів вважає достатніми для можливості реалізації сторонами своїх процесуальних прав.
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи (частина 12 статті 270 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до усталеної правової позиції Верховного Суду, викладеної, зокрема, в постановах 19.03.2024 у справі №910/3016/23, від 08.11.2023 у справі №922/854/23, від 01.12.2022 у справі №910/14025/20 відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Оскільки судом апеляційної інстанції створено всі необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи та правильного застосування законодавства, вжито заходи для належного повідомлення учасників справи про час та місце розгляду справи, виходячи з того, що участь в засіданні суду (як і інші права, передбачені частиною першою статтею 42 Господарського процесуального кодексу України) є правом, а не обов'язком сторін, приймаючи до уваги, що правова позиція сторін викладена в апеляційній скарзі та інших документах по суті спору, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Частиною 2 наведеної статті передбачено, що суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (ч. 3 ст. 269 ГПК України).
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах, встановлених статтею 269 ГПК України, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, встановила таке.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, між Покровською міською радою Донецької області (Позивач) та фізичною особою-підприємцем Михайловою Оленою Ігорівною (Відповідач) укладені два наступні договори оренди землі:
- Договір оренди землі від 17.08.2012, укладений щодо земельної ділянки площею 0,3631 га кадастровий номер 1413200000:03:095:0040 для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу, розташованого в районі буд.9 мрн. Лазурний м. Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 564936 від 05.04.2013 згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дов. № 442081446 від 04.09.2025), строком дії до 05.04.2033 (далі- Договір 1);
- Договір оренди землі від 17.08.2012 щодо земельної ділянки площею 0,1202 га кадастровий номер 1413200000:03:095:0127 для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу в районі буд.9 мрн. Лазурний м.Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 565423 від 05.04.2013 згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дов. № 442146193 від 04.09.2025), строком дії до 05.04.2033 (далі - Договір 2).
- Договір від 22.03.2012, укладений щодо земельної ділянки площею 0,0351 га кадастровий номер 1413200000:05:063:0388 для розміщення та обслуговування кіосків з продажу непродовольчих товарів, розташованого в районі вул. Європейська (до перейменування вул. Горького), буд.90а м. Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 565963 від 05.04.2013 згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дов. № 442146769 від 04.04.2025), строком дії до 05.04.2033 (далі- Договір 3);
- Договір від 22.05.2014, укладений щодо земельної ділянки площею 0,1200 га кадастровий номер 1413200000:05:063:0781 для обслуговування групи торговельних кіосків непродовольчих товарів, розташованих в районі буд.9 мрн. Лазурний м. Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 5813642 від 28.05.2014 згідно Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, дов. № 442147019 від 04.09.2025), строком дії до 28.05.2039 (далі-Договір 4);
- Договір від 12.07.2011, укладений щодо земельної ділянки площею 0,4874 га кадастровий номер 1413200000:05:064:0491 для обслуговування торгового комплексу "Явір" з прибудовою, розміщення та обслуговування торгівельних кіосків по вул. Європейська,90 м. Покровськ (до перейменування м.Красноармійськ) Донецької області (запис в Державному реєстрі земель №141320004000055 від 05.08.2011 ), строком дії до 05.08.2025 (далі- Договір 5), - разом - Договори.
За умовами цих Договорів:
річна оренда плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п.9);
обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації (п.10);
орендна плата вноситься щомісячно рівними частками (п.11);
Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі унаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки без вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом (п.13).
Ці Договори набирають чинності після підписання сторонами та їх державної реєстрації (п.43).
Договори підписані сторонами та скріплені їх печатками.
Правовідносини у цій справі виникли між сторонами на підставі Договорів оренди землі від 17.08.2012, 17.08.2012, 22.03.2012, 22.05.2014, 12.07.2011.
