Рішення від 17.04.2026 по справі 753/7093/26

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/7093/26

провадження № 2-а/753/169/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 року м. Київ

Дарницький районний суд м. Києва у складі головуючого судді Маркєлової В.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Овчаренко К.А.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення № 9353 від 08.01.2026,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дарницького районного суду м. Києва з зазначеною позовною заявою, у якій просить суд:

1. Витребувати з ІНФОРМАЦІЯ_1 оскаржувану постанову №9353 від 08.01.2026 р. про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної , відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 34000,00 грн.

2. Скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9353 від 08.01.2026 р. про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 34000,00 грн.

3. Закрити справу про адміністративне правопорушення.

4. Стягнути з Відповідача на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 665,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

На обґрунтування позову зазначив таке.

До ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач з'явився добровільно, коли дізнався, що перебуває в розшуку. Позивач пройшов ВЛК. Висновок ВЛК йому віддали без будь-яких печаток та підписів. Після цього розшук з позивача зняли, а 13.03,2026 р., після відкриття головним державним виконавцем Дарницького відділу державної виконавчої служби у місті Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Ушенко Юлією Петрівною виконавчого провадження № НОМЕР_3 з виконання оскаржуваної постанови він дізнався, що на нього наклали штраф. При цьому справа відносно нього у ІНФОРМАЦІЯ_3 не розглядалася.

Відповідно до протокола автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 3026.03.2026 для розгляду справи визначено суд у складі головуючого судді Маркєлової В.М.

Ухвалою від 30.03.2026 суд відкрив провадження у справі, постановив здійснювати розгляд справи за правилами ст. 286 КАС України з повідомленням учасників справи відповідно до ст. 268 КАС України у відкритому судовому засіданні, в приміщенні Дарницького районного суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Кошиця, буд. 5-А, каб. 127 15.04.2026 о 14 год. 30 хв., установив відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву у порядку та з дотриманням вимог ст. 269 КАС України; роз'яснив, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (частина четверта статті 159 КАС України); витребував у ІНФОРМАЦІЯ_1 копію постанови № 9353 від 08.01.2026 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 34 000,00 грн.

15.04.2026 до суду надійшов відзив відповідача, де зазначено таке.

Згідно наявних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - АІТС Оберіг) даних Позивач проходив медичний огляд 15.11.2002р., за результатами якого військово-лікарською комісією Відповідача був визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час. Всупереч нормам Закону №3621-XI Позивач ані до 05.06.2025 р., ані до моменту відкриття провадження у адміністративній справі № 753/7093/25, а саме: станом на 30.03.2026 р., не звернувся до Відповідача для проходження повторного медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби, чим порушив вимоги правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Згідно з п. З Додатка 2 Правил військового обліку №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, притягаються до адміністративної відповідальності згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Тож у зв'язку із вищевказаним, 22.12.2025р. Відповідачем, за допомогою АІТС Оберіг, було сформовано та направлено до Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві електронне звернення №Е4231302 щодо вищенаведеного порушення Позивача, для подальшого затримання та доставлення Позивача, як особи, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.2101 КУпАП, для складання протоколу про адміністративне правопорушення, та як наслідок поява у АІТС Оберіг статусу «Розшукує ТЦКта СП: порушення військового обліку» з 22.12.2025р.

29.12.2025р., під час проведення перевірки військово-облікових документів Позивача було виявлено, що Позивач є порушником правил військового обліку. Уповноваженими представниками територіального органу Національної поліції було запропоновано Позивачу прибути до Відповідача, після чого Позивач, у супроводі працівників Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві прибув до Відповідача. Відповідачем, відносно Позивача, було складено протокол №9353 про адміністративне правопорушення, із зазначенням дати розгляду справи 08.01.2026р. о 14:00.

08.01.2026р. Відповідачем відносно Позивача було винесено постанову №9353 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 2101 Кодексу України про адміністративне правопорушення, відповідно до резолютивної частини якої на Позивача накладено штраф у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.

11.03.2026р. Відповідачем, до Дарницького відділу державної виконавчої служби у місті Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) подано заяву про відкриття виконавчого провадження (вих.2833 від 04.03.2026р.).

У зв'язку із вищевикладеним, Відповідач позовні вимоги Позивача про скасування постанови №9353 від 08.01.2026р. не визнає та просить у задоволенні позовних вимог Позивача до Відповідача про скасування постанови №9353 від 08.01.2026р. відмовити в повному обсязі.

Також, на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів, відповідач долучи до відзиву: копію облікової картки Позивача з АІТС Оберіг; копію витягу з АІТС Оберіг «Персональні дані»; копію протоколу №9353 від 29.12.2025р. про адміністративне правопорушення Позивача; копію постанови №9353 від 08.01,2026р. по справі про адміністративне правопорушення Позивача; копію заяви про відкриття виконавчого провадження.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити. На обґрунтування зазначив, що відповідно до відомостей з за стосунку «Резерв +» в графі дата ВЛК стоїть дата 29.12.2025; ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_4 . В графі дата останнього уточнення: 08.07.2024 та стоїть відмітка «Данні уточнено вчасно». На підтвердження зазначених доводів надав скріншоти для доручення до матеріалів справи.

Головуючим суддею у судовому засіданні досліджено відомості з додатку «Резерв+» на телефоні Позивача та долучено до матеріалів скріншоти екрану з телефону Позивача, на яких зображено відомості щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , зокрема: «Постанова ВЛК придатний, Дата ВЛК 29.12.2025. ТЦК та СП : ІНФОРМАЦІЯ_4 .»

В судове засідання представник Відповідача не з'явився.

Щодо суті спору.

Суд, з'ясувавши доводи, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, з урахуванням того, що відповідно до ч. 1 ст. 269 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив), установив такі фактичні обставини та дійшов наступних висновків.

Відповідно до протоколу № 9353 від 29.12.2025, складеного діловодом відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_6 , « ОСОБА_1 будучи визнаним обмежено придатним до військової служби до 05.06.2025 не пройшов повторний медичний огляд з метою визначення служби , тим самим порушив вимоги п. 2 розділ 2 Закону У країни «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», тобто вчинив(ла) правопорушення в особливий період, передбачене частиною ч 3 ст. 210-1 КУпАП.»

Згідно з оскаржуваною постановою, 08.01.2026 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 , було розглянуто матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , винесено постанову № 9353 та притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП, накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17 000,00 грн.

Відповідно до п.8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановлю КМУ № 154 від 23 лютого 2022 р., завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до абз. 7 п. 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановлю КМУ № 154 від 23 лютого 2022 р, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993р. №3543-ХІІ, Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Відповідно до абз. 3 п. 69 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), можуть бути направлені на медичний огляд шляхом вручення їм повісток за наявності підстав для проходження медичного огляду відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (зокрема у разі відсутності дійсного рішення військово-лікарської комісії про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану та/або наявності інших підстав, передбачених законодавством), а також направлені на такий огляд у разі, коли такі громадяни самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.

Відповідно до абз. 4 п. 69 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, у разі проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Висновок суду. Оцінка доказів.

Відповідно до наданої Відповідачем до Відзиву копії облікової картки ОСОБА_1 з АІТС Оберіг встановлено, що в графі 34 «Відомості про медичний огляд» наявні два записи:

1. 15.11.2002 р. Про затвердження складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 на 2022 рік визнаний Непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час по гр. І ст.. (наказ МО України Наказ Міністра оборони України "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" від 14.08.2008 № 402. зареєстрований в МЮУ 17.11.2008 за № 1109/15800). В графі «Підлягає переогляду» дата відсутня.

2. 29.12.2025 р. ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , ( ОСОБА_3 ) визнаний Придатний по гр. II ст., (наказ МО України Наказ Міністра оборони України "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" від 14.08.2008 № 402, зареєстрований в МЮУ 17.11.2008 за № 1109/15800). Підлягає переогляду 29.12.2026 р.

Відповідно до копії витягу з АІТС Оберіг «Персональні дані» ОСОБА_1 , Тип подання: електронний; Причина: Непроходження (відмова від проходження) військово-лікарської комісії (п. 2 розділу II ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав в/сл та поліцейських на соціальний захист"); Дата звернення: 22.12.2025 15:07; Дата скасування: 29.12.2025; Причина скасування: особу доставлено, Складено адміністративний протокол (постанову) за ст. 210 КУпАП.

3. Відповідно до копії Довідки військово-лікарської комісії №2025-1229-1444-0657-0 від 29.12.2025, долученої до позовної заяви, рядового (запасу) ОСОБА_1 , НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проведено медичний огляд «ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , ( ОСОБА_3 )» 29.12.2025. Відповідно до висновку - придатний до військової служби.

Довідка підписана ЕЦП 29.12.2025 такими особами:

Головою ВЛК - ОСОБА_4 ;

Членами ВЛК - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ;

Секретарем ВЛК - ОСОБА_7

Окрім того, з досліджених в судовому засіданні відомостей з додатку «Резерв+» на телефоні Позивача та долучених до матеріалів справи скріншотів екрану з телефону Позивача, на яких зображено відомості щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , а саме: «Постанова ВЛК придатний, Дата ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 .».

Отже, з письмових доказів, що знаходяться у матеріалах справи, Суд установив, що Позивач не відмовлявся від проходження ВЛК 29.12.2025, а пройшов ВЛК 29.12.2025 у ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що йому на руки видали довідку, підписану Електронними цифровими підписами голови, Секретаря та членів ВЛК.

Дослідженими доказами спростовується твердження Відповідача, зазначені у Відзиві, що Позивач ані до 05.06.2025 р., ані до моменту відкриття провадження у адміністративній справі № 753/7093/25, а саме: станом на 30.03.2026 р., не звернувся до Відповідача для проходження повторного медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби, чим порушив вимоги правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.», тому позовні вимоги обґрунтовані, а оскаржувана постанова підлягає скасування із закриттям провадження у адміністративній справі

Відповідно до ч. 1, 2 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи).

За встановлених судом обставин позов підлягає задоволенню, а постанова начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9353, винесена 29.12.2025 щодо позивача у справі про адміністративні правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП підлягає скасуванню, із закриттям провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю у діях позивача складу цього адміністративного правопорушення.

Керуючись нормами ст. 2, 8, 9, 77, 139, 243-246, 250, 268-272, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення № 9353 від 08.01.2026 задовольнити повністю.

Скасувати постанову № 9353 від 29.12.2025, прийняту начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Позивач ОСОБА_1 , адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду безпосередньо шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його підписання.

15.04.2026 Суд перейшов до стадії ухвалення рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 17.04.2026.

Суддя В.М. Маркєлова