16 квітня 2026 року
м. Хмельницький
Справа № 679/67/26
Провадження № 33/820/312/26
Суддя Хмельницького апеляційного суду Кулеша Л.М., з участю секретаря судового засідання Плюти В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м.Хмельницькому, апеляційну скаргу захисника Горщара Б.А., в інтересах ОСОБА_1 , на постанову Нетішинського міського суду Хмельницької області від 17 березня 2026,
Цією постановою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Роз'яснено ОСОБА_1 строки оскарження постанови суду та порядок сплати штрафу, у відповідності до положень ст.ст. 307,308 КУпАП.
Стягнуто з ОСОБА_1 , в дохід держави, судовий збір у розмірі 665,60 гривень.
За постановою суду, ОСОБА_1 13 січня 2026 року о 13 год. 36 хв. на 214 км. автодороги Н25 Городище-Рівне-Старокостянтинів Шепетівського району Хмельницької області керував транспортним засобом марки «KIA SORENTO», номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: почервоніння обличчя, тремтіння пальців рук, різкий запах алкоголю з порожнини рота, в порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху, від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та проведення такого огляду у медичному закладі відмовився. Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Не погоджуючись з постановою суду захисник Горщар Б.А., в інтересах ОСОБА_1 , подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову місцевого суду скасувати та закрити провадження у справі за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Свої вимоги аргументує тим, що судом першої інстанції не взято до уваги, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем і стосовно нього діє спеціальний порядок огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, визначений приписами ст. 266-1 КУпАП, відповідно до яких його огляд проводить виключно посадова особа, уповноважена на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України з використанням спеціальних технічних засобів та тестів, згідно з порядком встановленим ч.ч. 2-7 ст. 266-1 КУпАП. Окрім того, вказує, що поліцейський, після зупинки ОСОБА_1 зазначає йому наявність таких ознак сп'яніння, як почервоніння обличчя та тремтіння пальців рук, не вказуючи запаху алкоголю з порожнини рота, проте у протоколі, акті огляду та направленні таку ознаку зазначає. З відеозапису, наданого поліцейськими, у ОСОБА_1 не вбачається жодних ознак алкогольного сп'яніння. Також, місцевим судом не ураховано того, що ОСОБА_1 не було відсторонено від керування транспортним засобом після складання стосовно нього протоколу за ст. 130 КУпАП, він продовжив керувати автомобілем, що вказує на не перебування його в стані алкогольного сп'яніння.
В судове засідання апеляційної інстанції ОСОБА_1 та захисник Горщар Б.А., будучи, належним чином, повідомленими про розгляд справи, не з'явилися. Захисник Горщар Б.А. подав заву про проведення апеляційного розгляду у його відсутність та ОСОБА_1 .
За змістом ст. 294 КУпАП участь особи, яка притягується до відповідальності, чи захисника, в апеляційному розгляді справи, не є обов'язковою.
Тому, враховуючи вимоги закону про розгляд справи в розумні строки, передбачені ч. 4 ст. 294 КУпАП, апеляційний суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 та захисника Горщара Б.А., що не може розцінюватись як порушення прав ОСОБА_1 на захист, передбачених ст.ст. 268, 271 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, перевіривши доводи, наведені в апеляційній скарзі, вважаю, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ч.7 ст.294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП наступає, у тому числі, і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно з приписами до п.2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен, на вимогу працівника поліції, пройти, в установленому порядку, медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Зі змісту вказаної норми закону слідує, що проходження такого огляду є обов'язком водія, а не його правом.
Відповідно до положень статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Суд першої інстанції, при встановленні обставин правопорушення, вирішенні питання про наявність події і складу правопорушення в діях ОСОБА_1 , доведеності його вини, зазначених вимог закону дотримався.
Незважаючи на заперечення захисником вини ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, така підтверджується дослідженими місцевим та апеляційним судом доказами.
З даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 239414 від 13 січня 2026 року слідує, що ОСОБА_1 13 січня 2026 року о 13 год. 36 хв. на 214 км. автодороги Н25 Городище-Рівне-Старокостянтинів Шепетівського району Хмельницької області керував транспортним засобом марки «KIA SORENTO», номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: почервоніння обличчя, тремтіння пальців рук, різкий запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та проведення такого огляду у медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вказаний протокол відповідає вимогам ст.ст. 254, 256 КУпАП, складений уповноваженою на те особою, визначеною ст. 255 КУпАП, а наведені у ньому обставини об'єктивно стверджуються іншими доказами, дослідженими суддею по справі.
Так, вина ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами, а саме даними:
- направлення на огляд водія транспортного засобу в медичний заклад, з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 13 січня 2026 року, з якого вбачається, що після зупинки транспортного засобу поліцейським у ОСОБА_1 виявлено ознаки алкогольного сп'яніння: тремтіння пальців рук, різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, від проходження такого огляду в медичному закладі ОСОБА_1 відмовився.
- акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 13 січня 2026 року, з якого вбачається, що у ОСОБА_1 виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: тремтіння пальців рук, різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, в графі «Результати огляду на стан сп'яніння» зазначено, що ОСОБА_1 від проходження огляду відмовився;
- розписок про інформування особи, яка підлягає огляду на стан сп'яніння про порядок застосування спеціального технічного засобу та роз'яснення прав і обов'язків, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.
У відповідності до статті 251 КУпАП відеофіксація є одним із доказів в справі про адміністративне правопорушення, тому з метою всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, судом апеляційної інстанції були досліджені відеозаписи з нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) інспекторів патрульної поліції.