Відповідно до актів приймання-передачі земельних ділянок та витягів з Державного реєстру речових прав, наступні земельні ділянки перебувають у комунальній власності Покровської територіальної громади Донецької області та передані відповідачу на праві оренди строком на 49 років:
земельна ділянка кад. № 1413200000:03:095:0040 (м. Покровськ, м-н «Лазурний», район будинку № 9) - за Договором № 1 від 17.08.2012;
земельна ділянка кад. № 1413200000:03:095:0127 (м. Покровськ, м-н «Лазурний», район будинку № 9) - за Договором № 2 від 17.08.2012;
земельна ділянка кад. № 1413200000:05:063:0388 (м. Покровськ, вул. Європейська, буд. 90 А) - за Договором № 3 від 22.03.2012;
земельна ділянка кад. № 1413200000:05:063:0781 (м. Покровськ, м-н «Лазурний», район будинку № 9) - за Договором № 4 від 22.05.2014;
земельна ділянка кад. № 1413200000:05:064:0491 (м. Покровськ, вул. Європейська, буд. 90 А) - за Договором № 5 від 12.07.2011.
Згідно з витягами із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка вказаних земельних ділянок становить:
кадастровий номер 1413200000:03:095:0040 - 3 521 793,18 (три мільйони п'ятсот двадцять одна тисяча сімсот дев'яносто три гривні 18 копійок);
кадастровий номер 1413200000:03:095:0127 - 1 165 848,36 (один мільйон сто шістдесят п'ять тисяч вісімсот сорок вісім гривень 36 копійок);
кадастровий номер 1413200000:05:063:0388 - 377 764,56 (триста сімдесят сім тисяч сімсот шістдесят чотири гривні 56 копійок);
кадастровий номер 1413200000:05:063:0781 - 1 291 502,76 (один мільйон двісті дев'яносто одна тисяча п'ятсот дві гривні 76 копійок);
кадастровий номер 1413200000:05:064:0491 - 4 939 406,13 (чотири мільйони дев'ятсот тридцять дев'ять тисяч чотириста шість гривень 13 копійок).
В порушення умов Договорів Відповідач за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 не сплатив орендну плату за землю у розмірі 978873,99 грн.
Пунктом 271.1.1. статті 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування платою за землю є, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
За змістом пункту 289.1. статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 1 січня поточного року, за певною формулою (пункт 289.2 статті 289 Податковим кодексом України).
За офіційними даними, доведеними Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру (яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин) значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки для земель несільськогосподарського призначення становить: за 2021 рік - 1,1, 2022 рік - 1,15).
На підтвердження заборгованості відповідача позивач подав наступні розрахунки.
Розрахунок заборгованості за Договором 1.
Згідно Витягу № 759 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим № 1413200000:03:095:0040 складала 3 521 793,18 грн.
З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:
У 2022 році : 3 521 793,18 грн. * 1,1 = 3 873 972,50 грн. (к-т індексації земель за 2021 р. - 1,1)
У 2023 році : 3 521 793,18 грн. * 1,1*1,15 = 4 455 068,37 грн. (к-ти індексації земель за 2021 р.-1,1 та за 2022р. - 1,15)
У 2024 році : 3901897,38 грн. згідно Витягу № НВ-1400111092024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 29.05.2024.
За умовами договору оренди землі річна орендна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Таким чином, орендна плата, яку ФОП Михайлова О.І. повинна була сплатити за користування земельною ділянкою, складає:
За 2022р. : 3 873 972,50 грн.*3% = 116 219,18 грн. (9 684,93 грн/місяць)
За 2023р. : 4 455 068,37 грн.* 3% = 133 652,05 грн. (11 137,67 грн/місяць)
За період з 01.01.2024 по 31.07.2024 : 3901897,38 грн.*3%/12 міс * 7 міс = 68 283,20 грн. (9 754,74 грн/місяць)
Загальна сума орендної плати за Договором 1 за період 01.01.2022- 31.07.2024 скала 318 154,43 грн.
Розрахунок заборгованості за Договором 2.
Згідно Витягу № 735 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1202 га кадастровий номер 1413200000:03:095:0127 складала 1 165 848,36 грн.
