Постанова від 17.04.2026 по справі 440/1578/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 р. Справа № 440/1578/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Жигилія С.П.,

Суддів: Макаренко Я.М. , Перцової Т.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.11.2025, головуючий суддя І інстанції: М.В. Довгопол, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 26.11.25 по справі № 440/1578/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі також - відповідач, ГУПФУ в Полтавській області), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 14.01.2025 №046350018029 про відмову у призначенні пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути повторно заяву про призначення пенсії від 06.01.2025 з зарахуванням до пільгового підземного стажу, який дає право на призначення пенсії у відповідності до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" наступні періоди: з 21.09.1998 по 03.02.1999 - учнем електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею, з 04.02.1999 по 07.02.2000 - електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею у ДВАТ шахта "Тошківська" ДХК "Первомайськвугілля" та до пільгового підземного стажу на провідних професіях, який дає право на призначення пенсії у відповідності до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: з 26.12.2005 по 31.12.2005, з 18.12.2007 по 31.12.2007, з 24.12.2008 по 31.05.2017, з 30.07.2017 по 31.07.2047, з 25.10.2017 по 31.10.2017, з 28.11.2017 по 30.11.2017, з 28.01.2018 по 31.01.2018, з 30.03.2018 по 31.03.2018, з 30.05.2018 по 31.05.2018, з 26.07.2018 по 31.07.2018, з 29.08.2018 по 31.08.2018, з 26.11.2018 по 30.11.2018, з 01.04.2022 по 07.08.2022 - прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта "Тошківська" ДП "Первомайськвгуілля"; з 08.08.2022 по 18.08.2022 - учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею; з 12.09.2022 по 13.09.2022 та з 04.01.2025 по 06.01.2025 - прохідником підземним з повним робочим днем під землею у Шахтоуправлінні імені Героїв Космосу ПрАТ ДТЕК "Павлоградвугілля".

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.11.2025 року №440/1578/25 адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного Управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області від 14.01.2025 №046350018029.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.01.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до його пільгового підземного стажу, який дає право на призначення пенсії у відповідності до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди роботи з 21.09.1998 по 02.02.1999 учнем підземного електрослюсаря з повним робочим днем під землею, з 03.02.1999 по 07.02.2000 підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею, з 26.12.2005 по 08.08.2022 прохідником підземним на СП (у подальшому ВП) шахта "Тошковская" ДП "Первомайськуголь", а також з 08.08.2022 по 18.08.2022 учнем прохідника в шахті та з 19.08.2022 по дату звернення із заявою (06.01.2025) прохідником і шахті на "Шахтоуправлінні імені Героїв космосу" ПрАТ ДТЕК "Павлоградвугілля".

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подало апеляційну скаргу, в якій, просить скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.11.2025 по справі 440/1578/25 за позовом ОСОБА_1 та винести постанову про залишення позову без задоволення в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що пільговий стаж роботи за списком №1 та підземні роботи за провідними професіями з 01.01.1999 по 31.03.2022 обчислено за даними, наявними в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з урахуванням відомостей по спеціальному стажу. До пільгового стажу періоди роботи з 01.01.2009 по 31.12.2009, з 01.01.2010 по 27.11.2010, з 01.01 2011 по 27.01.2012, з 01.02.2012 по 30.03.2013, з 01.04.2013 по 30.05.2013, 01.06.2013 по 29.06.2013, 3 01.07.2013 по 30.03.2014, 01.04.2014 по 21.07.2014, з 01.08.2014 по 21.08.2014, з 08.10.2014 по 31.10.2014, з 01.11.2014 по 11.02.2015, з 01.03.2015 по 27.04 2015, 01.05 2015 по 29.06.2015, 01.07.2015 по 29.11.2016, з 01.12.2016 по 28.04 2017, 01.05.2017 по 30.05.2017 враховано згідно Індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5) по спецстажу як Список №1 (відповідно до ст.1м. 2 ст. 114 Закону 1058), що підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_1 . У розумінні Закону №1058-1V та порядку 22-1 пенсія призначається за результатами розгляду і аналізу всіх наданих документів, у разі дотримання особою всіх умов призначення пенсії, зокрема, щодо стажу та пенсійного віку. Підсумовуючи викладене, можна дійти висновку про правомірність дій Головного управління ПФУ в Полтавській області щодо відмови позивачу в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах, згідно п. 3 ст. 114 Закону 1058.

