17 квітня 2026 рокум. Рівне№460/3276/26
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Максимчука О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
1. Стислий виклад позицій учасників справи
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась через свого представника до Рівненського окружного адміністративного суду (далі - суд) з адміністративним позовом (позовною заявою) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), у якому позивач просить суд зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Чумацький шлях» з 01.06.2006 по 07.05.2013 та внести відповідні зміни та уточнення до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_1 , Реєстру застрахованих осіб.
Обґрунтовуючи свій позов, позивач зазначає про те, що позивач з червня 2006 року по травень 2013 року працювала у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Чумацький шлях», однак під час перевірки даних у Реєстрі застрахованих осіб позивач виявила відсутність відомостей про сплату ЄСВ за період з червня 2006 року по травень 2013 року, що підтверджується довідкою форми ок-5 станом на 07.07.2025, відомостями про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб від 07.07.2025. Позивач вважає, що причиною стало те, що позивач відмовилася від присвоєння їй ідентифікаційного номера, а в її попередньому паспорті прізвище було записане “ ОСОБА_2 », внаслідок чого внести зміни шляхом подання коригуючої звітності немає можливості, а тому просить в судовому порядку внести відповідні зміни до реєстру та позов задовольнити повністю.
Відповідач подав до суду свій відзив, в якому виклав заперечення на позовну заяву. В обґрунтування заперечень зазначає, що за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб щодо гр. ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_2 , за період перебування у трудових відносинах із страхувальником ТОВ "ЧУМАЦЬКИЙ ШЛЯХ" (код ЄДРПОУ 30400117) наявні дані за період з 01.06.2006 по 31.12.2006 та з 01.01.2010 по 07.05.2013. Водночас, період трудових відносин з 01.01.2007 по 31.12.2009 в актуальній ПЕОКЗО ОСОБА_1 за даними паспорта НОМЕР_2 відсутній, оскільки зазначеним страхувальником індивідуальні відомості на застраховану особу ОСОБА_1 у складі поданих річних звітів з персоніфікованого обліку за 2007 - 2009 роки подано з реєстраційним номером облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) НОМЕР_3 , що призвело до створення ПЕОКЗО з РНОКПП НОМЕР_3 та відсутності даних після об'єднання з ПЕОКЗО за даними паспорта НОМЕР_4 . З огляду на вказане, вважає що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
2. Заяви, клопотання учасників справи, інші процесуальні дії у справі.
Позовна заява подана до суду 23.02.2026 у електронній формі із використанням електронного кабінету підсистеми "Електронний суд" ЄСІТС, надійшла до суду і була зареєстрована в автоматизованій системі діловодства суду 23.02.2026.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.02.2026 визначено суддю Максимчука О.О. головуючим суддею (суддею-доповідачем) з розгляду справи за вказаною позовною заявою.
Ухвалою від 02.03.2026 суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду і відкрив провадження в адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановив відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов та витребував у відповідача додаткові докази у справі.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву та подав 12.03.2026 до суду свій відзив, в якому виклав заперечення на позовну заяву.
Представник позивача 05.03.2026 звернувся до суду з клопотанням про витребування у відповідача доказів у справі.
Ухвалою від 09.03.2026 суд клопотання представника позивача про витребування доказів у справі №460/3276/26 задовольнив повністю.
23.03.2026 відповідач звернувся до суду з клопотанням про долучення доказів у справі.
На момент розгляду справи по суті і ухвалення судом цього рішення інші заяви, клопотання від учасників справи до суду не надійшли, а також суд не здійснював інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо).
З урахуванням вимог частини 4 статті 229 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження суд не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
3. Встановлені судом обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши наявні у справі матеріали, з'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх позовні вимоги і заперечення, дослідивши подані сторонами письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, що враховані судом при вирішення спору по суті.
ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Степангород Володимирецького району Рівненської області, є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , виданим Володимирецьким РВ УМВС 11.08.2008.
Згідно з Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення змін до актового запису цивільного стану внесено виправлення до актового запису про народження в частині правильності написання прізвища з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».
Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_5 від 01.06.2006 ОСОБА_1 у період з 01.06.2006 по 07.05.2023 працювала у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Чумацький шлях», що також підтверджується відомостями про трудову діяльність з Реєстру застрахованих осіб.