З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:
У 2022 році - 1 165 848,36 грн*1,1 = 1 282 433,20 грн. ( де 1,1 - к-т індексації земель за 2021 рік),
У 2023 році - 1 165 848,36 грн.* 1,1*1,5 = 1 923 649,79 грн. (де 1,1 та 1,15 - к-ти індексації земель за 2021 рік та 2022 рік відповідно)
У 2024 році - 872 858,42 грн. згідно Витягу № НВ- 9940334682024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 29.05.2024.
За умовами договору оренди землі річна орендна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 9 Договору 2).
Таким чином, орендна плата, яку Відповідач повинна була сплатити за користування земельною ділянкою, складає:
За 2022 рік : 1 282 433,20 грн. *3% = 38472,99 грн. (3206,08 грн./місяць)
За 2023 рік : 1 923 649,79 грн.*3% = 57709,49 грн. (4809,12 грн./місяць)
За період з 01.01.2024 - 31.07.2024 : - 872 858,42 грн.*3% /12 міс *7 міс = 15275,02 грн (2182,15 грн/міс).
Відповідно, сума орендної плати за Договором 2 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 111 457,50 грн.
Розрахунок заборгованості за Договором 3.
Згідно Витягу № 744 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0351 га кадастровий номер 1413200000:05:063:0388 складала 377 764,56 грн.
З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:
У 2022 році - 377 764,56 грн*1,1 = 415 541,02 грн. ( де 1,1 - к-т індексації земель за 2021 рік),
У 2023 році - 377 764,56грн.* 1,1*1,5 = 477872,17 грн. (де 1,1 та 1,15 - к-ти індексації земель за 2021 рік та 2022 рік відповідно)
У 2024 році - 418536,37грн. згідно Витягу № НВ- 1400111042024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 29.05.2024.
За умовами договору оренди землі річна орендна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 9 Договору 2).
Таким чином, орендна плата, яку Відповідач повинна була сплатити за користування земельною ділянкою, складає:
За 2022 рік : 415 541,02 грн. *3% = 12466,23 грн. (1038,85 грн./місяць)
За 2023 рік : 477872,17 грн.*3% = 14336,17 грн. (1194,68 грн./місяць)
За період з 01.01.2024 - 31.07.2024 : - 418536,37 грн.*3% /12 міс *7 міс = 7324,39 грн (1046,34 грн/міс).
Відповідно, сума орендної плати за Договором 3 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 34 126,79 грн.
Розрахунок заборгованості за Договором 4.
Згідно Витягу № 745 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1200 га кадастровий номер 1413200000:05:063:0781 складала 1 291 502,76 грн.
З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:
У 2022 році - 1 291 502,76 грн*1,1 = 1 420 653,04 грн. ( де 1,1 - к-т індексації земель за 2021 рік),
У 2023 році - 1 291 502,76 грн.* 1,1*1,5 = 1 633 750,99 грн. (де 1,1 та 1,15 - к-ти індексації земель за 2021 рік та 2022 рік відповідно)
У 2024 році - 1 430 893.58грн. згідно Витягу № НВ- 1400111132024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 29.05.2024.
За умовами договору оренди землі річна орендна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 9 Договору 2).
Таким чином, орендна плата, яку Відповідач повинна була сплатити за користування земельною ділянкою, складає:
За 2022 рік : 1 420 653,04 грн. *3% = 42619,59 грн. (3551,63 грн./місяць)
За 2023 рік : 1 633 750,99 грн.*3% = 49012,53 грн. (4084,38 грн./місяць)
За період з 01.01.2024 - 31.07.2024 : - 1 430 893.58грн.*3% /12 міс *7 міс = 25 040,64 грн (3577,23 грн/міс).
Відповідно, сума орендної плати за Договором 4 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 116 672,76 грн.
Розрахунок заборгованості по Договору 5.
Згідно Витягу № 738 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,4874 га кадастровий номер 1413200000:05:064:0491 складала 4 939 406,13 грн.
