Рішення від 17.04.2026 по справі 334/2106/26

Дата документу 17.04.2026

Справа № 334/2106/26

Провадження № 2/334/2244/26

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 року Дніпровський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді Фетісова М.В., за участю секретаря судового засідання Засько О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги,

встановив:

перший заступник директора Департаменту Швець Ю.В. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надмірну отриману тимчасову державну соціальну допомогу особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату за період з 29.07.2023 по 31.12.2023 в сумі 3 726,30 гривень.

Позов обґрунтовує тим, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради перебуває особова справа ОСОБА_1 отримувача тимчасової державної соціальної допомоги особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Департамент соціального захисту населення ЗМР є правонаступником Управління соціального захисту населення ЗМР по Дніпровському району. Відповідач перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району як отримувач тимчасової державної соціальної допомоги особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату з 2019 року. 10.08.2022, в період введення в Україні воєнного стану, відповідач вчергове звернувся до Управління з «Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» для перерахунку отримання тимчасової допомоги. Ставивши підписи у заяві, відповідач ознайомлювався з попередженням про відмову в призначені або припиненні виплати державної соціальної допомоги та на повернені надміру нарахованих коштів в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан. Відповідач був повідомлений під розпис, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, він зобов'язаний повідомити про це органи соціального захисту населення. На підставі заяви від 10.08.2022 та доданих документів відповідачу була перерахована та продовжена виплата тимчасової допомоги в сумі 665,11 гривень на місяць, а з 01.01.2023 після перерахунку, у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму, розмір виплати склав 731,11 гривня на місяць. В подальшому відповідачу було автоматично продовжено у раніше встановленому сумі 731,11 гривня на місяць. У грудні 2023 року за результатами верифікації спеціалістами Управління отримано інформацію, що з 29.07.2023 відповідачем у Пенсійному фонді оформлено і отримується пенсія. Про початок отримання пенсії, будучи попередженим під розпис, відповідач самостійно так і не повідомив Управління. По причині оформлення пенсії у Пенсійному фонді і не повідомлення про це Управління, а отже отримання відповідачем подвійних виплат тимчасової допомоги особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату та пенсії, в період з 29.07.2023 по 31.12.2023 надміру виплачені кошти тимчасової допомоги у сумі 3 726,60 гривень (5 міс. х 731,11 гривня + 71,05 гривня за неповний липень 2023 року). Відповідачу було скеровано повідомлення з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти. Однак станом на момент подання позовної заяви належна до повернення сума заборгованості повернута не була. Таким чином, Департамент намагався вирішити цей спір з відповідачем в досудовому порядку, шляхом звернення до відповідача, однак повідомлення повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги залишились без реагування, в добровільному порядку надмірно нараховані кошти відповідачем не повернуті. Рішення Управління відповідачем не оскаржені. Отже, з врахуванням вказаного та беручи до уваги те, що призначення пенсії є обставиною, яка безпосередньо впливає на припинення виплати призначеної тимчасової допомоги, а тому не повідомлення відповідачем Управління про виникнення такої обставини і продовження отримання виплат в період з 29.07.2023 по 31.12.2023, свідчить про недобросовісність і вину відповідача у надмірній виплаті допомоги. Оскільки відповідач добровільно не повернув надмірно виплачені суми допомоги, вимоги Департаменту є цілком правомірними та обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідач відзив на позов не подав.

Ухвалою про відкриття провадження у справі від 23.03.2026 відкрите провадження у справі та її призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився. Подав заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав. Проти заочного вирішення справи не заперечує.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. Причини неявки суду не повідомив. Заяву про розгляд справи без його участі не подав.

Відповідно до частини першої статті 280 ЦПК України суд постановив провести заочний розгляд справи, оскільки відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання не з'явився в судове засідання без повідомлення причин, не подав відзиву, а позивач не заперечує проти заочного вирішення справи.

Враховуючи, що всі особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, відповідно до вимог частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 № 71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради відповідно додатку № 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району.

10.08.2022 ОСОБА_1 звернувся до органу праці та соціального захисту населення по Дніпровському району з Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг (далі - Заява), в якій просив призначити йому тимчасову державну соціальну допомогу як особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Рішенням про призначення допомоги Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району від 15.08.2022 ОСОБА_1 призначено тимчасову державну соціальну допомогу як особі, яка не набула права на пенсію, з 10.08.2022 до 09.02.2023 в сумі 665,11 гривень.

