Справа № 333/11268/25
Провадження № 3-в/333/38/26
17 квітня 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Круглікова А.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , про розстрочку виконання постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 07.04.2026 про накладення адміністративного стягнення,
Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 07.04.2026 судом визнано ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушенняі накладено стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Жидкової Л.І.звернулася до суду із заявою про розстрочку виконання вказаної постанови суду, в якій у зв'язку із скрутним матеріальним становищем, просить розстрочити виконання постанови суду від 07.04.2026 на 20 місяців.
Суд, дослідивши додані до заяви документи, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 298 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Положеннями ч. 1 ст. 307 КУпАП визначено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з ч. 2 ст. 301 КУпАП, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 304 КУпАП, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Можливість розстрочки сплати штрафу передбачена положеннями ч. 1 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», згідно яких за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Згідно з ст. 3 вказаного закону, примусовому виконанню підлягають рішення на підставі у тому числі постанов судів у справах про адміністративні правопорушення.
Верховним Судом неодноразово зазначалось, що заходи примусу повинні ґрунтувалося на засадах законності, гуманізму, індивідуалізації та сприяти досягненню справедливого балансу між правами і свободами людини та захистом інтересів держави й суспільства (постанови від 31.01.2023 у справі № 759/6139/22, від 27.10.2022 у справі № 546/526/18, від 30.11.2022 у справі № 379/1657/18).
Суд також звертає увагу, що попри відсутність в Кодексі України про адміністративні правопорушення положень, що безпосередньо регулюють питання розстрочення сплати штрафу, подібну можливість надає засудженим Кримінальний кодекс України.
Відповідно до ч. 4 ст. 53 КК України з урахуванням майнового стану особи суд може призначити штраф із розстрочкою виплати певними частинами строком до одного року.
Відповідно до висновків щодо застосування норм права, викладених в постанові Верховного Суду від 16.02.2021 по справі № 263/10894/2020, в ситуаціях, коли нормами КУпАП чітко не врегульовано ті чи інші питання, суди відповідно до усталеної судової практики, яка ґрунтується на системному аналізі міжнародних актів з урахуванням рішень Конституційного Суду України, в певних випадках вправі застосовувати принцип аналогії закону. У цьому випадку найбільш близьким до адміністративно-деліктної галузі права є кримінальне процесуальне законодавство.
ЄСПЛ неодноразово вказував на кримінально-правовий характер адміністративних правопорушень.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, під дію кримінального аспекту ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод підпадають порушення Правил дорожнього руху, у відношенні яких передбачено накладення штрафу чи обмеження у праві керування автомобілем, («Лутц проти Німеччини» (Lutz v. Germany), п.182).
Враховуючи наведене, вказана справа про адміністративне правопорушення підпадає під дію кримінального аспекту ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, становище правопорушника у справі про адміністративне правопорушення не може бути гіршим, ніж становище засудженого у кримінальній справі, оскільки протилежний підхід призвів би до порушень загальних засад справедливості судочинства та верховенства права.
Враховуючи наведені вище обставини в їх сукупності, суд приходить до висновку, що розстрочення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу не суперечить законодавству України і відповідатиме завданням здійснення судочинства на засадах справедливості та верховенства права. З урахуванням матеріального стану ОСОБА_1 , у якої відсутні офіційні джерела доходу, яка має на утриманні малолітню дитину, що потребує домашнього догляду та, яка проживає разом з матір'ю інвалідом 1 групи, суд дійшов висновку, що сплата штрафу в розмірі 17 000,00 грн. одним платежем буде достатньо великим для правопорушника.
Однак, суд не може погодитися зі строком розстрочення суми штрафу на 20 місяців оскільки вважає, що розстрочка сплати штрафу на 12 місяців буде достатньою і необтяжливою для правопорушника. А тому заява ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Жидкової Л.І. про розстрочку виконання постанови суду в частині сплати штрафу підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 303 КУпАП, не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Керуючись ст.ст. 283-285, 301, 303, 304 КУпАП, суд
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , про розстрочку виконання постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 07.04.2026 у справі №333/11268/25 щодо накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу задовольнити частково.
Розстрочити виконання постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 07.04.2026 по справі №333/11268/25 про накладення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень у дохід держави, строком на 12 (дванадцять) місяців зі сплатою штрафу до 20 числа кожного місяця платежу, починаючи з дня набрання цією постановою законної сили за наступним графіком:
-квітень 2026 року - 1 416 грн. 67 коп.;
-травень 2026 року - 1 416 грн. 67 коп.;
-червень 2026 року - 1 416 грн. 67 коп.;
-липень 2026 року - 1 416 грн. 67 коп.;
-серпень 2026 року - 1 416 грн. 67 коп.;
-вересень 2026 року - 1 416 грн. 67 коп.;
-жовтень 2026 року - 1 416 грн. 67 коп.;
-листопад 2026 року - 1 416 грн. 67 коп.;
-грудень 2026 року - 1 416 грн. 67 коп.;
-січень 2027 року - 1 416 грн. 67 коп.;
-лютий 2027 року - 1 416 грн. 67 коп.;
-березень 2027 року - 1 416 грн. 63 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 про її обов'язок повідомляти Комунарський районний суд м. Запоріжжя про здійснення сплати частини суми штрафу шляхом пред'явлення оригіналу відповідного документа.
Відповідно до ст. 303 КУпАП, перебіг строку давності виконання постанови в частині накладення стягнення у виді штрафу зупиняється до закінчення строку розстрочки.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Комунарського районного суду
м.Запоріжжя А.В.Круглікова