З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:
У 2022 році - 4 939 406,13 грн*1,1 = 5 433 346,74 грн. ( де 1,1 - к-т індексації земель за 2021 рік),
У 2023 році - 4 939 406,13 грн.* 1,1*1,5 = 6 248 348,75грн. (де 1,1 та 1,15 - к-ти індексації земель за 2021 рік та 2022 рік відповідно)
У 2024 році - 5811812.75грн. згідно Витягу № НВ- 1400110602024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 29.05.2024.
За умовами договору оренди землі річна орендна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 9 Договору 2).
Таким чином, орендна плата, яку Відповідач повинна була сплатити за користування земельною ділянкою, складає:
За 2022 рік : 5 433 346,74 грн. *3% = 163 000,40 грн. (13583,37 грн./місяць)
За 2023 рік : 6 248 348,75грн.*3% = 187 450,46 грн. (15 620,87 грн./місяць)
За період з 01.01.2024 - 31.07.2024 : - 5 811 812.75грн.*3% /12 міс *7 міс = 101 706,72 грн (14529,53 грн/міс).
Відповідно, сума орендної плати за Договором 5 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 452 157,58 грн.
Згідно доводів Позивача, загальний розмір орендної плати за вищевказаними договорами за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 1 032 569,06 грн, у тому числі в розрізі років.
За 2022 рік орендна плата складає 372 778,39 грн, що обчислюється як сума нарахувань у розмірі 116 219,18 грн, 38 472,99 грн, 12 466,23 грн, 42 619,59 грн та 163 000,40 грн.
За 2023 рік загальна сума орендної плати становить 442 160,70 грн, що складається з нарахувань у розмірі 133 652,05 грн, 57 709,49 грн, 14 336,17 грн, 49 012,53 грн та 187 450,46 грн.
За період з 01.01.2024 по 31.07.2024 орендна плата становить 217 629,97 грн, що визначається як сума нарахувань у розмірі 68 283,20 грн, 15 275,02 грн, 7 324,39 грн, 25 040,64 грн та 101 706,72 грн.
За період з 01.01.2022 по 31.07.2024 від Відповідача (ІПН/РНОКПП: НОМЕР_1 ) на розрахунковий рахунок Покровської міської територіальної громади
UA253206270000026003013012168
за кодом класифікації доходів бюджету 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб» надходили наступні кошти:
14.01.2022 у сумі 14 383,01 грн із призначенням платежу: « 101;2655105722; Сплата за оренду землі за грудень 2021 року»;
31.01.2022 у сумі 20 000,00 грн із призначенням платежу: « 101;2655105722; Сплата за оренду землі за січень 2022 року»;
27.05.2022 у сумі 11 642,60 грн із призначенням платежу: « 101;2655105722; Орендна плата з фізичних осіб за лютий 2022 року»;
28.06.2023 у сумі 22 052,47 грн із призначенням платежу: « 101; Орендна плата з фізичних осіб за 2022 рік».
З урахуванням призначення платежів та відповідно до казначейських виписок, фактично сплачені Відповідачем кошти становлять:
за 2022 рік - 53 695,07 грн, без урахування платежу від 14.01.2022 у сумі 14 383,01 грн, який був здійснений у рахунок орендної плати за грудень 2021 року;
за 2023 рік - 0 грн, оскільки сума 22 052,47 грн, сплачена 28.06.2023, була зарахована в рахунок орендної плати за 2022 рік;
за 2024 рік та поточний період 2025 року - 0 грн.
Відтак, з урахуванням встановленого загального розміру орендної плати за Договорами, укладеними міською радою з Відповідачем, за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 у сумі 1 032 569,06 грн, та фактично сплачених коштів у розмірі 53 695,07 грн, заборгованість ФОП Михайлової О.І. становить 978 873,99 грн.
