Справа638/2462/26
Провадження № 1-кп/638/1345/26
17 квітня 2026 року м. Харків
Шевченківський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
обвинуваченої ОСОБА_5 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні кримінальне провадження, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22026220000000152 від 06 лютого 2026 року з обвинувальним актом у відношенні
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Харкова, громадянки України, з вищою освітою, малолітніх дітей не має, одружена, раніше не судима, працює на посаді викладача циклової комісії економіки, управління та адміністрування в ВСП «ХТЕФК ДТЕУ» зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2, ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України,, -
встановив:
Положеннями ст. ст. 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною, незалежною, демократичною, соціальною, правовою та унітарною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Згідно зі ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України, які є військовим формуванням і згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» є створеною відповідно до законодавства України сукупністю військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
При цьому відповідно до ст. ст. 11 та 12 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України, серед іншого, провадять свою діяльність на засадах комплектування шляхом призову громадян на військову службу, а основними складовими такої діяльності є підтримання на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності та боєздатності, що здійснюється органами військового управління, командирами і начальниками усіх рівнів.
Положенням ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що військовий обов'язок включає, в тому числі, дотримання правил військового обліку.
Згідно з абзацом 4 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Абзацом 5 ст. 1 вказаного Закону передбачено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Таким чином викладені вище положення чинного законодавства України свідчать про те, що забезпечення мобілізаційної готовності під час особливого періоду є невід'ємною частиною законної діяльності Збройних Сил України, а отримання громадянами України необґрунтованих відстрочок від мобілізації без наявних на те правових підстав перешкоджає законній діяльності Збройних Сил України у частині їх обов'язку з підтримання належної мобілізаційної готовності.
Так, 24.02.2022 Російською Федерацією (далі - РФ), як державою-агресором, першою застосовано збройну силу проти України і шляхом збройної агресії, із загрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Харківській, Донецькій, Луганській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській областях здійснено незаконне вторгнення на територію інших областей та вчинено збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, що мають важливе народногосподарське та оборонне значення.
Також окуповано частину зазначених територій, чим вчинено дії з метою зміни меж території та державного кордону України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, яка триває дотепер і призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
У відповідь на вказані дії держави-агресора 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено у встановленому законодавством України порядку, який діє дотепер.
Крім того, 24.02.2022 Указом Президента України № 65/2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України оголошено загальну мобілізацію, який в подальшому неодноразово продовжено і який діє на цей час.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 вказаного Закону призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Пунктом 2 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, передбачено, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.
Згідно з пунктом 56 вказаного Порядку відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до абзацу 1 пункту 58 цього ж Порядку за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Крім того, абзацом 10 пункту 60 цього ж Порядку передбачено, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
У абзаці 11 пункту 60 вказаного Порядку зазначено, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надана (оформлена) відповідно до пунктів 57-58-1 цього Порядку, у разі продовження строку проведення мобілізації продовжується районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки без повторного надання військовозобов'язаним документів, що підтверджують право на відстрочку, за наявності у нього законних підстав на відстрочку (відповідно до раніше поданих військовозобов'язаним документів для оформлення відстрочки) на строк, установлений Указом Президента України про продовження строку проведення мобілізації, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави для відстрочки, шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про зміну дати закінчення дії відстрочки.
Згідно з абзацом 24 пункту 60 Порядку відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особам, зазначеним у підпункті 1 пункту 2 додатка 5, надається на семестр, але не більше ніж на шість місяців.
Відповідно до пункту 62 Порядку здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.
Крім того, положеннями ст. 1 Закону України «Про освіту» передбачено, що здобувачі освіти - вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, аспіранти (ад'юнкти), інші особи, які здобувають освіту за будь-яким видом та формою здобуття освіти.
Також згідно з положеннями ст. 1 вказаного Закону результати навчання - знання, уміння, навички, способи мислення, погляди, цінності, інші особисті якості, набуті у процесі навчання, виховання та розвитку, які можна ідентифікувати, спланувати, оцінити і виміряти та які особа здатна продемонструвати після завершення освітньої програми або окремих освітніх компонентів.
Відповідно до положення ч. 2 ст. 10 вказаного Закону рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Згідно з пп. 2 п. 6 Розділу ІІІ Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки від 08.06.2018 № 620 (далі за текстом - Положення про ЄДЕБО), в ЄДЕБО щодо здобувачів освіти вносяться, серед інших, відомості про прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дату народження, назву факультету (відділення), структурного підрозділу, форму навчання.