На звернення позивача від 21.07.2025 Центральним міжрегіональним управлінням ДМС у м. Києві та Київській області від 22.07.2025 надано відповідь, у якій зазначено, що на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Володимирецьким РВ УМВС України в Рівненській області від 31.03.2002 року на ім'я “ ОСОБА_4 », позивачу було видано новий паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 в серпні 2008 року на ім'я « ОСОБА_1 ».
Позивач у позовній заяві зазначає, що під час перевірки даних у Реєстрі застрахованих осіб позивач виявила відсутність відомостей про сплату ЄСВ за період з червня 2006 року по травень 2013 року, що підтверджується довідкою форми ок-5 станом на 07.07.2025, відомостями про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб від 07.07.2025.
Позивач 05.08.2025 звернувся до відповідача з заявою, за результатами розгляду якої відповідач листом від 03.09.2025 повідомив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві на підставі протоколу Комісії з перевірки відомостей в персональних електронних облікових картках застрахованих осіб в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування від 14.08.2025 №4541/06-16 та наказу Головного управління «Про приведення у відповідність даних в персональних електронних облікових картках застрахованих осіб в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо об'єднання карток» №1446 від 14.08.2025 проведено роботу щодо приведення у відповідність персональну електронну облікову картку застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб). Станом на дату надання відповіді в Реєстрі застрахованих осіб щодо гр. ОСОБА_1 відображена актуальна інформація за даними паспорта НОМЕР_2 .
Не погодившись з відсутністю у Реєстрі застрахованих осіб відомостей про сплату за позивача страхових внесків за період її роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Чумацький шлях» з 01.06.2006 по 07.05.2013, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом (позовною заявою) у цій справі з наведеними вище позовними вимогами до відповідача.
4. Нормативно-правове регулювання спірних правовідносин та висновки суду.
Встановивши наведені вище фактичні обставини справи та відповідні їм спірні правовідносини, суд вважає, що до спірних правовідносин за наведених фактичних обставин справи підлягають застосуванню такі норми права і висновки Верховного суду про їх застосування.
За визначенням пунктів 1, 3, 7, 10 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб /пункт 1/; застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок /пункт 3/; Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом /пункт 7/; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок /пункт 10/.
Статтею 14-1 вказаного Закону визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
Згідно із статтею 18 згаданого Закону джерелами формування Державного реєстру є відомості, що надходять до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; платників єдиного внеску; застрахованих осіб; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад; органів доходів і зборів та уповноважених суб'єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів; територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску; інших джерел, передбачених законодавством.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-ІV).
За змістом статті 1 цього Закону № 1058-ІV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
У відповідності до пунктів 4, 5 частини 1 статті 16 цього ж Закону застрахована особа має право: отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначено положеннями статті 21 названого Закону.
Так, персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування /частина перша/.
На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки /частина друга/.
Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості, зокрема: 1) умовно-постійна частина персональної електронної облікової картки: унікальний номер електронної облікової картки; серія, номер і найменування документа, що посвідчує особу; прізвище, ім'я та по батькові на момент створення електронної облікової картки; прізвище, ім'я та по батькові на поточний момент; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті); 2) частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат: код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті) страхувальника (платника); рік, за який внесено відомості; розмір страхового внеску за відповідний місяць; сума сплачених страхових внесків за відповідний місяць; страховий стаж; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць; ознака особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення; сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць /частина третя/.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом /частина перша/.
Отже, на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, яка містить відомості про саму застраховану особу (в тому числі реєстраційний номер облікової картки платника податків), страхувальника, страховий стаж застрахованої особи та інші відомості, які дозволяють встановити страховий стаж для призначення пенсії.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Зокрема частини 1 статті 4 Закону № 2464-VI встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Отже, обов'язок щодо сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника - роботодавця, оскільки він здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи - працівника.
Застрахована особа не повинна відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства за страховими внесками не може бути підставою для незарахування до страхового стажу такої особи періодів її роботи.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 20.03.2019 у справі № 688/947/17, від 30.09.2019 у справі № 414/736/17, від 23.07.2019 у справі № 617/927/17.
Таким чином, усі місяці роботи, в тому числі, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі-працівнику заробітну плату та нараховувало відповідні страхові внески з неї, повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески чи ні або незалежно від того, чи обліковуються вказані страхові внески відповідачем у реєстрі застрахованих осіб.