Вважаючи порушеним своє право, керуючись приписами до ст. 142 Конституції України, ст.ст.1,13, 15,21 Закону України «Про оренду землі» (із змінами), ст.ст.93,96 Земельного кодексу України, ст.ст.11, 16,181,526, 531, 610, 626,627, 629, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст.14,269,270,271, 288,289 Податкового кодексу України, Покровська міська рада Донецької області звернулася до Господарського суду Донецької області з позовом у якому просить стягнути з фізичної особи Михайлової Олени Ігорівни, (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму заборгованості за оренду земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 1413200000:03:095:0040, 1413200000:03:095:0127, 1413200000:05:063:0388, 1413200000:05:063:0781, 1413200000:05:064:0491, розташованими у м. Покровськ Донецької області, у розмірі 978 873,99 грн. на користь Покровської міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ 04052933).
Рішення суду першої інстанції, яким позовні вимоги Покровської міської ради Донецької області до ФОП Михайлової О.І. задоволено частково, стягнуто з відповідача на користь позивача 515 488,09 грн заборгованості та відмовлено у задоволенні позову в частині стягнення 463 385,90 грн, є предметом апеляційного перегляду в частині відмови у позові.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам колегія суддів зазначає про таке.
У ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Приписами ст. 21 Закону України “Про оренду землі» встановлено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Положеннями п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
З урахуванням положень статті 288 Податкового кодексу України і статей 15, 21 Закону України “Про оренду землі» нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
За встановленими судом першої інстанції обставинами, правовідносини між сторонами виникли на підставі договорів оренди землі від 17.08.2012, 22.03.2012, 22.05.2014, 12.07.2011.
Відповідно до актів приймання-передачі земельних ділянок та витягів з Державного реєстру речових прав, наступні земельні ділянки перебувають у комунальній власності Покровської територіальної громади Донецької області та передані відповідачу на праві оренди строком на 49 років:
земельна ділянка кад. № 1413200000:03:095:0040 (м. Покровськ, м-н «Лазурний», район будинку № 9) за Договором № 1 від 17.08.2012;
земельна ділянка кад. № 1413200000:03:095:0127 (м. Покровськ, м-н «Лазурний», район будинку № 9) за Договором № 2 від 17.08.2012;
земельна ділянка кад. № 1413200000:05:063:0388 (м. Покровськ, вул. Європейська, буд. 90 А) за Договором № 3 від 22.03.2012;
земельна ділянка кад. № 1413200000:05:063:0781 (м. Покровськ, м-н «Лазурний», район будинку № 9) за Договором № 4 від 22.05.2014;
земельна ділянка кад. № 1413200000:05:064:0491 (м. Покровськ, вул. Європейська, буд. 90 А) за Договором № 5 від 12.07.2011.
Згідно з витягами із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка вказаних земельних ділянок становить:
кадастровий номер 1413200000:03:095:0040 3 521 793,18 (три мільйони п'ятсот двадцять одна тисяча сімсот дев'яносто три гривні 18 копійок);
кадастровий номер 1413200000:03:095:0127 1 165 848,36 (один мільйон сто шістдесят п'ять тисяч вісімсот сорок вісім гривень 36 копійок);
кадастровий номер 1413200000:05:063:0388 377 764,56 (триста сімдесят сім тисяч сімсот шістдесят чотири гривні 56 копійок);
кадастровий номер 1413200000:05:063:0781 1 291 502,76 (один мільйон двісті дев'яносто одна тисяча п'ятсот дві гривні 76 копійок);
кадастровий номер 1413200000:05:064:0491 4 939 406,13 (чотири мільйони дев'ятсот тридцять дев'ять тисяч чотириста шість гривень 13 копійок).
В порушення умов Договорів відповідач за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 не сплатив орендну плату за землю у розмірі 978 873,99 грн.
Так, статтями 24, 25 Закону України “Про оренду землі» встановлені права та обов'язки орендодавця та орендаря, зокрема, орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом також і орендну плату за водний об'єкт, а орендодавець у свою чергу має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
За визначеним позивачем розрахунком, орендна плата за вищевказаними Договорами оренди за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 складає 1 032 569,06 грн.
Сторонами також не заперечується, що відповідачем було проведено часткову сплату орендних платежів в сумі 53 695,07 грн.
Разом з цим, як вважав позивач, вимоги законодавства та умови договорів щодо своєчасної та повної оплати орендної плати за користування земельними ділянками відповідачем не виконано.