Відповідно до пп. 1 п. 8 Розділу IV даного Положення суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері фахової передвищої освіти, зобов'язані підтримувати в повному, актуальному та достовірному стані вказану вище інформацію, у тому числі відомості стосовно форми навчання.
Відповідно до п.1 розділу І Правил прийому на навчання до Відокремленого структурного підрозділу «Харківський торговельно-економічний фаховий коледж Державного торговельно-економічного університету» для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра в 2024 році, затверджених Постановою вченої ради ДТЕУ від 25.04.2024, та введено в дію наказом ВСП «ХТЕФК ДТЕУ» № 77-0 від 25.04.2024 (далі за текстом - Правила), правила прийому розроблені приймальною комісією Відокремленого структурного підрозділу «Харківський торговельно-економічний фаховий коледж Державного торговельно-економічного університету» (далі-Приймальна комісія) відповідно до Порядку прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти в 2024 році (далі - Порядок прийому), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 29 лютого 2024 року № 245 (зі змінами внесеними наказом Міністерства освіти і науки України від 14 березня 2024 року № 323) та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11 березня 2024 року за № 356/41701.
Згідно з розділом VI Правил, вступники на навчання для здобуття фахової передвищої освіти реєструють заяви тільки в електронній формі через електронний кабінет в ЄДЕБО на вебсайті за адресою: https://vstup.edbo.gov.ua, крім визначених даним пунктом випадків. Зокрема, подають тільки в паперовій формі (у зв'язку з неможливістю зареєструвати особистий електронний кабінет вступника), в тому числі у разі подання документа про раніше здобуту освіту (основу вступу), інформація про який відсутня в ЄДЕБО, за умови що документи про освіту видані до запровадження фотополімерних технологій їх виготовлення.
Заява в електронній формі реєструється вступником, а заяву в паперовій формі вступник подає особисто до приймальної комісії закладу освіти або дистанційно, за умови ідентифікації особи з використанням електронного підпису, після чого уповноважена особа приймальної комісії реєструє її в ЄДЕБО в день прийняття.
Під час подання заяви в паперовій формі вступник особисто пред'являє оригінали документів, необхідних для вступу.
До заяви вступник додає мотиваційний лист, який подається в електронній формі (електронній або паперовій формі для осіб, які подають заяву в паперовій формі), додатки до мотиваційного листа приймаються на визначену електронну поштову скриньку приймальної комісії Коледжу.
Мотиваційний лист додається вступником до заяви в паперовій формі, в
ЄДЕБО в даних заяви вказується номер особової справи вступника у закладі освіти, де міститься мотиваційний лист.
Згідно з Розділом VII вказаних правил, Конкурсний відбір на навчання до Коледжу для здобуття освітньопрофесійного ступеня фаховий молодший бакалавр, для вступників на основі ПЗСО, на місця за кошти фізичних або юридичних осіб - здійснюється на основі розгляду мотиваційних листів.
Крім того, згідно з розділом X вказаних Правил, підставою для зарахування особи на навчання є підтвердження вибору місця навчання, виконання вимог Правил прийому та укладення договору про надання освітніх послуг між ВСП «ХТЕФК ДТЕУ» та вступником. Крім того, вступники підтверджують вибір одного місця навчання через електронний кабінет вступника або (в разі відсутності електронного кабінету) особисто в Коледжі чи засобами електронного зв'язку з накладанням кваліфікованого електронного підпису.
Згідно з листом Міністерства освіти і науки України від 30.07.2024 №1/13589-24, серед іншого, особи, яким надійшло повідомлення в особистому електронному кабінеті вступника про отримання рекомендації до зарахування на місця державного або регіонального замовлення, мають підтвердити вибір місця навчання в електронному кабінеті з накладанням кваліфікованого електронного підпису або особисто в закладі освіти.
Вступники, які знаходяться на тимчасово окупованій території України або закордоном, не мають кваліфікованого електронного підпису і не можуть отримати кваліфікований електронний підпис у формі Дія.Підпис, можуть підтвердити вибір місця навчання шляхом завантаження в електронний кабінет сканкопії (фотокопії) роздрукованої (написаної власноруч) заяви на вступ, підписаної вступником особисто. У разі відсутності електронного кабінету - шляхом надсилання зазначених документів на електронну пошту закладу освіти.