Позивач правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 10.12.2024 звернувся до органу ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком.

За принципом екстериторіальності вказану заяву та додані до неї документи розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та 16.12.2024 винесено рішення №046350018029, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно пункту 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах (20 років - за провідними професіями, або 25 років на підземних і відкритих гірничих роботах, передбачених постановою КМУ №202).

06.01.2025 позивач повторно звернувся до органу ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком.

До заяви додано: паспорт, код, трудові книжки, диплом, військовий квиток, довідки про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №19 від 03.01.2025, довіреність №167-ПУ/ШУГК/2024 від 30.12.2024, довідку про облік внутрішньо переміщеної особи, що учасниками справи не заперечується та підтверджується відповідною розпискою-повідомленням.

За принципом екстериторіальності вказану заяву та додані до неї документи розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області та 14.01.2025 винесено рішення №046350018029, яким відмовлено позивачу в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, а саме 20 років - пільгового стажу роботи підземні, провідні професії та 25 років - роботи підземні, професії за постановою 202.

В обґрунтування вказаного рішення зазначено, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся повторно 06.01.2025 до управління із заявою про призначення пенсії за віком, надавши наступні документи: паспорт, код, трудову книжку, диплом, військовий квиток, довідку про підтвердження пільгового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №19 від 03.01.2025, довіреність №167-ПУ/ШУГК/2024 від 30.12.2024, довідку про облік внутрішньо переміщеної особи.

До страхового стажу враховано всі періоди згідно наданих документів.

Аналіз наданих документів показує, що пільговий стаж роботи згідно даних по спеціальному стажу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та наданої довідки становить:

- робота за Списком №1 - 09 років 02 місяці 09 днів (всього 19 років 03 місяці 16 днів з урахуванням підземних робіт);

- підземні роботи за провідними професіями (20) - 10 років 26 днів;

- на підземних і відкритих гірничих роботах (Постанова №202) (25) - 11 днів, що не дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку згідно частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Загальний страховий стаж, з урахуванням додаткових років (за Списком №1) становить 44 роки 07 місяців 17 днів.

Вважаючи протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 14.01.2025 №046350018029 про відмову у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Задовольняючі позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що трудовими книжками позивача підтверджено періоди його роботи з 21.09.1998 по 02.02.1999 учнем підземного електрослюсаря з повним робочим днем під землею, з 03.02.1999 по 07.02.2000 підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею, з 26.12.2005 по 08.08.2022 прохідником підземним на СП (у подальшому ВП) шахта "Тошковская" ДП "Первомайськуголь", а також з 08.08.2022 по 18.08.2022 учнем прохідника в шахті та з 19.08.2022 по дату звернення із заявою (06.01.2025) прохідником у шахті на "Шахтоуправлінні імені Героїв космосу" ПрАТ ДТЕК "Павлоградвугілля". Обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків Законом №1058-ІV покладено на страхувальника, тобто роботодавця. Як наслідок, відсутність факту перерахування страхових внесків роботодавцем, не може бути підставою для відмови у зарахуванні періоду роботи позивача до страхового (пільгового) стажу, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа. Аналогічна правова позиція узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а та постанові від 01.11.2018 у справі № 199/1852/15-а. Фактично внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України у спірному випадку позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. Отже, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків і несплата страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача такого періоду роботи. З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для не зарахування відповідачем спірних періодів роботи позивача до його пільгового стажу. Інших підстав, з яких позивачу відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу спірних періодів роботи на СП (у подальшому ВП) шахта "Тошковская" ДП "Первомайськуголь" та "Шахтоуправлінні імені Героїв космосу" ПрАТ ДТЕК "Павлоградвугілля" відповідачем не наведено.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальними законами, які визначають принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (в подальшому - Закон № 1058-IV) та Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. №1788-XII (в подальшому - Закон № 1788-XII).