В той же час, частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами. Воєнний стан діє і станом на цей час.
Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» №2120-ІХ від 15.03.2022 доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Вказані зміни набрали чинності з 17.03.2022.
Колегія суддів також зазначає, що відповідно до пояснювальної записки до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" проект закону розроблений з метою визначення особливостей адміністрування податків і зборів під час дії правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України №64/2022, реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу Російської Федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків.
Отже, на законодавчому рівні встановлено тимчасове спеціальне право орендарів, у тому числі юридичних осіб, впродовж відповідного періоду не здійснювати орендні платежі за користування земельною ділянкою державної та комунальної власності, що розташовані, зокрема, на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Земельні ділянки, якими користується за договорами оренди землі відповідач, розташовані у місті Покровськ Покровської міської територіальної громади.
Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 25.04.2022 №75 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 “Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за №453/37789).
Протягом дії наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 Покровська міська територіальна громада входила до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Постановою Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 прийнято наказ №309 від 22.12.2022 (який діяв на момент спірних правовідносин), яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, вказаний наказ набрав чинності 27.12.2022.
Згідно означеного Переліку Покровську міську територіальну громаду Покровського району Донецької області (у редакції чинній на час спірного періоду) з 24.02.2022 віднесено до територій можливих бойових дій без визначення дати завершення таких.
Разом з цим, у ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 (у редакції станом на 06.12.2022) “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» зазначено, що до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 (зі змінами та доповненнями) “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що прирівнювання територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, до територій, на яких ведуться бойові дії, не застосовується до:
- зупинення вчинення виконавчих дій, заборони відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень у випадках, установлених пунктом 10-2 розділу XIII “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про виконавче провадження»;
- надання доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції;
- цілей реалізації положень пунктів 8-16 розділу IV “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про споживче кредитування».
З огляду на викладене, територія Покровської міської територіальної громади (у спірний період) відноситься до території, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Отже, в період з 01.03.2022 у відповідності до п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX відповідач виступав суб'єктом, на якого розповсюджуються такі положення.
Разом з тим, 06.05.2023, набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023 яким внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Означений закон набрав чинності з 06.05.2023.
Тобто, як правомірно враховано судом першої інстанції, внаслідок зазначених змін в частині визначення територій, щодо яких запроваджуються означені законодавчі приписи щодо спеціального права орендаря не сплачувати орендну плату, саме на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, відповідачем втрачено статус суб'єкта відповідного спеціального права.
З набранням чинності наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 16.09.2024 № 293 “Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» Покровську міську територіальну громаду віднесено до зони активних бойових дій, при цьому дату початку активних бойових дій визначено з 23.08.2024, отже Покровську міську територіальну громаду віднесено до території активних бойових дій з 23.08.2024.
За висновком суду першої інстанції Покровська міська рада Донецької області не мала суб'єктивного права на отримання орендної плати, від сплати якої тимчасово звільнено відповідача у наведений спосіб (не нараховується та не сплачується) в силу Закону, а у відповідача, відповідно, не було обов'язку сплачувати з 01.03.2022 (дата визначена в Законі України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15.03.2022) по 05.05.2023 (остання дата перед датою набрання чинності змін до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України згідно Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023) таку орендну плату.
Також суд вважав, що у відповідача відсутній обов'язок сплачувати оренду плату за користування земельною ділянкою, за період з 01.08.2024 до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території, оскільки в силу положень пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України, з урахуванням Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023, починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Апелянт із такими висновками суду першої інстанції не погоджується, оскільки вважає, що наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України не є нормативним актом Кабінету Міністрів України, а пункт 69.14 розділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України в редакції Закону України від 15.03.2022 № 2120-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» не передбачав делегування Кабінетом Міністрів України формування переліку територій іншим державним органам. Відповідно, зазначений наказ не може застосовуватись для визначення територій, що звільняються від сплати податків, у тому числі плати за землю. Крім цього, підстави для застосування постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 та наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 для визначення підстав для звільнення від плати за землю до моменту набрання чинності Закону України №3050-ІХ від 11.04.2023 - 06.05.2023 були відсутні.