Разом із цим, відповідно до п.4 ч.1 ст.44 ЗУ «Про фахову передвищу освіту», підставою для відрахування здобувача фахової передвищої освіти є невиконання індивідуального навчального плану.
Так, відповідно до Положення про організацію освітнього процесу у ВСП «Харківський торговельно-економічний фаховий коледж Державного торговельно-економічного університету», зі змінами і доповненнями, затвердженого педагогічною радою 27.09.2023, введеного в дію Наказом в.о. директора від 27.09.2023, розробленого на підставі Типового положення про організацію освітнього процесу в закладах фахової передвищої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 02.05.2023 № 510, розроблене відповідно до ч. 2 ст. 45, ч. 6 ст. 50 Закону України «Про фахову передвищу освіту», Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах фахової передвищої освіти, та надання їм академічної відпустки, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 09 травня 2024 року № 653, Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, та надання їм академічної відпустки, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України 07 лютого 2024 року № 134, встановлено наступне:
-відповідно до п. 4.13 розділу IV Положення - для оцінювання, діагностики результатів навчання здобувачів освіти проводяться контрольні заходи, які включають поточний та підсумковий (семестровий контроль, атестація здобувачів) контроль. ВСП «ХТЕФК ДТЕУ» забезпечує справедливе та об'єктивне оцінювання результатів навчання відповідно до Положення про оцінювання результатів навчання здобувачів освіти у ВСП «Харківський торговельно-економічний фаховий коледж Державного торговельно-економічного університету».
-відповідно до п. 6.2. розділу VI Положення - семестровий контроль проводиться у формах семестрового екзамену, курсових робіт (проєктів), семестрового заліку, захисту звіту з практики тощо. Особливості різних форм семестрового контролю, шкала оцінювання результатів навчання, форма та критерії оцінювання результатів навчання здобувачів освіти за курс повної загальної (профільної) середньої освіти визначаються Положенням про оцінювання результатів навчання здобувачів освіти у ВСП «Харківський торговельно-економічний фаховий коледж Державного торговельно-економічного університету».
-відповідно до п. 11.2 розділу ХІ Положення - відрахування зі складу здобувачів освіти (далі - відрахування) - втрата особою статусу здобувача фахової передвищої/вищої освіти в порядку, визначеному цим Положенням, що має наслідком припинення прав та обов'язків здобувача фахової передвищої/вищої освіти;
-відповідно до п. 11.4.1 вказаного Розділу, однією із підстав відрахування здобувача фахової передвищої освіти являється невиконання індивідуального навчального плану.
-відповідно до п. 11.4.2 вказаного Розділу, перелік обставин, що вважаються невиконанням індивідуального навчального плану, визначається із дотриманням сукупності вимог, серед яких такі, як відрахування у зв'язку із невиконанням індивідуального навчального плану у частині отримання за результатами підсумкового контролю, крім єдиного державного кваліфікаційного іспиту, незадовільної оцінки можливе лише за умов, якщо відповідно до цього Положення здобувачу фахової передвищої/вищої освіти була надана можливість покращення результатів підсумкового контролю з відповідного освітнього компонента незалежно від кількості отриманих незадовільних оцінок, але здобувач фахової передвищої/вищої освіти у встановлений строк не скористався такою можливістю або за результатами повторного проходження підсумкового контролю отримав незадовільну оцінку, оскарження (апеляції) у встановленому ВСП «ХТЕФК ДТЕУ» порядку рішення, дії або бездіяльності педагогічних працівників, посадових осіб та інших працівників Коледжу щодо організації і проведення підсумкового контролю, але здобувач фахової передвищої/вищої освіти у встановлений Коледжем не скористався такою можливістю або його скаргу було обґрунтовано відхилено.