Відповідно до ст. 8 Закону № 1058-IV, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.

Згідно із ст. 1 Закону № 1788-XII, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" цього Закону передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону №1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Частиною 3 статті 114 Закону №1058-IV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

У період роботи позивача діяли постанова Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. №1173 "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість в яких дає право на державну пенсію за віком на пільгових умовах та в пільгових розмірах", постанова Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 р. "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", якими затверджено Список 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

За приписами постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. №1173 "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість в яких дає право на державну пенсію за віком на пільгових умовах та в пільгових розмірах" до списку №1 включені всі робочі, інженерно-технічні працівники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах зі здобичі вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, асбеста, солі, слюди та інших рудних і нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників і інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні вказаних вище робітників і службовців (медперсонал підземних (здоровпунктів, робітники підземного телефонного зв'язку і т. д.).

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 р. №202 затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (в подальшому - Список № 202).

Розділ І Списку № 202 включає підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт - усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1, 2, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставах інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Відповідно до п. 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Системний аналіз викладених вище правових норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Судовим розглядом встановлено, що згідно з запису трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 встановлено, що позивач: 21.09.1998 прийнятий на посаду учня підземного електрослюсаря І розряду на шахту "Тошковская" ДП "Первомайськуголь" з повним робочим днем під землею; 28.09.1998 направлений на курсові навчання в навчально-курсовий комбінат "Первомайськуголь"; 03.02.1999 після закінчення курсового навчання присвоєно ІІІ розряд підземного електрослюсаря з повним робочим днем під землею дільниці "Зв'язок"; 07.02.2000 звільнений за власним бажанням з шахти "Тошковская" ДП "Первомайськуголь"; 26.12.2005 прийнятий прохідником ІV розряду з повним робочим днем під землею; 15.08.2006 СП шахта "Тошковская" ДП "Первомайськуголь" перейменована в відокремлений підрозділ шахта "Тошковская" ДП "Первомайськуголь"; 31.03.2008 присвоєно V розряд прохідника підземного з повним робочим днем під землею; 01.09.2022 звільнений за власним бажанням з ВП шахта "Тошковская" ДП "Первомайськуголь". Поряд з цим, згідно з трудовою книжкою позивача НОМЕР_2 встановлено, що позивач: 08.08.2022 прийнятий учнем прохідника з повним робочим днем в шахті ВСП "Шахтоуправління імені Героїв космосу" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля"; 19.08.2022 переведений прохідником ІV розряду з повним робочим днем в шахті; 21.03.2023 переведений прохідником по V розряду з повним робочим днем в шахті.

Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що трудова книжка позивача містить інформацію про трудовий стаж з відповідними записами про періоди роботи позивача роботи з 21.09.1998 по 02.02.1999 учнем підземного електрослюсаря з повним робочим днем під землею, з 03.02.1999 по 07.02.2000 підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею, з 26.12.2005 по 08.08.2022 прохідником підземним на СП (у подальшому ВП) шахта "Тошковская" ДП "Первомайськуголь", а також з 08.08.2022 по 18.08.2022 учнем прохідника в шахті та з 19.08.2022 по дату звернення із заявою (06.01.2025) прохідником і шахті на "Шахтоуправлінні імені Героїв космосу" ПрАТ ДТЕК "Павлоградвугілля".

Відповідно до п.п. 2.2, 2.3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 р. №162, заповнення трудової книжки вперше здійснюється адміністрацією підприємства в присутності працівника не пізніше тижневого терміну з дня прийому на роботу.