Скаржник вважає, що ключовою умовою, за якою у платників податків у період дії воєнного стану в Україні виникає право їх не нараховувати та не сплачувати, є визначений Кабінетом Міністрів України перелік територій.
Водночас, колегія суддів вважає, що такі твердження спростовуються висновками Верховного Суду, викладеними у п. 6.23 постанови Верховного Суду від 23.04.2025 у справі № 916/5400/23, відповідно до яких положення пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України є чіткими, зрозумілими за своїм змістом і передбачають вичерпний перелік умов звільнення від обов'язку сплачувати плату за землю, серед яких визначальним є перебування земельної ділянки на територіях активних бойових дій або тимчасової окупації.
Враховуючи вказаний висновок колегія суддів зауважує, що правовий статус тимчасово окупованої території російською федерацією або території активних бойових дій в розумінні підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України в редакції Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15.03.2022 не залежить від того, чи ухвалив відповідній Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, Кабінет Міністрів України чи відповідне Міністерство, оскільки таке рішення органу державної влади України має не конститутивне, а інформативне значення, з публічною достовірністю підтверджуючи конкретну дату, з якої фактична окупація певної частини території України (активні бойові дії) почалися чи припинились.
У вказаному колегія судів також керується висновками, які викладені у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суд від 03.10.2025 у справі № 908/1162/23.
Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє посилання апелянта на те, що відсутні підстави для застосування постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 та наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 для визначення підстав для звільнення від плати за землю до моменту набрання чинності Закону України № 3050-ІХ від 11.04.2023.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
На підставі вказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004.
При цьому необхідність застосування вказаних нормативно-правових актів підтверджена практикою Верховного Суду, зокрема постановами від 21.08.2025 у справі №904/284/22, від 25.02.2025 у справі № 908/929/24 тощо.
За наведених обставин, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок місцевого господарського суду про те, що Покровська міська рада Донецької області не мала суб'єктивного права на отримання орендної плати, від сплати якої тимчасово звільнено відповідача у наведений спосіб (не нараховується та не сплачується) в силу приписів Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану".
Відповідно, у відповідача, не було обов'язку сплачувати таку орендну плату з 01.03.2022 (дата визначена в Законі України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-ІХ від 15.03.2022) по 05.05.2023 (остання дата перед датою набрання чинності змін до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України згідно Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" №3050-ІХ від 11.04.2023).
Також, у відповідача відсутній обов'язок сплачувати оренду плату за користування земельною ділянкою, за період з 01.08.2024 до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території, оскільки в силу положень пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України, з урахуванням Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023, починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Таким чином, зважаючи на встановлені у справі обставини та вищенаведені норми законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у відповідача обов'язку сплати орендної плати за періоди користування: 01.01.2022-28.02.2022; 06.05.2023-31.05.2023; 01.06.2023-31.12.2023; 01.01.2024-31.07.2024.
Зважаючи на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи скаржника про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права під час прийняття оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження, а тому колегія суддів зазначає про відсутність підстав для зміни чи скасування рішення господарського суду.
Статтею 236 ГПК України передбачено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оскаржуване рішення відповідає вимогам статті 236 ГПК України, а тому відсутні підстави для його скасування.
Відповідно до статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваного рішення господарського суду - без змін.
Оскільки апеляційна скарга залишена без задоволення, то згідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.
Керуючись ст. 269, 270, п. 1 ст. 275, ст. 276, ст. 282 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд
Апеляційну скаргу Покровської міської ради Донецької області (вх. № 397Д/1) на рішення господарського суду Донецької області від 10.02.2026 у справі № 905/1104/25 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Донецької області від 10.02.2026 у справі № 905/1104/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення.
Порядок і строки оскарження до Верховного Суду передбачені статтями 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.
Повна постанова складена 20.04.2026.
Головуючий суддя М.М. Слободін
Суддя Н.В. Гребенюк
Суддя І.А. Шутенко