Крім того, відповідно до Положення про оцінювання результатів навчання здобувачів освіти у ВСП «Харківський торговельно-економічний фаховий коледж Державного торговельно-економічного університету», затвердженого педагогічною радою від 28 серпня 2024, введеного в дію Наказом в.о. Директора № 153-о від 28.08.2024, розробленого з урахуванням вимог Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про фахову передвищу освіту», «Про вищу освіту», Національної рамки кваліфікацій, Положення про організацію освітнього процесу у ВСП «Харківський торговельноекономічний фаховий коледж Державного торговельно-економічного університету» та інших нормативно-правових актів, якими регулюється освітній процес в Україні та у Коледжі, встановлено наступне:
-відповідно до п. 2.2 Розділу ІІ Положення, підсумковий контроль - це перевірка розуміння здобувачами освіти програмного матеріалу освітнього компоненту в цілому, рівня набуття результатів навчання та сформованості відповідних компетентностей після опанування освітнього компоненту.
-відповідно до п. 2.2.1 Розділу ІІ Положення, серед іншого, зазначено, що підсумковий (семестровий) контроль у Коледжі проводиться у формі заліку або екзамену в терміни, передбачені графіком освітнього процесу. Залік - це форма підсумкового контролю, що полягає в оцінюванні набутих здобувачем освіти результатів навчання за освітнім компонентом на підставі результатів поточної успішності протягом семестру та виконаних ним навчальних завдань (як аудиторних, так і під час самостійної роботи), визначених програмою. Екзамен - це форма підсумкового контролю, яка полягає в оцінюванні набутих здобувачем освіти результатів навчання шляхом перевірки засвоєння ним теоретичного та практичного програмного матеріалу за певним освітнім компонентом. Екзамен проводиться під час сесії. Екзаменаційна сесія - це період підведення підсумків навчальної роботи здобувачів освіти за навчальний період. Під час екзаменаційної сесії за окремим розкладом, проводяться екзамени, кількість та форма яких визначається навчальним планом. Перед екзаменами, у терміни визначені розкладом, обов'язково проводяться консультації.
Підсумкова (семестрова) оцінка з освітнього компоненту заноситься до відомості підсумкового контролю знань та індивідуального навчального плану здобувача освіти.
Здобувач освіти, який був відсутній на підсумковому (семестровому) контролі з поважних причин, що підтверджено відповідними документами, за рішенням завідувача відділення має можливість скласти пропущений екзамен. Порядок надання пояснень регламентований Правилами внутрішнього розпорядку Коледжу. Відсутність на підсумковому (семестровому) контролі без поважних причин прирівнюється до незадовільної оцінки. Такий здобувач освіти має скласти його у відповідний час для ліквідації академічної заборгованості. Підсумковий (семестровий) контроль у Коледжі проводиться у формі заліку або екзамену в терміни, передбачені графіком освітнього процесу.
-відповідно до п. 4.1 Розділу IV Положення, академічна заборгованість виникає у разі отримання здобувачем освіти за результатами підсумкового (семестрового) контролю знань незадовільної оцінки (0-59 балів; 1-3 бали - для освітньої програми профільної середньої освіти). Здобувачі освіти, які були відсутніми на підсумковому (семестровому) контролі без поважних причин, вважаються такими, що одержали незадовільну оцінку.
-відповідно до п. 4.2. даного Розділу, здобувач освіти, який не склав підсумковий (семестровий) контроль з чотирьох освітніх компонентів (враховуються екзамени і заліки) відраховується з Коледжу.
-відповідно до п. 4.3. даного Розділу, ліквідація академічної заборгованості, що утворилася за результатами першого семестру проводиться протягом тижня після закінчення семестру за розкладом, складеним завідувачами відділень.
-відповідно до п. 4.4. вказаного Розділу, у разі, якщо здобувач освіти під час екзаменаційної сесії другого семестру отримав від однієї до трьох академічних заборгованостей, він наказом про переведення здобувачів освіти на наступний курс включається до параграфу наказу «Переведені умовно». Після закінчення встановлених термінів ліквідації академічних заборгованостей/складання екзаменаційної сесії видається наказ про переведення на наступний курс здобувачів освіти, які ліквідували академічну заборгованість/склали сесію та відрахування здобувачів освіти, які не ліквідували академічні заборгованості/не склали екзаменаційну сесію. Для випускників ліквідація академічної заборгованості організовується відразу після екзаменаційної сесії і триває протягом одного тижня.
-згідно із п. 4.5. зазначеного Розділу, ліквідація академічної заборгованості, що утворилася за результатами другого семестру проводиться протягом першого тижня наступного навчального року за розкладом, складеним завідувачами відділень.