З відеозаписів, долучених до матеріалів справи (а.с.9), вбачається, що у вказаному місці, водій ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції, під час керуванням ним транспортним засобом «KIA SORENTO», номерний знак НОМЕР_1 . В ході спілкування з ОСОБА_1 у поліцейських виникла підозра про перебування водія у стані алкогольного сп'яніння. У зв'язку чим, останньому, було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі, на що ОСОБА_1 відмовився.
Зафіксовані відеозаписом обставини дають можливість повно та об'єктивно дослідити їх, конкретизувати поведінку поліцейських (діяли в межах своєї компетенції та виконували свої професійні обов'язки у відповідності до Закону України «Про Національну поліцію») та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Досліджений відеозапис фіксує реальні дані, які не можуть бути спотворені та мають істотне значення для розгляду справи, має достатньо високу інформативність, позбавлений упередження і суб'єктивного ставлення, має безсторонній характер, що вимагає від суду ретельного та уважного дослідження вищевказаного доказу у сукупності з іншими доказами по справі. Оглянутий відеозапис дає можливість встановити його узгодженість з іншими даними, що містяться в протоколі, а тому апеляційний суд приймає його як належний доказ у справі.
Посилання сторони захисту на те, що стосовно ОСОБА_1 діяв спеціальний порядок огляду на стан алкогольного сп'яніння, визначений ст. 266-1 КУпАП відхиляються, виходячи з такого.
Стаття 266-1 КУпАП передбачає огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до змісту цієї статті, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.
Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Огляд військовослужбовців Збройних Сил України, які виконують обов'язки військової служби у складі національного контингенту (національного персоналу), може проводитися в медичних закладах, що входять до складу міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, в яких бере участь національний контингент (національний персонал).
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
З огляду на викладене, процедура проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння для військових відрізняється від цивільних. Ст.130 КУпАП належить до адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху. Повноваження щодо зупинки транспортного засобу, огляду на стан сп'яніння, складання протоколу мають органи Національної поліції. Військова служба правопорядку(ВСП) здійснює правопорядок під час військової служби, у межах військових об'єктів, гарнізонів, під час виконання службових обов'язків. Під час відпустки військовослужбовець не перебуває при виконанні обо'язків, тому ВСП не складає протокол за ст.130 КУпАП у цивільній дорожній ситуації. В даному випадку діє загальний порядок, як для цивільних.
Так, з відеозапису убачається, що ОСОБА_1 дійсно повідомив поліцейським, що він є військовослужбовцем та їде додому, що вказує на те, що на момент зупинки транспортного засобу ОСОБА_1 та складення стосовно нього протоколу про адміністративне правопорушення, останній, не виконував обов'язки військової служби. Не заперечував вказану обставину в суді першої інстанції і захисник.
До матеріалів захисником було долучено довідку військової частини НОМЕР_2 № 4.2-Д/1316 від 27 липня 2024 року, з якої убачається, що ОСОБА_1 перебуває на військовій службі в зазначеній військовій частині з 23 липня 2024 року по теперішній час. Однак, вона не підтверджує того, що на момент керування ОСОБА_1 транспортним засобом, станом 13 год 36 хв 13 січня 2026 року він виконував обов'язки військової служби, тому огляд працівниками поліції ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проведений відповідно до вимог ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735.
Твердження апелянта про невідповідність ознак алкогольного сп'яніння, виявлених у ОСОБА_1 , зазначеним в протоколі, акті огляду та направленні, даним відеозапису не спростовує, що ознаки алкогольного сп'яніння у ОСОБА_2 були, оскільки з відео вбачається, що поліцейський чітко вказує, що від ОСОБА_1 чути запах алкоголю.
Ці обставини спростовують, наведенні в апеляційній скарзі сторони захисту доводи та дають підстави дійти висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в порушенні вимог п. 2.5 ПДР України, а саме у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан алкогольного сп'яніння та вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Жодних належних та допустимих доказів, які б викликали сумніви у об'єктивності вищевказаних матеріалів, їх фальсифікації, апелянтом не надано, не здобуто таких і в процесі апеляційного розгляду, а тому законні підстави для їх відхилення у суду відсутні.
Суд обґрунтовано прийшов до висновку, керуючись принципом «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України», що доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Посилання захисника Горщара Б.А. на інші порушення, зазначені в апеляційній скарзі, не впливають на висновок суду про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки подія та склад, вчиненого ним адміністративного правопорушення знайшли своє підтвердження, під час розгляду справи в суді першої та апеляційної інстанції.
У рішенні по справі "О'Галлоран та Франціє проти Сполученого Королівства" від 29.06.2007 року Європейський суд з прав людини постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Істотних порушень вимог закону, які б ставили під сумнів висновки судді першої інстанції та були безумовною підставою для скасування судового рішення не встановлено.
Місцевим судом були встановлені дійсні обставини справи, дана належна оцінка особі ОСОБА_1 , правильно застосовані норми матеріального права, не допущено порушення норм процесуального права та зроблено обґрунтований висновок про доведеність його вини у порушенні вимог п. 2.5 ПДР України та вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накладене на ОСОБА_1 стягнення за своїм видом та розміром є необхідним і достатнім для виправлення особи притягнутої до адміністративної відповідальності та запобігання вчиненню нових адміністративних правопорушень.
З урахуванням наведеного, підстав для скасування постанови у межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.294 КУпАП, суддя,
Постанову Нетішинського міського суду Хмельницької області від 17 березня 2026 стосовно ОСОБА_1 залишити без змін, а апеляційну скаргу захисника Горщара Б.А. - без задоволення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Хмельницького
апеляційного суду Л.М.Кулеша