243/11793/21
1-кп/243/80/2026
15 квітня 2026 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі № 11 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 , у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, -
В провадженні Слов'янського міськрайонного суду Донецької області знаходяться матеріали кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 , у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
Обвинувачений ОСОБА_4 систематично не бере участь в судових засіданнях, на зв'язок за відомими суду телефонними номерами не виходить, будь-яких відомостей про місцезнаходження обвинуваченого та причини його відсутності в судових засіданнях на адресу суду не надходили.
У зв'язку з наведеним та відсутністю інформації стосовно місця перебування обвинуваченого в судовому засіданні від прокурора надійшло клопотання про витребування конфіденційної інформації, що містить персональні дані щодо обвинуваченого, а саме про наявність відомостей у Єдиній інформаційної базі даних про внутрішньо переміщених осіб, про те, чи входить громадянин України до переліку взятих на облік осіб, які переміщено з тимчасово окупованої території України чи з районів ведення бойових дій, оскільки обвинувачений систематично не бере участь в судових засіданнях, телефонний та будь-який інший зв'язок з ним відсутній, будь-яких відомостей про місцезнаходження обвинуваченого та причини його відсутності в судових засіданнях на адресу суду не надходили. Разом з тим, встановлено, що на території Слов'янської місцевої об'єднаної громади обвинувачений не проживає.
Заслухавши думку всіх учасників судового розгляду, суд дійшов наступнихвисновків.
Відповідно до ст. 318 КПК України, судовий розгляд здійснюється в судовому засіданні і з обов'язковою участю сторін кримінального провадження.
Згідно з переліком територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23.08.2022, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 10.10.2022 № 217), до цього Переліку також включена Миколаївська міська територіальна громада Краматорського району, до складу якої входить смт. Райгородок.
02.08.2022 за № 679-р Кабінетом Міністрів України ухвалено розпорядження про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області. Евакуацію вирішено здійснити у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.
Згідно зі ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
У зв'язку з тим, що станом на сьогодні триває широкомасштабна збройна агресія Російської Федерації проти України та введено воєнний стан на території України, судове провадження здійснюється дистанційно, а судові засідання проводяться в режимі відеоконференцзв'язку.
Починаючи з лютого 2022 року, обвинувачений ОСОБА_4 систематично не бере участь в судових засіданнях, на зв'язок за відомим суду телефонними номерами не виходить, будь-яких відомостей про місцезнаходження обвинуваченого та причини його відсутності в судових засіданнях на адресу суду не надходило.
Останнє відоме суду місце проживання обвинуваченого ОСОБА_4 значиться за адресою: АДРЕСА_1 , що входить до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій.
Також, відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 02.10.2023 року, місце проживання обвинуваченого ОСОБА_4 значиться за адресою: АДРЕСА_2 , з 18.08.2022 року.
Як видно з повідомлень про виклик до суду, обвинувачений викликається до суду, однак в судові засідання не з'являється.
Разом з тим, актуальна інформація про місце проживання та контакті засоби телефонного зв'язку на теперішній час не дозволяють суду належним чином повідомити обвинуваченого про час та місце судового розгляду.
Статтею 32 Конституції України визначено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
В рішенні Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року № 2-рп/2012, зокрема, зазначено, що інформацією про особисте та сімейне життя особи (персональними даними) є будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована, а саме: національність, освіта, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, матеріальний стан, адреса, дата і місце народження, місце проживання та перебування тощо, дані про особисті майнові та немайнові відносини цієї особи з іншими особами, зокрема членами сім'ї, а також відомості про події та явища, що відбувалися або відбуваються у побутовому, інтимному, товариському, професійному, діловому та інших сферах життя особи, за винятком даних стосовно виконання повноважень особою, яка займає посаду, пов'язану зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування. Така інформація про фізичну особу та членів її сім'ї є конфіденційною і може бути поширена тільки за їх згодою, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Правові відносини, пов'язані із захистом і обробкою персональних даних регулюються Законом України «Про захист персональних даних», який спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв'язку з обробкою персональних даних.
Відповідно до ст. 14 цього Закону поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу за згодою суб'єкта персональних даних. Поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Згідно з ч. 4 ст. 19 Закону органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають право на безперешкодний і безоплатний доступ до персональних даних відповідно до їх повноважень.
Відповідно до ч. 2 ч. 4-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (далі Порядок), у п. 5 якого визначено, що з метою обліку внутрішньо переміщених осіб уповноважений орган веде Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Мінсоцполітики.
Згідно з п. 11 вказаного Порядку, органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають право безоплатно отримувати інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, зокрема в електронній формі у порядку електронної інформаційної взаємодії або за допомогою технічних засобів з використанням унікального електронного ідентифікатора (QR-коду, штрих-коду, цифрового коду).
Інформація про осіб, які переміщуються, надається з дотриманням вимог законодавства про інформацію та законодавства про захист персональних даних.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 84, 93, 135, 323, 369-372 КПК України, суд, -
Клопотання прокурора - задовольнити.
Витребувати з Міністерства соціальної політики України інформацію на електронну адресу Слов'янського міськрайонного суду Донецької області: inbox@sl.dn.court.gov.ua (для судді ОСОБА_1 ) з Єдиної інформаційної бази даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, щодо:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця м. Слов'янська Донецької області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого як ВПО з 18.08.2022 року за адресою: АДРЕСА_2 , м.т. НОМЕР_2 .
Копію цієї ухвали надіслати на електронну адресу Міністерства соціальної політики України для виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1