17 квітня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/408/26-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 (Другий відділ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центральної військово- лікарської комісії Збройних Сил України (оформлене протоколом засідання або іншим розпорядчим актом, на який здійснено посилання у листі від 15.08.2025 №598/4/19405) в частині скасування Постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформленої довідкою №2/121/687 від 29.06.2023 року, стосовно ОСОБА_1 ;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення (неактуалізації) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за станом здоров'я;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно ОСОБА_1 у відповідність до записів у військово-обліковому документі, а саме: змінити статус обліку з «На обліку» на «Виключено з військового обліку»; змінити категорію обліку з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 » (або «Особа, виключена з військового обліку»); зазначити повну підставу виключення: «пункт 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку згідно з Постановою ВЛК від 29.06.2023 № 2/121/687»;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Відповідачів подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформленої довідкою №2/121/687 від 29.06.2023 року, позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, поряд із цим у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відсутні відомості про виключення позивача з військового обліку. Позивач зазначає. що звертався до відповідача про внесення відповідної інформації до Реєстру, однак ІНФОРМАЦІЯ_3 безпідставно відмовив у внесенні актуальної інформації відносно позивача. Також, позивач вказує на протиправність рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформленої довідкою №2/121/687 від 29.06.2023 року, оскільки у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного міститься запис про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Крім того, позивач вказує, що сам по собі факт вилучення правоохоронними органами медичних документів не є підставою для скасування раніше прийнятого рішення відносно непридатності позивача до військової служби. З вказаних підстав позивач просив суд задовольнити позов.
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 (Другий відділ) заперечував проти задоволення позову та вказав, що наразі процедура погодження військово-лікарської експертизи не завершена та відсутня затверджена постанова регіональної військово-лікарської комісії про визнання позивача непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку. Відповідач повідомив, що документи ВЛК щодо позивача були направлені для затвердження до 16 Регіональної ВЛК. Протоколом №2025-0801-1040 від 01.08.2025 засідання військово-лікарської Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України виявлено небгрунтованість встановленого діагнозу позивача та скасовано Постанову позаштатної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 №2/121/687 від 29.06.2023 з подальшим контрольним медичним оглядом. На підставі вищевикладеного позивача було взято на військовий облік військовозобов'язаних. Таким чином, відповідач вказує, що відсутні підстави для внесення відомостей стосовно позивача щодо виключення з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Рух справи у суді
Судом відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями Чернівецького окружного адміністративного суду, адміністративну справу №600/408/26-а передано на розгляд головуючому судді Брезіній Т.М., у зв'язку із звільненням з посади судді ОСОБА_4 .
Ухвалою суду від 18.03.2026 р. прийнято адміністративну справу до свого провадження.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Матеріали справи містять копію загальної інформації з електронного військово-облікового документу позивача, який містить інформацію щодо проходження дати ВЛК 29.06.2023 р., постанова ВЛК “Непридатний з виключенням з військового обліку», категорія обліку “військовозобов'язаний». Міститься запис про те, що позивач перебуває на військовому обліку. Вказано також відомості про відстрочку (бронювання) до 05.03.2026 року. (а.с. 13).
Також матеріали справи містять довідку військово-лікарської комісії від 29.06.2023 р. №2/121/687, в якій зазначено, що позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. (а.с. 14).
Матеріали справи містять копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 10.10.2023 р., у п. 7 та 14, якого міститься запис про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку 29.06.2023 року. (а.с. 15).
Також матеріали справи містять копію медичних документів та обстежень стану здоров'я, що стали підставою для складання довідки військово-лікарської комісії від 29.06.2023 р. №2/121/687. (а.с. 16-20).
05.01.2026 р. позивач звернувся до відповідача із заявою внесення/виправлення відомостей, що містяться в Єдиному держаному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг». (а.с. 21-24).
Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.01.2026 р. повідомлено позивача, що довідка від 29.06.2023 р. №2/121/687 щодо визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку скасована відповідним протоколом засідання ЦВЛ Збройних Сил України Міністерства оборони України. Таким чином, відповідач повідомив про відсутність підстав для внесення до ЄДРПВР відомостей щодо непридатності позивача до військової служби та виключення з військового обліку. (а.с. 26-27).
Також матеріали справи містять лист СУ ГУНП в Чернівецькій області від 19.09.2025 р. в якому повідомляється другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування ЦВЛ Збройних Сил України Міністерства оборони України постанов (довідок) ВЛК відносно, зокрема, позивача. (а.с. 27, 39).
Матеріали справи містять копію протоколу №2025-0801-1040 від 01.08.2025 р. засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України за запитом СУ ГУНП в Чернівецькій області щодо правомірності прийняття постанови ВЛК щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 . Комісією розглянуто документи: довідка ВЛК №2/121/687 від 29.06.2023 р.; картка обстеження та медичного огляду №534/23 від 30.05.2023 р.; акт дослідження здоров'я №2673 від 02.06.2023 року. На підставі досліджених документів встановлено невідповідність встановленого діагнозу вимогам п. «а» ст. 67 Розладу хвороб. За результатами засідання Комісією скасовано довідку ВЛК №2/121/687 від 29.06.2023 р. та зазначено, що позивач підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 . (а.с. 38).
Мотивувальна частина
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийняття оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України" на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє по теперішній час.
Згідно з ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно пункту 4 Указу №69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 затверджено Положення №402 (далі - Положення №402).
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
За приписами п. 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до п. 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це, зокрема, установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Основними завданнями військово-лікарської експертизи, як зазначено у пункті 1.3 розділу I Положення № 402, є, зокрема, визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.
Відповідно до п. 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються ВЛК, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК. Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів. Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Відповідно до абз.1-3 п. 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Адміністративно-територіальні зони відповідальності штатних ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи визначаються наказом Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 “Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Згідно з положеннями підпункту 2.5.1, 2.5.4 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.
Відповідно до п. 2.3.1 глави 2 розділу І Положення № 402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
Згідно з п. 2.3.3 глави 2 розділу І Положення № 402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також, зокрема: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Відповідно до абзаців 1, 15 підп. 2.3.4 п. 2.3 розділу I Положення №402 ЦВЛК має право оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.
За приписами підпункту 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення №402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
На підстав матеріалів справи судом встановлено, що 29.06.2023 р. військово-лікарської комісії ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) від №2/121/687 позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Поряд із цим, відповідно до копії протоколу №2025-0801-1040 від 01.08.2025 р. засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України за запитом СУ ГУНП в Чернівецькій області щодо правомірності прийняття постанови ВЛК щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 . Комісією розглянуто документи: довідка ВЛК №2/121/687 від 29.06.2023 р.; картка обстеження та медичного огляду №534/23 від 30.05.2023 р.; акт дослідження здоров'я №2673 від 02.06.2023 року. На підставі досліджених документів встановлено невідповідність встановленого діагнозу вимогам п. «а» ст. 67 Розладу хвороб. За результатами засідання Комісією скасовано довідку ВЛК №2/121/687 від 29.06.2023 р. та зазначено, що позивач підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Таким чином, судом встановлено, що ЦВЛК в межах наданих повноважень Положенням № 402 переглянуто довідку ВЛК нижчого рівня та дійшла висновку про наявність підстав для її скасування. На підставі зазначеного, судом не встановлено процедурних порушень під час перегляду відповідачем довідки ВЛК №2/121/687 від 29.06.2023 р.
При цьому, суд зазначає, що не наділений повноваженнями надавати оцінку діагнозу позивача, стану його травми та здоров'я, оскільки це вимагає наявності медичної освіти та спеціальної підготовки.
Так, у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб та розподілу травм за ступенем тяжкості, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Перегляд постанови позаштатної ВЛК з підстав неправильного визначення діагнозу чи причинного зв'язку захворювання не належить до компетенції адміністративного суду. Визначення діагнозу та причинного зв'язку захворювання на основі медичного огляду є дискреційним повноваженням ВЛК, тому суд не має права втручатися в рішення цього органу.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Вказане узгоджується з висновком Верховного Суду у постанові від 13 червня 2018 року у справі №806/526/16, у постанові від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 та у постанові від 26 лютого 2025 року у справі № 600/3273/22-а.
Верховний Суд у постанові від 10 лютого 2022 року у справі № 160/7153/20 зазначив, що дискреційні повноваження це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким.
На підставі вказаного, суд звертає увагу, що під час судового розгляду справи не встановлено процедурних порушень під час перегляду довідки ВЛК №2/121/687 від 29.06.2023 р. та під час прийняття відповідачем протокольного рішення №2025-0801-1040 від 01.08.2025 р., а тому відсутні правові підстав для задоволення позову в цій частині позовних вимог.
Щодо доводів позивача в частині бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення (неактуалізації) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за станом здоров'я, суд зазначає наступне.
За змістом п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з п.9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Відповідно до п.11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Отже, обов'язки щодо обліку військовозобов'язаних покладені на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Правове регулювання відносин між Державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, загальні засади проходження в Україні військової служби, врегульовано положеннями Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).
За змістом ч. 1 ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Згідно ч. 7 ст. 1 Закону №2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Статтею 37 Закону №2232-ХІІ визначено підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону №2232-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Суд звертає увагу, що 05.01.2026 р. позивач подав до відповідача заяву щодо внесення виправлення відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в частині його непридатності до військової служби та виключення з військового обліку.
При цьому, надані документи до вказаної заяви є недостатніми для встановлення підтвердження непридатності до військової служби, оскільки 29.06.2023 р. військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 за результатами медичного огляду позивача складено довідку №2/121/687, в якій зазначено, що позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Інформація щодо вказаних обставин була внесена до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 10.10.2023 року. Поряд із цим, довідка №2/121/687 від 29.06.2023 р. була переглянута Центральною військово-лікарською комісією Збройних сил України та скасована згідна протокольного рішення №2025-0801-1040 від 01.08.2025 р.
Таким чином, суд встановив, що у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 10.10.2023 року міститься неактуальна інформація щодо придатності позивача до військової служби, оскільки результати медичного огляду позивача, які слугували підставами для внесення такої інформації до військово-облікового документу позивача, були скасовані, а отже є недостовірними. При цьому, доказів повторного медичного огляду, проведеного після прийняття протокольного рішення №2025-0801-1040 від 01.08.2025 р. суду надано не було та про вказані обставини сторони не повідомляють.
Отже, відсутність чинної та затвердженої довідки ВЛК про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку позбавляють відповідача підстав для внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем не надано, а матеріалами справи не підтверджено наявність достатніх документів, на підставі яких відповідач був зобов'язаний внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно непридатності позивача та виключення з військового обліку військовозобов'язаних.
На підставі вказаного, суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно непридатності позивача та виключення з військового обліку військовозобов'язаних, що вказує на відсутність протиправної бездіяльності та безпідставність заявленого позову.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд дійшов висновку, що в діях відповідачів відсутні протиправні дії чи бездіяльність, а оскаржуване рішення прийняте у відповідної до вимог чинного законодавства, у зв'язку із чим відсутні підстави для задоволення позову.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в даній справі.
Судові витрати
Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки відповідач не поніс вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257 КАС України, суд -
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування учасників процесу:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач: Центральна військово-лікарська комісія Збройних сил України (вул.Госпітальна, 16, м.Київ, 01133, код ЄДРПОУ 08356179), ІНФОРМАЦІЯ_1 (Другий відділ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Суддя Т.М. Брезіна