Розпорядженнями на продовження строку виплати тимчасової державної соціальної допомоги особам, які не набули права на пенсію, від 19.01.2023, 16.02.2023, 20.03.2023, 15.09.2023, 23.10.2023, 20.11.2023 ОСОБА_1 продовжено строк з 10.02.2023 по 30.04.2023 та 01.10.2023 по 31.12.2023 виплати тимчасової державної соціальної допомоги як особі, яка не набула права на пенсію, в сумі 731,11 гривня, що також підтверджується особовим рахунком № НОМЕР_1 .

Відповідно до особового рахунку № НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 29.07.2023 довічно призначена пенсія за віком.

Довідкою Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради від 08.02.2024, яка видана ОСОБА_1 про те, що він перебуває на обліку в Департаментів соціального захисту населення Запорізької міської ради та отримує тимчасову допомогу непрацездатній особі, яка досягла пенсійного віку, але не небула права на пенсію, виплату. У зв'язку з оформленням пенсії в Пенсійному фонді за період з 29.07.2023 по 31.12.2023 виникла переплата в сумі 3 726,30 гривень, яка не сплачена.

Рішенням за даними верифікації від 08.12.2023 по особовому рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_3 припинено нарахування і здійснення державної виплати з 01.03.2024. Сума коштів, що підлягає поверненню за період з 29.07.2023 по 31.12.2023 в сумі 3 726,30 гривень.

На адресу відповідача була надіслана досудова вимоги щодо повернення переплати за період з 29.07.2023 по 31.12.2023 в 3 726,30 гривень, що підтверджується повідомленням про припинення надання та повернення державної соціальної допомоги від 15.02.2024 № 04.0106/923 та повідомленням про повернення допомоги від 10.02.2026 № 06.01-06/981.

Частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною першою статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Правові засади надання тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, визначено Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1098 (далі - Порядок № 1098).

У редакції на час виникнення спірних відносин пунктом 2 Порядку № 1098 було передбачено, що призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу, а пунктом 22 встановлено, що виплата тимчасової допомоги і відшкодування витрат на її доставку проводяться за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1098 тимчасова допомога призначається з дня, що настає за датою досягнення пенсійного віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо звернення за тимчасовою допомогою відбулося не пізніше ніж через три місяці після досягнення такого віку.

Перелік документів, які подаються для призначення тимчасової допомоги визначено пунктом 5 Порядку № 1098. Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на особу, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги.

Відповідно до абзацу 4 пункту 16 Порядку № 1098 виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється у разі призначення пенсії - з дати її призначення.

Згідно з пунктом 8 Порядку № 1098 у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов'язана не пізніше ніж через десять днів (особисто або шляхом надіслання документів/відомостей засобами поштового зв'язку) повідомити про це органу Пенсійного фонду України незалежно від адреси зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування).

Відповідно до пункту 24 Порядку № 1098 якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи Пенсійного фонду України: визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати тимчасової допомоги в наступні періоди на підставі своїх рішень проводять щомісячні відрахування у розмірі, який не перевищує 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Частина друга статті 1212 ЦК України вказує, що положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно з частиною третьою статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Суд встановив, що відповідач ОСОБА_1 набув грошові кошти тимчасової державної соціальної допомоги в сумі 3 726,30 гривень, які призначались йому до виплати за період з 29.07.2023 по 31.12.2023 - у той же час, коли він перебував на обліку у Пенсійному фонді України та отримував пенсію за віком. При цьому відповідач не повідомив позивача про отримання ним пенсії.

Таким чином відповідач набув грошові кошти в сумі 3 726,30 гривень без наявності на те правових підстав та не повернув їх позивачу, що є підставою для задоволення позову.

Враховуючи вказане суд дійшов про те, що позов необхідно задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надмірну отриману тимчасову державну соціальну допомогу особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, за період з 29.07.2023 по 31.12.2023 в сумі 3 726,30 гривень.

Згідно з частиною першою статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тобто з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 3 328 гривень.

Керуючись статтями 3-5, 10-13, 141, 259, 263-265, 268, 279, 280-282 ЦПК України, суд

ухвалив:

позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надмірну отриману тимчасову державну соціальну допомогу особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, за період з 29.07.2023 по 31.12.2023 в сумі 3 726 (три тисячі сімсот двадцять шість) гривень 30 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 328 (три тисячі триста двадцять вісім) гривень.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя або безпосередньо до Запорізького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Реквізити учасників справи:

позивач - Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, місцезнаходження: вул. Вячеслава Зайцева, буд. 14, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 37573438,

відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Суддя М.В. Фетісов