-відповідно до п. 4.6. даного Розділу, під час ліквідації академічної заборгованості викладач має попередньо отримати список здобувачів освіти, допущених до повторного складання навчальної дисципліни. Процедура прийому та фіксації результатів - як під час основної сесії.
-згідно із п. 4.7 вказаного Розділу, повторне складання підсумкового (семестрового) контролю з кожного освітнього компоненту допускається не більше двох разів. Перший раз - викладачеві навчальної дисципліни, другий раз - комісії, яка створюється завідувачем відповідного відділення.
Таким чином викладені вище положення свідчать про те, що процес прийому на навчання до ВСП ХТЕФК ДТЕУ, в тому числі, на основі повної загальної середньої освіти за кошти фізичних або юридичних осіб (на умовах контракту), а також підстави відрахування здобувача фахової передвищої освіти, серед яких зазначено невиконання індивідуального навчального плану, є детально визначеними чинним законодавством та відповідними нормативно-правовими актами.
Наказом Харківського торговельно-економічного коледжу КНТЕУ №88-к від 01.09.2011 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнята на посаду викладача на умовах погодинної оплати праці.
Наказом Харківського торговельно-економічного коледжу КНТЕУ №12-к від 29.02.2012 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , переведена на посаду викладача за контрактом.
Наказом ВСП «ХТЕФК ДТЕУ» №131-К від 14.08.2025 строк дії трудового договору ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , викладачу циклової комісії економіки, управління та адміністрування, продовжено до 31.08.2026.
При цьому, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (матеріали досудового розслідування щодо якого виділені в окреме кримінальне провадження) перебуваючи в Україні, будучи достовірно обізнаними про особливий правовий режим воєнного стану, який введено в Україні з 24.02.2022 у зв'язку зі збройною агресією РФ, та настанням з моменту оголошення рішення про мобілізацію особливого періоду, який передбачено ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який триває і дотепер, вчинили кримінальні протиправні дії за таких обставин.
Так, встановлено, що не пізніше 02.07.2024, у громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який перебував на території м. Харкова, виник кримінальний протиправний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України, а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 та інших регіонів України, пов'язаної з уникненням від мобілізації осіб чоловічої статі призовного віку.
В подальшому, не пізніше 11.07.2024 ОСОБА_5 , перебуваючи на території м.Харкова, отримала від ОСОБА_6 , яка обіймав посаду проректора з інноваційно-корпоративної роботи та адміністрування Харківського Національного університету радіоелектроніки, пропозицію щодо здійснення заходів, направлених на зарахування на навчання та подальшого здобуття освіти осіб чоловічої статі призовного віку в порушення вимог законодавства України, з подальшим набуттям такими особами підстав для отримання відстрочки з метою уникнення призову на військову службу під час мобілізації в особливий період, внаслідок чого у ОСОБА_5 виник кримінальний протиправний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України, а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 та інших регіонів України, пов'язаної з уникненням від мобілізації осіб чоловічої статі призовного віку.
Реалізуючи спільний кримінальний протиправний умисел, усвідомлюючи негативні наслідки у вигляді перешкоджання законній діяльності районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, будучи обізнаним про порядок зарахування на навчання осіб для здобуття, в тому числі, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, порядок подальшого навчання такими особами, маючи значний досвід роботи в сфері освіти, ОСОБА_5 , діючи спільно з ОСОБА_6 та іншими невстановленими у теперішній час особами, матеріали досудового розслідування щодо яких виділені в окреме кримінальне провадження, у період з 02.07.2024 по 19.08.2024, перебуваючи у м.Харкові, узгодили фіктивний вступ до ВСП «ХТЕФК ДТЕУ» та навчання громадянина України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що полягали у відсутності в останнього обов'язку особисто здійснити заходи, направлені на вступ у вказаний заклад освіти та подальше особисте виконання індивідуального навчального плану у спосіб, передбачений законодавством України та підзаконними нормативно-правовими актами.