Відповідно до частин 1-3 статті 16 Закону № 2464-VI Державний реєстр створюється для забезпечення: ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації; накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб. Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення № 10-1), відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) визначає порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.
Пунктами 4 та 5 розділу І "Загальні положення" Положення № 10-1 встановлено, що Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб. Реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 розділу ІІІ "Створення облікової картки" Положення № 10-1 визначено, що з метою забезпечення обробки інформації в Реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки.
Згідно з пунктом 2 цього розділу облікова картка відкривається у разі: надходження у складі звітності від страхувальника відомостей про застраховану особу, дані про яку відсутні в Реєстрі застрахованих осіб; надходження у складі звітності відомостей про суми нарахованого доходу та єдиного внеску фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; сплату добровільних внесків особами, які беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування; надходження відомостей від фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; в інших випадках, передбачених Законом.
Відповідно до пункту 3 розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" Положення № 10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 4 вказаного розділу передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Згідно із пунктом 6 розділу IV "Надання та формування інформації з Реєстру застрахованих осіб" Положення № 10-1 інформація з Реєстру застрахованих осіб формується та надається за такими формами: індивідуальні відомості про застраховану особу - згідно з додатками 3 - 5 до цього Положення.
Додатком № 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування затверджено Форму ОК-5 " Індивідуальні відомості про застраховану особу" Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Отже, відомості про періоди трудової діяльності застрахованих осіб є підставою для призначення та розрахунку пенсійних виплат. А відтак, помилкова відсутність таких відомостей в Реєстрі застрахованих осіб порушує право застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
У разі припинення страхувальника без визначення його правонаступника зміни та уточнення до даних облікової картки реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі рішення суду, що набрало законної сили.
Cуд з наявних у матеріалах справи доказів встановив, що позивач з 01.06.2006 по 07.05.2023 працював у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Чумацький шлях», що підтверджується записами трудової книжки позивача серії НОМЕР_5 від 01.06.2006 та архівними довідками Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації від 25.07.2025 №108-8721, №108-8722.
Окрім того, на виконання вимог ухвали суду від 09.03.2026 відповідачем надано відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб відносно ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ) станом на 16.03.2026, у яких відображено період роботи позивача у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Чумацький шлях» (код ЄДРПОУ: 30400117) у період з 01.06.2006 по 07.05.2013.
Зі змісту позовної заяви та відповіді Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області від 22.07.2025 слідує, що на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Володимирецьким РВ УМВС України в Рівненській області від 31.03.2002 року на ім'я “ ОСОБА_4 » позивачу було видано новий паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 в серпні 2008 року, внаслідок чого до трудової книжки позивача серії НОМЕР_5 від 01.06.2006 було внесено зміни у прізвище з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».
Як зазначає відповідач у своєму відзиві, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо гр. ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_2 , за період перебування у трудових відносинах із страхувальником ТОВ "ЧУМАЦЬКИЙ ШЛЯХ" (код ЄДРПОУ 30400117) наявні дані за період з 01.06.2006 по 31.12.2006 та з 01.01.2010 по 07.05.2013. Водночас, період трудових відносин з 01.01.2007 по 31.12.2009 в актуальній ПЕОКЗО ОСОБА_1 за даними паспорта НОМЕР_2 відсутній, оскільки зазначеним страхувальником індивідуальні відомості на застраховану особу ОСОБА_1 у складі поданих річних звітів з персоніфікованого обліку за 2007 - 2009 роки подано з реєстраційним номером облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) НОМЕР_3 , що призвело до створення ПЕОКЗО з РНОКПП НОМЕР_3 та відсутності даних після об'єднання з ПЕОКЗО за даними паспорта НОМЕР_4 .
Суд зазначає, що дійсно відповідно до відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Індивідуальні відомості про застраховану особу) на ім'ї ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ) станом на16.03.2026, період роботи позивача у ТОВ "ЧУМАЦЬКИЙ ШЛЯХ" (код ЄДРПОУ 30400117) відображений за період з 01.06.2006 по 31.12.2006 та з 01.01.2010 по 07.05.2013, за виключенням періоду з 01.01.2007 по 31.12.2009.
Водночас, на переконання суду, подання ТОВ "ЧУМАЦЬКИЙ ШЛЯХ" (код ЄДРПОУ 30400117) річних звітів з персоніфікованого обліку за 2007 - 2009 роки з реєстраційним номером облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) 0001702285 щодо позивача, що призвело до створення ПЕОКЗО з РНОКПП НОМЕР_3 та відсутності даних після об'єднання з ПЕОКЗО за даними паспорта позивача НОМЕР_4 (на зміну якого видано паспорт серії НОМЕР_2 ), не може нести негативних наслідків для позивача у вигляді не зарахування усіх періодів її роботи до страхового стажу та відповідно не відображення у Реєстрі застрахованих осіб відомостей про сплату страхових внесків роботодавцем під час роботи позивача у ТОВ "ЧУМАЦЬКИЙ ШЛЯХ", оскільки порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені), враховуючи також те, що не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.
Отже, матеріалами справи підтверджено, що період роботи позивача з 01.01.2007 по 31.12.2009 не внесений до відомостей системи персоніфікованого обліку позивача, внаслідок допущеної помилки в ідентифікаційному номері замість зазначення серії та номера паспорта позивача при подачі звітності за вказаний період.
При цьому, наявність у системі персоніфікованого обліку (Реєстрі застрахованих осіб) відомостей про періоди трудової діяльності застрахованих осіб у подальшому є підставою для призначення/перерахунку та здійснення пенсійних виплат. У свою чергу, відсутність у Реєстрі відповідної інформації призводить до порушення права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Суд вважає, що в даному випадку, позивач не може бути позбавлений свого права на зарахування до страхового стажу періоду роботи 01.01.2007 по 31.12.2009, позаяк зі свого боку позивач вчинив всі залежні від нього дії та надав усі наявні документи.
Частиною 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі "Ковач проти України", п.59 рішення у справі "Мельниченко проти України", п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України").
Згідно з п.п. 4, 23 ч. 1 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996, ратифікованої Законом України "Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)" № 137-V 14.09.2006, усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" (№ 25921/02) Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стреч проти Сполучного Королівства ("Stretch - United Kingdom" № 44277/98).
У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття "майно", а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як "наявне майно", так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (пункт 74 рішення Європейського суду з прав людини "Фон Мальтцан та інші проти Німеччини"). Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися "активом": вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є "активом", на який може розраховувати громадянин як на свою власність ("Von Maltzan and Others v. Germany" № 71916/01, 71917/01 та 10260/02).
Крім того, практикою Європейського суду з прав людини сформовано підхід щодо розуміння правової визначеності як засадничої складової принципу верховенства права. Зокрема, у пункті 61 Рішення "Брумареску проти Румунії" Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип правової визначеності є складовою верховенства права ("Brumarescu v. Romania" № 28342/95). Крім цього, у пункті 109 справи "Церква Бессарабської Митрополії проти Молдови" Суд зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку ("Judgment in the Case of Metropolitan Church of Bessarabia and Others v. Moldova" № 45701/99).
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
З огляду на викладене, суд вважає для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача слід зобов'язати відповідача внести зміни до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ) в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, включивши дані про сплату страхових внесків за період з 01.01.2007 по 31.12.2009.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача частково шляхом зобов'язання відповідача внести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування зміни про зарахування до страхового стажу позивача період роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Чумацький шлях» з 01.01.2007 по 31.12.2009, включивши дані про сплату страхових внесків за період з 01.01.2007 по 31.12.2009.
5. Розподіл судових витрат.
З огляду на приписи чинного законодавства при зверненні до суду із позовною заявою у цій справі позивач сплатив до бюджету судовий збір у розмірі 1064,96 грн, що підтверджується наявним у матеріалах справи платіжним документом. З урахуванням наведеного та оскільки суд визнав по суті обґрунтованою позовну вимогу позивача до відповідача, то понесені позивачем витрати зі сплати судового збору у зв'язку із розглядом справи (за подання позовної заяви) підлягають присудженню на його користь у розмірі 1064,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві внести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування зміни про зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Чумацький шлях» з 01.01.2007 по 31.12.2009, включивши дані про сплату страхових внесків за період з 01.01.2007 по 31.12.2009.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві понесені витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви у розмірі 1064,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (місцезнаходження: вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ: 42098368).
Суддя Олександр МАКСИМЧУК