Справа № 752/15883/25
Провадження № 2/752/6491/26
іменем України
20.04.2026 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді Данілової Т.М.
з участю секретаря Веселовської А.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконачого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" про зобов"язання вчинити дії, -
позивач ОСОБА_1 звернувся у суд з позовом про зобов"язання відновити комунальні послуги з централізованого постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 .
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що йому належать майнові права на квартиру АДРЕСА_2 та він є споживачем послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, виконавцем яких є КП «Київтеплоенерго». Однак, у 2019 році відповідач безпідставно припинив надання послуги з централізованого постачання гарячої води у будинку АДРЕСА_3 , чим порушив свої зобов'язання як виконавця відповідної комунальної послуги.
Постановою Київського апеляційного суду від 19 березня 2025 року відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до КП виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" про зобов"язання вчинити певні дії.
Рішенням загальних зборів ОСББ «Матикіна 12», проведених 14 грудня 2023 року, оформлених протоколом від 10 січня 2024 року, визначено КП «Київтеплоенерго» виконавцем послуг з приготування та надання гарячого водопостачання в ІТП будинку з укладенням співвласниками, які бажають отримувати таку послугу, прямих договорів з комунальним підприємством. У зв'язку з цим, голова ОСББ звертався до Відповідача листом № 24/1-М від 15 січня 2024 року з проханням відновити надання послуги з гарячого водопостачання. В цьому листі було підтверджено, що ОСББ не заперечує проти використання КП «Київтеплоенерго» індивідуального теплового пункту будинку для виробництва гарячої води, а також не заперечує проти укладення КП «Київтеплоенерго» відповідної угоди із ДП «Санаторій «Конча-Заспа», як ліцензованим постачальником питної холодної води (з передачею вузла комерційного обліку - лічильника холодної води на відгалуженні у бойлер на баланс КП «Київтеплоенерго»). Проте, листом від 13 лютого 2024 року №4103.2/1784 КП «Київтеплоенерго», відмовившись від надання комунальної послуги з централізованого постачання гарячої води, запропонувало здійснювати лише постачання теплової енергії для самостійного приготування і постачання гарячої води мешканцям будинку самим собі.
У подальшому Голова правління ОСББ «Матикіна 12» листом № 01/04-М від 01.04.2025 року звернувся до Відповідача. У цьому листі зазначив, що на загальних зборах Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Матикіна 12» (будинок АДРЕСА_4 ), що відбулись 14 грудня 2023 року, результати яких оформлено протоколом від 10 січня 2024 року, Комунальне підприємство «Київтеплоенерго визначено виконавцем комунальної послуги з централізованого постачання гарячої води. У зв'язку з цим, направив Акт приймання-передачі у користування Індивідуального теплового пункту (з передачею вузла комерційного обліку лічильника холодної води на відгалуженні у бойлер на баланс Виконавця) в будинку АДРЕСА_4 для виконання комунальної послуги з централізованого постачання гарячої води співвласникам багатоквартирного будинку. Просив невідкладно приступити до надання вказаної послуги, з кожним співвласником укласти публічний договір приєднання відповідно до вимог частини п'ятої статті 13 Закону «Про житлово-комунальні послуги», з урахуванням особливостей, передбачених статтею 14 цього Закону. Також, просив надати для підписання проект договору на обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання комунальної послуги, з визначенням відповідного розміру плати. До вказаного листа додавались: копія протоколу загальних зборів ОСББ «Матикіна 12» від 10.01.2024 року; та 2 примірники Акту приймання-передачі від 01.04.2025 року.
Проте, Відповідач листом № 7/231/2532 від 21.04.2025 року знову відмовив співвласникам багатоквартирного будинку у наданні послуг з централізованого гарячого водопостачання.
Враховуючи наведене, позивач просив суд зобов'язати КП «Київтеплоенерго» відновити надання комунальної послуги з централізованого постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва 07 липня 2025 року відмовлено у відкритті провадження у даній справі.