Вказані дії було вчинено ОСОБА_6 шляхом отримання із використанням облікового запису у месенджері «Telegram», прив'язаного до номеру телефону « НОМЕР_1 » електронних зображень документів ОСОБА_7 та інших відомостей, необхідних для оформлення вступу до вказаного закладу освіти від особи, що діяла в інтересах ОСОБА_7 , а саме від його дружини ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка використовувала обліковий запис у месенджері «Telegram», прив'язаному до номеру телефону « НОМЕР_2 », подальшого їх пересилання ОСОБА_5 , яка використовувала обліковий запис у месенджері «Telegram», прив'язаний до номеру телефону « НОМЕР_3 », особистого контролю та інформування ОСОБА_7 про стан вступу ОСОБА_7 , а також повідомлення останньої про необхідність безпосереднього зв'язку з ОСОБА_5 з окремих питань, пов'язаних із процесом зарахування ОСОБА_7 на навчання до ХТЕФК ДТЕУ та здобуття освіти у вказаному навчальному закладі, з метою досягнення результату у вигляді набуття останнім підстав для отримання відстрочки від мобілізації, в порушення порядку, передбаченого законодавством України та підзаконними нормативно-правовими актами.
В свою чергу, ОСОБА_5 забезпечила надходження зазначених документів та відомостей до приймальної комісії Коледжу а також, разом з іншими невстановленими особами, здійснила заходи, направлені на виконання необхідних вимог для вступу ОСОБА_7 на навчання без його особистої участі та досягнення результату у вигляді його зарахування на навчання до зазначеного навчального закладу, в порушення порядку, передбаченого законодавством України та підзаконними нормативно-правовими актами.
За результатом вчинення вказаних дій, ОСОБА_7 відповідно до Наказу ВСП «ХТЕФК ДТЕУ» №137-О від 19.08.2024, зарахований з 02 вересня 2024 року студентом 1 курсу очної денної форми здобуття освіти за спеціальністю 072 Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок, в группу Ф-24, за рахунок коштів фізичних та/або юридичних осіб, що, у свою чергу, стало передумовою для створення підстав для отримання останнім права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, про що ОСОБА_6 особисто повідомив ОСОБА_7 та надіслав їй документи, що підтверджують вказаний факт для їх подальшого використання в ТЦК та СП з метою отримання зазначеної відстрочки.
Продовжуючи реалізацію спільного кримінального протиправного умислу, ОСОБА_5 , діючи за заздалегідь обумовленим з ОСОБА_6 та іншими невстановленими на теперішній час особами злочинним планом, здійснила заходи, спрямовані на узгодження з особою, що діяла в інтересах ОСОБА_7 , його дружини ОСОБА_7 , процес фіктивного проходження останнім підсумкового (семестрового) контролю у період екзаменаційних сесій 2024-2025 навчального року, що полягав в успішному складенні ОСОБА_7 відповідних іспитів, передбачених екзаменаційними сесіями зазначеного навчального року, без вчинення ним будь-яких дій, спрямованих на самостійне їх складання, та продовження використання останнім права на призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Після цього, ОСОБА_5 здійснила заходи, що полягали у впливі на працівників Коледжу із числа осіб, що були залучені до здійснення семестрового контролю у період зазначеної екзаменаційної сесії першого семестру 2024-2025 навчального року, а саме у період з 16.12.2024 по 28.12.2024, з метою досягнення результату у вигляді проходження такого контролю ОСОБА_7 без особистого вчинення ним дій, передбачених законодавством України, необхідних для досягнення такого результату, внаслідок чого ОСОБА_7 вважався таким здобувачем освіти, що успішно пройшов вказаний підсумковий (семестровий) контроль, не був відрахований з Коледжу, не втратив статус здобувача фахової передвищої освіти, що мало б наслідком припинення прав та обов'язків здобувача фахової передвищої освіти, та продовжив навчання у зазначеному навчальному закладі і користування правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, не вчинивши будь-яких дій, спрямованих на виконання індивідуального навчального плану в частині складання іспитів у період зазначеної екзаменаційної сесії.
Разом із цим, ОСОБА_5 здійснила заходи, що полягали у впливі на працівників Коледжу із числа осіб, що були залучені до здійснення семестрового контролю у період зазначеної екзаменаційної сесії другого семестру 2024-2025 навчального року, а саме у період з 09.06.2025 по 28.06.2025, з метою досягнення результату у вигляді проходження такого контролю ОСОБА_7 без особистого вчинення ним дій, передбачених законодавством України, необхідних для досягнення такого результату, внаслідок чого ОСОБА_7 вважався таким здобувачем освіти, що успішно пройшов вказаний підсумковий (семестровий) контроль, не був відрахований з Коледжу, не втратив статус здобувача фахової передвищої освіти, що мало б наслідком припинення прав та обов'язків здобувача фахової передвищої освіти, та продовжив навчання у зазначеному навчальному закладі і користування правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, не вчинивши будь-яких дій, спрямованих на виконання індивідуального навчального плану в частині складання іспитів у період зазначеної екзаменаційної сесії.