До трудової книжки вносяться, зокрема, відомості про працівника: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: нагородження орденами і медалями, присвоєння почесних звань; заохочення за успіхи в роботі, що застосовуються трудовим колективом, а також нагородження і заохочення, передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку і статутами про дисципліну; інші заохочення відповідно до чинного законодавства.

Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилами чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою записи про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Згідно з п. 2.5 Інструкції №162, в разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення, інші виправлення, виправлення виконується власником того підприємства, де було зроблено відповідний запис. Адміністрація за новим місцем роботи зобов'язана надати працівнику в цьому необхідну допомогу.

Отже, за аналізу наведених норм слідує, що трудова книжка, в якій містяться всі необхідні та точні записи про періоди роботи, є основним документом, що підтверджує стаж роботи. За наявності такої трудової книжки підтверджувати трудовий стаж іншими документами законодавством не вимагається. Обов'язок щодо заповнення трудової книжки покладався на керівника підприємства, установи організації, а не на працівника.

Статтею 14-1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.

За змістом статті 1 Закону №1058-IV застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначено положеннями статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.

Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити відомості, зокрема частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.

Пунктом 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1, реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 3 розділу IV Положення відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з приписами статті 106 Закону №1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Відсутність даних в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку не є підставою для позбавлення особи права на зарахування спірного періоду до пільгового стажу, а тому позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо подання уповноваженому органу достовірних відомостей про фізичних осіб, які працюють у них.

Аналогічні правові висновки викладено у постанові Верховного Суду від 27.05.2021 у справі №343/659/17, на яку також посилається апелянт.

Крім того, відсутність посилання чи неточних записів у відомостях Реєстру застрахованих осіб не може бути підставою для невключення вказаних періодів роботи до страхового стажу, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та, у свою чергу, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань та виключення відповідного періоду зі страхового стажу.

Вказаний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 25.04.2019 у справі №593/283/17, від 30.09.2019 у справі №638/18467/15-а, від 29.03.2019 у справі №548/2056/16-а, від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що періоди роботи з 21.09.1998 по 02.02.1999 учнем підземного електрослюсаря з повним робочим днем під землею, з 03.02.1999 по 07.02.2000 підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею, з 26.12.2005 по 08.08.2022 прохідником підземним на СП (у подальшому ВП) шахта "Тошковская" ДП "Первомайськуголь", а також з 08.08.2022 по 18.08.2022 учнем прохідника в шахті та з 19.08.2022 по дату звернення із заявою (06.01.2025) прохідником і шахті на "Шахтоуправлінні імені Героїв космосу" ПрАТ ДТЕК "Павлоградвугілля", що підтверджені записами трудової книжки підлягають зарахуванню до пільгового стажу.

Відтак суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що рішення Головного Управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області від 14.01.2025 №046350018029 є протиправним та підлягає скасуванню.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.01.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до його пільгового підземного стажу, який дає право на призначення пенсії у відповідності до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди роботи з 21.09.1998 по 02.02.1999 учнем підземного електрослюсаря з повним робочим днем під землею, з 03.02.1999 по 07.02.2000 підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею, з 26.12.2005 по 08.08.2022 прохідником підземним на СП (у подальшому ВП) шахта "Тошковская" ДП "Первомайськуголь", а також з 08.08.2022 по 18.08.2022 учнем прохідника в шахті та з 19.08.2022 по дату звернення із заявою (06.01.2025) прохідником і шахті на "Шахтоуправлінні імені Героїв космосу" ПрАТ ДТЕК "Павлоградвугілля".

Доводи апеляційної скарги з зазначених підстав не спростовують висновків суду першої інстанції і свідчать про незгоду відповідача з правовою оцінкою обставин справи, установлених у процесі її розгляду.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Ураховуючи положення статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.11.2025 по справі № 440/1578/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя С.П. Жигилій

Судді Я.М. Макаренко Т.С. Перцова