Постановою Київського апеляційного суду від 22 грудня 2025 року скасована ухвала Голосіївського районного суду м. Києва від 07 липня 2025 року, справа направлена для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 12 січня 2026 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.
Відповідач Комунальне підприємство виконачого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" надіслав відзив на позовну заяву. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на відсутність правових підстав для укладення з ОСББ "Матикіна 12" договору щодо передавання в користування чи володіння ІТП з виконавцем послуг.
Позивач ОСОБА_1 надіслав відповідь на відзив. Просить задовольнити позов, заперечує проти доводів підприємства щодо неможливості надання послуги з централізованого постачання гарячої води до квартири.
Відповідач надіслав заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що на підставі розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27 грудня 2017 року № 1693 та від 10 квітня 2018 року № 591 із травня 2018 року надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у будинку АДРЕСА_3 здійснювало КП «Київтеплоенерго», яке продовжило бути постачальником таких комунальних послуг після ПАТ «Київенерго».
Відповідачем підготовлено та опубліковано договір про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води в газеті «Хрещатик» від 28 березня 2018 року № 34 (5085), зміст якого відповідає змісту типового договору, затвердженого Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630. Такий договір є договором приєднання, тому може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому, а друга сторона не може запропонувати свої умови.
Як вбачається з інформації із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 43291668 від 04 вересня 2015 року, ОСОБА_1 належать майнові права на квартиру АДРЕСА_2 .
Виходячи із змісту позовної заяви, ОСОБА_1 в цій квартирі не зареєстрований, але фактично проживає. Ці обставини не оспорюються відповідачем, а отже позивач є споживачем комунальних послуг, які надавались КП «Київтеплоенерго».
Згідно статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (стаття 13 ЦПК України), суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Загальними вимогами процесуального права, закріпленими у статтях 76-78, 81, 83, 84, 87, 89, 228, 235, 263-265 ЦПК України, визначено обов'язковість установлення судом під час вирішення спору обставин, що мають значення для справи, надання їм юридичної оцінки, а також оцінки всіх доказів, з яких суд виходив при вирішенні позову (дослідження обґрунтованості, наявності доказів, що їх підтверджують).
Відповідно до пунктів 5, 6 частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам в тому числі послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами (частина перша статті 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
У відповідності до пункту 2 частини першої статті 5 вказаного Закону до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Відповідно до пунктів 3, 4 частини другої статті 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем комунальних послуг з постачання теплової енергії є теплопостачальна організація, а послуг з постачання гарячої води - суб'єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води.
Отже, наведеною нормою передбачено, що виконавець комунальної послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання не обов'язково має збігатись в одній особі. Виконавцем послуг з постачання гарячої води може бути власник теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду.
Статтею 22 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право визначати виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори.
З матеріалів справи вбачається, що у квітні 2020 року позивач ОСОБА_1 звертався у суд з позовом до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Кивської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" з позовом про зобов"язання відновити комунальні послуги з централізованого постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 .
Постановою Київського апеляційного суду від 19 березня 2025 року відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до КП виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" про зобов"язання вчинити певні дії.
Рішенням загальних зборів ОСББ «Матикіна 12», проведених 14 грудня 2023 року, оформлених протоколом від 10 січня 2024 року, визначено КП «Київтеплоенерго» виконавцем послуг з приготування та надання гарячого водопостачання в ІТП будинку з укладенням співвласниками, які бажають отримувати таку послугу, прямих договорів з комунальним підприємством.
У зв'язку з цим, голова ОСББ "Матикіна 12" звертався до Відповідача листом № 24/1-М від 15 січня 2024 року з проханням відновити надання послуги з гарячого водопостачання. В цьому листі було підтверджено, що ОСББ не заперечує проти використання КП «Київтеплоенерго» індивідуального теплового пункту будинку для виробництва гарячої води, а також не заперечує проти укладення КП «Київтеплоенерго» відповідної угоди із ДП «Санаторій «Конча-Заспа», як ліцензованим постачальником питної холодної води (з передачею вузла комерційного обліку - лічильника холодної води на відгалуженні у бойлер на баланс КП «Київтеплоенерго»).
