Постанова від 16.04.2026 по справі 640/19761/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/19761/21 Суддя (судді) першої інстанції: Григоров Д.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2026 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Штульман І.В.

суддів: Кобаля М.І.,

Черпака Ю.К.,-

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕРСЕН ЛТД" до Головного управління ДПС у місті Києві, Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

14 липня 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "ЛЕРСЕН ЛТД" (далі - позивач) звернулося в Окружний адміністративний суд міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління ДПС (далі - ГУ ДПС) у місті Києві (далі - відповідач-1), ГУ ДПС у Житомирській області (далі - відповідач-2), з урахуванням уточненої позовної заяви від 13 травня 2025 року, просить суд:

- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «С» ГУ ДПС у Житомирській області №2139/06-30-09-05 від 23 грудня 2020 року про застосування відносно ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" (код ЄДРПОУ 42671567) штрафних санкцій в сумі 500000,00 гривень та податкове повідомлення-рішення форми «ПС» ГУ ДПС у м. Києві №0008560902 від 28 грудня 2020 року про застосування відносно ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» (код ЄДРПОУ 42671567) штрафних санкцій в сумі 120000,00 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 липня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Відповідно до Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва; утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві; визначено територіальну юрисдикцію Київського міського окружного адміністративного суду, яка поширюється на місто Київ.

На виконання Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу її "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року №399 справа №640/19761/21 передана Харківському окружному адміністративному суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року адміністративну справу №640/19761/21 прийнято до провадження судді Григорова Д.В. та вирішено розглядати спочатку, за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року адміністративний позов ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення форми "С" №2139/06-30-09-05 від 23 грудня 2020 року, прийняте ГУ ДПС у Житомирській області відносно ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД". В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто на користь ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних в сумі 4650,00 гривень.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач - 2, як суб'єкт владних повноважень припустився хибного тлумачення норм права, не спростував доводи позовної заяви, що підкріплені належними доказами, про здійснення переміщення пального без мети його реалізації (продажу).

Не погоджуючись із рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року, ГУ ДПС у Житомирській області (далі - апелянт) подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення і ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити. Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що контролюючим органом було проаналізовано об'єми та характер постачання різних видів палива і, враховуючи що ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" постачало паливо у великих об'ємах різним суб'єктам господарювання, відповідно до зареєстрованих акцизних накладних - ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" здійснювало оптове постачання пального у великих об'ємах. Відповідачем-2 встановлено факт порушення статті 15 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» в частині оптової торгівлі пальним без наявності ліцензії на даний вид діяльності у ТОВ «Ларсен ЛТД».

Позивачем відзиву на апеляційну скаргу не подано.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

З огляду на викладене, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року, колегія суддів дійшла до висновку про залишення апеляційної скарги відповідача-2 без задоволення, а оскаржуваного судового рішення - без змін, мотивуючи це наступним.

Як вбачається з матеріалів справи, і це правильно встановлено судом першої інстанції, що ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" (код за ЄДРПОУ 42671567) створене та зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб 05 грудня 2018 року, номер запису 10681020000053225. Основним видом здійснення господарської діяльності згідно Класифікації видів економічної діяльності (далі - КВЕД) є: роздрібна торгівля пальним. Господарська діяльність здійснюється на об'єктах автозаправчочних станціях (далі - АЗС), в тому числі на АЗС за адресою: Житомирська область, м. Житомир, вул. Покровська, 112.

На підставі наказу ГУ ДПС у Житомирській області від 06 листопада 2020 року №1720 в період з 09 листопада 2020 року по 18 листопада 2020 року було проведено фактичну перевірку ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" за адресою здійснення господарської діяльності: Житомирська область, м. Житомир, вул. Покровська, 112.

За наслідками проведення фактичної перевірки було складено Акт фактичної перевірки №613/09/42671567 від 19 листопада 2020 року, яким встановлено порушення: пункту 6, пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування та послуг"; статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 та пункту 12 Підрозділу 5 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу (далі - ПК) України.

В акті перевірки зазначено, що згідно з акцизною накладною від 22 травня 2020 року №9081 в об'ємі 1604 літрів здійснено реалізацію від ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" на отримувача ТОВ "АТЛАНТ-5" скрапленого газу, що є оптовою торгівлею пальним без наявності ліцензії на даний вид діяльності та порушенням статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального". Згідно акцизної накладної від 14 серпня 2020 року №2206 за ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" обліковується 3966 літрів палива моторного альтернативного з кодом Української класифікаці товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД) 3824909710, реалізація якого в період з 14 серпня 2020 року по 21 серпня 2020 року через реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) не здійснювалась, що свідчить про порушення Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" в частині зберігання пального без наявності ліцензії на даний вид діяльності.

Крім того, зазначено відсутність та/або несвоєчасність повірки паливно- роздавальних колонок, що є порушенням положень ПК України в частині обладнання АЗС рівнемірами-лічильниками та витратомірами-лічильниками.

На підставі висновків, викладених в Акті фактичної перевірки, та з урахуванням адміністративного оскарження, відповідачем-2 прийнято податкове повідомлення-рішення від 23 грудня 2020 року № 2139/06-30-09-05, відповідно до якого до позивача ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД", за порушення вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", було застосовано штрафні санкції в сумі 500000,00 грн.

Крім того, на підставі висновків викладених в Акті фактичної перевірки та з урахуванням адміністративного оскарження, відповідачем-1 прийнято податкове повідомлення-рішення від 28 грудня 2020 року №0008390902, відповідно до якого до позивача ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" застосовано штрафні санкції за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України в розмірі 120000,00 грн.

Вважаючи податкові повідомлення-рішення відповідачів протиправними та такими, що підлягають скасуванню, ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" звернулося до суду з позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, ПК України, Закон України "Про ліцензування видів господарської діяльності" від 02 березня 2015 року №222-VIII (далі - Закон №222-VIII, у редакції з 01 липня 2019 року), Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР)

Відповідно до пункту 75.1. статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно із підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 7 Закону №222-VIII, ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, як, зокрема, виробництво і торгівля пальним, яка ліцензується відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Закон №481/95-ВР визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.

Статтею 1 Закону №481/95-ВР, серед іншого, надано визначення наступним поняттям: ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку; оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;

Відповідно статті 15 Закону №481/95-ВР, суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва. Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України. Суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії. Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Вимоги щодо ліцензування оптової торгівлі пальним запроваджені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" від 23 листопада 2018 року №2628-VІІІ (далі - Закон №2628-VIII).

Згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №2628-VІІІ, вказаний закон набирає чинності з 01 січня 2019 року, крім, зокрема, підпункту 6 (щодо змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"), підпункту 17 (щодо змін до Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності") пункту 2 розділу II цього Закону, що набирають чинності з 1 липня 2019 року.

Одночасно Законом №2628-VІІІ доповнено частину другу статті 17 Закону №481/95-ВР, за якою до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.

Відповідач-2 зазначає, що згідно баз даних ІС «Податковий блок», СЕАРП та СЕ, ЄРАН встановлено, що в ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" зареєстрований акцизний склад №1011764 від 09 серпня 2019 року за адресою: місто Житомир, вул. Покровська, 112.

Відповідно до складених та зареєстрованих акцизних накладних ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» отримувало пальне на акцизний склад №1011764, а саме: - Акцизна накладна від 17 серпня 2019 року №2411 в об'ємі 2100 л., УКТ ЗЕД 2710194300 з пересувного акцизного складу СВ2341ХР від ТОВ «Літоіл»; - Акцизна накладна від 17 серпня 2019 року №2410 в об'ємі 897 л., УКТ ЗЕД 2710194300 з пересувного акцизного складу АІ1002ХІ від ТОВ «Літоіл»; - Акцизна накладна від 16 серпня 2019 року №4052 в об'ємі 2475 л., УКТ ЗЕД 271119000 з пересувного акцизного складу НОМЕР_1 від ТОВ «Алінтрейд»; - Акцизна накладна від 14 серпня 2019 року №2206 в об'ємі 3966 л., УКТ ЗЕД 3824909710 з пересувного акцизного складу АА0041ХН від ТОВ «Літоіл».

Отримавши вищезазначене пальне, відповідно до складених та зареєстрованих акцизних накладних ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" відпускало пальне з акцизного складу №1011764 за акцизними накладними:

- від 24 грудня 2019 року №11441 в об'ємі 2250л. (важкі дистиляти код згідно з УКТ ЗЕД 2710194300) на пересувний акцизний склад НОМЕР_2 ;

- від 24 грудня 2019 року №11439 в об'ємі 1000л. (паливо моторне альтернативне код згідно з УКТ ЗЕД 3824909710) на пересувний акцизний склад НОМЕР_2 ;

- від 24 грудня 2019 року №11441 в об'ємі 400л. (бензини моторні код згідно з УКТ ЗЕД 2710124194) на пересувний акцизний склад НОМЕР_2 ;

- від 24 грудня 2019 року №11440 в об'ємі 950л. (паливо моторне альтернативне код згідно з УКТ ЗЕД 3824909710) на пересувний акцизний склад НОМЕР_2 ;

- від 13 травня 2020 року №8173 в об'ємі 2470л. (важкі дистиляти код згідно з УКТ ЗЕД 3824909710) на пересувний акцизний склад НОМЕР_3 ;

- від 22 травня 2020 року №9081 в об'ємі 1604л. (газ скраплений пропан код згідно з УКТ ЗЕД 2711190000) на пересувний акцизний склад НОМЕР_4 , повернення пального ТОВ "Атлант - 5", код згідно з ЄДРПОУ 42757078.

Судом першої інстанції встановлено, і це є правильним, що в матеріалах справи міститься копія Ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний №06250314201900261 від 22 серпня 2019 року, яка також фігурує і в описовій частині Акту фактичної перевірки від 19 грудня 2020 року №613/09/42671567. Строк дії Ліцензії становить з 18 вересня 2019 року по 18 вересня 2024 року.

Отримання пального на акцизний склад здійснювалося у серпні 2019 року, тобто за відсутності діючого ліцензії, а його відпуск в грудні 2019 року та травні 2020 року (пересувний акцизний склад і повернення пального), коли позивач мав діючу ліцензію на право оптової торгівлі пальним.

Судом першої інстанції встановлено, і це є правильним, що за наявними у справі доказами вважає недоведеними висновки відповідача-2, що позивач за наведених вище обставин здійснював оптову торгівлю пальним, оскільки цей процес має включати у собі також і кінцевий відпуск (реалізацію) придбаного пального іншим особам за грошові кошти, а на час здійснення такого відпуску позивач мав відповідну ліцензію.

Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені відповідачем-1 в апеляційній скарзі доводи висновки суду першої інстанції не спростовують.

Судовою колегією враховується, що згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи статті 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О СТ А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року у справі №640/19761/21 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.В. Штульман

Судді: М.І. Кобаль

Ю.К. Черпак