Унаслідок вищевказаних протиправних дій ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та інших невстановлених осіб, військовозобов'язаний громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв?язку з вступом до ВСП «ХТЕФК ДТЕУ» та виконанням обов'язків здобувача освіти в порушення вимог законодавства України, а також отриманням внаслідок вказаних обставин відстрочки від мобілізації в ТЦК та СП, уникав заходів, спрямованих на примусовий призов громадян України до лав ЗСУ, що призводило до перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, шляхом сприяння особі призовного віку з боку ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та інших невстановлених осіб в уникненні призову на військову службу під час мобілізації та ухиленню від виконання конституційного обов'язку захищати Вітчизну, її незалежність та територіальну цілісність, а також зменшенню мобілізаційного ресурсу країни в період дії правового режиму воєнного стану.
Згідно відповіді на запит, отриманої з ІНФОРМАЦІЯ_6 № 26703 від 10.12.2025, серед іншого, отримано відомості про те, що з 09.11.2024 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 користоується правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.1 ч.3 ст.23 ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Згідно відповіді на запит, отриманої з ІНФОРМАЦІЯ_7 № 2861/Ю від 28.11.2025, отримано відомості про те, що процес та наслідки зарахування на навчання до навчальних закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, сприяння у вчиненні таких дій, а також здійснення освітнього процесу чи сприяння його здійсненню всупереч вимогам законодавства України відносно окремих громадян України із числа чоловіків призовного віку, з метою створення підстав для отримання останніми права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» та положень інших актів законодавства, напряму перешкоджає законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період.
06 лютого 2026 року між прокурором Харківської обласної прокуратури ОСОБА_9 та обвинуваченою ОСОБА_5 за участі захисника ОСОБА_4 укладено угоду про визнання винуватості, на час підписання якої ОСОБА_5 визнала обвинувачення в повному обсязі. Угода містить відомості, щодо наслідків укладання та невиконання угоди про визнання винуватості.
В судовому засіданні сторони кримінального провадження просили затвердити угоду про визнання винуватості.
Суд дійшов висновку про затвердження угоди про визнання винуватості з наступних підстав.
Так, пунктом 1 частини 3 статті 314 КПК України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про затвердження угоди.
Злочин, у вчиненні якого обвинувачена ОСОБА_5 визнала себе винуватою, відповідно до статті 12 КК України, є тяжким злочином.
Відповідно п.1 ч.4 ст.469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо: кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, тяжких злочинів.
Таким чином, відповідно до положень ч.4 ст. 469 КПК України в даному кримінальному провадженні можливе укладання угод про визнання винуватості.
Обвинувачена ОСОБА_5 погоджується на призначення узгодженого покарання, що вона підтвердила під час проведення підготовчого судового засідання.
Крім того, судом встановлено, що обвинувачена цілком розуміє права, визначені ч.4 ст.474 КПК України, наслідки укладення та затвердження цієї угоди, передбачені ч. 2 ст. 473 КПК України, характер обвинувачення, щодо якого вона визнає себе винуватою, вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до неї у разі затвердження угоди судом.
Під час судового розгляду обвинувачена, захисник та прокурор, кожен окремо, підтвердили суду, що угода про визнання винуватості між ними укладена добровільно, не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угодах.
Зміст угоди відповідає вимогам ст. 472 КПК України та положенням закону, правова кваліфікація злочину є правильною, умови угоди не суперечать інтересам суспільства, не порушують права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб, сторони добровільно уклали угоду про визнання винуватості, зобов'язання взяті за угодою обвинуваченим можуть бути виконані повністю, наявні фактичні підстави для визнання винуватості.
Підстав для відмови у затвердженні угоди, які передбаченні ч. 7 ст. 474 КПК України, судом не встановлено.
Так, своїми діями ОСОБА_10 вчинила злочин, передбачений ч.2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України КК України - перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, за попередньою змовою групою осіб.
Відповідно до пунктів 1, 2 ч.1 ст. 66 КК України судом визнаються обставинами, які пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_10 , щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину.
Відповідно до ст. 67 КК України обставин, які обтяжують покарання обвинуваченій судом не встановлено.
Суд враховує, що обвинувачена ОСОБА_10 , раніше не судима, на обліку у лікаря психіатра і нарколога не перебуває, з вищою освітою, заміжня, малолітніх дітей не має, працевлаштована, має зареєстроване місце проживання.
Суд зазначає, що узгоджені сторонами вид і міра покарання відповідають ступеню тяжкості вчиненого злочину та відомостям про особу обвинуваченого, відповідає загальним засадам призначення покарання, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про наявність правових підстав для затвердження угоди про визнання винуватості.
За таких обставин справи, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, відомостей про особу обвинуваченої, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченій ОСОБА_10 визначену угодою про визнання винуватості міру покарання.
Запобіжний захід обвинуваченій ОСОБА_10 у даному кримінальному провадженні не обирався.
Судові витрати у даному кримінальному провадженні відсутні.
Долю речових доказів суд вирішує відповідно до ст. 100 КПК України.
Керуючись ст.ст. 374-376, 475 КПК України, суд,-
ухвалив:
Затвердити угоду про визнання винуватості, яка укладена 06 лютого 2026 року між прокурором Харківської обласної прокуратури ОСОБА_9 та обвинуваченою ОСОБА_5 .
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України та призначити узгоджене сторонами кримінального провадження покарання у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі.
На підставі ст. 75 КК України засуджену ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від відбування вказаного покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю в 1 (один) рік, якщо вона протягом іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на неї обов'язки.
На підставі ст. 76 КК України покласти на засуджену ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання, не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації, виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою.
Скасувати арешт накладений ухвалою слідчого судді Салтівського районного суду м. Харкова від 30 вересня 2025 року в частині накладення арешту на наступне майно: блокнот у блакитній обкладинці із чорновими записами виконані рукописним способом; блокнот у чорній обкладинці із написом ARTWINERY із рукописними написами; ноутбук марки «Lenovo» s/n: PF4K92WR; мобільний телефоном «iPhone13» (код НОМЕР_4 ) IMEI 1: НОМЕР_5 , IMEI 2: НОМЕР_6 .
Речові докази: блокнот у блакитній обкладинці із чорновими записами виконані рукописним способом, блокнот у чорній обкладинці із написом ARTWINERY із рукописними написами, ноутбук марки «Lenovo» s/n: PF4K92WR, мобільний телефоном «iPhone13» (код НОМЕР_4 ) IMEI 1: НОМЕР_5 , IMEI 2: НОМЕР_6 - повернути ОСОБА_5 .
Речові докази: копіїї документів щодо ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , на 7 арк.; ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , на 10 арк; ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , на 5 арк; ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , на 20 арк; копії документів громадянина України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , на 4 арк. та громадянина ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , на 21 арк; предмети, що схожі на бойові патрони 5.45х39 у кількості 30 шт. - залишити в матеріалах кримінального провадження.
Вирок може бути оскаржений з підстав, передбачених ст.394 КПК України, до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок суду першої інстанції на підставі угоди між прокурором та обвинуваченим про визнання винуватості може бути оскаржений:
1) обвинуваченим, його захисником, законним представником виключно з підстав: призначення судом покарання, суворішого, ніж узгоджене сторонами угоди; ухвалення вироку без його згоди на призначення покарання; невиконання судом вимог, встановлених частинами четвертою, шостою, сьомою статті 474 цього Кодексу, в тому числі не роз'яснення йому наслідків укладення угоди;
2) прокурором виключно з підстав: призначення судом покарання, менш суворого, ніж узгоджене сторонами угоди; затвердження судом угоди у провадженні, в якому згідно з частиною четвертою статті 469 цього Кодексу угода не може бути укладена.
У разі невиконання угоди між прокурором та підозрюваним, обвинуваченим про визнання винуватості прокурор має право звернутися до суду, який затвердив таку угоду, з клопотанням про скасування вироку протягом встановленого законом строку давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення відповідного кримінального правопорушення.
Умисне невиконання угоди є підставою для притягнення особи до відповідальності, встановленої законом.
Вирок, якщо інше не передбачено КПК України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_1