Проте, листом від 13 лютого 2024 року №4103.2/1784 КП «Київтеплоенерго», відмовившись від надання комунальної послуги з централізованого постачання гарячої води, запропонувало здійснювати лише постачання теплової енергії для самостійного приготування і постачання гарячої води мешканцям будинку самим собі.
У подальшому Голова правління ОСББ «Матикіна 12» листом № 01/04-М від 01.04.2025 року звернувся до Відповідача. У цьому листі зазначив, що на загальних зборах Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Матикіна 12» (будинок АДРЕСА_4 ), що відбулись 14 грудня 2023 року, результати яких оформлено протоколом від 10 січня 2024 року, Комунальне підприємство «Київтеплоенерго визначено виконавцем комунальної послуги з централізованого постачання гарячої води. У зв'язку з цим, направив Акт приймання-передачі у користування Індивідуального теплового пункту (з передачею вузла комерційного обліку лічильника холодної води на відгалуженні у бойлер на баланс Виконавця) в будинку АДРЕСА_4 для виконання комунальної послуги з централізованого постачання гарячої води співвласникам багатоквартирного будинку. Просив невідкладно приступити до надання вказаної послуги, з кожним співвласником укласти публічний договір приєднання відповідно до вимог частини п'ятої статті 13 Закону «Про житлово-комунальні послуги», з урахуванням особливостей, передбачених статтею 14 цього Закону. Також, просив надати для підписання проект договору на обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання комунальної послуги, з визначенням відповідного розміру плати. До вказаного листа додавались: копія протоколу загальних зборів ОСББ «Матикіна 12» від 10.01.2024 року; та 2 примірники Акту приймання-передачі від 01.04.2025 року.
Проте, Відповідач листом № 7/231/2532 від 21.04.2025 року знову відмовив співвласникам багатоквартирного будинку у наданні послуг з централізованого гарячого водопостачання.
Відповідач наполягає на тому, що постачання гарячої води у цьому житловому будинку здійснюється від вбудованого індивідуального теплового пункту (ІТП), власником якого відповідач не являється. ІТП перебуває у спільній сумісній власності співвласників будинку.
Пунктом 2 Правил надання послуги з постачання гарячої води, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1182 визначено, що ці Правила не розповсюджуються на відносини в будівлях, у яких виробництво гарячої води здійснюється з використанням наявного у будівлі індивідуального теплового пункту, який не переданий у володіння та/або користування виконавцю.
Частиною другою статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком у тому числі про розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII був введений в дію 01 травня 2019 року.
Відповідно до пунктів 3, 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2189-VIII (в редакції, чинній на час звернення позивача до суду) договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Не пізніш як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов'язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.
Виниклі правовідносини врегульовані нормами Закону № 2189-VIII, згідно положень якого мав бути визначений загальними зборами виконавець послуги з гарячого водопостачання в будинку, з останнім укладений договір щодо передання в користування чи володіння ІТП і лише після цього у позивача могло виникнути право вимагати від відповідача виконання комунальної послуги.
Таким чином, передача майна у користування виконавцю має відбуватись в межах обраної співвласниками моделі договірних відносин, передбачених ст. 14 Закону Украни "Про житлово-комунальні послуги".
Проте, станом на час вирішення справи договір щодо передавання в користування чи володіння ІТП між ОСББ "Матикіна 12" та виконавцем послуг не укладено, тому у позивача відсутнє право вимагати від відповідача виконання комунальної послуги з централізованого постачання гарячої води. Акт від ОСББ "Матикіна 12" є лише пропозицією.
З огляду на викладене, суд надходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 3, 4, 10, 13, 76-82, 89, 141, 223, 259, 263-265, 268ЦПК України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконачого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" про зобов"язання вчинити дії, - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя