14 квітня 2026 року справа 160/13660/25
Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Ясенова Т.І., Головко О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.11.2025 (суддя Царікова О.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про індексацію грошового забезпечення
ОСОБА_1 12.05.2025 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати у повному обсязі індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2018 по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період 01.01.2018 по 28.02.2018 - січень 2008 року;
- зобов'язати нарахувати та стягнути індексацію грошового забезпечення у період з 01.01.2018 по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2018 по 28.02.2018 - січень 2008 року та стягнути суму індексації у загальній сумі 8517,85 грн. із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.11.2025 позов задоволений частково:
- визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати у повному обсязі індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2018 по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період 01.01.2018 по 28.02.2018 - січень 2008 року;
- зобов'язано нарахувати та стягнути індексацію грошового забезпечення у період з 01.01.2018 по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2018 по 28.02.2018 - січень 2008 року із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004;
- в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Прийняте рішення суд мотивував тим, що до 28.02.2018 грошове забезпечення військовослужбовців здійснювалось відповідно до Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Підвищення тарифних ставок (окладів) після 01.01.2008 та до 28.02.2018, що є підставою для встановлення іншого базового місяця при проведенні індексації, не відбувалося. Відтак при нарахуванні індексації за період з 01.01.2018 по 28.02.2018 базовим місяцем для обчислення індексу споживчих цін має бути січень 2008 року. Також зазначено, що визначення конкретної суми при обрахунку нарахування та виплати індексації за спірний період належить до дискреційних повноважень відповідача.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Посилається на те, що судом безпідставно змінено вимоги щодо стягнення індексації грошового забезпечення на виплату. Вважає що повноваження відповідача щодо визначення конкретної суми індексації не належать до дискреційних.
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного.
ОСОБА_1 проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_1 з 28.12.2017 по 29.08.2024.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 29.08.2024 №200 ОСОБА_1 вважати такою, що 29.08.2024 справи та посаду здала та вибула до нового місця служби м. Київ, виключена зі списків особового складу військової частини та усіх видів забезпечення з 29.08.2024, з котлового забезпечення - з 30.08.2024.
Представником позивачки 17.04.2025 був направлений адвокатський запит до відповідача з вимогою надання відомостей про виплату індексації з урахуванням базового місяця січень 2008 року.
Листом Військової частини № НОМЕР_2 /18/1389 від 26.04.2025 позивачці повідомлено, що у період з 28.12.2017 по 29.08.2024 індексація грошового забезпечення з урахуванням базового місяця січень 2008 року не здійснювалась.
Відповідно до абзаців 1, 4 статті 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до абзацу 2 статті 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці, грошове забезпечення; суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в частині 1 цієї статті.
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», підвищення грошових доходів населення в зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому опублікований індекс споживчих цін.
Відповідно до частин 1, 2 статті 5 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», підприємства, установи, організації підвищують розміри оплати праці в зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи, організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці, грошового забезпечення в зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету України.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», в разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ №1078 від 17.07.2003, підвищення грошових доходів громадян в зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опублікований індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до абзацу 4 пункту 1-1 Порядку №1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року, місяця опублікування Закону України №491 від 06.02.2003 “Про внесення змін до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до абзацу 5 пункту 1-1 Порядку №1078, для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці 2 цього пункту.
Відповідно до абзаців 1, 5 пункту 2 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 4 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи населення в межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці, в тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до абзаців 4, 9 пункту 4 Порядку №1078, частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведено в додатку 2.
Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку №1078, в разі підвищення тарифних ставок, посадових окладів, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених в пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін в місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Відповідно до абзацу 2 пункту 5 Порядку №1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку №1078, сума індексації в місяці підвищення грошових доходів, зазначених в абзаці 1 цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась в місяці підвищення доходу.
Відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась в місяці підвищення доходу, сума індексації в цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Відповідно до абзацу 6 пункту 5 Порядку №1778, до чергового підвищення тарифних ставок, посадових окладів, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного в пункті 1- 1 цього Порядку.
Відповідно до підпунктів 1, 2 пункту 6 Порядку №1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться грошові виплати населенню, а саме: 1) підприємства, установи, організації підвищують розміри оплати праці в зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи, організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці, грошового забезпечення в зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Окружний суд правильно вказав, що у відповідача не було законних підстав для невиплати індексації грошового забезпечення, адже в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила 103 відсотка, індексація обов'язково мала бути проведена з першого числа наступного місяця. Ні Закон України “Про індексацію грошових доходів населення», ні Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою КМУ №1078 від 17.07.2003, не містять ніяких виключень стосовно непроведення індексації в разі коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації.
Посилання відповідача на норми Бюджетного Кодексу України, є безпідставними. Виходячи з положень частин 1, 2 статті 5, частини 1 статті 9 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», підпунктів 1, 2 пункту 6 Порядку №1078, - відповідач був зобов'язаний в кошторисах на 2016-2018 роки передбачити індексацію грошового забезпечення.
З аналізу положень абзаців 1, 4 статті 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», абзацу 2 статті 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» вбачається, що індексація грошових доходів населення має на меті надання соціальної підтримки населенню України для забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності в умовах зростання цін та повинна забезпечувати відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відтак неналежне фінансування конкретної державної установи не може слугувати причиною порушення статті 48 Конституції України, яка гарантує право на достатній життєвий рівень, складовою якого є індексація грошових доходів в зв'язку із зростанням цін.
Окружний суд правильно зобов'язав нарахувати індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2018 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін січень 2008 року.
Верховний Суд в постановах від 29.11.2021 у справі №120/313/20, від 26.01.2022 у справі №400/1118/21, від 20.04.2022 у справі №420/3593/20, від 19.05.2022 у справі №200/3859/21, від 21.03.2023 у справі №620/7687/21, від 23.03.2023 у справі №40/3826/21, проаналізувавши положення пункту 5 Порядку №1078, підкреслив, що базовим місяцем або місяцем підвищення доходу вважається той місяць, в якому відбулось підвищення грошового забезпечення коли індекс обчислення споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення цього індексу для проведення подальшої індексації здійснюється наростаючим підсумком з наступного місяця.
Щодо позовних вимог про стягнення з військової частини на користь позивачки індексацію грошового забезпечення у визначеній сумі, колегія суддів зазначає наступне.
Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними). Відтак, визначення розміру виплати індексації грошового забезпечення за відповідний період встановлений судом є виключно компетенцією військової частини, а підміна судом повноважень відповідача є втручанням в його дискреційні повноваження.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що в даному випадку, розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією відповідача як органу, в якому позивачка проходила службу і який виплачував їй грошове забезпечення за спірний період. Саме на відповідача за наявності законних підстав покладається обов'язок нарахувати та виплатити позивачці індексацію грошового забезпечення за наслідками виконання рішення суду.
Крім того, колегія суддів вважає, що розрахунок суми індексації охоплюються процедурою виконання рішення суду, а отже така позовна вимога є передчасною.
Доводи апеляційної скарги про те, що суд першої інстанції безпідставно змінив вимоги щодо стягнення індексації грошового забезпечення на виплату, є безпідставними, оскільки, як вбачається з резолютивної частини оскаржуваного рішення, відповідача зобов'язано нарахувати та стягнути індексацію грошового забезпечення у період з 01.01.2018 по 28.02.2018, і саме такі вимоги викладені в позовній заяві.
З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.11.2025 - без змін.
Постанова набирає законної сили з 14.04.2026 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя А.В. Суховаров
судді Т.І. Ясенова
судді О.В. Головко