17 квітня 2026 року справа № 580/9682/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кучеренко І.О.,
представника Міністерства внутрішніх справ України - Отроди Т.Ю. (у порядку самопредставництва у режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання Міністерства внутрішніх справ України про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню у справі №580/9682/21 за заявою ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебував на розгляді адміністративний позов ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області,якому позивач проси:
- визнати протиправним та скасувати акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) від 11.10.2021 форми Н-5*, що стався 02.05.2006 близько 12 год. 00 хв. з позивачем;
- визнати протиправним та скасувати акт від 11.10.2021 форми НТ* про нещасний випадок невиробничого характеру;
- зобов'язати відповідача провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався 02.05.2006 близько 12 год. 00 хв. з позивачем, та скласти за його результатами акти, з урахуванням висновків суду, за формою Н-5* та Н-1*, із зазначенням, що нещасний випадок трапився у період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 позов задоволено повністю
Визнано протиправним та скасовано акт ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області від 11.10.2021 за формою Н-5* розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 02.05.2006 близько 12 год. 00 хв. з дільничним інспектором міліції відділення дільничних інспекторів міліції Придніпровського РВ Леоньком Василем Васильовичем.
Визнано протиправним та скасовано акт ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області від 11.10.2021 №15 за формою НТ* про нещасний випадок невиробничого характеру, що стався 02.05.2006 близько 12 год. 00 хв. з дільничним інспектором міліції відділення дільничних інспекторів міліції Придніпровського РВ Леоньком Василем Васильовичем.
Зобов'язано ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області повторно провести розслідування нещасного випадку, що стався 02.05.2006 близько 12 год. 00 хв. з дільничним інспектором міліції відділення дільничних інспекторів міліції Придніпровського РВ Леоньком Василем Васильовичем та на підставі Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 №1346, скласти та затвердити акти за формами Н-5* та Н-1* про те, що нещасний випадок трапився 02.05.2006 близько 12 год. 00 хв. з дільничним інспектором міліції відділення дільничних інспекторів міліції Придніпровського РВ ОСОБА_1 у період проходження служби і пов'язаний із виконанням службових обов'язків.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн.
05.05.2022 Черкаським окружним адміністративним судом позивачу видано виконавчий лист № 580/6982/21.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 25.08.2022 замінено у виконавчому листі Черкаського окружного адміністративного суду №580/9682/21, виданого 05.05.2022, боржника ліквідаційну комісію управління МВС України Черкаській області (код ЄДРПОУ 08592537) на Міністерство внутрішніх справ України (01024, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 08592537).
До суду 03.04.2026 надійшла заява представника МВС України про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
В обґрунтування заяви зазначено, що згідно статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років. Представник зазначає, що 11 лютого 2026 року (майже через рік після закінчення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання) представником позивача (стягувача у виконавчому провадженні) до Відділу примусового виконання судових рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України подано заяву про відкриття виконавчого провадження (копія додається). Враховуючи вищевикладене представник вважає, що заявником пропущено строк пред'явлення до виконання виконавчого листа, а тому просить визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Представниця заявника ОСОБА_1 - Хорошун О.В. подала заперечення на заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, та просила у її задоволені відмовити повністю, з підстав того, що Законом України «Про внесення зміни до розділу XIII “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про виконавче провадження» № 2129-IX від 15.03.2022 було доповнено розділ XIII “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про виконавче провадження» пунктом 10-2, в якому, зокрема, міститься норма про те, що визначені цим законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.
Представниця МВС України в судовому засіданні підтримала заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконаню з підстав зазначених у заяві та просила її задовольнити повністю.
Представниця заявника ОСОБА_1 - Хорошун О.В. 17.04.2026 подала заяву про розгляд вказаної заяви без її участі.
Заслухавши пояснення представника МВС України, розглянувши заяву про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, та заперечення на неї, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Частиною першою статті 18 Закону передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (пункт 1 частини другої статті 18 Закону).
У частині восьмій статті 19 Закону передбачено, що особи, які беруть участь виконавчому провадженні, зобов'язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій. За змістом статті 12 Закону виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню з наступного дня після його прийняття.
Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції. Згідно із пунктом 2 частини четвертої статті 4 Закону виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Відповідно до абзацу 14 частини 4 статті 4 Закону у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим цією статтею, стягувач має право звернутися до суду чи іншого органу (посадової особи), що видав 3 виконавчий документ, щодо приведення його у відповідність із зазначеними вимогами.
З матеріалів справи встановлено, що Черкаським окружним адміністративним судом 05.05.2022 на виконання рішення суду видано виконавчий лист № 580/6982/21, в якому зазначено строк пред'явлення виконавчого документа до виконання до 20 лютого 2025 року.
11 лютого 2026 року представником позивача (стягувача у виконавчому провадженні) до Відділу примусового виконання судових рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України подано заяву про відкриття виконавчого провадження.
Постановою державного виконавця від 23.02.2026 на підставі заяви представника стягувача та виконавчого листа № 580/9682/21 виданого Черкаським окружним адміністративним судом 05.05.2022, відкрито провадження № 80313353.
Законом України «Про внесення зміни до розділу XIII “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про виконавче провадження» № 2129-IX від 15.03.2022 було доповнено розділ XIII “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про виконавче провадження» пунктом 10-2, в якому, зокрема, міститься норма про те, що визначені цим законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.
Закон № 2129-IX набрав чинності 26 березня 2022 року.
У постанові від 15 березня 2023 року у справі № 260/2595/22 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив таке: «Особливості примусового виконання рішень у період воєнного стану визначено пунктом 10.2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якого тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, з поміж іншого визначені цим законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану. Оскільки порядок та строки пред'явлення виконавчих документів до примусового виконання регулюються саме Законом України «Про виконавче провадження» як спеціальним нормативно-правовим актом, у цьому випадку підлягає застосуванню норма, якою на період воєнного стану на території України встановлено переривання строків, визначених вказаним законом, до яких, зокрема, належать строки пред'явлення виконавчих документів до примусового виконання».
Аналогічні висновки містяться і в постанові ВС від 3 серпня 2023 року у справі № 420/10415/22.
Аналогічна правова позиція викладена також у постановах Верховного Суду від 9 листопада 2023 року в справі №0440/5997/18, від 19 червня 2024 року в справі № 278/6265/13 від 18 липня 2024 року в справі № 796/198/2018.
Тому, якщо закінчення строку пред'явлення виконавчого документа припало на період воєнного стану, державний/приватний виконавець має приймати такий виконавчий документ до виконання без необхідності звернення стягувача до суду за поновленням строку його пред'явлення.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання МВС України про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню у справі №580/9682/21.
Керуючись статтями 248, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні клопотання Міністерства внутрішніх справ України про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню у справі №580/9682/21 - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, однак апеляційна скарга на ухвалу може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається у вищевказаний строк з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали виготовлено 17.04.226.
СуддяВіталіна ГАЙДАШ